Aktualności
Listopad 2013

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna

statystyka
 
Aktualności Listopad 2013


2013.11.30 - Rozwój sieci tramwajowej - wariant E

       Przedstawiamy kolejny z proponowanych wariantów podsystemu tramwajowego, który zawiera udostępniony w dniu 13 listopada 2013 r. projekt Planu Transportowego dla miasta Gorzowa Wlkp. oraz okolicznych gmin i Koncepcja Rozwoju Podsystemu Tramwajowego.
      Wariant E nie zakłada rozwoju podsystemu tramwajowego, a jedynie jego częściową likwidację - w kierunku Osiedla Piaski. Tramwaje na zlikwidowanym odcinku miałyby zastąpić autobusy.
      Przy tym wariancie niezbędna byłaby modernizacja pozostałej części trakcji oraz taboru. Niestety w przypadku gdy sieć się nie powiększy, brak jest rozbudowy, miasto nie może liczyć na dofinansowanie zewnętrzne, cały koszt prac trzeba ponieść z własnych środków finansowych. Ilość tras tramwajowych zmniejszyłaby się o 6,4 km. Łączny koszt inwestycji to 108,2 mln. zł.
      Wariant ten nie powinien być brany pod uwagę.

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.29 - Linie 102,113 i 114 wracają na swoje trasy

       W związku z zakończeniem remontu ul. Pomorskiej, od dnia 30 listopada br. (sobota) autobusy linii 102, 113 i 114 powrócą na swoje stałe trasy, tj. przez ul. Pomorską.
       Jednocześnie zawieszone zostają tymczasowe przystanki na ul. Głowackiego oraz tymczasowy przystanek na ul. Podmiejskiej.
Foto: MAN NL313 #596 linii 102 na ul. Gowackiego
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.29 - Zmiana trasy linii nocnej 503

       W związku z wprowadzeniem ograniczenia tonażu mostku nad Kłodawką na ulicy Borowskiego i brakiem możliwości przejazdu autobusu tą ulicą na odcinku od ul. Wyszyńskiego do ul. Dąbrowskiego, nastąpi zmiana trasy jazdy autobusów linii 503.
       I tak w kierunku Os. Piaski od ul. Kosynierów Gdyńskich autobusy pojadą ul. Borowskiego (przystanek przed skrzyżowaniem z ul. Mieszka I), ul. Mieszka I (przystanek Urząd Wojewódzki) i od przystanku "Sąd" powrót na stałą trasę.
       W kierunku "MZK" od przystanku "Sąd" autobusy pojadą ul. Mieszka I (przystanek Urząd Wojewódzki) i od ul. Borowskiego powrót na stałą trasę,
       Zmiana trasy jazdy autobusu wprowadzona zostanie w nocy z 30 listopada na 1 grudnia.
Foto: Autobus linii nocnej na pętli Strażacka
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.28 - Konferencja na pętli Os. Piaski

       Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konferencję, którą organizujemy w dniu dzisiejszym (tj. czwartek, 28 listopada br.) o godzinie 11.00 na przystanku początkowym pętli tramwajowej na Osiedlu Piaski.
       Będziemy rozmawiać o projekcie planu transportowego, rozbudowie sieci tramwajowej oraz o planach likwidacji linii na Os. Piaski, którym jesteśmy zdecydowanie przeciwni.

Wszystkich serdecznie zapraszamy

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.28 - Gościnnie w porannym wydaniu wiadomości lubuskich

       Obrona tramwajów, a zwłaszcza odcinka na Os. Piaski zatacza coraz szersze kręgi. Zainteresowanie tematem jest ogromne, zarówno ze strony zwykłych mieszkańców jak i mediów.
       Otrzymaliśmy zaproszenie do porannego wydania wiadomości lubuskich w lokalnej telewizji.
       Poniżej znajduje się link do materiału video. Rozmowa z naszymi przedstawicielami rozpoczyna się około 22 minuty.

Wiadomości Lubuskie 28.11.13

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.27 - Konsultacje społeczne - kwestionariusz

       Walcz o swoje, walcz o tramwaje. Nie pozwól, aby za Ciebie decydowali inni. Złóż kwestionariusz.
       Poniżej znajduje się gotowy druk kwestionariusza, który należy złożyć w ramach konsultacji społecznych w Wydziale Transportu Publicznego.
       Kwestionariusz przedstawia przykładowe wypełnienie druku, oczywiście można go dowolnie zmieniać i uzupełniać o własne uwagi. Wzór ten wystarczy ściągnąć, uzupełnić swoimi danymi i wysłać na adres mailowy Wydziału Transportu Publicznego: wtp@um.gorzow.pl, i/lub na naszą skrzynkę pocztową: tramwajnapiaski@gmail.com. Wszystkie przysłane do nas wnioski wydrukujemy i 5 grudnia 2013 r. zaniesiemy do Urzędu Miasta, jednocześnie pokazując, ilu gorzowian jest za rozwojem, a przeciwko likwidacji sieci tramwajowej w mieście.
Foto: Tramwaj na ul. Chrobrego jadący w kierunku Osiedla Piaski

Druk kwestionariusza

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.26 - "Nie liwkidacji tramwaju na Piaski"Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.25 - Zapraszamy do Radia Gorzów

       Zapraszamy wszystkich na audycję popołudniową w Radiu Gorzów w dniu 27 listopada 2013.
       Po godzinie 15 nasi przedstawiciele będą rozmawiać na temat planu transportowego, rozbudowy sieci tramwajowej oraz na najbardziej gorący temat - likwidacji linii na Piaski, której stanowczo jesteśmy przeciwni.
       Przedstawimy między innymi argumenty za pozostawieniem tego fragmentu sieci. Zapraszamy do słuchania Radia Gorzów.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.24 - "Ratujmy tramwaj na Piaski"

       To nazwa funpage założonego na Facebooku. Głośne hasło przyciąga wielu zwolenników pozostawienia linii tramwajowej na Osiedle Piaski. W dwa dni od powstania funpage polubiło go już ponad 2000 osób!
       Przypomnijmy, projekt Planu Transportowego rekomenduje wariant rozbudowy sieci tramwajowej, który zakłada wybudowanie odcinka na Górczyn i... likwidację odcinka na Osiedle Piaski! Wariant ten jest kategorycznie nie do przyjęcia, chociażby dlatego iż trasa na Os. Piaski generuje przeszło 50% ruchu pasażerskiego w podsystemie tramwajowym.

Zapraszamy do polubienia funpage "Ratujmy tramwaj na Piaski".


Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.23 - Rozwój sieci tramwajowej - wariant D

       Przedstawiamy kolejny z proponowanych wariantów podsystemu tramwajowego, który zawiera udostępniony w dniu 13 listopada 2013 r. projekt Planu Transportowego dla miasta Gorzowa Wlkp. oraz okolicznych gmin i Koncepcja Rozwoju Podsystemu Tramwajowego.
      Wariant D zakłada jedynie utrzymanie sieci tramwajowej na obecnym poziomie. Nie przynosi on jednak żadnych nowych korzyści, ani nie rozszerza zakresu funkcjonowania podsystemu tramwajowego.
      Przy tym wariancie niezbędna byłaby modernizacja trakcji oraz taboru. Niestety w przypadku gdy sieć się nie powiększy, brak jest rozbudowy, miasto nie może liczyć na dofinansowanie zewnętrzne, cały koszt prac trzeba ponieść z własnych środków finansowych.
      Łączny koszt inwestycji to 129 mln. zł., w tym udział środków własnych miasta 100% - 129 mln. zł. Szczegółowe rozbicie kosztów przedstawia tabela nr 1.
      Wariant ten nie powinien być brany pod uwagę.

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.22 - Tramwaj na Piaski vs. ciepłociąg na Chrobrego

       Utrzymanie i modernizacja połączenia tramwajowego na Osiedle Piaski stawiane jest na szali wraz z ciepłociągiem, który ma zostać poprowadzony ulica Chrobrego i Mieszka I. Zdaniem magistratu obie te inwestycje nie mogą iść w parze. Oczywiście jest to bzdurą!
      Są dwa argumenty przedstawiane przez Prezydenta Gorzowa wlkp. popierające stanowisko magistratu, koszt inwestycji i czas ich realizacji. Podobno miasto nie będzie w stanie udźwignąć obu tych inwestycji jednocześnie. Również czas realizacji koliduje ze sobą, wg. magistratu prace przy budowie ciepłociągu mogą potrwać nawet 8 lat (do roku 2021 - przyp. red.). Tymczasem linia na Piaski musiałaby zostać oddana do użytku do 2020 roku, kiedy to kończy się okres finansowania tej inwestycji. Przepisy unijne wymagają, aby w przypadku dofinansowania budowy lub rozbudowy linii tramwajowej funkcjonowała ona minimum 5 lat bez przerw. To zdaniem magistratu jest problemem, gdyż do czasu ukończenia prac przy ciepłociągu (rok 2021 - przyp. red.), tramwaje będą musiały być zawieszone.
      Podważenie powyższych argumentów nie będzie trudne. Koszt inwestycji... Forsowany wariant rozwoju sieci tramwajowej (wariant F) szacowany jest na kwotę 294,6mln. zł. W tym przypadku miasto musi dołożyć z miejskiej kasy 44,2mln. zł. Czy różnica przy wariancie B1 (który naszym zdaniem powinien być absolutnym minimum!) jest aż tak znacząca? Oczywiście, że nie. Koszt rozbudowy sieci tramwajowej w ramach wariantu B1 (utrzymanie połączenia na Os. Piaski i rozbudowa linii na Górczyn) to koszt 311,8 mln. zł, przy czym wkład miasta to 46,8 mln. zł. (2,6 mln. zł. więcej niż przy zlikwidowaniu odcinka na Piaski). Należy przy tym pamiętać, że po likwidacji tramwaju na Os. Piaski miasto na własny koszt będzie musiało przebudować ulicę Kazimierza Wielkiego, a będzie to znacznie więcej niż wspomniane 2,6 mln. zł. Należy przy tym pamiętać, iż podczas remontu torowiska, ewentualny remont ul. Kazimierza Wielkiego zostanie objęty dofinansowaniem unijnym jako inwestycja tramwajowa (w wysokości 85%!).
      Czas... Stanowisko magistratu o nawet 8 letnim okresie prowadzenia prac w ciągu ulic Chrobrego i Mieszka I jest nie do końca zgodna z prawdą. W ramach pilotażowego programu Kawka z którego to miasta dostanie dofinansowanie, tak długi okres jest nie możliwy. Założenia programu zakładają jego realizacje do roku 2018. Przypomnijmy, iż prace związane z rozbudową sieci tramwajowej powinny zostać ukończone do 2020 roku, jednak istnieje możliwość przedłużenia okresu realizacji do 2022.
      Oczywiste jest więc, że pod przykrywką budowy ciepłociągu chce się zlikwidować najbardziej obciążony odcinek sieci tramwajowej w Gorzowie wlkp.
Foto: Tramwaj na ul. Chrobrego
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.21 - Rozwój sieci tramwajowej - wariant C

       Przedstawiamy trzeci już z proponowanych wariantów rozbudowy podsystemu tramwajowego, który zawiera udostępniony w dniu 13 listopada 2013 r. projekt Planu Transportowego dla miasta Gorzowa Wlkp. oraz okolicznych gmin i Koncepcja Rozwoju Podsystemu Tramwajowego.
       Wariant C zakłada utrzymanie obecnej sieci oraz dodatkowo jej rozbudowę w rejonie Os. Górczyn. Rozbudowa miała by polegać na wybudowaniu linii tramwajowej przez Park Kopernika, następnie ulicą Piłsudskiego do Ronda Górczyńskiego, następnie ulicą Górczyńską, przez Rondo Niepodległości do Rondo Gdańskiego, gdzie nowy odcinek łączyłby się z linią w kierunku Silwany. W tym wariancie pozostałyby niemal wszystkie połączenia autobusowe, gdyż obsługa północnych rejonów tej części miasta pozostałaby bez zmian. Jedynie mieszkańcy ul. Piłsudskiego i Górczyńskiej zyskaliby mając do wyboru autobus lub tramwaj. Wariant ten jest łatwy i tani do realizacji, jednak niezbyt korzystny dla mieszkańców.
       Przy tym założeniu powstałaby nowa linia tramwajowa - 4, a długość nowopowstałej trasy tramwajowej to 6,6 km toru pojedynczego. Do obsługi nowej linii potrzebne by było sześć tramwajów oraz dwa jako pojazdy rezerwowe.
       Łączny koszt inwestycji to 246,2 mln. zł., w tym udział środków własnych miasta - 36,9 mln. zł. Szczegółowe rozbicie kosztów przedstawia tabela nr 1.
       W wariancie oznaczonym jako C wyznaczono węzły przesiadkowe tramwaj-autobus:
- ul. Piłsudskiego (przystanki: Rondo Górczyńskie i SP13, Czereśniowa) – dla kierunku Staszica;
- ul. Pomorska (przystanki Pomorska i Okólna) dla kierunków: Janice, Wawrów i Zamoście;
- odcinek wspólnej trakcji tramwajowej od ronda Ofiar Katynia do ul. Chrobrego (przystanki: Pomorska, Okólna, Muzeum, Plac Staromiejski i Katedra) – dla kierunku Wieprzyce, z zastrzeżeniem, że jeśli część kursów nowych linii skierowana byłaby na Wieprzyce, to funkcjonowałoby połączenie bezpośrednie;
- ul. Warszawska (przystanek Muzeum) – dla kierunku Staszica,
- skrzyżowanie ulic Sikorskiego i Chrobrego (przystanki Katedra i Arsenał) – dla kierunków: Chwalęcice, Zamoście i Zakanale;
- ul. Sikorskiego (przystanek Zakład Energetyczny) – dla kierunku Staszica.

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.20 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca, tym razem na zdjęcie października. W bieżącym miesiącu pod głosowanie zostanie poddanych aż dwanaście zdjęć w letniej scenerii.
       Zwycięska fotografia będzie opublikowana na stronie głównej portalu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2014.
       W miesiącu październiku do galerii zostało dodanych ponad 100 zdjęć, Ostatecznie zostało wybrane wspomniane już dwanaście na które można oddawać swoje głosy. Każdy użytkownik forum, może oddać aż trzy głosy na trzy różne zdjęcia. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Zdjęcie miesiąca września, MAN NL202 #592 linii 122 w miejscowości Czechów

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.19 - Na Os. Piaski wjechał autobus MZK

       W dniu dzisiejszym, tj. 19 listopada br. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o. przetestował możliwość poruszania się autobusem po Osiedlu Piaski.
      Niestety cała "akcja" objęta jest tajemnicą, mediom nie zdradzono ani celu przejazdu testowego, ani trasy jaką pokonał pojazd.
      Mieszkańcy osiedla są zszokowani. Domniemają, iż decyzja o likwidacji linii tramwajowej na ich osiedle jest już przesądzona.
      W komentarzach można wyczytać same krytyczne wypowiedzi dotyczące zamiaru zastąpienia tramwaju autobusami. "utrudnijmy komunikacje na wąskich uliczkach Piasków" - pisze jeden ze słuchaczy Radia Gorzów. Nie sposób się z nim nie zgodzić.
Foto: Autobusy MAN NL283 Lion's City #609 linii T2 ul. Czernickiego
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.17 - Rozwój sieci tramwajowej - wariant B

       Przedstawiamy kolejny z wariantów rozbudowy podsystemu tramwajowego, który zawiera udostępniony w dniu 13 listopada 2013 r. projekt Planu Transportowego dla miasta Gorzowa Wlkp. oraz okolicznych gmin i Koncepcja Rozwoju Podsystemu Tramwajowego. Wariant B zakłada utrzymanie obecnej sieci oraz dodatkowo jej rozbudowę w rejonie Os. Górczyn oraz dodatkowo połączenie nowego odcinka z linia na Os. Piaski. Wariant ten podobnie jak A, podzielono na trzy warianty: B1, B2 i B3, przy czym wariant B3 jest połączeniem wariantów B1 i B2.
       Wariant B1 zakłada wybudowanie linii tramwajowej przez Park Kopernika, następnie ulicą Piłsudskiego do Ronda Górczyńskiego, następnie ulicą Górczyńską do Ronda Niepodległości, ulicą Okulickiego w rejon ulicy Fieldorfa-Nila na Ustroniu. Ponadto od Ronda Piłsudskiego poprowadzony miałby zostać łącznik z linia na Piaski, przez Al. Odrodzenia i Roosevelta. Przy tym założeniu powstałyby nowe linie tramwajowe - 6 i 8, a długość nowo powstałej trasy tramwajowej to 11,2 km toru pojedynczego. Do obsługi nowych linii potrzebne by było osiem tramwajów oraz dwa jako pojazdy rezerwowe. Łączny koszt inwestycji to 311,8 mln. zł., w tym udział środków własnych miasta - 46,8 mln. zł. Szczegółowe rozbicie kosztów przedstawia tabela nr 1.
       Wariant B2 zakłada wybudowanie linii tramwajowej do Szpitala Wojewódzkiego, wariant ten przebiegałby trasą Park Kopernika, następnie ulicą Piłsudskiego do Ronda Górczyńskiego, następnie ul. Czartoryskiego, ul. Dekerta w rejon obecnej pętli autobusowej. Ponadto od Ronda Piłsudskiego poprowadzony miałby zostać łącznik z linia na Piaski, przez Al. Odrodzenia i Roosevelta. Przy tym założeniu powstałyby nowe linie tramwajowe - 5 i 7, a długość nowopowstałej trasy tramwajowej to 9 km toru pojedynczego. Do obsługi nowych linii potrzebne by było osiem tramwajów oraz dwa jako pojazdy rezerwowe. Łączny koszt inwestycji to 286,7 mln. zł., w tym udział środków własnych miasta - 43 mln. zł. Szczegółowe rozbicie kosztów przedstawia tabela nr 1.
       Wariant B3 to połączenie wariantów B1 i B2, czyli wybudowanie odcinka do Szpitala Wojewódzkiego, w rejon ulicy Fieldorfa-Nila oraz łącznika przez Al. Odrodzenia i ul. Roosevelta do istniejącej już linii na Os, Piaski. Przy tym założeniu powstałyby nowe linie tramwajowe - 5, 6, 7 i 8, a długość nowopowstałej trasy tramwajowej to 14,6 km toru pojedynczego. Do obsługi nowej linii potrzebne by były 12 tramwajów oraz 3 jako pojazdy rezerwowe. Łączny koszt inwestycji to 406,8 mln. zł., w tym udział środków własnych miasta - 61 mln. zł. Szczegółowe rozbicie kosztów przedstawia tabela nr 1.
       W wariantach oznaczonych jako B wyznaczono węzły przesiadkowe tramwaj-tramwaj i tramwaj-autobus: - ul. Piłsudskiego i al. Odrodzenia Polski (przystanki: Rondo Górczyńskie, SP13, Czereśnio-wa, Rondo Piłsudskiego i al. Odrodzenia) – dla kierunku Staszica;
- ul. Pomorska (przystanki Pomorska i Okólna) – dla kierunków: Janice, Wawrów i Zamoście;
- odcinek wspólnej trakcji tramwajowej od ronda Ofiar Katynia do ul. Chrobrego (przystanki: Pomorska, Okólna, Muzeum, Plac Staromiejski, Katedra) – dla kierunku Wieprzyce, z zastrzeżeniem, że jeśli część kursów nowych linii skierowana byłaby na Wieprzyce, to funkcjonowałoby połączenie bezpośrednie;
- ul. Warszawska (przystanek Muzeum) – dla kierunku Staszica;
- skrzyżowanie ulic Sikorskiego i Chrobrego (przystanki Katedra i Arsenał) – dla kierunków: Chwalęcice, Zamoście i Zakanale;

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.16 - Plan rozwoju i rozbudowy sieci tramwajowej zakłada likwidacje najbardziej efektywnego odcinka sieci!

       W ostatni czwartek, tj. 11 listopada 2013 r. radni, urzędnicy i samorządowcy zapoznali się z projektem Planu Transportowego dla miasta Gorzowa i okolicznych gmina na lata 2014-2025. Dokument omawiał jego autor Marcin Gromadzki z firmy Public Transport Consulting, która to wygrała przetarg na opracowanie planu transportowego oraz koncepcję rozwoju podsystemu tramwajowego.
       Projekt jest bardzo kontrowersyjny, koncepcja rozwoju sieci tramwajowej zakłada... likwidację odcinka z centrum miasta na Osiedle Piaski. Takie posunięcie nie dziwiłoby gdyby odcinek ten był najmniej efektywny. Rzeczywistość jest jednak inna, co potwierdzają wszystkie badania, również te wykonane na potrzeby planu transportowego przez firmę Public Transport Consulting. Wskazują one, iż w dniu powszednim linią na Osiedle Piaski w podróżuje 5,3 tys pasażerów (badania prowadzone w ostatnim odcinku). Dla porównania wartości dla odcinków na Silwanę i Wieprzyce wynoszą odpowiednio 2,0 tys. pasażerów i 2,2 tys. pasażerów (mierzone w porównywalnym miejscu). Przyjmując, iż suma tych wartości to 100%, to linia na Os. Piaski generuje 55,8 % ruchu pasażerskiego. Warto przypomnieć, że podobne pomiary przeprowadzone w 2009 r. przez zespół prof. Olgierda Wyszomierskiego wskazywały również iż odcinek na Osiedle Piaski cieszyła się największą popularnością wśród pasażerów - ok. 45%.
       Wariant w którym znika odnoga na wspomniane osiedle jest wariantem rekomendowanym! Jak broni się autor dokumentu Marcin Gromadzki - wariant ten jest rekomendowany tylko z uwagi na określone przez miasto uwarunkowania. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Budowa ciepłociągu na ulicach którymi przebiega odcinek linii tramwajowej na Os. Piaski - Chrobrego i Mieszka I. Jak argumentuje magistrat, inwestycja ta miała by potrwać nawet 7-8 lat. Wiązałoby się to z wstrzymaniem ruchu na tym fragmencie sieci, a w konsekwencji jej likwidacją.
       Nijako na otarcie łez planuje się rozbudowę sieci tramwajowej w rejonie Os. Górczyn, ulicami Piłsudskiego, Górczyńską i Okulickiego w rejon ulicy Fieldorfa-Nila i pętli autobusowej na Ustroniu.
       Wariant rekomendowany oznaczony jako F zakłada funkcjonowanie tylko dwóch linii tramwajowych: linia 1 na trasie Wieprzyce - Silwana (obecna trasa), linia 6 Dworzec Główny PKP - Fieldorfa-Nila (os. Górczyn).
Foto: Prezydent Jędrzejczak opowiada o przyszłości tramwajów w Gorzowie Wlkp.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.15 - Od jutra koniec objazdu

       W związku z zakończeniem remontu i otwarciem dla ruchu ulicy Estkowskiego oraz ul. Kosynierów Gdyńskich, autobusy linii 103, 104, 109, 110, 112, 113, 116, 117, 118, 122, 126, 130, 131, 401, 404, 501, 502, 503, 504 i 505 od dnia jutrzejszego, tj. 16 listopada br. powrócą na swoje stałe trasy.
       Ponadto będą miały miejsce drobne korekty w rozkładach jazdy powyższych linii autobusowych.
Foto: Autobusy na przystanku "AWF"

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.14 - Rozwój sieci tramwajowej - wariant A

       W dniu 13 listopada 2013 r. udostępniony został projekt Planu Transportowego dla miasta Gorzowa Wlkp. oraz okolicznych gmin. Integralną częścią jest także Koncepcja Rozwoju Podsystemu Tramwajowego, obszerne opracowanie zawiera kilka proponowanych wariantów. Omówimy je pokrótce, zaczynając od wariantu A.
      Wariant A zakłada utrzymanie obecnej sieci oraz dodatkowo jej rozbudowę w rejonie Os. Górczyn. Wariant ten podzielono na trzy warianty: A1, A2 i A3, przy czym wariant A3 jest połączeniem wariantów A1 i A2.
      Wariant A1 zakłada wybudowanie linii tramwajowej przez Park Kopernika, następnie ulicą Piłsudskiego do Ronda Górczyńskiego, następnie ulicą Górczyńską do Ronda Niepodległości, ulicą Okulickiego w rejon ulicy Fieldorfa-Nila na Ustroniu. W tym wariancie pozostałoby połączenie autobusowe przez ul. Czartoryskiego do ul. Piłsudskiego z osiedla Chemik. Przy tym założeniu powstałaby nowa linia tramwajowa - 6, a długość nowopowstałej trasy tramwajowej to 9,2 km toru pojedynczego. Do obsługi nowej linii potrzebne by były 8 tramwajów oraz dwa jako pojazdy rezerwowe. Łączny koszt inwestycji to 300,1 mln. zł., w tym udział środków własnych miasta - 45,0 mln. zł. Szczegółowe rozbicie kosztów przedstawia tabela nr 1.
      Wariant A2 zakłada wybudowanie linii tramwajowej do Szpitala Wojewódzkiego, wariant ten przebiegałby trasą Park Kopernika, następnie ulicą Piłsudskiego do Ronda Górczyńskiego, następnie ul. Czartoryskiego, ul. Dekerta w rejon obecnej pętli autobusowej. W tym wariancie pozostałoby połączenie autobusowe ul. Kombatantów do ul. Piłsudskiego z dzielnicy Ustronie. Przy tym założeniu powstałaby nowa linia tramwajowa - 5, a długość nowopowstałej trasy tramwajowej to 7 km toru pojedynczego. Do obsługi nowej linii potrzebne by były 8 tramwajów oraz dwa jako pojazdy rezerwowe. Łączny koszt inwestycji to 275,0 mln. zł., w tym udział środków własnych miasta - 41,2 mln. zł. Szczegółowe rozbicie kosztów przedstawia tabela nr 1.
      Wariant A3 to połączenie wariantów A1 i A2, czyli wybudowanie odcinka do Szpitala Wojewódzkiego oraz w rejon ulicy Fieldorfa-Nila. Przy tym założeniu powstałyby nowe linie tramwajowe - 5 i 6, a długość nowopowstałej trasy tramwajowej to 12,6 km toru pojedynczego. Do obsługi nowej linii potrzebne by były 12 tramwajów oraz trzy jako pojazdy rezerwowe. Łączny koszt inwestycji to 395,1 mln. zł., w tym udział środków własnych miasta - 59,3 mln. zł. Szczegółowe rozbicie kosztów przedstawia tabela nr 1.
      Jak można wyczytać w Koncepcji Rozwoju Podsystemu Tramwajowego, dla wariantów A1, A2 i A3 możliwe jest nieco odmienne poprowadzenie trasy komunikacji tramwajowej od ul. Walczaka, tj. zamiast przez Park Kopernika do ronda Piłsudskiego, poprowadzić ul. Czereśniową do ul. Piłsudskiego. W ten sposób zostanie obsłużone osiedle w tym rejonie, szkoła czy hala sportowa.
      W wariantach oznaczonych jako A wyznaczono węzły przesiadkowe tramwaj-autobus:
- ul. Piłsudskiego (przystanki: Rondo Górczyńskie, SP13, Czereśniowa i Rondo Piłsudskiego) dla kierunku Staszica;
- ul. Pomorska (przystanki Pomorska i Okólna) – dla kierunków: Janice, Wawrów i Zamoście;v - odcinek wspólnej trakcji tramwajowej od ronda Ofiar Katynia do ul. Chrobrego (przystanki: Pomorska, Okólna, Muzeum, Plac Staromiejski i Katedra) – dla kierunków: Piaski i Wieprzyce;
- ul. Warszawska (przystanek Muzeum) – dla kierunku Staszica,v - skrzyżowanie ulic Sikorskiego i Chrobrego – przystanki Katedra i Arsenał – dla kierunków: Chwalęcice, Zamoście i Zakanale;
- ul. Sikorskiego (przystanek Zakład Energetyczny) – dla kierunku Staszica.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.13 - Otwarcie ul. Estkowskiego

       W związku z otwarciem dla ruchu fragmentu ulicy Estkowskiego i wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na ul. Orląt Lwowskich, autobusy linii 103, 104, 110, 113, 117, 122, 126, 130, 131, 401, 404, 501, 502, 504 i 505 jadące w kierunku Os. Staszica/Słowiańska TESCO/MZK od dnia 15 listopada br od godziny 11.00 zmienią swoja trasę.
       I tak autobusy w/w linii od jadąc ulicą Sikorskiego skręcą w ul. Kosynierów Gdyńskich (przy Bibliotece Wojewódzkiej), następnie w ul. Estkowskiego w kierunku przystanku AWF" odkąd powrócą na swoje stałe trasy.
Foto: Autobus linii 104 na trasie objazdu

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.12 - Spotkanie w sprawie Planu Transportowego

       W dniu jutrzejszym, tj. 14 listopada 2013 r. w bibliotece wojewódzkiej odbędzie się otwarte spotkanie, na którym zostaną przedstawione założenia Planu Transportowego dla miasta Gorzowa i okolicznych gmin na lata 2014-2025.
       Na konsultacje zaproszeni są wszyscy zainteresowani rozwojem i funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Na spotkaniu będzie obecny Prezydent Tadeusz Jędrzejczak, pracownicy Wydziału Transportu Publicznego oraz Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o.
       Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00.
Foto: Co dalej z tramwajami na Osiedle Piaski?

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.11 - Listopadowe kalendarium

64 lata temu (30.11.1949)
Miasto Gorzów przejmuje od Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Poznańskiego majątek komunikacyjny
34 lata temu (21.11.1979)
pierwsze tramwaje typu 105Na w Gorzowie
23 lata temu (11.1990)
sprowadzenie do Gorzowa pierwszych używanych tramwajów typu 4EGTW (#201-#202)
14 lat temu (11.1999)
sprowadzenie do Gorzowa używanych tramwajów typu 6ZGTW (#251-#257)
6 lat temu (5.11.2007)
nowe przystanki "Stilonowa" na ul. Walczaka
6 lat temu (23.11.2007)
do sprzedaży wystawiono 7 autobusów Jelcz M11 (#461, #462, #469, #475, #477, #478, #480) oraz autobus Otoyol Iveco M29 #511)
6 lat temu (29.11.2007)
do Gorzowa przyjechały nowo zakupione autobusy MAN NL202 #581-#585
5 lat temu (13.11.2008)
do sprzedaży wystawiono ostatnie autobusy Jelcz M11 (#479, #482, #483) oraz autobus Jelcz 120M (#508)
5 lat temu (17.11.2008)
na ulicy Walczaka rowerzysta wjechał pod tramwaj
5 lat temu (15/16.11.2008)
na pętli Piaski pod osłoną nocy pomazano niemal całkowicie sprayem dwa tramwaje (#221, #272)
4 lata temu (7/8.11.2009)
IV Gorzowska Nocka - nocna impreza milośników komunikacji miejskiej
4 lata temu (19.11.2009)
likwidacja linii 214 w związku z przebudowa ulicy Wyszyńskiego
4 lata temu (30.11.2009)
uruchomienie linii tramwajowych numer 4 i 5 na Dworzec Główny PKP
4 lata temu (30.11.2009)
pożar na zajezdni. Spaleniu uległ tramwaj numer #118
3 lata temu (15.11.2010)
na ulice Gorzowa wyjechał pierwszy tramwaj w barwach "Gorzów Przystań"
2 lata temu (4.11.2011)
impreza "FotoNight" - nocnym autobusem po Gorzowie
2 lata temu (14.11.2011)
"Holdener 2" wyjechał na linie
2 lata temu (17.11.2011)
"Holdener 2" wyjechał na linie
2 lata temu (17.11.2011)
kobieta zginęła pod kołami tramwaju linii 5 na ul. Kazimierza Wielkiego
Foto: Konstal 105Na #125 linii 2 na ulicy Sikorskiego

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.10 - Utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

       W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości będą miały miejsce utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
      I tak od godziny 18.00 w dniu 10 listopada br. do godziny 15.00 dnia 11 listopada br. zamknięta dla ruchu zostanie ulica Orląt Lwowskich. W związku z tym zawieszony zostaje przystanek "AWF" oraz uruchomiony tymczasowy przystanek przy Al. Konstytucji 3-go Maja w pobliżu jadłodajni "Łabędź".
      Ponadto w dniu 11 listopada br w godzinach 12.15-13.00 wystąpią zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wszystko to w związku z przemarszem uczestników obchodu z Katedry pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Foto: Wstrzymanie ruchu tramwajowego na ul. Sikorskiego

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.09 - Patriotyczny tramwaj wyjedzie na ulice Gorzowa

       W związku z obchodami Święta Niepodległości oraz Tygodnia Patriotycznego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, w dniu 11 listopada br. Na ulice miasta wyjedzie "Patriotyczny tramwaj".
       W specjalnym tramwaju harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Zawiązku Harcerstwa Polskiego będą śpiewać patriotyczne piosenki, rozdawać ulotki na temat Święta Niepodległości i małe biało-czerwone flagi. W tramwaju również będą zaprezentowane prace dzieci i młodzieży związane z tematyką patriotyczną.
       Tramwaj będzie kursował w godzinach od 11.00 do 15.00, a przejazd nim będzie bezpłatny.
Foto: Specjalny tramwaj na pętliOsiedle Piaski
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.08 - Kolejna podwyżka biletów?

       Być może, jednak decyzja jeszcze nie zapadła. Najpierw miasto musi mieć zatwierdzony plan transportowy na najbliższe 12 lat. Jego projekt zostanie przedstawiony w miejskiej bibliotece w najbliższy czwartek. Da on odpowiedź na pytanie o potrzeby transportowe miasta.
       Jak dodaje dyrektor wydziału Transportu Publicznego Tadeusz Tomasik miasto musi być przygotowane na ewentualne podwyżki, jednak należy przewidzieć skutki takiego posunięcia.
       Ostatnia podwyżka cen biletów miała dać dodatkowe 400 tys. zł. przychodu, jednak efekt był odwrotny. Wyższa cena biletu odstraszyła część pasażerów, co odbiło się 200 tys. zł. straty z przychodu ze sprzedaży biletów.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.07 - Alarm bombowy sparaliżował ruch tramwajowy

       Tramwaje na Osiedle Piaski stanęły krótko po godzinie 11. Nie było to jednak spełnienie groźby dotyczącej zamknięcia linii tramwajowej w tym kierunku, a alarm bombowy na terenie sądu przy ul. Mieszka I.
       Sytuacja wymagała ewakuacji pracowników, mieszkańców przylegających kamienic oraz zamknięcia ulicy, a to wiązało się ze wstrzymaniem ruchu tramwajowego.
       Na trasę z Arsenału na Osiedle Piaski wyjechały autobusy zastępcze. Z sygnałów, jaki do nas docierały wynikało, iż pasażerowie mieli problem z wejściem do pojazdów, zwłaszcza w porze gdy uczniowie okolicznych szkół kończyli zajęcia. Był to doskonały przykład, jak może wyglądać próba zastąpienia tramwajów autobusami. Na szczęście pojazdy szynowe ruszyły przed popołudniowym szczytem.
Foto: Autobus komunikacji zastępczej. Osiedle Piaski przystanek początkowy

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.06 - Autobusy biją rekordy opóźnień

       W związku z zamknięciem dla ruchu fragmentów ul. Kosynierów Gdyńskich i ul. Estkowskiego (od Ronda Kosynierów Gdyńskich do skrzyżowania z ul. Orląt Lwowskich) od dnia 10 października br. (czwartek), większość linii autobusowych skierowana została objazdem przez ścisłe centrum miasta. Jak można było się domyśleć jeszcze przed objazdem, tworzą się tam ogromne korki.
      Wcześniej pisaliśmy o pracownikach Specjalnej Strefy Ekonomicznej w rejonie ul. Szczecińskiej, którzy skarżą się, iż nie zdążają do pracy - zwłaszcza na drugą zmianę.
      Ale nie tylko oni odczuli remont ulic i wprowadzony objazd. Na pozostałych liniach nie jest lepiej, autobusy biją rekordy opóźnień. 30 czy 40 minut czekania na opóźniony autobus już nie dziwi, podobnie jak kilka autobusów tej samej linii jadących pod rząd. Z naszych obserwacji wynika, że najgorzej jest w piątki, a najbardziej newralgiczne godziny to 14-18. W tym czasie mamy prawdziwą loterię, autobus przyjedzie tuż przed planowym odjazdem (jako wcześniejszy kurs opóźniony), a następny nawet za 40 minut. Pasażerowie mający wybór korzystają z tramwajów, jak przyznaje nam jeden z pasażerów wybiera tramwaj bo ten nie stoi w korku i zawsze przyjeżdża planowo, Pomimo, że droga z przystanku tramwajowego do domu jest dłuższa nieźli z przystanku autobusowego, jest to lepsze i bardziej pewne wyjście,
      Zdażają się sytuacje, że z pętli wyjeżdżają dwa autobusy tej samej linii równocześnie pokonując całą trasę zderzak w zderzak. Przewoźnik tłumaczy się korkami.
      Na szczęście remont ul. Estkowskiego zbliża się ku końcowi i wszyscy będziemy mogli niebawem odetchnąć.
Foto: Tramwaj poruszając się w większości wydzielonym torowiskiem omija korki

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.04 - Spotkanie robocze z ZOPR

       W dniu 2 listopada odbyło się spotkanie robocze z Zachodnim Ośrodkiem Polityki Regionalnej.
       Tematem wiodącym była oczywiście komunikacja miejska z naciskiem na podsystem tramwajowy. Rozmawialiśmy o rozwoju transportu publicznego na terenie miasta Gorzowa Wlkp., rozbudowie sieci tramwajowej głównie w rejonie dzielnicy Górczyn.
       Zachodni Ośrodek Polityki Regionalnej popiera nasze działania mające na celu nie dopuszczenie do likwidacji linii tramwajowej na Osiedle Piaski jak i jakiegokolwiek innego obecnie istniejącego odcinka.
       W trakcie spotkania powstała lista inwestycji mających na celu poprawę funkcjonowania transportu miejskiego w naszym mieście, wraz z przybliżonym czasem realizacji i niosącymi za sobą kosztami. Lista ta ma zostać przekazana prezydentowi Tadeuszowi Jędrzejczakowi przez przedstawicieli ZOPR.
Foto: Skład tramwajowy Konstal 105Na na pętli Os. Piaski
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.03 - Zmiany na liniach 105 i 132

       Tuż po zakończeniu okresu Wszystkich Świętych, tj. od dnia 5 listopada br., w rozkładach linii autobusowych obsługujących cmentarz komunalny przy ul. Żwirowej nastąpią korekty.
       Dotyczą one linii 105 (Os. Staszica - Cmentarz - Os. Staszica) i 132 (Ustronie - Cmentarz - Ustronie) i polegały będą na przesunięciu większości kursów mniej więcej o godzinę później. Trochę większe zmiany będą dla kursów wyjeżdżających z cmentarza dla linii 105 i z Ustronia dla linii 132.
       Ilość kursów pozostaje na dotychczasowym poziomie.
Foto: Autobusy linii 105 i 132 na ul. Żwirowej
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.02 - Nowa linia 123. Którędy pójdzie?

       Tego nie wie nikt, nawet sam Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o., który od 4 listopada ma rozpocząć obsługę tej linii.
      Od najbliższego poniedziałku na ulice miasta wraca linia 123. Połączy ona Osiedle Górczyn ze strefą ekonomiczna z pominięciem ścisłego centrum miasta. Największy problem to jej przebieg, do końca nie wiadomo którędy zostanie poprowadzona jej trasa na osiedlu Górczyn - sam przewoźnik podaje sprzeczne informacje.
      Według komunikatu na stronie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z. o. o. z dnia 31 października 2013 r.
Trasa jazdy linii autobusowej nr 123 w kierunku Złotego Smoka (obowiązujące przystanki) - kurs o godzinie 05:06: Ustronie (pętla autobusowa), Szarych Szeregów („Hubala”, „Obrońców Pokoju”, „KEN”), KEN („Plac Jana Pawła II” ), Okulickiego („Okulickiego”), Górczyńska („Górczyńska”), Piłsudskiego („Rondo Piłsudskiego”, „SP-13”, „Czereśniowa”, „Rondo Piłsudskiego”), Al. Odrodzenia („Al. Odrodzenia”), Roosevelta („Roosevelta”), Słowiańska („Słowiańska-Tesco”), Myśliborska („Myśliborska-Tesco”, „Berlińska”, „Małyszyn Wielki”), Złotego Smoka („Moto Gobex”, „TPV”, „Mosiężna”), Mosiężna („ZielBruk”, „Yetico”, „Faurecia”) i dalej do pętli „Złotego Smoka”.
Trasa jazdy linii autobusowej nr 123 w kierunku Ustronia (obowiązujące przystanki) – kurs o godzinie 14:10: „Złotego Smoka” (pętla autobusowa), Mosiężna („Faurecia”, „Yetico”, „ZielBruk”), Złotego Smoka („Mosiężna”, „TPV”, „Moto Gobex”), Szczecińska („Małyszyn Wielki”), Myśliborska („Berlińska”, „Myśliborska-Tesco”), Słowiańska („Rondo Szczecińskie”), F. Roosevelta („Roosevelta”), Al. Odrodzenia („Al. Odrodzenia”, „Rondo Piłsudskiego”), Marsz. J. Piłsudskiego („Rondo Piłsudskiego”, „Czereśniowa”, „SP-13”, „Rondo Górczyńskie”), Górczyńska(„Górczyńska”), Gen. L . Okulickiego („Okulickiego”),Komisji Edukacji Narodowej („Plac Jana Pawła II”), Szarych Szeregów („KEN”, „Obrońców Pokoju”), Gen. T. Bora-Komorowskiego („Kombatantów”) i dalej do pętli „Ustronie”.
      Patrząc na zaktualizowany schemat sieci autobusowych i tramwajowych również znajdziemy linie 123 z trasą przebiegu pokrywającą się z powyższym opisem.
      Niestety na próżno przyjdzie nam szukać rozkładu na przystanku Pl. Jana Pawła II czy Okulickiego. Za to patrząc na rozkład linii 123 na przystanku Hubala dowiemy się, że autobus wcale nie pojedzie ulicą KEN, Pl. Jana Pawła II, Okulickiego czy Górczyńską. Rozkład na przystanku pokrywa się z rozkładem zamieszczonym na stronie www.mzk-gorzow.com.pl, dowiemy się z niego, że linia 123 kursuje przez ulice Dekerta i Czartoryskiego.
      Jak widać do czasu wykonania pierwszego kursu nie dowiemy się, którędy pojedzie. Jak widać, tego nie wie tego także sam Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z. o. o.
Foto: Autobus linii 123 na ul. Dekerta
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.01 - Wyjechał historyczny Jelcz M11

       W dniu dzisiejszym z zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z. o. o. wyjechał historyczny autobus Jelcz M11 #481.
       Pojazd przez większość dnia stacjonował na pętli przy cmentarzu komunalnym, niestety nie kursował liniowo. Mimo wszystko była to dość rzadka okazja na zrobienia zdjęcia.
       Jelcz M11 to najpopularniejsza niegdyś grupa autobusów w Gorzowskim MZK. Zastępowane były nowszymi modelami - 120M i 120MM/2 oraz autobusami Solaris Urbino12 i używanymi MANami NL202. W chwili obecnej Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z. o. o. posiada tylko jeden autobus Jelcz M11. Nie jest on jednak wykorzystywany liniowo, a stanowi jedynie pojazd zabytkowy - zaszczyt ten przypadł pojazdowi z numerem taborowym #481.
Foto: Jelcz M11 na pętli Cmentarz
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.11.01 - Wstęp do dyskusji o Planie Transportowym

       W drugiej połowie listopada poznamy projekt Planu Transportowego dla Gorzowa i okolicznych gmin. Jest to ważny dokument, który określi, jak będzie wyglądać komunikacja zbiorowa w naszym mieście przez najbliższe 12 lat.
      Tworzenie Planów Transportowych nakazała samorządom wydana na przełomie 2010 i 2011 r. ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Dokument będzie regulować wszelkie kwestie związane z funkcjonowaniem i rozwojem transportu publicznego na terenie naszego miasta[1]: począwszy od spraw najbardziej podstawowych, takich jak rozplanowanie sieci, ustalenie przebiegu linii autobusowych i tramwajowych, określenie częstotliwości ich kursowania, poprzez informację pasażerską, system taryfowy (rodzaje i ceny biletów), ilość potrzebnych pojazdów i ich standard (np. dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, klimatyzacja), a skończywszy czasami na tak, wydawałoby się, banalnym szczególe jak wzór wydruku z kasowników![2] Co ważne, uchwalony Plan jest aktem prawa miejscowego. Oznacza to, że stosowne władze są zobowiązane do przestrzegania i wprowadzania w życie zawartych w tym dokumencie ustaleń, np. uruchomienia dodatkowej linii autobusowej. I odwrotnie: nawet najbardziej słuszny pomysł nie będzie miał szans na realizację, jeśli nie zostanie wcześniej ujęty w zapisach Planu.
      Z tego powodu tak ważne jest śledzenie prac nad tym dokumentem, zgłaszanie własnych uwag i propozycji oraz ewentualnie sprzeciwianie się niektórym zapisom. Na szczęście jako mieszkańcy mamy realny wpływ na kształt wprowadzanego prawa, poprzez obowiązkowo przeprowadzane konsultacje społeczne. Te, ze względu na wagę zagadnienia, potrwają pewnie parę miesięcy i obejmą szerokie grono mieszkańców, ekspertów i organizacji pozarządowych.
      Jak wspominałem, projekt Planu Transportowego zostanie upubliczniony niebawem. Już teraz można jednak wskazać sprawy, których jak najszybsze uporządkowanie i naprawienie wydaje się szczególnie ważne dla gorzowskiej komunikacji publicznej i dla całego miasta.
Reorganizacja sieci komunikacyjnej
      Podstawy dzisiejszego systemu linii komunikacyjnych tkwią w głębokim PRL-u, w zupełnie innych uwarunkowaniach przestrzennych, społecznych i ekonomicznych. Tymczasem miasto się rozwinęło. Poupadały niektóre nierentowne zakłady na wschodzie i południu miasta, powstały jednak nowe w specjalnej strefie ekonomicznej. Rozrastają się nowe osiedla, wielu mieszkańców przeprowadza się również na przedmieścia i do podgorzowskich wsi. Sieć transportu publicznego nie nadąża za tymi zmianami. Oczywiście przebiegi linii komunikacji zbiorowej są ciągle dostosowywane do bieżących potrzeb, jednak te doraźne poprawki coraz bardziej przestają wystarczać. Gorzowski układ komunikacyjny domaga się przebudowy.
      Potrzebujemy wyznaczenia na nowo linii głównych i uzupełniających. Te pierwsze powinny biec możliwie prosto i zapewniać szybkie połączenia dużych osiedli mieszkaniowych z najczęstszymi celami podróży (centrum, specjalna strefa ekonomiczna, szpital). Oczywiście w dużej mierze będą się one pokrywać z obecnymi liniami: 101, 103, 104, 124, 126 i tramwajowymi. Linie uzupełniające powinny wjeżdżać bardziej w głąb osiedli, obsługiwać rejony o mniejszej gęstości zaludnienia, zapewniać dojazd do drugorzędnych celów podróży i punktów przesiadkowych. Taka struktura sieci komunikacyjnej po wprowadzeniu jest bardzo czytelna zarówno dla mieszkańców, jak i osób korzystających z niej sporadycznie (m.in. turystów), i sprawdza się w większości miast w Polsce i za granicą.
      Należy rozważyć wyznaczenie zupełnie nowych linii komunikacji publicznej w rejonach, które z różnych powodów nie są obecnie nią obsługiwane. Można tu podać przykład tzw. Osiedla Europejskiego, rozrastającego się na terenach byłego poligonu. Na razie mieszkańcy wprowadzają się do świeżo wybudowanych bloków. Jednak za kilka lat ich dzieci zaczną uczęszczać do szkoły, na uczelnie, zapragną dostać się do galerii handlowych, kina czy filharmonii. Czym będą dojeżdżać, jeśli nie zapewnimy wcześniej sensownej obsługi komunikacyjnej tego obszaru? Samochodem pracujących rodziców, czy rowerem wzdłuż ruchliwej ul. Myśliborskiej?
      Częstotliwość kursowania na głównych trasach nie powinna spadać poniżej 15 minut (w szczycie), co według badań jest granicą atrakcyjności komunikacji zbiorowej. Na liniach kursujących rzadko (pobocznych i podmiejskich) ważne jest natomiast zapewnienie ruchu stałocyklicznego, czyli autobusów odjeżdżających z przystanku w równych odstępach czasu, np. 7 minut po każdej pełnej godzinie. Rozwiązanie to, będące standardem w krajach zachodnich, umożliwia pasażerom łatwe zapamiętanie rozkładu, przewoźnikom natomiast ułatwia planowanie obiegów taboru i brygad. Takt kursowania może w przypadku tych tras wynosić 30, 60 lub 120 minut; przyjęcie większych wartości sprawia, że linia służy tylko do epizodycznych przewozów konkretnych grup ludności (np. kończących zmianę robotników z jakiegoś zakładu). Należy pokusić się o wyliczenie czasów przejazdu między najważniejszymi punktami przesiadkowymi i takie skorygowanie tras, aby uniknąć jeżdżenia autobusów „parami” i „stadami”.
Tramwaje
      Istotne jest określenie w gorzowskim systemie transportowym roli i znaczenia podsystemu tramwajowego. Ponieważ temat ten jest (będzie) szczegółowo omawiany w innym artykule, tutaj tylko o nim wspomnę. Nie da się ukryć, że układ tramwajowy w Gorzowie nie odpowiada aktualnym potrzebom przewozowym. Nie jest to jednak efekt jakiejś nagłej utraty konkurencyjności, ale skutek wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych. Ostatni nowy tramwaj przyjechał do Gorzowa w 1988 r.; od tamtej pory tabor autobusowy został wymieniony dwukrotnie, a obecnie trwa trzecia wymiana. Gorzów jest jedynym miastem w Polsce, które w bieżącej perspektywie finansowej UE (w latach 2007-2013) nie wydało ani jednej unijnej złotówki na inwestycje w trakcję tramwajową (bo za takie trudno uznać zakup kilku wiat i biletomatów). W tym czasie w każdym istniejącym systemie tramwajowym w Polsce przybyła przynajmniej jedna nowa linia – oprócz Grudziądza, który jednak gruntownie wyremontował swoje torowisko – zaś w Olsztynie od zera buduje się całkowicie nowy układ.
      Niestety władze Gorzowa zdają się iść pod prąd ogólnopolskim i światowym[3] trendom, sugerując w wypowiedziach medialnych zamiar likwidacji linii tramwajowej na Piaski. Uzasadnieniem ma być niska frekwencja. Ponieważ wyniki jej badań, przeprowadzonych na potrzeby Planu Transportowego przez firmę Marcin Gromadzki Public Transport Consulting z Gdańska będą upublicznione dopiero wraz z projektem Planu, nie sposób w tej chwili się do nich odnieść. Warto natomiast przypomnieć, że podobne pomiary, przeprowadzone w 2009 r. przez zespół prof. Olgierta Wyszomierskiego (również z Trójmiasta) wskazywały coś zupełnie innego: ze wszystkich tras tramwajowych w mieście, to właśnie odnoga na Piaski cieszyła się największą popularnością wśród pasażerów (ok. 45% podróży; na Silwanę 35%, na Wieprzyce 15-20%).
Komunikacja w porach małego popytu
      Całkowitej reorganizacji wymaga sieć linii nocnych. Komunikacja nocna w Gorzowie praktycznie nie istnieje, w odróżnieniu np. od Poznania, gdzie cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców, zwłaszcza w weekendowe wieczory. Funkcjonowanie transportu publicznego w porach niskiej frekwencji (wczesnym rankiem, wieczorem, w weekendy i święta) jest istotnym warunkiem spójności systemu transportowego: jeśli komunikacją miejską można gdzieś dojechać, ale nie da się wrócić, to i tak trzeba kupić samochód! Nie chodzi tu o kursy co 10 minut, ale o stworzenie spójnego i logicznego systemu, w którym np. autobusy nocne rozjeżdżałyby się spod Katedry o każdej parzystej godzinie.       Innym sposobem radzenia sobie z małą frekwencją w porach wieczornych i weekendowych jest rozwiązanie stosowane w Niemczech, Szwajcarii i w wielu innych miejscach w Europie, a w Polsce ochrzczone nazwą „busy na telefon”. Wykonują one kursy po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym, często bez stałej trasy i rozkładu, pełniąc funkcję zbiorowej taksówki. W innym przypadku pozostają w bazie, nie wyrabiając niepotrzebnych wozokilometrów. Busy na telefon funkcjonują z powodzeniem w Krakowie, zapewniając obsługę transportową peryferyjnych osiedli: Płaszów, Przewóz i Rybitwy.
Badania popytu
      Dobrze by było, gdyby Plan Transportowy nałożył na władze miasta obowiązek przeprowadzania regularnych badań frekwencji w pojazdach komunikacji miejskiej. Badania takie nie powinny się odbywać co roku (są bowiem dosyć drogie), ale np. co 5 lat. Można również zakupić pojazdy posiadające urządzenia do automatycznego zliczania pasażerów przy wejściach. Warto podkreślić, że w system ten nie trzeba wyposażać całego miejskiego taboru, wystarczą 3-4 autobusy i 1-2 tramwaje. Taka liczba pojazdów pozwoli na pozyskanie kompletu danych o potokach pasażerskich dla całej sieci w sposób tylko częściowego przydzielania tych pojazdów do określonych zadań przewozowych.
      Warto również jasno stwierdzić, jaki poziom frekwencji w pojazdach komunikacji miejskiej uważamy za satysfakcjonujący? W praktyce planistycznej mierzy się frekwencję w odniesieniu do całkowitej liczby miejsc w pojeździe: siedzących i stojących, przy czym dla tych drugich przyjmuje się normę 2 osób na każdy metr kwadratowy podłogi[4]. W popularnych typach pojazdów miejskich zapełnienie na poziomie ok. 50% oznacza, że wszystkie miejsca siedzące są zajęte (ale nikt nie stoi), zaś 100% – lekki tłok[5]. Utrzymująca się na danej trasie frekwencja poniżej 33% wskazuje na konieczność zmniejszenia podaży (poprzez rzadsze kursowanie albo zastosowanie mniejszego taboru), natomiast powyżej 67% – przeciwnie, jej zwiększenie. Zasada ta nie dotyczy linii o charakterze wybitnie socjalnym, a także końcówek tras.
Przystanki
      Wraz z reorganizacją przebiegu linii autobusowych i tramwajowych należy również dokonać korekty położenia niektórych przystanków, a także zlokalizować nowe. Przystanki na obszarach osiedli mieszkaniowych powinny być rozmieszczone co ok. 400 m; w centrum miasta, z racji dużego zagęszczenia celów podróży, odległości te mogą się zmniejszyć nawet do 200 m. Tymczasem najważniejsze (tj. obsługujące największą liczbę pojazdów) gorzowskie przystanki autobusowe: AWF, Mieszko, Jagiełły, Katedra i Arsenał oddalone są od siebie nawet o 800-900 metrów! Gdyby chociaż autobusy pokonywały tę trasę bez zatrzymywania, szybko przerzucając pasażerów z jednego końca śródmieścia na drugi! Jednak jadąc z Jagiełły w stronę AWF-u autobus trzy razy staje na światłach i pokonuje cztery inne skrzyżowania!
      Oddalenie przystanków mocno utrudnia ewentualne przesiadki, także między komunikacją miejską a innymi środkami transportu zbiorowego (kolej, PKS) i indywidualnego (rower, samochód). Gorzowskie dworce są fatalnie zintegrowane z siecią komunikacji miejskiej. W tym rejonie potrzeba nam centrum przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia, podobnie zresztą jak na Wieprzycach, przy ul. Teatralnej (w sąsiedztwie planowanego przystanku kolejowego), w okolicach pętli na Silwanie lub os. Ustronie (po ewentualnym przedłużeniu linii tramwajowej), być może także w rejonie ul. Myśliborskiej (koło Tesco) i na Zawarciu. Integrując różne środki transportu publicznego, bezwzględnie należy zapewnić im w rejonie centrów przesiadkowych uprzywilejowanie względem transportu samochodowego – nie może być tak, że parking jest pod samym dworcem, a na przystanek trzeba biegać 300 m. Podczas planowania warto także uwzględnić transport rowerowy, który w miastach Polski i Europy zyskuje coraz większe znaczenie.
Taryfa przewozowa
      Po ułatwieniu przesiadek można przystąpić do następnego ważnego punktu, jakim są zmiany w systemie taryfowym. Obecny system, opierający się na biletach jednoprzejazdowych (jednorazowych) jest przestarzały. Ogranicza mobilność i zmniejsza atrakcyjność transportu publicznego jako całości: jeśli podróżny musi kasować nowy bilet na 1-2 przystanki, to pójdzie pieszo, albo wybierze samochód. We wszystkich większych miastach w Polsce i za granicą odchodzi się od tego systemu na rzecz biletów czasowych; możliwe są również rozwiązania pośrednie. Organizatorowi transportu publicznego bilety czasowe umożliwiają likwidację niektórych dziwnych linii i wariantów tras, np. jeżdżących raz lub trzy razy dziennie. Zaoszczędzone wozokilometry można przeznaczyć na zwiększenie częstotliwości kursowania linii naprawdę potrzebnych.
      Plan Transportowy powinien wyraźnie wskazać, jak ma wyglądać komunikacja podmiejska. W ostatnim czasie nie działo się na tym polu najlepiej; wystarczy przypomnieć choćby utratę przez MZK obsługi linii w gminie Kłodawa. Przykłady z innych miast w Polsce wskazują na potrzebę powołania związku komunikacyjnego, obejmującego obszar Związku Celowego MG-6. W przyszłości związek mógłby objąć także Witnicę i Kostrzyn, a nawet rozszerzyć się poza granice powiatu gorzowskiego. Nie jest to novum, związki komunikacyjne funkcjonują m.in. w Trójmieście, Poznaniu, na obszarze konurbacji górnośląskiej[6], a także w wielu miastach w Niemczech i całej Europie.
      Można również pomyśleć o włączeniu w gorzowski system komunikacyjny (w tym objęcie wspólną taryfą) połączeń kolejowych i PKS-u. Takie rozwiązanie, integrujące wszystkie środki transportu, od pociągów, przez metro, tramwaje i autobusy, aż do promów i tramwajów wodnych(!) funkcjonuje tuż za naszą zachodnią granicą, w Brandenburgii. Podobne rozwiązania wprowadza m.in. Wrocław, gdzie już teraz można po mieście jeździć koleją na podstawie dowolnych biletów komunikacji miejskiej, a także Poznań, Łódź, GOP, Trójmiasto, Bydgoszcz i Toruń. Takie rozwiązanie byłoby atrakcyjne dla mieszkańców podgorzowskich gmin, którym zamiast kupowanych obecnie dwóch czy trzech osobnych biletów wystarczałby jeden, honorowany we wszystkich środkach transportu.
Tabor
      Plan Transportowy powinien określić ile i jakiego typu taboru będzie potrzebne do pokrycia założonej sieci komunikacyjnej. Obecnie MZK posiada prawie wyłącznie autobusy klasy MAXI o długości 12 m (oraz trzy przegubowce). Tego typu tabor jest dość uniwersalny, jednak w porach zmniejszonego popytu (wieczory, weekendy) świeci pustkami, przez co powstaje wrażenie, że wykonywane kursy są nierentowne i niepotrzebne. Sposobem zaradczym, oprócz proponowanych wyżej „busów na telefon”, może być stosowanie taboru niskopojemnego o długości 10 lub 8,6 m (Solaris Alpino), albo opartych o konstrukcje busowe (Autosan Wetlina City, Solina City). Te pierwsze kursują m.in. w Poznaniu i w Warszawie i doskonale sprawdzają się na pobocznych liniach komunikacyjnych; w godzinach szczytu są zastępowane przez autobusy 12-metrowe. Dodatkową ich zaletą jest możliwość wjeżdżania w wąskie uliczki, między bloki i wszędzie tam, gdzie klasyczny autobus miałby problemy z wykierowaniem. Być może kilka takich pojazdów rozwiązałoby problem braku obsługi niektórych rejonów Gorzowa, takich jak chociażby ul. Chopina.
Kwestie finansowe       Na samym końcu należy odnieść się do finansowej strony funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Osobiście wydaje mi się, że nakłady na transport publiczny powinny wzrosnąć, jednak uzasadnienie tego poglądu znacznie wykracza poza ramy tego, i tak już długiego, tekstu. Zagadnieniu temu poświęcę w całości jeden z następnych artykułów. Tutaj warto podkreślić, że w niniejszym tekście nie proponuję działań, które w znaczący sposób zwiększyłyby obciążenia finansowe miasta. Dlatego m.in. nie podjąłem tematu obniżki cen biletów[7], choć przykłady wielu miast sugerowałyby pozytywne skutki takiego posunięcia. Niektóre z postulowanych działań doprowadziłyby wręcz do obniżki kosztów komunikacji miejskiej (zastosowanie mniejszego taboru, „bus na telefon”). Należy również przypomnieć, że obecny stan gorzowskiego systemu transportowego jest skutkiem wieloletnich zaniedbań, zwłaszcza w obszarze trakcji tramwajowej. Nie można oczekiwać, że znajdującemu się w krytycznym stanie pacjentowi pomoże kilka tabletek i zalecenie zdrowego stylu życia. Początek kuracji niekiedy musi zaboleć i boli tym bardziej i kosztuje tym więcej, im dłużej się z nią zwleka.
Czekając na Plan Transportowy…
      Czy wszystkie te wyżej wymienione, żywotnie ważne dla gorzowskiej komunikacji miejskiej kwestie znajdą omówienie i rozwiązanie w szykowanym Planie Transportowym Związku Celowego Gmin MG-6? Poczekajmy na jego oficjalne ogłoszenie, które powinno nastąpić już za kilka-kilkanaście dni. Warto, abyśmy jako mieszkańcy miasta i podgorzowskich gmin aktywnie włączyli się prace nad dokumentem, który określi ważny wycinek naszej wspólnej przyszłości.

Przypisy:
[1] Za każdym razem, kiedy w tekście piszę o Gorzowie, mam na myśli także wszystkie okoliczne gminy, zrzeszone w Związku Celowym MG-6, dla których powstaje Plan Transportowy.
[2] Gdyby ktoś się zastanawiał, po co regulować aż tak szczegółowe kwestie: jest to konieczne m.in. przy integracji różnych środków transportu, czyli podróżowaniu na podstawie jednego biletu komunikacją miejską, koleją, czy autobusami PKS-u.
[3] Nawet w tak superzmotoryzowanym kraju jak USA, miasta wracają do transportu tramwajowego. Rynek Kolejowy (http://www.rynek-kolejowy.pl/47671/tramwajowe_plany_amerykanskich_miast.htm) donosi o budowie nowych linii m.in. w Charlotte (Północna Karolina), Lauderdale (Floryda), Cincinnati (Ohio), Kansas City, Los Angeles, El Paso i Detroit.
[4] Producenci taboru, podając maksymalną pojemność pojazdów, przyjmują (zgodnie z prawem!) normę 4 os/m2, przy czym oczywiście mówimy o powierzchni podłogi dostępnej dla pasażerów, a nie np. pod siedzeniami. Z mojego doświadczenia wynika, że w godzinach szczytu zapełnienie może sięgać nawet 8 os./m2. Do badań frekwencji stosuje się jednak „ludzką” normę 2 os./m2, co jest graniczną wartością komfortu pasażerów.
[5] Biorąc pod uwagę informacje zawarte w poprzednim przypisie, jasne jest, że frekwencja w pojazdach komunikacji miejskiej może wynosić ponad 100%.
[6] Celowo nie podaję przykładu Warszawy, gdzie tzw. Wspólny Bilet funkcjonował jako pierwszy w Polsce. Tam jednak system oparto o umowy dwustronne między miastem stołecznym a okolicznymi gminami. W bieżącym roku porozumienie to zaczęło trzeszczeć, secesję ogłosiły Wołomin, Kobyłka i Zielonka. Coraz częściej słychać głosy, że najlepszym rozwiązaniem tego polityczno-finansowego galimatiasu byłoby stworzenie właśnie związku komunikacyjnego.
[7] Jedynie przejście na bilety czasowe, co rzeczywiście relatywnie zmniejszyłoby ich koszt dla pasażerów. Jednak dzięki temu rozwiązaniu zwiększyłaby się także mobilność mieszkańców (tzw. popyt wzbudzony), a więc budżet miasta mógłby nawet na tej zmianie wyjść na plus.
Foto: Konstal 105Na #119+#120, pętla Piaski
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: Szymon Mikulski


Copyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora