Aktualności
Listopad 2012

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna
 
Aktualności Listopad 2012


2012.11.30 - Wracają tramwaje linii 1 i 3

       Od jutra, tj. 1 grudnia 2012 r. (sobota) wznowione zostanie kursowanie linii tramwajowych 1 i 2 na Silwanę, Jednocześnie do odwołania zawieszone będą przystanki tramwajowe "Muzeum" zlokalizowane na ul. Warszawskiej.
       W związku z wznowieniem ruchu tramwajowego na Silwanę, zawiesza się autobusową komunikację zastępcza kursująca na trasie "Zakład Energetyczny" - "Silwana" - "Zakład Energetyczny".
       Linie autobusowe 122 i 501 nadal kursować będa objazdem - przez ul. Teatralną.
Foto: Tramwaj 105Na #89+#99 linii 1 na ul. Warszawskiej

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.30 - Zmiany na liniach 4xx

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, od dnia 1 grudnia 2012 r. (sobota) wprowadza zmiany w rozkładach jazdy linii wyjazdowych i zjazdowych oznaczonych jako 4xx.
       I tak od 1 grudnia br. (sobota) korekty polegające na dostosowaniu godzin kursów do godzin wyjazdów i zjazdów autobusów do i z zajezdni dotyczyły będą linii 402.
       Od 3 grudnia br. (poniedziałek) korekty polegające na dostosowaniu godzin kursów do godzin wyjazdów i zjazdów autobusów do i z zajezdni zostaną wprowadzone na liniach 404 i 405.
       Również od 3 grudnia br. (poniedziałek) uruchomiona zostania nowa linia - 406, kursująca na trasie "Dekerta Szpital" - "Silwana" - "Dekerta Szpital". Linia na początek wykonywała będzie 3 kursy.
Trasa przejazdu w kierunku pętli "Silwana": Dekerta-Szpital (początkowy), Dekerta (przystanki "Dekerta", "Ogińskiego"), Szarych Szeregów ("Sosnkowskiego", "KEN", "Obrońców Pokoju", "Kombatantów"), Walczaka ("Silwana"-końcowy).
Trasa przejazdu w kierunku pętli "Dekerta-Szpital": Walczaka ("Silwana"-początkowy), Szarych Szeregów ("Hubala", "Obrońców Pokoju", "KEN", "Sosnkowskiego"), Dekerta ("Ogińskiego", "Dekerta"), "Dekerta-Szpital"-końcowy.
Foto: Autobus linii 405 na ul. Walczaka

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.29 - Tramwaje na nowym torowisku na Warszawskiej

       Prace na remontowanej ulicy Warszawskiej na odcinku od Muzeum do Ronda Santockiego dobiegają końca. W dniu wczorajszym trwały jeszcze ostatnie prace przy regulowaniu sieci trakcyjnej prowadzone przez Zakład Sieci i Zasilania z Wrocławia. Dzisiaj próbne przejazdy po nowym torowisku wykonały tramwaje: dwa składy Konstal 105Na #89+#99 i #134+#133 oraz tramwaj 6ZGTW #259. Próby wypadły pomyślnie i rozpoczęto przygotowania do wznowienia kursowania tramwajów na pętle Silwana, tramwaje linii 1 i 3 powinny ruszyć już 1 grudnia.
      Remont ulicy Warszawskiej trwał od 17 września. Obejmował całkowitą przebudowę jezdni, chodników oraz torowiska tramwajowego na odcinku 272 metrów na prefabrykowane bezpodsypkowe. Powstaną także na nowo zlokalizowane tam wcześniej przystanki.
Foto: Wóz sieciowy prowadzący prace przy regulacji trakcji tramwajowej

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.28 - Od stycznia podrożeją bilety MZK

       Na dzisiejszej sesji rady miasta radni przegłosowali podwyżki cen biletów na przejazdy komunikacją miejską.
       Miejski przewoźnik chciał podwyżki do kwoty 3 zł. (wzrost o 40 groszy) za bilet normalny i 96 zł. (wzrost o 12 zł.) za bilet miesięczny, jednak ostatecznie podwyżka będzie symbolicznie mniejsza. Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Platformy Obywatelskiej zaproponowali podwyżki do wysokości 2,90 zł za bilet normalny i 92 zł. za miesięczny. Przeciwny podwyżkom był klub Prawo i Sprawiedliwość - "Sprzeciwiamy się jakiekolwiek podwyżce biletów. Komunikacja to jedno z podstawowych zadań miasta i to władze powinny dotować zakład, a nie mieszkańcy płacąc więcej za bilety. Podwyżka biletów ograniczy tylko liczbę osób korzystających z MZK. W wielu dużych miastach autobusy i tramwaje to alternatywa dla właścicieli samochodów. W Gorzowie nikt nie zamieni auta na autobus, bo komunikacja nie jest u nas dobrze zorganizowana" - mówił głośno radny Surmacz. Ostatecznie jednak podwyżka zaproponowana przez PO i SLD została przyjęta większością głosów, poparli ją radni PO, SLD i Nadziei dla Gorzowa, od głosu wstrzymali się Jan Kaczanowski i Paweł Leszczyński.
       Jak radni argumentują swoje stanowiska? "Nasze stawki, w porównaniu do innych miast, wcale nie będą tak wysokie" – mówił radny SLD Jerzy Antczak. Sprawdziliśmy i znaleźliśmy wiele miast, gdzie przejazdy komunikacją są niższe, nawet od tych obowiązujących w Gorzowie do końca bieżącego roku.
       Pasażerom pozostaje pogodzić się z wyższymi cenami, którymi przywita nas nowy rok lub przesiąść się na rower albo własne cztery kółka.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński2012.11.27 - Zobacz kilkadziesiąt zdjęć historycznego autobusu

       Zapraszamy do naszej galerii, gdzie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć historycznego autobusu Jelcz M11 z zorganizowanego okazjonalnego przejazdu w ostatnich dniach października.
      Po kilku latach od zaprzestania eksploatacji Jelczy M11 widok wysokopodłogowego autobusu na ulicach miasta budził zdziwienie. Koniec ery "migów" to listopad 2008, kiedy to wystawiono do sprzedaży ostatnie sztuki Jelczy, poza jednym egzemplarzem o numerze taborowym #481 - wóz ten odstawiono z przeznaczeniem na pojazd historyczny. Autobus przeszedł w 2011 roku remont, dostał nowy lakier i zachwyca swoim blaskiem nie tylko miłośników komunikacji miejskiej.
Foto: Jelcz M11 #481 zmierzający do Chwałowic

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.26 - MZK będzie spółką

       Wieloletnie starania przekształcenia Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie w spółkę doszły do skutku. W piątek 23 listopada br. prezydent Tadeusz Jędrzejczak podpisał akt notarialny dotyczący przekształcenia. Dzięki temu posunięciu MZK będzie mógł od 1 stycznia 2013 r. np, starać się o kredyty na zakup tramwajów czy autobusów.
      Niestety pracownicy przyszłej spółki boją się o pracę, jak przyznaje dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji Roman Maksymiak, przekształcenie budzi obawy wśród pracowników zakładu, na razie trudno odpowiadać na jakiekolwiek pytania, bo nie wiadomo jeszcze na jakich warunkach miasto podpisze umowę z przewoźnikiem.
      Teraz czas na powołanie zarządu nowej spółki, jest na to 7 dni. Wszystko wskazuje na to, że w zarządzie zasiądzie obecna dyrekcja Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.25 - Czy mamy szanse na tramwaje N8C z Kassel?

       Od kilku lat trwają starania o sprowadzenie do Gorzowa przeszło 30-letnich wagonów tramwajowych N8C z niemieckiego Kassel. Ostatecznie rozmowy miały się zakończyć w połowie bieżącego roku, następnie przesunięto finalizacje na wrzesień, następnie na listopad, a obecnie nową datą jest styczeń przyszłego roku. Naszym konkurentem starającym się również o 16 tramwajów N8C jest Gdańsk, Dysponuje on kwota miliona euro, w sytuacji gdy Gorzów nie ma na to w budżecie ani złotówki. Dodatkowo osoba odpowiedzialna za starania o sprowadzenie pojazdów do Gorzowa nie ma pojęcia o tramwajach w Gorzowie i nawet do publicznej wiadomości podaje informacje zupełnie przeciwne prawdzie. To wszystko razem wzięte powoduje, iż widmo nowszych tramwajów w Gorzowie oddala się coraz bardziej.
       Postanowiliśmy Was zapytać, czy jest szansa, że na gorzowskich ulicach zobaczymy N8C, czy może nie jest już to możliwe, lub mamy szanse tylko na część wystawionych na sprzedaż wagonów.
       W poprzedniej sądzie pytaliśmy o to, jakie jest Wasze zdanie dotyczące pomysłu zmiany lektora w autobusach MAN NL263 Lion's City. Czy jest konieczność zmiany obecnego, kobiecego głosu? Czy może lepszym lektorem będzie mężczyzna? A może nie ma to żadnego znaczenia, ważne by system działał prawidłowo? Głosy wskazujące na płeć lektora rozłożyły się idealnie po równo.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński2012.11.24 - Na udane zakupy już nie pojedziemy

       Od 18 kwietnia br. klienci dwóch największych galerii handlowych w Gorzowie mieli możliwość bezpłatnego przejazdu pomiędzy nimi. Wszystko za sprawą umowy zawartej pomiędzy właścicielem obu galerii - Caelum Development i Miejskim Zakładem Komunikacji. Zakładała ona uruchomienie bezpłatnej linii autobusowej pomiędzy Galerią Nova-Park i Galerią Askana wykonującej po siedem kursów w każdą stronę. Linia oznaczona jako "Kurs na udane zakupy" obsługiwana była niskopodłogowym autobusem MAN NL202 #587 oklejonym na potrzeby tej linii reklamami obu galerii.
       Niestety zawarta z miejskim przewoźnikiem umowa obowiązuje do końca listopada br. i z powodu nie przedłużenie jej przez Caelum Development, od 1 grudnia 2012 r. bezpłatna linia "Kurs na udane zakupy" zostanie zawieszona. Prawdopodobnie powodem takie stanu rzeczy była bardzo niska frekwencja, autobus czasem przemieszczał się pomiędzy galeriami bez żadnego pasażera.
Foto: MAN NL202 #587 wykonujący kursy na linii "Kurs na udane zakupy"

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.23 - Korekty w rozkładach od 26 listopada

       Od najbliższego poniedziałku (26 listopada 2012 r,) Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadza korekty w rozkładach jazdy linii 101 i 112.
       I tak na linii 101 w dni robocze uruchomione zostaną dodatkowe kursy oznaczone jako "s" - wykonywane w dni nauki w szkole o godzinie 7.24 z pętli "Słowiańska-TESCO" w kierunku "Śląska", oraz z pętli "Śląska" w kierunku "Słowiańska-TESCO" o godzinie 7.50.
       Na linii 112 w dni robocze nastąpią zmiany godzin odjazdów kursów: z pętli "Śląska" w kierunku "Łagodzin" z godziny 11.35 na 11.25m w kierunku "Bolemin" z godziny 12.20 na 12.15, z pętli "Łagodzin" w kierunku "Śląska" z godziny 12.00 na 11.50 oraz z pętli "Bolemin" w kierunku "Orląt Lwowskich" z godziny 12.55 na 12.50.
Foto: MAN NL313 #596 linii 112 na pętli w Boleminie

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.22 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Jak co miesiąc zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca, tym razem wyłonimy zdjęcie października. W tym miesiącu pod głosowanie zostanie poddanych dziesięć zdjęć.
       Zwycięska fotografia będzie przez co najmniej miesiąc widniała na stronie głównej serwisu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2013.
       W miesiącu październiku do galerii zostało dodanych około 100 zdjęć, Ostatecznie zostało wybrane wspomniane już dziesięć na które można oddawać swoje głosy. Każdy użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Zdjęcie miesiąca września, MAN NL202 #566 linii 122 w Czechowie

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.21 - Tramwaje 105Na, od 33 lat z nami

       21 listopada 2012 r. minęły 33 lata odkąd do Gorzowa zawitały pierwsze wagony tramwajowe typu 105Na Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych "Konstal". Pozwoliło to na definitywne wycofanie wagonów typu "N" oraz najstarszych poprzedników 105Na - 105N. 105Na w porównaniu z wagonem 105N posiadają przełączalny rozruch w celu zmniejszenia poboru prądu z 480A na 420A. Jeden tramwaj posiada 4 silniki o mocy 41,5kW - po 2 na każdym wózku. Na pierwszy rzut oka w porównaniu z poprzednikiem, wagony 105Na zyskały wydzieloną kabinę motorniczego z wysoką szafą wypełnioną elektryką - za jego plecami. "Sto-piątki" zwane są potocznie "tandemami tramwajowymi" lub też "akwariami" z powodu dużego przeszklenia ścian bocznych.
       Przez wiele lat był to najpopularniejszy model tramwaju w Gorzowie jak i w całej Polsce. Do Gorzowa od 1979 r. do 1988 r. trafiły łącznie 32 wagony tego typu (numery taborowe #101-#114, #119-#136). Pierwsze kasacje zaczęły się pod koniec lat 80-tych i dotyczył głównie najstarszych pojazdów, najbardziej wyeksploatowanych ponieważ drogie naprawy nie przynosiły efektu, a na remonty kapitalne nie było środków finansowych. Już wtedy zaczęto myśleć o sprowadzeniu do Gorzowa używanych starszych, ale w lepszym stanie technicznych wagonów tramwajowych. Liczba kasacji tramwajów 105Na rosła wraz ze zwiększająca się liczbą używanych pojazdów sprowadzonych z zachodu, najpierw typu 4EGTW, a następnie 6EGTW/6ZGTW.
       W chwili obecnej MZK Gorzów Wlkp. eksploatuje 8 wagonów 105Na, oraz 9 typu 105N przebudowanych na typ 105Na. Są one połączone w 8 składów po dwa wagony każdy oraz pojedynczy wagon przebudowany na "Imprezowy tramwaj", z barkiem, parkietem do tańczenia i multimediami (#117).
       Obecnie w związku z bardzo złym stanem technicznym wagonów, planowana jest ich kapitalna modernizacja, jednak wciąż brakuje funduszy na ten cel.
       Wykaz wagonów typu Konstal 105Na dostarczonych dla MZK Gorzów (numer taborowy - rok dostarczenia - rok wycofania z eksploatacji):
#101 - 1979 - 1996
#102 - 1979 - 1996
#103 - 1979 - 2004
#104 - 1979 - 2004
#105 - 1979 - 1996
#106 - 1979 - 1988
#107 - 1981 - 1996
#108 - 1981 - 2002
#109 - 1981 - 1985
#110 - 1981 - 1988
#111 - 1981 - 2002
#112 - 1981 - 1996
#113 - 1982 - 2009
#114 - 1982 - w eksploatacji
#119 - 1983 - w eksploatacji
#120 - 1983 - w eksploatacji
#121 - 1984 - w eksploatacji
#122 - 1984 - w eksploatacji
#123 - 1984 - 2009
#124 - 1984 - 2003
#125 - 1985 - 2004
#126 - 1985 - w eksploatacji
#127 - 1985 - 2005
#128 - 1985 - 2005
#129 - 1985 - 2003
#130 - 1985 - 2003
#131 - 1986 - w eksploatacji
#132 - 1986 - 2004
#133 - 1988 - w eksploatacji
#134 - 1988 - w eksploatacji
#135 - 1988 - 2009
#136 - 1988 - 2009
Foto: Tramwaje Konstal 105Na na terenie zajezdni MZK

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.20 - Wracają ulgi na przejazdy

       Od jutra członkowie Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę odzyskują uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Wszystko na mocy Uchwały nr XXXVI/412/2012 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 24 października 2012 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego z 2012 roku pozycja nr 2023) zmieniającej uchwałę w sprawie opłat, zwolnień i ulg w opłatach za usługi przewozowe komunikacją miejską oraz sposobu ustalania opłat dodatkowych i opłaty manipulacyjnej z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt w Gorzowie Wlkp.
       Możliwość bezpłatnych przejazdów od 21 listopada br. będą mieli Członkowie Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę urodzeni przed 8 maja 1945 roku.
Foto: MAN NL202 #569 linii 122 na pętli w Czechowie

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.19 - Podwyżka cen biletów - podejście piąte

       Już po raz piąty Radni będą postawieni przed problemem podniesienie cen biletów, podwyżka miała by zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku.
       Przypomnijmy, iż próba forsowania uchwały miał już miejsce kilkukrotnie. Czyżby do czasu, aż znudzeni głosowaniem nad tą samą uchwałą radni zatwierdzą podwyżki? Pewnie tak. Radni tymczasem są oburzeni i głośno zapowiadają, iż nie zgodzą się na podwyżki. Radny PiS Marek Surmacz mówi głośno: "Nie zgodziliśmy się na podwyżkę cztery razy i nie zgodzimy się za piątym podejściem. Nie wiemy w ogóle, jakie są plany funkcjonowania MZK, a to jest podstawa. Prezydent chce nam dzisiaj wmówić, że przekształcenie zakładu w spółkę od razu uzdrowi sytuację. To nieprawda. My uważamy, że MZK jest źle zarządzane i można ciąć koszty nie podnosząc cen biletów. Za komunikację nie muszą płacić gorzowianie. Dotacja miasta dla zakładu komunikacji powinna być wyższa i problem będzie rozwiązany. Wtedy nie będziemy musieli ponosić cen biletów".
       Jaki podwyżki nam grożą? Bilet miejski normalny miałby kosztować 3,00 zł, ulgowy połowę tej kwoty - 1,50 zł. Bilet miesięczny miałby podrożeć o 12 zł - z 84 zł obecnie do 96 zł od przyszłego roku.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.18 - Kierowcy utrudniają życie pasażerom

       Czasem nie da się wsiąść do autobusu - mówi młoda kobieta z dzieckiem w wózku. Kierowcy tak zatrzymują się na przystankach, że ciężko wprowadzić wózek do środka.
       Nie dano na portalu MM Gorzów podobną sytuacje opisywała matka podróżująca z dwójka dzieci, w tym jednym z wózków, Miała problem z wejściem do wnętrza, gdyż kierowca zatrzymał autobus w taki sposób, że na środku drzwi stałą latarnia uliczna, do tego krawędź pojazdu znajdowała się daleko do krawężnika. Jak by tego było mało, kierowca komentował w trakcie prowadzenia pojazdu sytuacje kiedy to kobiety z wózkami "pchają się do autobusu".
       Postanowiliśmy to sprawdzić, wystarczyło przejechać się linią 104, a następnie komunikacją zastępczą, aby zaobserwować dwie sytuacje, kiedy wymianę pasażerów utrudnia zły podjazd na przystanek - raz wyjście i wejście utrudniał komin wentylacyjny znajdujący się na środku drzwi, po raz drugi płot niemal na całej szerokości drzwi.
       Jednak miejmy nadzieje, że to tylko pojedyncze przypadki, gdyż zdarzają się kierowcy, którzy wysiadają na przystankach i rozkładają rampę zjazdową drzwiach gdy ktoś z wózkiem wsiada` lub wysiada.
Foto: W takich sytuacjach czasem ciężko opuścić autobus

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.17 - Kolejne bazgroły na wiatach

       Do niszczenia wiat, rozrzucania śmieci na przystankach czy sprayowych mazai zdążyliśmy się już przyzwyczaić, wybite szyby, czy połamane ławki nie są już niczym niezwykłym.
       Tym razem bazgroły wykonane sprayem pojawiły się na przystankach "Okulickiego". Niezrozumiałe gryzmoły w kolorze różowym niechlubnie zdobią wiaty w obu kierunkach (w stronę "Centrum" oraz w kierunku pętli "Ustronie"). Prawdopodobnie pojawiły się one w okresie Wszystkich Świętych, jak widać nie wszyscy wyruszają na cmentarz do swoich bliskich, niektórzy mają inne priorytety.
       Tymczasem miejski przewoźnik ponosi wielotysięczne straty w związku z podobnymi aktami wandalizmu, bo tak traktowane jest również takie zachowanie.
Foto: Wymazana wiata na ulicy Okulickiego

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.16 - Sejwa: my nigdy z Kassel żeśmy nie kupili tramwajów

       Temat tramwajów N8C wciąż przyćmiewa inne wiadomości dotyczące Miejskiego Zakładu Komunikacji. Media rozpisują się na temat możliwości zakupu wagonów nowszej generacji, a osoby odpowiedzialne za zakup strzelają sobie coraz więcej samobójów.
       Wiceprezydent Stefan Sejwa, odpowiedzialny za negocjacje dotyczące zakupów tramwajów N8C z niemieckiego Kassel przytłumia nasze nadzieje na ujrzenie tych wagonów na naszych torowiskach. Twierdzi on bowiem, że nasz rywal w temacie kupna pojazdów ma prawo pierwokupu, twierdząc, iż "Gdańsk może skorzystać z formuły kontynuacji zamówienia`(...) kupił 40 kilka wozów tramwajowych i oni korzystają z takiej formuły kontynuacji". Najbardziej z ust osoby odpowiedzialnej za tak wielką i znaczącą dla transportu miejskiego w Gorzowie dziwią słowa "my nigdy z Kassel żeśmy nie kupili tramwajów". To ma być argument przemawiający na korzyść naszego rywala z Gdańska, Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna, to Gorzów sprowadzał od przeszło 20 lat używane wagony tramwajowe z Kassel, początkowo typu 4EGTW, następnie 6EGTW i 6ZGTW. Gdańsk natomiast nie posiada ANI JEDNEGO pojazdu szynowego zakupionego w niemieckim Kassel. Jeśli osoby mający bezpośredni wpływ na negocjacje i zakup tramwajów dla naszego miasta nie mają podstawowej wiedzy na temat sporawy którą się zajmują, to nie powinien zdziwić nas fakt, gdy w styczniu okaże się, iż wszystkie 16 wagonów trafi do Gdańska...
Foto: Tramwaj N8C w Gdańsku

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.15 - 22 lata temu przyjechały pierwsze helmuty

       Dziesięć wagonów typu 4EGTW zostało zakupionych w latach 1990-1991 przez MZK Gorzów Wielkopolski u niemieckiego przewoźnika KVG (Kasseler Verkehrs-Gesellschaft) Kassel. Pierwsze dwa przetransportowane zostały do Gorzowa pod koniec listopada 1990, do obsługi ruchu liniowego wyjechały w grudniu. Ostatecznie na liniach można było spotkać dziewięć z nich. Otrzymały one numery taborowe od #201 do #208 (numer taborowy #202 posiadały dwa wagony, jeden po wypadku w roku 1991 został przeznaczony na części, a zastąpił go drugi po tym samym numerem taborowym który był pierwotnie przeznaczony na części). Tramwaje te były pierwszymi używanymi wagonami sprowadzonymi do Polski z Niemiec.
       W Gorzowie wagony były eksploatowane były w latach 1990-1999. Spotykać można było je tylko na linii nr 2 - z powodu zbyt dużego rozstawu wózków 4EGTW miały problemy na pętli Silwana, co uniemożliwiało im wyjazd na linie 1 i 3. W roku 2000 sprzedano ostatni z pojazdów (#205) warszawskiemu Klubowi Miłośników Komunikacji Miejskiej. Transport pojazdu miał miejsce dopiero w 2004 roku. Początkowo miał być to zabytek czynny, jednak ze względów finansowych nie planuje się w najbliższym czasie uruchomienia pojazdu, a jedynie eksponowanie go jako zabytek "zimny".
       Tramwaj 4EGTW jest pojazdem przegubowym, czteroosiowym, posiada dwa wózki, z czego drugi jest bierny. Dwa silniki o mocy 60 kW każdy pozwalały mu osiągać prędkość do 60km/h. Pojazd składa się z trzech członów - człon środkowy jest podwieszany.
       Z linii produkcyjnej firmy Gebruder Crede & Co Eisenbahnwagen w latach produkcji (1955-1958) zeszło 29 pojazdów.
       Wykaz wagonów typu 4EGTW dostarczonych dla MZK Gorzów (numer taborowy - rok produkcji - rok dostarczenia - rok wycofania z eksploatacji):
#201 - 1957 - 1990 - 1999
#202 - 1956 - 1990 - 1991
#202' - 1956 - 1991 - 1997
#203 - 1957 - 1991 - 1999
#204 - 1956 - 1991 - 1999
#205 - 1956 - 1991 - 1999
#206 - 1957 - 1991 - 1999
#207 - 1957 - 1991 - 1999
#208 - 1956 - 1991 - 1999
na części - 1957 - 1991 - nie eksploatowany
Foto: Tramwaj 4EGTW #205 na pętli Wieprzyce

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.12 - Dzień rzucania palenia tytoniu w tramwaju

       W związku z Dniem Rzucania Palenia Tytoniu, w najbliższy czwartek (tj. 15 listopada 2012 roku), na ulice miasta wyjedzie specjalny tramwaj pod hasłem "Rzuć palenie razem z nami".
       Przejazd będzie zorganizowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie oraz Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie. Tramwaj będzie kursował od 12.00 do 17.00 po trasie linii tramwajowej nr 2. W pojeździe utworzony będzie punkt informacyjno-edukacyjny, w którym udzielane będą porady z zakresu rzucania palenia tytoniu i zdrowego stylu życia oraz propagowane zapisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Rozkład jazdy specjalnego tramwaju:
Odjazdy z pętli Wieprzyce: 12.05, 13.10, 14.22, 15.26, 16.30,
Odjazdy z pętli Osiedle Piaski: 12.39, 13.51, 14.55, 15.59, 16.55.
Foto: Tramwaj 105Na #117 podczas okazjonalnego przejazdu w Dniu Rzucania Palenia

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.11 - Listopadowe kalendarium

63 lata temu (30.11.1949)
Miasto Gorzów przejmuje od Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Poznańskiego majątek komunikacyjny
33 lata temu (21.11.1979)
pierwsze tramwaje typu 105Na w Gorzowie
22 lata temu (11.1990)
sprowadzenie do Gorzowa pierwszych używanych tramwajów typu 4EGTW (#201-#202)
13 lat temu (11.1999)
sprowadzenie do Gorzowa używanych tramwajów typu 6ZGTW (#251-#257)
5 lat temu (5.11.2007)
nowe przystanki "Stilonowa" na ul. Walczaka
5 lat temu (23.11.2007)
do sprzedaży wystawiono 7 autobusów Jelcz M11 (#461, #462, #469, #475, #477, #478, #480) oraz autobus Otoyol Iveco M29 #511)
5 lat temu (29.11.2007)
do Gorzowa przyjechały nowo zakupione autobusy MAN NL202 #581-#585
4 lata temu (13.11.2008)
do sprzedaży wystawiono ostatnie autobusy Jelcz M11 (#479, #482, #483) oraz autobus Jelcz 120M (#508)
4 lata temu (17.11.2008)
na ulicy Walczaka rowerzysta wjechał pod tramwaj
4 lata temu (15/16.11.2008)
na pętli Piaski pod osłoną nocy pomazano niemal całkowicie sprayem dwa tramwaje (#221, #272)
3 lata temu (7/8.11.2009)
IV Gorzowska Nocka - nocna impreza milośników komunikacji miejskiej
3 lata temu (19.11.2009)
likwidacja linii 214 w związku z przebudowa ulicy Wyszyńskiego
3 lata temu (30.11.2009)
uruchomienie linii tramwajowych numer 4 i 5 na Dworzec Główny PKP
3 lata temu (30.11.2009)
pożar na zajezdni. Spaleniu uległ tramwaj numer #118
2 lata temu (15.11.2010)
na ulice Gorzowa wyjechał pierwszy tramwaj w barwach "Gorzów Przystań"
1 rok temu (4.11.2011)
impreza "FotoNight" - nocnym autobusem po Gorzowie
1 rok temu (14.11.2011)
"Holdener 2" wyjechał na linie
1 rok temu (17.11.2011)
kobieta zginęła pod kołami tramwaju linii 5 na ul. Kazimierza Wielkiego
Foto: Konstal 105Na #125 linii 2 na ulicy Sikorskiego

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.10 - Licytacja tramwajów N8C w styczniu

       Kolejny raz odsuwa się termin finalizacji zakupu używanych tramwajów N8C z niemieckiego Kassel. To właśnie z Kassel miałoby trafić do Gorzowa 16 z 22 eksploatowanych tam wozów N8C. Wozy niemłode, bo z roku 1981, ale znacznie bardziej zaawansowanie technologicznie niż eksploatowane obecnie tramwaje 6EGTZ/6ZGTW i 105Na. Rozmowy wciąż trwają, i w chwili obecnej nie można przesądzić kto "zgarnie" te wozy. Gorzów mając na uwadze wieloletnią współpracę z niemieckim przewoźnikiem po cichu liczy, że to właśnie na jego korzyść rozstrzygną się rozmowy, jednak bardzo zdeterminowany w kwestii zakupu tych pojazdów jest także Gdańsk, który jest w stanie zapłacić za 16 wagonów nawet 1 mln. euro.
       Ostateczne rozmowy zaplanowane były na pierwsza połowę listopada, jednak po raz kolejny zostały przesunięte - tym razem na styczeń 2013 roku. Oficjalnie jako powód przełożenia terminu finalizacji zakupu jest trwający do końca 2012 leasing na te pojazdy. Kto kupi pojazdy? Ten kto zaoferuje najwyższą kwotę, pojazdy bowiem będą licytowane - każdy oddzielnie. Spekuluje się, iż Gdańsk będzie chciał skutecznie walczyć jeśli nie o wszystkie, to o pojazdy w najlepszym stanie technicznym, te bardziej wyeksploatowane mogą trafić do Gorzowa. Warunek jest jednak jeden, muszą znaleźć się środki finansowe na zakup pojazdów, obecnie Gorzów nie dysponuje żadną kwota na ten cel.
Dane techniczne tramwaju N8C:
Długość: 25,9 m.
Długość ze sprzęgami: 26,64 m. Szerokość: 2,33 m.
Wysokość: 3,65 m. (przy złożonym odbieraku prądu)
Prędkość max: 70km/h
Przyspieszenie: 1,2m/s2
Masa: 35,75 t.
Miejsc siedzących: 54+1
Miejsc stojących: 172
Ilość osi: 8
Liczba silników: 2
Moc silników: 2x150kW
Foto: Tramwaj N8C w Gdańsku

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.07 - Komunikacja miejska w dniu 11 listopada

       W dniu 11 listopada 2012 roku (niedziela) w związku ze świętem Dnia Niepodległości, Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie zawiesza kursowanie linii autobusowej "Kurs na udane zakupy" .
       Pozostałe linie autobusowe oraz tramwajowe kursują według rozkładu jazdy jak w niedziele i święta.
       Ponadto w godzinach 12.00-13.00 będą miały miejsce zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej, w związku z przemarszem wiernych od Katedry pod pomnik Józefa Piłsudskiego.
Foto: MAN NG313 #593 linii TESCO-Górczyńska na przystanku "Stilonowa"

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.05 - Korekty w rozkładzie linii 113

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, od dnia 8 listopada 2012 r, (czwartek) wprowadza korekty w rozkładzie jazdy linii autobusowej 113.
       I tak zmianie ulegną godziny odjazdów autobusów w dni robocze:
- z pętli "Osiedle Staszica" w kierunku "Rondo Sybiraków" z godziny 13.07, 13.15 i 16.25 na 13.00, 13.10 i 16,30,
- z przystanku początkowego "Rondo Sybiraków" w kierunku "Osiedle Staszica" z godziny 13,40 i 16.50 na 13.35 i 16.55.
Foto: Autobusy na przystanku "Rondo Sybiraków"

Rozmowy na temat zmian w rozkładach na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.04 - Wypożyczony MAN NL263 - zdjęcia

       MAN NL263 został qwypożyczony przez Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie z firmy MAN Bus. Autobus będzie można zobaczyć podczas obsługi linii miejskich w dniach 29 października 2012 r - 12 listopada 2012 r.
       Głównym powodem wypożyczenia pojazdu była potrzeba wspomożenia gorzowskiej komunikacji miejskiej w okresie zwiększonych potoków pasażerskich, czyli we Wszystkich Świętych, jednak ze względu na dwie pary drzwi nie zostanie skierowany do obsługi linii docierających na cmentarz przy Żwirowej.
Foto: MAN NL263 linii 122 na pętli Osiedle Staszica

Więcej zdjęć w temacie na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.11.02 - Solris Urbino 18 Hybrid III w Gorzowie - zdjęcia

       Przegubowy Solaris Urbino 18 Hybrid III został wypożyczony przez firmę Solaris Bus. W Gorzowie można go spotkać w dniach 26 października 2012 - 5 listopada 2012 r. Jest to pierwszy hybrydowy autobus obsługujący komunikację miejską na terenie miasta.
       Wypożyczony egzemplarz pochodzi z 2010 roku, model wyposażony w szeregowy układ hybrydowy niemieckiej firmy Vossloh Kiepe. W układzie napędowym obok silnika Cummins jest wykorzystywany elektryczny silnik trakcyjny, który umożliwia m.in. jazdę wyłącznie przy pomocy napędu elektrycznego. W autobusie wyeliminowano konieczność używania silnika spalinowego do zasilania takich elementów jak: kompresor powietrza, wentylatory chłodnicy, pompa wspomagania oraz klimatyzacja baterii. W opcji jest również elektryczne zasilanie klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej i miejsca pracy kierowcy.
       W drzwiach, firmy Bode, zastosowano specjalne silniczki elektryczne umieszczone w wałach, a nie nad drzwiami. Dzięki temu cały mechanizm jest lżejszy, prostszy w budowie i utrzymaniu oraz zajmuje mniej miejsca.
       Zamontowany we wnętrzu system informacyjny na dwóch monitorach wyświetla m.in. wizualizację stanu pracy napędu hybrydowego.
       W pojeździe zamontowano router, który zapewnia łączność autobusu z serwisem firmy Vossloh Kiepe, w razie potrzeby odczytania stanu systemu hybrydowego.
Foto: Solris Urbino 18 Hybrid III na ulicy Żwirowej podczas obsługi linii Ci

Więcej zdjęć w temacie na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


Copyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora