Aktualności
Czerwiec 2009

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna
 
Aktualności Czerwiec 2009


2009.06.30 - Nowa reklama całopojazdowa na #561

       W dniach 20 i 21 czerwca 2009 roku Neoplan N4016 otrzymał nową całopojazdowa reklamę sklepu meblowego EMKA Meble, mieszczącego się przy ul. Przemysłowej.
       Jest to drugie wcielenie tej reklamy, gdyż czerwonobiałą reklama Emki Meble była eksponowana na tym autobusie od stycznia 2008 roku do połowy maja 2009 roku.
       W dniu 25 maja autobus ten uległ wypadkowi, podczas manewru na pętli Wieprzyce (ulica warzywna) autobus staranował płot skupu złomu. Początkowo z rozmów z kierowca wynikało, iż było to spowodowane problemem technicznym, jednak ostatecznie winny okazał się kierowca.
       Neoplan N4016 #561 jeździ po Gorzowskich ulicach od 23 marca 2006 roku, kupiony został jako pojazd używany z Niemiec. Początkowo (do połowy maja 2006 roku) miał pomarańczowy wyświetlacz diodowy, który został jednak wymieniony na takie jakie posiadają inne pojazdy (klapkowy). Poza #561 na stanie zakładu znajdują się jeszcze dwa inne Neoplany (#560 i #562)
Foto: Neoplan N4016 #516 na terenie zajezdni z nowa reklamą
Rozmowa na ten temat na naszym forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.30 - Nowa strona MPK Poznań

       Wczoraj miała premiara nowej strony www MPK Poznań. Jest ona o wiele bardziej przejrzysta i miła dla oka. Poznański przewoźnik postanowił ją zmienić gdyż jak to określił Prezes Zarządu - "Mamy świadomość jak ważna jest dobra komunikacja. Nie tylko ta miejska stanowiąca główny nerw życia miasta. Również ta komunikacja, która polega na swobodnej wymianie wiedzy i informacji, o wzajemnych międzyludzkich kontaktach. Sieć to nieocenione narzędzie w budowaniu takich relacji. Internet stał się wręcz nieodzowny jako kanał szybkiej i globalnej komunikacji, przypomina coś w rodzaju wielkiej autostrady informacyjnej. Ażeby podróżowanie tą autostradą było dla Państwa komfortowe i satysfakcjonujące postanowiliśmy przebudować i wzbogacić naszą witrynę." Nowa pastelowa szata, duże i przejrzyste buttony, szybki dostęp do rozkładów jazdy a także miły gadżet w postaci zegarka stylizowanego na wyświetlacz ma umilić i ułatwić korzystanie z witryny.
       W kontekście MZK Gorzów istotne jest to, że strona opiera się na szacie graficznej i układzie, który ma już swoje lata. Nasz przewoźnik nie idzie z duchem czasu, nie poświęca się budowaniu wsponianej autostrady. Szczególnie dziwi to patrząc na kampanię reklamową mającą zachęcić do korzystania z autobusów i tramwajów porzucając samochody. Przebudowanie strony nie jest wielkim kosztem, ba, pewnie znajdą się ludzie którzy zrobią to nawet za dramo, a może to dać wymierne efekty jeżeli chodzi o pasażerów. Strona www jest wizytówką. A poszarpanych wizytówek z kieszeni się nie daje.
Foto: Widok witryny MPK Poznań - nowej (zdjęcie pierwsze) i starej (zdjęcie drugie)

Dodał: mow_mi_janek


2009.06.29 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca marca. Tym razem pod głosowanie zostanie poddanych 6 zdjęć.
       Zwycięska fotografia będzie przez kolejny miesiąc widniała na stronie głównej serwisu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2010.
       W miesiący czerwcu do galerii zostało dodanych nie wiele ponad 100 zdjęć, Ostatecznie wybraliśmy wspomniane już 6, na które można oddawać swoje głosy. Każdy użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Nie można głosować na swoje własne zdjęcie (zdjęcia), taki głos zostanie unieważniony. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Zdjęcie miesiąca maja, Jelcz M11 #481

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.29 - Jaki był Foto Day w MZK?

       W piątkowe popołudnie odbył się pierwszy Gorzowski Foto Day. Na pierwszy ogień poszła zajezdnia Miejskiego Zakładu Komunikacji.
       Już krótko po 15 zaczęli zbierać się pierwsi uczestnicy, przed godzina szesnastą było już ich ponad 40stu. Organizator był miło zaskoczony, iż stawiła się taka grupa uczestników, mimo nie zbyt sprzyjającej pogody.
       W pierwszej kolejności odbyła się prezentacja MZK w świetlicy. Rzecznik prasowy Marcin Pejski skrupulatnie opisywał wszystkie slajdy z przedstawianej prezentacji. Po krótkiej wzmiance na temat zasad bezpieczeństwa na terenie zajezdni oraz po założeniu odblaskowych pomarańczowych kamizelek tłum ruszył w kierunku placu i znajdujących się na nim hal, pojazdów drogowych i szynowych.
       Uczestnicy Foto Day zostali oprowadzeni po placu zajezdni tramwajowej, warsztatach i halach naprawczych zarówno części autobusowej jak i tramwajowej, oraz po placu autobusowym. Każde pomieszczenie było omawiane przez pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacji. Zademonstrowano również działanie myjni, zainteresowani mogli robić zdjęcia zarówno przejeżdżającego przez myjkę autobusu, jak i z jego wnętrza, taka okazja nie trafia się często.
       Trzeba nadmienić, iż Miejski Zakład Komunikacji zadbał oto, aby można było wejść niemal wszędzie i sfotografować niemal wszystko. Każdy pojazd, miejsce i hala stałą otworem, jedynie miejsca szczególnie niebezpieczne takie jak urządzenia pod napięciem, czy pojazdy w trakcie lakierowania zostały ogrodzone taśmą ochronną, której nie można było przekraczać.
       Pierwszy Foto Day w Gorzowie był jak najbardziej udany, była to okazja nie tylko dla pasjonatów fotografii, ale także dla miłośników komunikacji miejskiej.
Foto: Uczestnicy Foto Day na tle MANa NM192 #576
Rozmowa na ten temat na naszym forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.28 - Mironice mają nowe zatoki przystankowe

       Przeprowadzony w ostatnich miesiącach remont drogi z miejscowości Kłodawa do miejscowości Mironice nie skupił się jedynie na budowie samej jezdni.
       Mironice zyskały nowe zatoczki autobusowe dla pojazdów komunikacji miejskiej w obu kierunkach, wcześniej przystanki te były dziurawe z mnóstwem piachu i kamieni, teraz sytuacja diametralnie się zmieniła, a mieszkańcy mogą cieszyć się z estetycznych zatoczek wyłożonych czerwoną kostką. Również pasażerowie korzystający z połączenia w ramach linii 128 i 228 odetchną z ulgą, gdyż nowa nawierzchnia drogi napewno pozwoli podróżować bardziej komfortowo, dziury które znajdowały się na jezdni do niedawna dawały znać o sobie, zwłaszcza gdy kurs wykonywany był autobusem niskopodłogowym.
       Podobnie wykonana zatoczkę przystankową (wyłożoną tym samym rodzajem kostki) można znaleźć również w Santocku.
       Przebudowa drogi powiatowej nr 1410F na odcinku Mironice - Kłodawa została dofinansowana ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Wyremontowany odcinek ma blisko 2,5 km, a koszt prac wyniósł 1,3 mln zł.
Foto: Wyremontowane zatoczki przystankowe w miejsowości Mironice

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.27 - Nowa reklama całopojazdowa na Solarisie #531

       Tydzień temu w miniony weekend Solaris Urbino 12 #531 otrzymał nową całopowierzchniową reklamę sklepu komputerowego Digitech mieszczącego się na ul. Jagiełły w budynku Łaźni.
       Jest to drugie wcielenie reklamy Digitecha, poprzednia (barwy niebiesko-błękitnej) została nałożona 12 stycznia 2008 roku i zdjęta została 18 czerwca 2009 roku. Żółte wcielenie reklamy Digitecha zostało naklejone w weekend 20/21 czerwca 2009 roku.
       Solaris Urbino 12 #531 zjawił się w Gorzowie 4 marca 2000 roku wraz z siedmioma pierwszymi zamówionymi Solarisami (#526-#533). Dotychczas poza reklamą Digitecha posiadał w październiku 2008 roku przez około dwa tygodnie reklamę sklepu sieci C & A mieszczącego się w Galerii Askana.
Foto: Solaris Uebino 12 #531 z nową reklamą wyjeżdżający z pętli Myśliborska

Galeria: Solaris Urbino 12 #531
Forum: Rozmowa na ten temat na naszym forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.26 - Dziś Foto Day w MZK

       Sesja zdjęciowa tramwajów juz dzisiaj! Zaproszony jest każdy amator fotografowania.
       Foto Day, to nowa inicjatywa mająca na celu uchwycenie w obiektywie aparatów przez miłośników fotografii ciekawych i na co dzień niedostępnych miejsc. Jednocześnie początkujący miłośnicy fotografowania mogą zaczerpnąć fachowych porad i informacji w tej dziedzinie.
       Pierwszy Foto Day już dzisiaj, na pierwszy ogień idzie zajezdnia tramwajowa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie. Dzięki uprzejmości MZK każdy będzie miał możliwość zwiedzenia zajezdni oraz zrobienia zdjęć.
       Zbiórka dla osób zainteresowanych o godzinie 15.50 przed bramą MZK przy ulicy Kostrzyńskiej. Chętni proszeni są o zgłoszenie swojej obecności pod adresem emailowym mmgorzow@gazetalubuska.pl lub telefonicznie 0 95 722 57 72. Zapisy nie są obowiązkowe, ale pomogą lepiej zorientować się organizatorom w ilości zainteresowanych osób i lepiej zorganizować przebieg imprezy
       Autorzy najlepszych zdjęć zostaną wymienieni w "Głosie Gorzowa", a także otrzymają upominki.
Foto: Zajezdnia tramwajowa MIejskiego Zakładu Komunikacji

Rozmowa na ten temat na naszym forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.26 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 27 czerwca

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie w sobotę 27 czerwca 2009 uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 101, 104 i 126.
      I tak linia 101 - kurs z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka, w kierunku powrotnym będzie dodatkowy kurs o godzinie 14.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 6.13 i 14.13.
      Linia 126 - kurs o godzinie 5.16 z pętli Dekerta-Szpital zostaje przedłużony do pętli "Złotego Smoka", a z pętli Złotego Smoka w kierunku powrotnym dodatkowe kursy o godzinie 14.14.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężną i Złotego Smoka.
Foto: Autobusy stojące na pętli Złotego Smoka

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.25 - Będą autobusy z klimatyzacją

       Wszystko wskazuje na to, że niebawem mieszkańców Gorzowa wozić będą autobusy miejskie wyposażone w klimatyzację.
       W dniu wczorajszym na sesji Rady Miasta, radni przegłosowali wniosek Prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka o przekazanie Miejskiemu Zakładowi Komunikacji 2 mln 322 tys. złotych, które zostały zwrócone jako nienależnie płacony podatek VAT przez miejskiego przewoźnika w latach 2004-2008.
       Część z przyznanych pieniędzy przeznaczona będzie na zakup dwóch autobusów niskopodłogowych wyposażonych w klimatyzację. Autobusy miałyby być z 2001 roku. Jak powiedział dyrektor MZK Roman Maksymiak, zakład chce przetestować system klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej w naszych warunkach. Jego zdaniem będzie on mało efektywny w sytuacji gdy wciąż otwierane są drzwi i do wnętrza pojazdu dostaje się cieplejsze powietrze. Jednak mieszkańcy narzekają na upał i duchotę w środkach komunikacji miejskiej, przez co zdecydowano się na taki krok. Czy klimatyzacja faktycznie będzie ochłoda w upalne dni, pasażerowie przekonają się w wakacje.
       Poza kupnem autobusów planuje się przystosowanie części budynku administracyjnego na dyspozytornie, wymianę bramy wjazdowej zajezdni autobusowej, zakup szlifierki do szyb, budowę studni głębinowej, wykonanie projektu modernizacji zajezdni tramwajowej oraz stacji obsługi autobusów oraz zakup oprogramowania komputerowego.
Foto: Trzy najnowsze Solarisy Urbino12 III, wyposażone tylko w klimatyzację miejsca pracy kierowcy

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.24 - Zanim wyjdziesz na autobus, zadzwoń do MZK

       "Od 22 czerwca br. (poniedziałek) uruchomione zostają kursy na liniach sezonowych "K" i "Z" w dni robocze. UWAGA: Linie "K" i "Z" kursować będą we wszystkie słoneczne dni tygodnia. " - tak brzmi informacja na witrynie MZK-Gorzów, czy na pewno jest ona prawdziwa?
      W sobotę był pierwszy dzień wakacji. Już w piątek wstępnie zaplanowaliśmy wspólny wyjazd nad jezioro. Rano wstałem jeszcze przed 7.00, słońce świeciło jak to w lato powinno być. Sprawdziłem pogodę - ma być słonecznie cały dzień. Z kolegami i koleżankami jedziemy do Gorzowa (mieszkamy w gminie Deszczno). Chcemy wybrać się nad jezioro w Nierzymiu. Czekamy koło łaźni do 9.30 - nas sześć osób i jeszcze pięć innych. Po 20 minutach spóźnienia ktoś zadzwonił na numer informacji MZK i usłyszał, że dzisiaj nie jeżdżą ani Z ani K.
      Sytuacja co najmniej dziwna. Hucznie pod koniec tygodnia ogłaszane na witrynie MZK: gorzow.com.pl uruchomienie linii K i Z od 20 czerwca we wszystkie dni słoneczne, okazało się kłamstwem.
      Pomimo pięknego słońca, braku deszczu i temperatury 20 stopni Celsjusza autobusu nie było. Za to tydzień wcześniej, w deszczowy dzień można było zaobserwować jeżdżący pusty autobus o numerze Z... Gdzie tu sens? Dzień później było podobnie, niebo co jakiś czas przesłaniane chmurami, ale temperatura sięgała nawet 27 stopni. Autobusów tak jak i w sobotę zabrakło.
      Na co więc nam hasła reklamowe MZK "z MZK możesz taniej", "odstaw samochód, oszczędzaj pieniądze i środowisko", "wybór MZK to Twój rzut za 3"?
Foto: Jelcz 120MM/2 #517 linii Z na pętli Jezioro Nierzym
To jest tylko początek tekstu, przeczytaj całość

Dodał: Piotr Klepacki


2009.06.23 - Utrudnienia w ruchu na trasie linii 118 i 216

       W dni dzisiejszym około godziny 7.00 w miejscowości Karnin doszło do kolizji tira z samochodem osobowym. W związku z porannym szczytem i wzmożonym ruchem tworzą się tam ogromne korki.
       Pasażerowie korzystający z linii autobusowych przebiegających tym odcinkiem (czyli 118 i 216) powinni uzbroić się w cierpliwość. Ruch w tym miejscu puszczany będzie wahadłowo do czasu zakończenia przeprowadzania czynności wyjaśniających i usunięcia z jezdni uszkodzonych pojazdów.
Foto: Jelcz 120MM/2 #518 linii 118 na przystanku w Zieleńcu

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.22 - Gorzowskie tramwaje w Warszawie

       Trzy z pięciu Gorzowskich tramwajów typu 105N wystawionych na sprzedaż 16 kwietnia 2009 roku będzie można ujrzeć w Warszawie.
       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wystawił do sprzedaży holownik #02 (ex #123) z 1984 roku używany tylko na zajezdni do przestawiania tramwajów, wagon #77 (rok produkcji 1976), #113 (rok produkcji 1983), #135 (rok produkcji 1988) oraz #136 (rok produkcji 1988).
       O ile dwa pierwsze wystawione wagony nie wzbudziły zainteresowania, to na trzy ostatnie ofertę złożyły Tramwaje Warszawskie.
       Zakupione wagony w dniach od 15 do 17 czerwca 2009 roku zostały załadowane i przewiezione do stolicy na specjalnych lawetach. Po przystosowaniu do warszawskich warunków i niezbędnych pracach wyjadą na stołeczne tory.
Foto: Wagon #136 na lawecie, gotowy do wyjazdu

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.21 - Zmiany w rozkładach jazdy 104, 109 i 113

       Od dnia 22 czerwca 2009 roku (poniedziałek) zostaną wprowadzone korekty w rozkładach jazdy linii autobusowych 104, 109 oraz 113.
       I tak na linii 104 kurs z pętli "Ustronie" z godziny 7.37 zostaje przesunięty na godzinę 7.34.
       Linia 109 zyska dodatkowy kurs o godzinie 7.00 z przystanku "Kręta" w kierunku Orląt Lwowskich.
       Również na linii 113 zostanie uruchomiony dodatkowy kurs - o godzinie 7.02 z pętli "Wawrów-AEK".
       Ponadto przypominamy, iż od 22 czerwca do 31 sierpnia zawieszone zostają wszystkie kursy oznaczone w rozkładach jako wykonywane w dni nauki w szkole.
Foto: Solaris Urbino12 #552 linii 104 zawracający na pętli Ustronie

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.20 - Dodatkowe autobusy na Mecz Żużlowy

       W związku z rozgrywanym w dniu 21 czerwca 2009 r. meczem żużlowym na stadionie przy ul. Śląskiej, Miejski Zakład Komunikacji uruchamia dodatkowe autobusy:
- od godziny 15.45 kursować będzie specjalna bezpłatna linia "S" kursującą pomiędzy parkingiem "GRH" przy ul. Przemysłowej, a Stadionem Żużlowym przy ul. Śląskiej.
- na linii 101 z przystanku "Rondo Myśliborskie" bisowane będą kursy o godzinach 15.48, 16.08, 16.28, 16.48, 17.18 oraz 17.48. Dodatkowo uruchomione zostaną dodatkowe kursy z przystanku "Rondo Myśliborskie" o godzinie 17.33 i 18.03.
- na linii 125 z przystanku "Osiedle Chemik II" w kierunku pętli "Śląska" bisowane będą kursy o godzinach 15.56, 16.36, 17.16 i 17.56. Dodatkowo z przystanku "Osiedle Chemik II" uruchomione zostaną kursy: o godzinie 16.16, 16.56 oraz 17.36.
      Ponadto od godziny 15.00 w związku z zamknięciem części ulicy Śląskiej od ulicy Budowlanej do pętli autobusowej, autobusy linii 101, 108, 109, 111, 116, 118, 125 oraz 216, końcowy przystanek znajdował będzie się w zatoczce przy ulicy Budowlanych, natomiast przystankiem początkowym, będzie przystanek "Kwiatowa". Foto: MAN NG313 #595 na ulicy Fabrycznej podczas osbługi linii 125.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.19 - Zakłócenia w ruchu tramwajów linii 2 i 3

       W dniu dzisiejszym po godzinie 18.00 mogą wystąpić zakłócenia w kursowaniu tramwajów w kierunku Osiedla Piaski na ulicy Mieszka I i Kazimierza Wielkiego.
       Wszystko spowodowane procesją z okazji 25-cio lecia Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Mieszka I. Wierni przejdą ulicami Mieszka I i Kazimierza Wielkiego.
       Wstrzymany zostanie ruch tramwajowym na odcinku od Kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP do ulicy Chodkiewicza.
Foto: Zatrzymanie tramwajów na ulicy Sikorskiego spowodowane procesją

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.19 - 26 czerwca Foto Day w MZK

       Sesja zdjęciowa tramwajów? Tak, juz za tydzień masz taką okazję.
       Foto Day, to nowa inicjatywa mająca na celu uchwycenie w obiektywie aparatów przez miłośników fotografii ciekawych i na co dzień niedostępnych miejsc. Jednocześnie początkujący miłośnicy fotografowania mogą zaczerpnąć fachowych porad i informacji w tej dziedzinie.
       Pierwszy Foto Day już 26 czerwca, na pierwszy ogień idzie zajezdnia tramwajowa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie. Dzięki uprzejmości MZK każdy będzie miał możliwość zwiedzenia zajezdni oraz zrobienia zdjęć.
       Zbiórka dla osób zainteresowanych o godzinie 15.50 przed bramą MZK przy ulicy Kostrzyńskiej.
       Autorzy najlepszych zdjęć zostaną wymienieni w "Głosie Gorzowa", a także otrzymają upominki.
Foto: Zajezdnia tramwajowa MIejskiego Zakładu Komunikacji

Rozmowa na ten temat na naszym forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.19 - Zakłócenia w kursowaniu linii 112

       Uwaga pasażerowie korzystający z linii autobusowej 112! W miejscowości Krasowiec doszło do śmiertelnego wypadku samochodowego, w związku z tym na trasie przejazdu autobusu linii 112 (droga nr 22) występują utrudnienia w ruchu.
       Do wypadku doszło dzisiaj rano po godzinie 6.0, kierowca lawety zjechał nagle z drogi i uderzył w drzewo. Przygnieciony przewożonym samochodem zginął na miejscu. Policja zamknęła jeden pas jezdni, ruch puszczany jest wahadłowo. Tworzą się korki.
       Kursy autobusów linii 112 są mocno opóźnione, tak ma być jeszcze do około godziny 11.00.
Foto: Jelcz M11 #469 linii 112 stojący na przystanku w miejscowości Krasowiec

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.19 - Linie sezonowe K i Z ruszają na dobre

       Od 20 czerwca 2009 roku (sobota) linią autobusową Z będziemy mogli dojechać nad Jezioro Nierzym w każdy słoneczny dzień tygodnia, a nie jak dotąd - tylko w słoneczne weekendy. Ponadto uruchomiona zostanie linia autobusowa K.
       W te wakacje nie dojedziemy jednak nad kąpielisko w Karninie, autobus linii K kursował będzie na trasie Zakład Energetyczny (Sikorskiego, Chrobrego, Jagiełły, Walczaka, Piłsudskiego, Górczyńska, Wyszyńskiego, Kłodawa) - Kłodawa Jezioro (Kłodawa, Wyszyńskiego, Górczyńska, Piłsudskiego, Walczaka, Jagiełły, Wybickiego, Estkowskiego) - Orląt Lwowskich. Cena biletu w strefie podmiejskiej (odcinek Osiedle Jabłonna - Kłodawa Jezioro) normalny 4,20 zł, ulgowy 2,10 zł. Na pozostałej trasie stawka jak w strefie miejskiej (normalny 2,10 zł, ulgowy 1,05 zł).
       Linia K kursować będzie podobnie jak linia Z - w każdy słoneczny dzień tygodnia.
Foto: Jelcz 120MM/2 #516 linii K tuż przed pętlą Kłodawa-Jezioro

Rozmowa na ten temat na naszym forum dyskusyjnym

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.18 - Od 22 czerwca zmiany na liniach 115, 120 i 303

       W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie do dnia 22 czerwca 2009 roku wprowadza korekty w rozkładach jazdy linii 115, 120 i 303.
       I tak na linii 115 w dni robocze zostaje zawieszony kurs o godzinie 6.30 z pętli Wieprzyce.
       Na linii 120 zawieszony zostaje kurs o godzinie 6.25 z Wieprzyc (odjazd ze Stanowic w kierunku powrotnym o godzinie 6.45). Uruchomiony zostanie nowy kurs na odcinku Stanowice - Wieprzyce (odjazd o godzinie 7.10).
       Na linii 303 uruchomiony zostanie dodatkowy kurs relacji Wieprzyce - Stanowice, odjazd z Wieprzyc o godzinie 6.30.
       Ponadto od 22 czerwca 2009 roku do 31 sierpnia 2009 roku zawieszone zostają wszystkie kursy oznaczone w rozkładach jazdy jako "wykonywane w dni nauki w szkole".
Foto: MAN NL202 #571 linii 303 na ulicy Wiśniowej.

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.17 - Zawieszenie linii 2 i 3 od 22 czerwca

       W związku z pracami torowymi na ulicy Kazimierza Wielkiego, w dniach od 22 czerwca 2009 roku (poniedziałek) do 4 lipca 2009 roku (sobota) zawieszone zostaje kursowanie linii tramwajowych 2 i 3.
       W związku z tym ze zwiększoną częstotliwością kursować będzie linia tramwajowa 1, oraz uruchomiona na ten czas autobusowa komunikacja zastępcza.
       I tak w dni robocze w godzinach 4.20-8.00 i 12.30-18.00 linia tramwajowa 1 oraz komunikacja zastępcza kursować będzie co 8 minut, w godzinach pomiędzy 8.00 a 12.30 - co 10 minut.
       W dni wolne (soboty i niedziele) częstotliwość kursowania wynosić będzie 10 minut.
       Trasa jazdy autobusów komunikacji zastępczej:
       - w kierunku Osiedla Piaski:
       Zakład Energetyczny, Chrobrego ("Arsenał"), Wybickiego, Kosynierów Gdyńskich ("Mieszko"), Borowskiego, Mieszka I ("Borowskiego", "Urząd Woj.", "Sąd"), Kazimierza Wielkiego ("Chodkiewicza", "Kilińskiego"), Żółkiewskiego, Puszkina, Czarnieckiego (przystanek pod Netto).
       - w kierunku Zakładu Energetycznego:
       Osiedle Piaski (przystanek przy pętli tramwajowej), Kazimierza Wielkiego ("Kilińskiego", "Chodkiewicza"), Mieszka I ("Sąd", "Urząd Woj.", przystanek dodatkowy przy skrzyżowaniu z ulica Borowskiego), Kosynierów Gdyńskich ("Biowet"), Orląt Lwowskich.
Foto: Pętla tramwajowa Piaski, w tle tramwaj #261

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.17 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 20 czerwca

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie w sobotę 20 czerwca 2009 uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 101, 104 i 126.
      I tak linia 101 - kurs z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka, ponadto zostanie uruchomiony dodatkowy kurs w tym kierunku ze Śląskiej - o godzinie 13.05, a w kierunku powrotnym będzie dodatkowy kurs o godzinie 14.16 i 22.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 i 13.00 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 14.13 i 22.16.
      Linia 126 - kurs o godzinie 5.16 z pętli Dekerta-Szpital zostaje przedłużony do pętli "Złotego Smoka" ponadto uruchomiony zostanie dodatkowy kurs z pętli Dekerta-Szpital o godzinie 13.11 wykonywany do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku powrotnym dodatkowe kursy o godzinie 14.14 i 22.14.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężną i Złotego Smoka.
Foto: Autobusy stojące na pętli Złotego Smoka

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.15 - Czerwcowe kalendarium

66 lat temu (06.1943)
uruchomienie linii trolejbusowej
11 lat temu (07.06.1998)
wprowadzenie do eksploatacji autobusów Jelcz 120MM/2
10 lat temu (11.06.1999)
obchody 100-lecia komunikacji miejskiej
5 lat temu (01.06.2004)
wprowadzenie do ruchu liniowego ostatnich sprowadzonych z niemiec helmutów.
Foto: Autobusy Jelcz M11 na dawnej pętli przy Myśliborskiej

Jeśli chcesz dodać ważne wydarzenie do kalendarium - kliknij

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.13 - Wypadek autobusu #561 z winy kierowcy

       Powołany przez Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie biegły oraz komisja techniczna wyjaśniła przyczyny wypadku autobusu Neoplan #561 obsługującego w dniu 25 maja 2009 roku linię 119.
       Przypomnijmy - podczas wjazdu w ulicę Warzywną autobus odmówił posłuszeństwa i pojechał swoją drogą taranując bramę skupu złomu. Tak bynajmniej brzmiała wersja kierowcy prowadzącego pojazd. Nikt nie został ranny, poważnie został jedynie uszkodzony sam pojazd.
       - Autobus był sprawny. Do zdarzenia w żaden sposób nie przyczynił się jego stan techniczny. Przeprowadzono badania hamulców i wszystko okazało się zgodnie z normami - mówi rzecznik prasowy MZK Marcin Pejski.
       Winnym zaistniałemu zdarzeniu okazał się kierowca, mimo iż jest to doświadczony kierowca z wieloletnim stażem. Jak zapowiada Miejski Zakład Komunikacji, względem kierowcy zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe, prawdopodobnie dostanie on upomnienie.
       Koszt naprawy uszkodzonego autobusu to ponad 7 tysięcy złotych. Kwota ta zostanie pokryta z funduszu asekuracyjnego Miejskiego Zakładu Komunikacji.
Foto: Uszkodzony Neoplan #561.

Rozmowa na temat wypadku oraz zdjęcia na naszym forum dyskusyjnym

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.12 - Utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w niedzielę 14 czerwca

       W najbliższą niedzielę, 14 czerwca w związku z odbywającą się procesją z kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (przy ulicy Warszawskiej) do "Białego Kościółka" w godzinach 16:00-18:15 mogą wystąpić utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
       Utrudnienia te wystąpić mogą głównie dla linii tramwajowych jeżdżących na pętlę "Silwana" (linie 1 i 3) oraz dla linii autobusowej 122, której kursy mogą zostać chwilowo wstrzymane lub poprowadzone objazdami.
Foto: Jelcz M11 #470 linii 112 na Rondzie Santockim podczas objazdu.

Dodał: P. Sawoch


2009.06.12 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 13 czerwca

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie w sobotę 13 czerwca 2009 uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 101, 104 i 126.
      I tak linia 101 - kurs z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka, ponadto zostanie uruchomiony dodatkowy kurs w tym kierunku ze Śląskiej - o godzinie 13.05, a w kierunku powrotnym będzie dodatkowy kurs o godzinie 14.16 i 22.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 i 13.00 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 14.13 i 22.16.
      Linia 126 - kurs o godzinie 5.16 z pętli Dekerta-Szpital zostaje przedłużony do pętli "Złotego Smoka" ponadto uruchomiony zostanie dodatkowy kurs z pętli Dekerta-Szpital o godzinie 13.11 wykonywany do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku powrotnym dodatkowe kursy o godzinie 14.14 i 22.14.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężną i Złotego Smoka.
Foto: Solaris Urbino 12 III #554 na linii 130, skręcający w ulicę Mosiężną.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.11 - Zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej 11 czerwca

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w dniu dzisiejszym, tj. 11 czerwca 2009 roku, w związku z dniem Bożego Ciała i organizowanymi z tej okazji procesjami, nastąpią zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
       Zakłócenia przewidziane są pomiędzy godzinami 10.00 1 16.00 w różnych częściach miasta (w okolicach kościołów). Największa procesja wyruszy po godzinie 10.00 spod Katedry, blokując ruch na ulicach Sikorskiego, Chrobrego i Jagiełły. Na kilkadziesiąt minut zostanie wstrzymany ruch tramwajowy, a autobusy kursować będą objazdami, które będą ustalane na bieżąco odpowiednio do sytuacji.
Foto: MAN NL202 #580 linii 126 na ulicy Głowackiego podczas objazdu

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.10 - Dodatkowe autobusy na Mecz Żużlowy

       W związku z rozgrywanym w dniu 7 maja 2009 r. meczem żużlowym na stadionie przy ul. Śląskiej, Miejski Zakład Komunikacji uruchamia dodatkowe autobusy:
- od godziny 15.50 kursować będzie specjalna bezpłatna linia "S" kursującą pomiędzy parkingiem "GRH" przy ul. Przemysłowej, a Stadionem Żużlowym przy ul. Śląskiej.
- na linii 101 z przystanku "Rondo Myśliborskie" bisowane będą kursy o godzinach 16.08, 16.28, 16.48 oraz 17.18. Dodatkowo uruchomiony zostanie dodatkowy kurs z przystanku "Rondo Myśliborskie" o godzinie 17.33.
- na linii 125 z przystanku "Osiedle Chemik II" w kierunku pętli "Śląska" bisowane będą kursy o godzinach 16.36 i 17.16. Dodatkowo z przystanku "Osiedle Chemik II" uruchomione zostaną kursy: o godzinie 16.16, 16.56 oraz 17.36.
Foto: MAN NG313 #595 na ulicy Fabrycznej podczas osbługi linii 125.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.10 - W Boże Ciało nie pojedziemy 202

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie w dniu 11 czerwca 2009 roku (czwartek) zawieszone zostanie kursowanie linii 202.
       Zmiana ta spowodowana jest świątecznym dniem Bożego Ciała. W związku z tym iż jest to dzień wolny od pracy oraz nauki w szkole, zbędne jest wykonanie kursów w ramach tej linii, gdyż to właśnie głównie uczniowie i pracownicy dojeżdżający w rejon Małyszyna z niej korzystali.
       Łącznie zawieszone zostaną trzy kursy, dwa z Osiedla Staszica oraz jeden z pętli Złotego Smoka.
Foto: MAN NG313 #595 linii 202, ul. Marcinkowskiego kierunek Złotego Smoka.

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.09 - Zawieszone kursy szkolne 12 czerwca

      Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w dniu 12 czerwca 2009 r (piątek) zawieszone zostaną kursy oznaczone w rozkładach jazdy jako "wykonywane w dni nauki w szkole". Zawieszone zostaną kursy na liniach 102, 103, 109, 117 i 118.
      Sytuacja ta związana jest z dniem wolnym od nauki wypadającym właśnie w piątek 12 czerwca i ze zmniejszonymi w związku z tym potokami pasażerskimi na tych kursach.

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.08 - Od dziś 127 na Złotego Smoka

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie od dnia dzisiejszego, tj. 8 czerwca 2009 roku, wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy linii 127, mające na celu lepsze Skomunikowanie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
       I tak po zmianach kurs o godzinie 5.12 z pętli "Ustronie" zostanie przesunięty na godzinę 5.06 oraz wydłużony do pętli Złotego Smoka (przez "TPV", "Zielbruk", "Yetico", "Faurecia"). Kurs o godzinie 13.42 z pętli "Ustronie" zostanie przesunięty na godzinę 13.40 i również wykonywany będzie do pętli "Złotego Smoka".
       Ze "Złotego Smoka" uruchomiony zostanie dodatkowy kurs linii 127 o godzinie 14.20 wykonywany do pętli "Prefadom".
       Po liniach 100, 101, 104 i 126 jest to kolejna linia której kursy zostały przedłużone do Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Foto: MAN NL202 na ulicy Słowiańskiej podczas wykonywania kursu na linii 127.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.07 - Odwołanie dodatkowych autobusów na żużel

       W dniu dzisiejszym miał odbyć się zaległy mecz żużlowy pomiędzy Caelum Stal Gorzów i Unibax'em Toruń.
      Jednak z powodu przesunięcia z powodu opadów deszczu Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w czeskich Pardubicach z wczoraj na dzisiaj na godzinę 10, dzisiejszy mecz został odwołanym gdyż drużyna przyjezdna wystąpić musiałaby w niepełnym składzie, bez Mateja Kusa.
      Odwołanie dzisiejszego meczu powoduje odwołanie wcześniej zapowiadanych dodatkowych kursów na liniach 101 i 125, a taże bezpałnej linii "S" dowożącej kibiców z GRH pod stadion żużlowy.
Foto: Jelcz 120M #505 na bezpłatnej linii "S", Gorzowski Rynek Hurtowy

Dodał: P. Sawoch


2009.06.06 - Dodatkowe autobusy na Mecz Żużlowy

       W związku z rozgrywanym w dniu 7 maja 2009 r. meczem żużlowym na stadionie przy ul. Śląskiej, Miejski Zakład Komunikacji uruchamia dodatkowe autobusy:
- od godziny 17.00 kursować będzie specjalna bezpłatna linia "S" kursującą pomiędzy parkingiem "GRH" przy ul. Przemysłowej, a Stadionem Żużlowym przy ul. Śląskiej.
- na linii 101 z przystanku "Rondo Myśliborskie" bisowane będą kursy o godzinach 17.18, 17.48 oraz 18.18. Dodatkowo uruchomione zostana dodatkowe kursy z przystanku "Rondo Myśliborskie" o godzinach 17.33, 18.03 i 18.33.
- na linii 125 z przystanku "Osiedle Chemik II" w kierunku pętli "Śląska" bisowane będą kursy o godzinach 17.16 i 17.56. Dodatkowo uruchomione zostaną kursy: o godzinie 16.56, 17.36 oraz 18.16 z przystanku "Os. Chemik II".
Foto: MAN NG313 #594 na ulicy Sląskiej podczas osbługi linii 125.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.05 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 6 czerwca

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie w sobotę 6 czerwca 2009 uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 101, 104 i 130.
      I tak linia 101 - kurs z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka, ponadto zostanie uruchomiony dodatkowy kurs w tym kierunku ze Śląskiej - o godzinie 13.05, a w kierunku powrotnym będzie dodatkowy kurs o godzinie 14.16 i 22.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 i 13.00 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 14.13 i 22.16.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężną i Złotego Smoka.
Foto: Jelcz 120MM/2 #517 na linii 126 podczas obsługi kursu Złotego Smoka - Dekerta Szpital.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.04 - Wciąż niewiadomo kiedy ruszy tramwaj pod dworzec

       Pierwotne uruchomienie linii tramwajowych 4 i 5 kursujących pod gorzowski dworzec PKP planowane było na 1 lipca 2009 r. Jednak do dziś niewiadomo czy będzie to możliwe, ani na kiedy przesunięty zostanie termin wznowienia kursowania tych linii.
       Wszystko za sprawą miejskiego inżyniera ruchu, który uważa, że tramwaj na ulicy dworcowej spowoduje znaczne pogorszenie warunków komunikacyjnych w tym rejonie. Jego zdaniem nie ma możliwości, aby puszczono tramwaj pod dworzec bez przebudowy infrastruktury drogowej i zmian w organizacji ruchu. Zdaniem dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacji na początek wystarczające było by wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na ulic Dworcowej, oraz zmiana podporządkowania na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Jancarza. Odmienne zdanie ma miejski inżynier ruchu, uważa on iż konieczne jest zainstalowanie sygnalizacji świetlnej dla pieszych i samochodów przy ulicy Jancarza. To jednak odwlekło by uruchomienie kursów pod dworzec o co najmniej pół roku. CO na to mieszkańcy? Zwolennicy uruchomienia linii 4 i 5 są oburzeni, twierdząc, że jak to bywa w Gorzowie zawsze coś komuś nie odpowiada.
       W ostatnich dniach odbyły się dwa spotkania z miejskim inżynierem ruchu w tej sprawie, narazie nie podjęto żadnych decyzji w tej kwestii.
Foto: Tramwaj Konstal 105N #114 linii 4 na pętli pod Dworcem Głównym PKP

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.03 - Wczoraj pojawiły się autobusy na Moście Lubuskim

       W dniu wczorajszym autobusy linii B, 100, 101, 103, 111, 125 jadące w kierunku z centrum miasta na zawarcie pomiędzy godzinami 16 a 17 jeździły objazdem przez Most Lubuski.
       Wszystko za sprawą alarmu bombowego, który został ogłoszony krótko przed godziną 16. Bomba miała znajdować się na przystanku autobusowym "Katedra", a o jej podłożeniu poinformowano przez znajdujący się w pobliżu automat telefoniczny. Policja i straż zamknęła dla ruchu nitkę ulicy Chrobrego w kierunku zawarcia, w drugą stronę ruch (w tym komunikacji miejskiej) odbywał się normalnie.
       W związku z koniecznym objazdem kursy na w/w liniach były opóźnione, ponadto kursy linii 101 odjeżdżały z opóźnieniem z pętli Śląska również w kierunku centrum. Krótko po godzinie 17 odwołano alarm, i zaczęto ruch kierować z powrotem ulicą Chrobrego przez Most Staromiejski.
Foto: Jelcz 120MM2 #516 linii 101 na Moście Lubuskim, kierunek Śląsla

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.02 - Gorzuś jeździł MZK

       W niedziele 31 maja 2009 roku mogliśmy zobaczyć maskotkę miasta - Gorzusia - podróżującego miejskim autobusem MAN NM192 #576 po ulicach miasta.
       Jego podróż nie była przypadkiem, wraz z innymi maskotkami takimi jak "kogut z Frankfurtu nad Odrą", "kozioł z Kędzierzyna-Koźla", "Krecik z Piekar Śląskich" oraz "Bób z Obi" z okazji dnia dziecka odwiedzili chore dzieci w szpitalu przy ulicy Dekerta. Następnie autobus wraz z maskotkami udał się pod Katedrę, gdyż na godzinę 12.00 planowane było rozpoczęcie festynu na bulwarze z udziałem pupilów.
Foto: MAN NM192 przed szpitalem na Dekerta

Dodał: R. Skarżyński


2009.06.01 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca maja. Tym razem pod głosowanie zostanie poddanych 10 zdjęć czterech autorów.
       Zwycięska fotografia będzie przez kolejny miesiąc widniała na stronie głównej serwisu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2010.
       W miesiącu maju do galerii zostało dodanych ponad 200 zdjęć, Ostatecznie wybraliśmy wspomniane już 10, na które można oddawać swoje głosy. Każdy użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Nie można głosować na swoje własne zdjęcie (zdjęcia), taki głos zostanie unieważniony. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Zdjęcie miesiąca kwietnia, MAN NG313 #595

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Dodał: R. SkarżyńskiCopyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora