Aktualności
Kwiecień 2009

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna
 
Aktualności Kwiecień 2009


2009.04.30 - Będzie podwyżka cen biletów?

       Podczas sesji Rady Miasta prezesi i dyrektorzy miejskich spółek zdawali relacje na temat minionego roku. Niestety sytuacja w Miejskim Zakładzie nie jest najlepsza. Jak powiedział Dyrektor MZK Roman Maksymiak spada iloœć przewożonych pasażerów komunikacjš zbiorowš (na dzień dzisiejszy przewożonych jest 27mln pasażerów rocznie, ale liczba ta spaœć ma do 18mln w skali roku, jeœli zachowa się obecna tendencja).
       Dodatkowym kosztem sš osoby podróżujšce na biletach ulgowych lub też korzystajšcych z darmowych przejazdów. Tych pierwszych jest 48%, z darmowych przejazdów korzysta 19% pasażerów, natomiast tylko 33% ogółu przewożonych mieszkańców płaci całš kwotę za przejazd.
Foto: Pienišdze

Dodał: P. Sawoch


2009.04.30 - Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od 1 maja

       Nowy miesišc przynosi nam wiele nowych zmian w gorzowskiej komunikacji miejskiej. I tak kolejno:
- Linia 100: zawieszone zostajš kursy w godzinach 8:00-12:00 i po godzinie 18:00 w dni robocze oraz całkowicie zawieszona zostaje w dni wolne od pracy (soboty, niedziele i œwięta).
- Linia 103 będzie kursować ze zwiększonš częstotliwoœciš (co 20 minut) w godzinach 8:00-12:00 oraz po godzinie 18:00 w dni robocze.
- Na linii 105 przybędzie w godzinach wieczornych dodatkowy kurs zarówno z jak i na pętlę Osiedle Staszica.
- Linia 108 zostanie wzmocniona kursami do Borka w soboty, niedziele i œwięta, które to kursy do tej pory wykonywane były w ramach linii 100.
- Na liniach 113 oraz 122 po popołudniowych szczycie komunikacyjnym z rozkładu jazdy ubędzie kilka połšczeń zarówno w dni robocze, jak i w dni wolne od pracy.
- Trasa linii 127 zostaje zmodyfikowana i wydłużona do pętli Tesco (peron dla obecnych linii 101 i 103). I tak od przystanku "Fredry" pojedzie prosto do przystanku "Długosza" (obecnie "Słowianka"), następnie skręci w ulicę Słowiańskš i po zatrzymaniu się na przystanku "Słowianka" (nowoutworzony przystanek naprzeciw Centrum Rehabilitacyjnego Słowianka) dojedzie na pętlę przy ulicy Myœliborskiej. Trasa w kierunku pętli Ustronie przebiegać będzie analogicznie.
- Linie działkowe A i B zyskajš po jednym dodatkowym kursie w każdym kierunku w zwišzku z coraz dłuższym dniem i coraz większš iloœciš osób z nich korzystajšcych ze względu na rozpoczęty sezon działkowy.
Foto: MAN NL202 #586 na linii 123, pętla Os. Staszica.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: P. Sawoch


2009.04.30 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca marca. Tym razem pod głosowanie zostanie poddanych 8 zdjęć trzech autorów.
       Zwycięska fotografia będzie przez kolejny miesiąc widniała na stronie głównej serwisu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2010.
       W miesiący kwietniu do galerii zostało dodanych 160 zdjęć, Ostatecznie wybraliśmy wspomniane już 8, na które można oddawać swoje głosy. Każdy użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Nie można głosować na swoje własne zdjęcie (zdjęcia), taki głos zostanie unieważniony. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Solaris Urbino 12 III #556 na linii 228, Kłodawa

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.30 - Historyczne Jelcze wyjechały z zajezdni

       Ubiegły tydzień wiązał się z przygotowaniami do ruchu historycznych pojazdów Jelcz M11 #481 i Jelcz 120M #505. Nie używane od wielu miesięcy nie drgnęły na zajezdni od około pół roku nawet o 1 cm.
       Tymczasem od poniedziałku (20 kwiecień 2009 roku), kiedy to decyzją Dyrektora pojazdy mają zostać skierowane do obsługi imprezy "Pożegnanie Jelczy", rozpoczęły się przygotowywania autobusów do wyjazdu. W środę 22 kwietnia #481 i #505 po raz pierwszy od wielu miesięcy opuściły zajezdnie i udały się na okresowe badania techniczne, które przeszły bez większych problemów.
       Oba pojazdy będą uczestniczyły w dniu 10 maja 2009 roku w zamkniętej imprezie pożegnalnej jelczy M11 i 120M organizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, oraz Gorzowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.
       W chwili obecnej w Gorzowskim MZK znajdują się po jednym autobusie Jelcz M11 (numer #481) oraz 120M (numer #505). Oba z przeznaczeniem na pojazdy historyczne, które nie będą już obsługiwać liniowych kursów. Ostatnie Jelcze tych typów zostały sprzedane na początku grudnia, a po raz ostatni na mieście można było zobaczyć je w listopadzie 2008 roku.
Foto: Jelcz M11 #481 oraz Jelcz 120MM/2 #515 na linii Z, pętla Jezioro nierzym

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.29 - Staranowano przystanek w Zieleńcu

       W dniu dzisiejszym zauważono staranowany przystanek w Zieleńcu na ul. Sulęcińskiej. Do zdarzenia w wyniku którego uszkodzono przystanek doszło prawdopodobnie wczoraj.
       Przystanek "Zieleniec" w stronę Centrum został najechany przez niezidentyfikowany pojazd najprawdopodobniej od strony trawnika i pobocza (położonego za chodnikiem). Przebieg ani sprawca zdarzenia nie są bliżej znane. Wygięty o 90stopni słupek przystankowy leży na chodniku, częściowo w zatoczce przystankowej. Uszkodzona jest także ramka z rozkładami, tabliczka informująca o przystanku, a nawet śmietnik znajdujący się na przystanku.
       Zniszczona infrastruktura raczej nie będzie nadawała się do użytku i będzie wymagała wymiany na nową.
       Przypomnijmy, iż w roku ubiegłym odnotowano blisko 140 ataków na mienie Miejskiego Zakładu Komunikacji, a kwota jaka została przeznaczona na usuwanie efektów zabaw chuliganów i innych zdarzeń tego typu to przeszło 20 tysięcy złotych.
Foto: Uszkodzony przystanek w Zieleńcu

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.29 - Dodatkowe autobusy na Mecz Żużlowy

       W związku z rozgrywanym w dniu 3 maja 2009 r. meczem żużlowym na stadionie przy ul. Śląskiej, Miejski Zakład Komunikacji uruchamia dodatkowe autobusy:
- od godziny 14.00 kursować będzie specjalna bezpłatna linia "S" kursującą pomiędzy parkingiem "GRH" przy ul. Przemysłowej, a Stadionem Żużlowym przy ul. Śląskiej.
- na linii 101 z przystanku "Rondo Myśliborskie" bisowane będą kursy o godzinach 14.28, 14.48, 15.08 oraz 15.28.
- na linii 125 z przystanku "Osiedle Chemik II" w kierunku pętli "Śląska" bisowane będą kursy o godzinach 14.36 i 15.16. Dodatkowo uruchomione zostaną kursy: o godzinie 14.56 z przystanku "Os. Chemik II", oraz 15.45 z przystanku "Rondo Górczyńskie".
Foto: Solaris Urbino12 #527 jako bis kursu na linii 125, ul. Śląska.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.28 - Zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej 3 maja

       W związku z Wojewódzkimi Obchodami Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja organizowany jest przemarsz od Katedry ulica Sikorskiego do pomnika Józefa Piłsudskiego.
       W związku z tym w dniu 3 maja 2009 roku w godzinach od 11.45 do około 12.15 nastąpią zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej (linie 1 i 2) oraz autobusowej kursującej na tej trasie.
Foto: Solrris Urbino 12 #529 linii 112 na ulicy Sikorskiego

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.28 - Zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej 1 maja

       W związku z przemarszem "Orkiestr Dętych" w ramach festiwalu "Alte Kameraden" w dniu 1 maja 2009 roku nastąpią zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej kursującej ulicami wzdłuż których odbywać się będzie pochód.
       Przemarsz przejdzie ulicami Mieszka I oraz Kosynierów Gdyńskich w godzinach 15.00 - 17.30.
       Ponadto przystanek autobusowy "PzMot" w kierunku Centrum zostaje przeniesione o około 100 metrów, zaraz za skrzyżowaniem z ulicą Borowskiego.
Foto: MAN NL202 #559 linii 125 na ul. Borowskiego

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.27 - Spod dworca od 1 lipca co 10 minut

       Niemal z dnia na dzień w lokalnych mediach pojawiają się kolejne informacje na temat uruchomienia połączenia tramwajowego na gorzowski Dworzec Główny. Temat jest jednym z popularniejszych w ostatnim czasie, a co najważniejsze cieszy większą część gorzowian i pasażerów komunikacji miejskiej.
       Linie tramwajowe nr 4 i 5 mają zostać uruchomione od 1 lipca 2009 roku. Linia nr 4 kursować będzie na trasie Silwana -Dworzec, natomiast linia 5 - z Osiedla Piaski na Dworzec. Linie mają mieć częstotliwość co 20 minut każda, co da nam tramwaj spod dworca co 10 minut. Rozkład ma być dostosowany do połączeń kolejowych, tak, ażeby pasażerowie wyjeżdżający z Gorzowa, bądź przyjeżdżający do miasta, mieli dogodne połączenie tramwajowe. Cieszy to głównie pasażerów wczesnoporannych pociągów, jak i tych przyjeżdżających do Gorzowa około godziny 23, kiedy to nie funkcjonuje już dzienna komunikacja miejska, a jedynie nieliczne i rzadko kursujące linie autobusowe nocne.
       Według badań przeprowadzonych na zlecenie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie, codziennie w dzień roboczy dworzec kolejowy odwiedza ponad 2500 potencjalnych pasażerów. Wielu z nich korzysta z własnego transportu, lub usług taksówek, z racji braku dogodnego dojazdu do dworca. Od 1 lipca ma się to zmienić.
       Zastanawia z pewnością fakt uruchomienia połączenia w wakacje, kiedy to ruch pasażerski spada o przeszło 50%. Czy z racji nierentowności linii zawiesi się ją wraz z końcem wakacji? Jednak prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak uspokaja "-wakacje potraktowane zostaną jako czas rozruchu. W Zielonej Górze zrobiono zmianę rozkładu jazdy w styczniu i zrobił się bałagan." Jak dodał Prezydent, linie 4 i 5 na pewno we wrześniu nadal będą jeździły. Planuje się również zamontowanie sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulicy Dworcowej i Jancarza.
Foto: Tramwaj Konstal 105N #114 linii 4 na pętli pod Dworcem Głównym PKP

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.27 - Śmierć pod kołami tramwaju

       Do tragicznego wypadku doszło w dniu wczorajszym tuz przed godziną 23.00.
       Pod przejeżdżający obok budynku Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ulicy Sikorskiego tramwaj linii 1, wtargnęła kobieta, która według relacji motorniczego - położyła się na torach. Poniosła śmierć na miejscu. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż było to najprawdopodobniej samobójstwo.
       Kobieta wtargnęła na torowisko tuż przed tramwajem, motorniczy nie miał kompletnie szans zatrzymania wagonu. Badanie alkomatem wykazało, że prowadzący pojazd był trzeźwy. Nie ustalono personaliów ofiary wypadku, gdyż ciało zostało zmasakrowane przez koła tramwaju.
Foto: 6EGTW #223 na ulicy SIkorskiego w miejscu w którym doszło do wypadku.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.26 - Zmiana trasy dla linii 112 w dniach 27-30 kwietnia

       W związku z remontem w dniach 27-30 kwietnia 2009 roku przejazdu kolejowego w Zieleńcu, oraz zamknięciem dla ruchu ulicy Sulęcińskiej na odcinku od Ronda Zielonogórskiego do Ronda Poznańskiego, wprowadzona zostaje zmiana trasy autobusu linii 112 w tych dniach.
       I tak w kierunku Łagodzina i Bolemina autobusy pojadą od przystanku "Koniawska" ulicą Kasprzaka (przystanki "CMB", "BAMA", "Kręta"), następnie Trasą Zgody (obwodnica) do ulicy Sulęcińskiej, gdzie od przystanku "Willowa" wrócą na swoje stałe trasy.
       W kierunku Gorzowa autobusy pojadą od przystanku "Willowa" Trasą Zgody (obwodnica), następnie ulicą Kasprzaka (przystanki "Kręta", "BAMA") i od przystanku "Koniawska" wrócą na swoją stałą trasę.
       W czasie objazdu nie będą obsługiwane przystanki "Koniawska CPN", "Podgórna", "Graniczna" oraz "Zieleniec".
Foto: Solaris Urbino12 #545 linii 112 na pętli w Łagodzinie

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.25 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 25 kwietnia

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie w sobotę dnia 25 kwietnia 2009 uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 100, 101, 104, 126 i 130.
      I tak Linia 100 - odjazd z pętli Borek o godzinie 4.55 zostaje wydłużony do Złotego Smoka.
      Linia 101 - kurs z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka, ponadto zostanie uruchomiony dodatkowy kurs w tym kierunku ze Śląskiej - o godzinie 13.05, a w kierunku powrotnym będzie dodatkowy kurs o godzinie 14.16 i 22.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 i 13.00 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 14.13 i 22.16.
      Linia 126 - kurs z pętli Dekerta Szpital o godzinach 5.16 wykonywany będzie do "Złotego Smoka", ponadto uruchomiony zostanie dodatkowy kurs o godzinie 13.11 z pętli przy Dekerta. W kierunku powrotnym ze Złotego Smoka dodatkowe kursy o godzinach 14.14 i 22.14.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężna i Złotego Smoka.
Foto: MAN NG313 #595 linii 126 skręcający w ulice Mosiężną

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.24 - Cięcia od 1 maja

      W dniu 22 kwietnia 2009 roku odbyła się konferencja w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji dotycząca planowanych od 1 maja 2009 roku zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
      I tak najbardziej znaczącą zmianą będzie całkowita likwidacja linii autobusowej 123. W zamian, aby zapewnić dojazd do Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego "Słowianka" linia 127 od przystanku "Fredry" zostanie skierowana w stronę ulicy Słowiańskiej (obsługując przystanek "Słowianka"), a następnie ulica Słowiańską do pętli Myśliborska.
      Bardzo duże cięcia czekają linię 100, autobusy będą kursowały jedynie w szczytach komunikacyjnych (do godziny 8.00, oraz od 12.00 do 18.00). W zamian ze zwiększona częstotliwością kursować będzie linia 103, która na Zawarciu i Zakanalu niemal całkowicie pokrywa trasę linii 100.
      Również zmniejszenie kursów czeka linię 113 i 122, tam po 18.00 autobusy mają kursować co 60 minut, zamiast dotychczasowych 30 minut.
      Proponowane zmiany mają przynieść Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Gorzowie około 500 tys. zł rocznie oszczędności. Niemal drugie tyle na zmianach organizacyjnych w firmie.
Foto: MAN NM223 #588 linii 122 i MAN NM223 #589 linii 123 na pętli Osiedle Staszica

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.24 - Koszykarki KSSSE AZS PWSZ twarzą MZK

       W maju rusza nowa kampania promocyjna Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie. Twarzą kampanii mają być koszykarki KSSSE AZS PWSZ - Justyna Żurowska i Katarzyna Czubak.
      Jak powiedział dyrektor MZK Roman Maksymiak, pasażerów trzeba zachęcać nei tylko jakością gorzowskiej komunikacji. "- Porwaliśmy się na dużą rzecz. Uznaliśmy, że najlepiej by byli to sportowcy, bo oni zawsze kojarzą się pozytywnie. Z kolei spośród sportowców kobiety kojarzą się szczególnie dobrze. Tym bardziej nasze koszykarki, które odnoszą sukces" - dodaje.
      Koszykarki mają już za sobą pierwsza sesję zdjęciową, całą kampanię przygotowywuje MZK we własnym zakresie, co ma na celu zaoszczędzenie na kosztach całego przedsięwzięcia.
      Już w maju powinniśmy zobaczyć w autobusach i na przystankach plakaty promocyjne z zawodniczkami KSSSE WZS PWSZ.
Foto: Jelcz M11 #469 linii 303, Lubczybo

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.23 - Były objazdy na Górczyn

       Wczorajszy alarm bombowy sparaliżował komunikację miejską w rejonie Górczyna (począwszy od Ronda Ofiar Katynia i Ronda Piłsudskiego).
       Wszystko zaczęło się przed godziną 19.00. Na stację benzynową StatOil przy skrzyżowaniu Piłsudskiego i Czereśniowej wszedł mężczyzna (prawdopodobnie mieszkaniec powiatu myśliborskiego) i grożąc bronią żąał przyjazdu policji. Obezwładniony przez funkcjonariuszy policji, powiedział, że w zaparkowanym na stacji fordzie znajduje się bomba. Służby zamknęły najbliższą okolicę tj. obszar od Ronda Piłsudskiego, Boh. Lenino do Racławickiej i Wróblewskiego.
       Całe to wydarzenie sparaliżowało komunikacje miejską, autobusy jeździły różnymi trasami, zawracały w poszukkiwaniu drogi objazdu. Konkretne wytyczne co do objazdów kierowcy usłyszeli około godziny 20, objazdy poprowadzono Odrodzenia Polski, Wyszyńskiego, Wróblewskiego do Górczyńskiej (dla wszystkich linii w kierunku Gorczyna).
Foto: MAN NG313 #593 linii 104 na skrzyżowaniu ulic Wróblewskiego i WYszyńskiego

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.23 - Nowy przystanek na ulicy Świetlanej

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie na swojej stronie internetowej, od dnia 22 kwietnia 2009 roku (środa) zostanie uruchomiony dodatkowy przystanek na Osiedlu Poznańskim dla linii 103 i N2.
       Przystanek zlokalizowany jest przy ul. Świetlanej na wysokości posesji nr 32a (przystanek "Świetlana n.ż.") i ma ułatwić mieszkańcom korzystanie z autobusów komunikacji miejskiej, które na czas objazdu przemierzają całą ulice Świetlaną.
Foto: Solaris Urbino12 #531 linii 103, Osiedle Poznańskie, ul. Świetlana

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.22 - Dodatkowe kursy na linii A i B w dn. 25 i 26 kwietnia

       Miejski Zakład Komunikacji w związku z uruchomieniem dodatkowych sobotnich zmian w firmie BAMA, w najbliższy weekend (25, 26 kwiecień 2009 r.) uruchamia dodatkowe kursy na linii autobusowej A i B do i z pętli "Ogródki Kasprzaka".
       I tak w sobotę 25 kwietnia 2009 roku będzie dodatkowy kurs na linii A o godzinie 5.15 z przystanku "KEN", 21.25 z przystanku "Katedra" w kierunku Kasprzaka, oraz powrotny o 22.12 z pętli "Ogródki Kasprzaka".
       W niedziele 26 kwietnia 2009 roku uruchomiony będzie kurs linii B o godzinie 6.13 z pętli "Ogródki Kasprzaka"
Foto: Jelcz 120M #509 linii A, pętla Ogródki Kasprzaka

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.21 - Reklama całopojazdowa na Solarisie #550

       W ostatni weekend swoja pierwszą całopojazdową reklamę otrzymał Solaris Urbino 12 #550.
       Reklama przedstawia sieć sklepów ze sprzętem RTV Avans, oraz najnowsze telewizory firmy LG - Scarlet, dostępne w sieci tych sklepów. Bardzo podobną reklamę, również sieci sklepów Avans, posiadał wcześniej MAN SU240 #523. W świetle znikających reklam z tramwajów, nowa reklama na autobusie będzie dobrą odmianą.
       Solaris Urbino 12 #550 zjawił się w Gorzowie 1 października 2002 roku wraz z ostatnimi zamówionymi Solarisami (#551-#553). Dotychczas nie posiadał żadnej całopojazdowej reklamy.
Foto: Solaris Uebino 12 #550 linii 130 w Baczynie

Galeria: Solaris Urbino 12 #550
Forum: Rozmowa na ten temat

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.20 - "Buziaki" na "Promyku"

       W miniony weekend Jelcz 120MM/2 #513 prezentuje na sobie informację o 30-leciu zespołu artystycznego "Buziaki". Tylna część pojazdu wyklejona jest serduszkami oraz napisem 30lecia, wszystko w kolorze czerwonym co bardzo ładnie prezentuje się na granatowym podkładzie.
       Zespół Artystyczny "Buziaki" działa przy Gimnazjum nr 7 oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. Już od 1979 roku tańczy i śpiewa dla dorosłych, młodzieży i dzieci. W zespole występuje ponad 130 osób - są to uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także dzieciaki w wieku przedszkolnym, dopiero przygotowujące się do tanecznych popisów. Piosenki, widowiska, tańce i rewie przedstawiane są na scenach krajowych i zagranicznych. Zaowocowały one wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Buziaki tańczyły już w Niemczech, Rosji, Szwecji, Danii, Holandii, Francji, Turcji, Francji i USA.
Foto: Jelcz 120MM/2 #513 linii 303 na pętli Wieprzyce
Galeria: Jelcz 120MM/2 #513
Forum: Rozmowa na ten temat

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.19 - Parowóz na linii do Myśliborza

       W dniu wczorajszym na linii kolejowej z Gorzowa do Mysliborza można było zaobserwować nie lada atrakcje - pasażerski pociąg prowadzony przez parowóz.
       Przejazd pociągu specjalnego został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni w ramach imprezy "Parowozem przez Wielkopolskę", a trasa - głównie na odcinku Gorzów - Świątki - naszpikowana była fotostopami. Skład składał się z zabytkowego parowozu Ol49-59 oraz trzech wagonów z lat 70-tych typu 120A (seria Bh) w starym oliwkowym malowaniu jakie nosiły wagony pasażerskie na początku lat 70tych. Malowanie te wagony zyskały dopiero w lutym tego roku, więc to ich pierwsza dłuższa wyprawa. Sam parowóz - Ol49-59, pochodzi z 1953 roku, jest jednym z kilku sprawnych w Polsce, i jednym ze 112 jakie zostały wyprodukowane w latach 1951-1954 na zamówienie Ministerstwa Komunikacji w Fabryce Lokomotyw im. F. Dzierżyńskiego w Chrzanowie.
Foto: Parowóz Ol49-59 dojeżdżający do stacji Świątki od strony Myśliborza
To jest tylko początek artykułu, czytaj dalej

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.18 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 18 kwietnia

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie w sobotę dnia 18 kwietnia 2009 uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 100, 101, 104, 126 i 130.
      I tak Linia 100 - odjazd z pętli Borek o godzinie 4.55 zostaje wydłużony do Złotego Smoka.
      Linia 101 - kurs z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka, ponadto zostanie uruchomiony dodatkowy kurs w tym kierunku ze Śląskiej - o godzinie 13.05, a w kierunku powrotnym będzie dodatkowy kurs o godzinie 14.16 i 22.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 i 13.10 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 14.13 i 22.16.
      Linia 126 - kurs z pętli Dekerta Szpital o godzinach 5.16 wykonywany będzie do "Złotego Smoka", ponadto uruchomiony zostanie dodatkowy kurs o godzinie 13.11 z pętli przy Dekerta. W kierunku powrotnym ze Złotego Smoka dodatkowe kursy o godzinach 14.14 i 22.14.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężna i Złotego Smoka.
Foto: Autobusy stojące na pętli Złotego Smoka

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.17 - Tramwaje pod młotek

       Kochasz tramwaje? Od wczoraj możesz mieć na własność Gorzowski tramwaj, lub nawet pięć wagonów.
       Wszystko za sprawą Miejskiego Zakładu Komunikacji, który w dniu wczorajszym wystawił na sprzedaż cztery wagony tramwajowe typu 105Na. Wśród nich jest holownik #02 (ex #123) z 1984 roku używany tylko na zajezdni do przestawiania tramwajów, pozostałe to #77 (rok produkcji 1976), #113 (rok produkcji 1983), #135 (rok produkcji 1988) oraz #136 (rok produkcji 1988).
       Sprzedaż wagonów głównie spowodowana jest planowanymi zakupami używanych tramwajów N8C zza zachodniej granicy, co docelowo ma spowodować całkowitą wymianę posiadanego obecnie taboru.
       W chwili obecnej Miejski Zakład Komunikacji posiada 40 wagonów tramwajowych używanych liniowo, połączonych w 29 składów tramwajowych. Biorąc pod uwagę, iż w ciągu dnia na torach pojawia się łącznie 16 składów, sprzedaż części taboru tramwajowego jest w całości uzasadniona.
       Średni wiek tramwajów typu GT6 to 40,6 lat, wagonów typu 105N - 26,8, co daje ogólny średni wiek całego taboru tramwajowego rzędu blisko 34 lat.
       Pojazdy wystawione na sprzedaż można oglądać na terenie zajezdni w dni robocze od godziny 8.00 do 12.00. Termin składania ofert kupna kończy się 30 kwietnia 2009.
Foto: Konstal 105Na #131 + #126 linii 2 na Al. 11 Listopada

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.16 - Sprzedaż Jelczy 120MM/2

       W dniu wczorajszym Miejski Zakład Komunikacji wystawił na sprzedaż kolejne używane autobusy miejskie. Tym razem pod młotek trafiły trzy nowsze pojazdy z roku 1998 - Jelcze 120MM/2 (#514, #518 i #520). Są już to kolejne sprzedawane w ostatnim czasie autobusy, po Jelczach M11 i 120M.
       Sprzedawane Jelcze 120MM/2 pochodzą z roku 1998, wóz #514 z przebiegiem około 690.000 km wystawiono za kwotę 15.400 zł, #518 za kwotę 15.200 (przy przebiegu około 770.000 km), a #520 - za 13.800 zł (przy przebiegu około 785.000 km).
      Sprzedaż kolejnych egzemplarzy wysokopodłogowych autobusów jest podyktowany dążeniem miejskiego przewoźnika do 100% wskaźnika niskopodłogowych pojazdów, i tak w chwili obecnej Gorzów jest jednym z miast posiadającym największy udział niskiej podłogi. W roku 2008 zakupiono sześć niskopodłogowych autobusów marki MAN, w tym trzy przegubowe. W roku bieżącym planuje się zakup kolejnych 13 autobusów (w tym jednego przegubowego).
      Po sprzedaży trzech Jelczy, na stanie Miejskiego Zakładu Komunikacji pozostaną jeszcze tylko cztery autobusy wysokopodłogowe (Jelcze 120MM/2 #513, #515, #516 i #517), oraz dwa historyczne pojazdy (Jelcz M11 #481 oraz Jelcz 120M #505) nie używane w ruchu liniowym.
       Pojazdy wystawione na sprzedaż można oglądać na terenie zajezdni w dni robocze od godziny 8.00 do 12.00. Termin składania ofert kupna kończy się 27 kwietnia 2009.
Foto: Jelcz 120MM/2 #518 linii B na pętli Ogródki Kasprzaka

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.15 - MZK naprawi statek

       Awaria silnika zabytkowego lodołamacza "Kuna" spowodowała, iż statek wracając z Berlina pod koniec marca musiał zostać wsparty przez dodatkowy pchacz.
       "Samoczynnie odkręcił się zawór wewnętrznego obiegu wody chłodzącej silnika. Silnik błyskawicznie przegrzał się i mimo natychmiastowego wyłączenia maszyny, prawdopodobnie poszła uszczelka pod głowicą" - mówi kapitan "Kuny" Jerzy Hopfer.
       Uszkodzonym silnikiem "Kuny" zajeli się mechanicy z MIejskiego Zakładui Komunikacji, którzy wskrzeszą go do życia. Silnik ZS typu SW 680 z WSK Mielec spotkać można było w autobusach Jelcz 044 - popularnych ogórkach.
Foto: Zabytkowy lodołamacz "Kuna" na Warcie

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.14 - Wstrzymane kursy na linii 118

       W związku z karambolem jaki miał miejsce w Deszczenie około godziny 15.30 oraz w związku z brakiem możliwości wytyczenia objazdu dla autobusów, nastąpiło zawieszenie kursów na linii 118. Policja zablokowała wjazd w kierunku Deszczna od Ronda w Zieleńcu.
       W karambolu, który zablokował ruch w obu kierunkach brało udział 8 aut, w tym kilka tirów. Dwie osoby są ranne, zostały odwiezione do szpitala.
       Pasażerowie kursów linii 118 wyjeżdżających z pętli Sląska o godzinach 15.35, 16.45 i prawdopodobnie również 18.40 muszą nastawić się na dłuższe oczekiwanie, lub zorganizować własny dojazd do miejsca zamieszkania, gdyż policja zapowiada kilkugodzinną akcję w miejscu zdarzenia.
Foto: MAN SU240 na linii 118

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.14 - Wraca tramwaj pod Dworzec Główny PKP

       Rozmowy o powrocie tramwaju na pętlę pod Dworcem PKP trwały już od grudnia 2007 roku. Wtedy Miejski Zakład Komunikacji planował na rok 2008 badanie potoków pasażerskich między innymi w rejonie dworca kolejowego.
       Fakt iż z publicznego transportu zbiorowego jakim jest kolej, oraz komunikacja zamiejscowa PKS, korzysta wiele osób jest znany wszystkim. Niestety dotychczas wszyscy pasażerowie musieli do dworca iść od ulicy Sikorskiego (około 205 metrów), lub z przystanku pod Centrum Handlowym Askana na ulicy Estkowskiego (około 450 metrów). Niebawem to się zmieni, i na pętle pod Dworcem Głównym PKP wrócą tramwaje.
       " - Badania ruchu zostały zakończone, dyrektor MZK już podjął decyzje o uruchomieniu linii numer 4 i 5 na dworzec kolejowy" - mówi prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak. "- Z naszych badań wynika, że pociągami do Gorzowa codziennie przyjeżdża coraz więcej osób, zarówno do szkoły jak i do pracy." - dodaje.
       Kiedy pierwsi pasażerowie wysiądą na pętli Dworzec Główny PKP - jeszcze nie wiemy..
Foto: Tramwaj 6EGTW #223 linii 5 na pętli pod Dworcem Głównym PKP

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.13 - Nowy przystanek w Strefie Ekonomicznej

       Jak poinformował Miejski zakład Komunikacji w Gorzowie, od dnia 14 kwietnia 2009 roku (wtorek) uruchomiony zostanie nowy przystanek na ulicy Mosiężnej - "YETICO".
       Przystanek znajduje się pomiędzy istniejącymi już przystankami "Faurencia" i "Zielbruk". Jest to jeden z kilku nowo wybudowanych w rejonie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na uruchomienie czeka jeszcze przystanek zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulicy Mosiężnej i Złotego Smoka, oraz nowa pętla autobusowa, której budowa jest już w końcowej fazie.
Foto: Przystanek "YETICO" na ulicy Mosiężnej w kierunku Złotego Smoka

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.12 - Program promocji zawodu inżyniera na #114

       Od około miesiąca wagon tramwajowy 105Na #114 reklamuje "Erę inżyniera" - program promocji zawodu inżyniera i nauk ścisłych.
       Program ten ma pomóc naszemu krajowi osiągnąć wyższy poziom cywilizacyjny. Środki na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej, a patronat medialny nad programem w naszym rejonie objęła Gazeta Lubuska.
       Konstal 105Na #114 wyprodukowany został w 1982 roku. Od lutego 2008 jeździ w składzie z wagonem #115, wcześniej "ciągnął" #113.
Foto: Konstal 105Na #114 linii 1 na ulicy Sikorskiego

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.12 - Dodatkowe autobusy na Mecz Żużlowy

       W związku z rozgrywanym w dniu 13 kwietnia 2009 r. meczem żużlowym na stadionie przy ul. Śląskiej, Miejski Zakład Komunikacji uruchamia dodatkowe autobusy:
- od godziny 14.00 kursować będzie specjalna bezpłatna linia "S" kursującą pomiędzy parkingiem "GRH" przy ul. Przemysłowej, a Stadionem Żużlowym przy ul. Śląskiej.
- na linii 101 z przystanku "Rondo Myśliborskie" bisowane będą kursy o godzinach 14.28, 14.48, 15.08 oraz 15.28.
- na linii 125 z przystanku "Osiedle Chemik II" w kierunku pętli "Śląska" bisowane będą kursy o godzinach 14.36 i 15.16. Dodatkowo uruchomione zostaną kursy: o godzinie 14.56 z przystanku "Os. Chemik II", oraz 15.45 z przystanku "Rondo Górczyńskie".
Foto: Solaris Urbino12 #527 jako bis kursu na linii 125, ul. Śląska.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.11 - Wesołych Świąt!

Zdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
jak najszybszego rozwoju komunikacji tramwajowej
oraz samych klimatyzowanych autobusów
życzą twórcy serwisu "GKM"


Dodał: Administracja


2009.04.10 - Kwietniowe kalendarium

23 lata temu (04.1986)
wprowadzenie do eksploatacji autobusów Jelcz M11
3 lata temu (04.04.2006)
wypadek autobusu MAN NL202 #557 (zderzenie z cysterną) - Artykuł
2 lata temu (04.2007)
NIE likwidacji tramwaju na Piaski, akcja przeciw pomysłowi Prezydenta Gorzowa - Artykuł
2 lata temu (04.2007)
wydanie pierwszej serii biletów okolicznościowych - Artykuł
Foto: MAN SL200 #536 na linii 119, pętla Osiedle Chróścik

Jeśli chcesz dodać ważne wydarzenie do kalendarium - kliknij

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.10 - 100 zdjęć MANa #559

       Kolejny pojazd MZK doczekał się swojej setnej fotkografii w Naszej galerii. Podczas wczorajszej aktualizacji zdjęć dodana została setna fotka autobusu MAN NL202 #559. Jest co trzydziestym drugim wynikiem pod względem ilości zdjęć po wozach #461, #469, #483, #513, #514, #515, #516, #517, #518, #531, #532, #533, #538, #540, #541, #542, #543, #544, #546, #547, #549, #551, #552, #553, #554, #555, #556, #563, #571 i #595.
       MAN NL202 #559 dotarł do Gorzowskiego MZK 16 marca 2005 roku wraz z dwoma innymi MANami (#557-#558), zakupionymi wraz z trzema Neoplanami N4016 za kwote 1 mln zł, dostarczone przez zwyciężce przetargu - firme MAN - STAR TRUCKS Sp. z o.o. Przez cały okres autobus ten nie miał całopojazdowej reklamy.
Foto: MAN NL202 #559 na linii 106, skręcający w kierunku Włostowa

Galeria: MAN NL202 #559

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.09 - Komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych będzie funkcjonowała w następujący sposób:
W dniu 11 kwietnia 2009 r. (sobota)
Komunikacja miejska funkcjonuje jak w soboty
W dniu 12 kwietnia 2009 r. niedziela)
Komunikacja miejska funkcjonuje jak w niedziele i święta. Ponadto zawieszone
zostają linie autobusowe A, B i 202.
W dniu 13 kwietnia 2009 r. (poniedziałek)
Komunikacja miejska funkcjonuje jak w niedziele i święta. Ponadto zawieszona zostaje linia autobusowa 202.
       Ponadto w dniach wolnych od nauki (9-14 kwiecień) zawieszone zostają kursy szkolne na liniach 102, 103, 109, 112, 117, 118, 122 i 216.
Foto: Solaris Urbino 12 #528 na linii 127, Rondo OFiar Katynia.

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.08 - Monitory LCD w autobusach

       Wraz z początkiem marca, pasażerów korzystających z autobusów miejskich zdziwił zapewne fakt zamontowanych dużych monitorów LCD w przestrzeni pasażerskiej w miejskich autobusach.
       Jednak nie zobaczymy tam filmów umilających jazdę po mieście, a jedynie reklamy. Pomysł nie nowy, system taki działa z powodzeniem w wielu innych miastach np Warszawie czy Bydgoszczy.
       Monitory należą do dwóch gorzowskich firm reklamowych, w chwili obecnej zainstalowane są w 13 pojazdach. Każdy może wykupić reklamę, ceny są dosyć atrakcyjne, a i można trafić na promocję, która za 700 zł umożliwi nam wyświetlanie naszej reklamy przez miesiąc we wszystkich autobusach wyposażonych w ten system reklamowy.
Foto: Autobusy na pętli Osiedle Staszica. W takich właśnie pojazdach możemy spotkać monitory LCD z reklamami.

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.07 - Zakłócenia w ruchu tramwajów w dniu 10 kwietnia

       W związku z organizowaną "Drogą Krzyżową" w dniu 10 kwietnia 2009 roku (piątek) nastąpią zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej.
       Wierni przejdą od Katedry ulicą Sikorskiego do Urzędu Miejskiego w godzinach 20.00 - 20.45. Spowoduje to chwilowe wstrzymanie ruchu tramwajów na linii 1 i 3 na tym odcinku.
Foto: Wstrzymany ruch tramwajów na ulicy Walczaka. Na pierwszym planie wagon 6EGTW #262 na linii 3


Dodał: R. Skarżyński


2009.04.06 - Przystanek "Widok" wreszcie do remontu

       Najgorszy przystanek autobusowy w mieście doczeka się w tym roku remontu. Zapowiadana od 2000 roku przebudowa przystanku powinna rozpocząć się w maju tego roku, a zakończyć się już w lipcu.
       Kierowcy autobusów miejskich jak i Stowarzyszenie Na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zabiega o taki remont już blisko od 10 lat. Kilka razy w roku wśród kierowców przeprowadzana jest ankieta dotycząca bezpieczeństwa oraz ruchu drogowego w mieście, w 2006 roku aż 93,3 % ankietowanych kierowców wskazało przystanek "Widok" jako najgorszy, w roku 2007 - 94,5%, a w 2008 - 89,5%. Niestety mimo tak negatywnych ocen, zarówno wśród osób prowadzących autobusy jak i pasażerów z nich korzystających, miasto nie znalazło środków na sfinansowanie tej inwestycji.
       Przystanek jest zbyt głęboki, zbyt krótki, najazdy są zbyt ostre, a sam krawężnik zbyt wysoki, co uniemożliwia podjazd autobusem do samego krawężnika. Wysiadający pasażerowie muszą najpierw wyjść z autobusu na nawierzchnie zatoki, a następnie wejść na chodnik. Autobusy przegubowe nawet nie próbują wjeżdżać, zatrzymują się kilka metrów za przystankiem.
       W chwili obecnej gotowa jest już dokumentacja przebudowy zatoki, jak również korekty łuków na ul. Widok, przejścia oraz zainstalowania sygnalizacji świetlnej. W przyszłym miesiącu ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac.
Foto: Solaris Urbino12 #529 linii 126 stojący na przystanku "Widok"

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.05 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca marca. Tym razem pod głosowanie zostanie poddanych 8 zdjęć czterech autorów.
       Zwycięska fotografia będzie przez kolejny miesiąc widniała na stronie głównej serwisu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2010.
       W miesiący marcu do galerii zostało dodanych 125 zdjęć, Ostatecznie wybraliśmy wspomniane już 8, na które można oddawać swoje głosy. Każdy użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Nie można głosować na swoje własne zdjęcie (zdjęcia), taki głos zostanie unieważniony. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Solaris Urbino 12 #528 na linii 103. Kierunek Myśliborska

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.05 - Zerwana sieć trakcyjna na ul. Sikorskiego

       Zerwanie tramwajowej sieci trakcyjnej było powodem wstrzymania w dniu wczorajszym kursowania tramwajów linii 1 i 3.
       Do zdarzenia doszło na ulicy Sikorskiego, tuz przy skrzyżowaniu z ulica Dzieci Wrzesińskich. Ruch tramwajowy został wstrzymany tuż po godzinie 14.30 i trwał aż do około 17. Na czas naprawy trakcji, Miejski Zakład Komunikacji wzmocnij dodatkowymi tramwajami jedyną kursującą linie tramwajową numer 2, oraz uruchomił autobusową komunikacje zastępczą (obsługiwaną wozami #526, #533 i #572) na trasie Zakład Energetyczny - Silwana - Zakład Energetyczny.
       Ostatnie kursujące autobusy zastępcze przeplatały się na przemian z jeżdżącymi już tramwajami, co było powodem sporej dezorientacji wśród pasażerów oczekujących na przystankach.
Foto: MAN NL202 #572 podczas obsługi linii zastępczej w dniu wczorajszym

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.03 - Pociąg specjalny na linii do Myśliborza

       W dniu dzisiejszym na szlak kolejowy Gorzów Wielkopolski - Myślibórz wyjechał specjalny pociąg osobowy.
       Przejazd ten odbył się z okazji przywrócenia ruchu towarowego na tej linii na odcinku Gorzów - Świątki. Pociąg składał się z lokomotywy firmy FPL oraz jednego wagonu osobowego.
       Szlak kolejowy z Gorzowa do Świątek wykorzystuje firma Berger Bau, wykonawca odcinka drogi S3 w okolicy Myśliborza. Pociągi towarowe wożą kruszywo niezbędne do wykonywania prac, w tym roku planuje przewieźć się koleją na tym odcinku 350 tysięcy ton materiałów. Także firma ta odpowiedzialna jest za odbudowe nieczynnego od 12 lat torowiska, kwota na ten cel to blisko 1,5 mln złotych. Odbudowa trwała od października do połowy marca. Pierwszy pociąg towarowy pojechał w kierunku Świątek 24 marca we wczesnych godzinach popołudniowych.
       Niestety mimo prac modernizacyjnych szlak kolejowy jest w złym stanie, liczne ograniczenia prędkości nawet do 20 km/h spowodowały, iz pociąg składający się z jednego wagonu, po wyjeździe z Gorzowa ok. godziny 10.25 przybył do stacji Świątki około godziny 11.45 (odcinek liczy 38 km), więc po blisko 1,5 godziny.
Foto: Pociąg specjalny do Świątek mijający stacje Lubiszyn

Rozmowa na ten temat oraz więcej zdjęć na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.04.01 - Będzie kolejny przegubowiec

       Niebawem nie trzy, a już cztery autobusy przegubowe będą woziły gorzowian po gorzowskich ulicach.
      Zakup kolejnego autobusu przegubowego planuje Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie. Pieniądze mają pochodzić ze zwrotu wpłaconego podatku VAT od dotacji przedmiotowych, którego płacenie, jak się okazało, nie było konieczne. Miejski przewoźnik w związku z tym może liczyć na zwrot w wysokości około 4 mln. złotych, pieniądze zostaną przeznaczone na działalność eksploatacyjną i wydatki inwestycyjne, w tym zakup autobusu przegubowego oraz remont zajezdni związany z obsługa i naprawą taboru przegubowego do czego w chwili obecnej nie ma warunków.
      "Za te pieniądze MZK kupi jeszcze jeden autobus przegubowy i zmodernizuje zajezdnię, która obecnie jest za krótka by obsługiwać nowe autobusy" - mówi rzecznik prasowy magistratu - Jolanta Cieśla. Pieniądze mają zostać wypłacone Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w połowie roku.
Foto: MAN NG313 #595 na linii 202, pętla Osiedle Staszica

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. SkarżyńskiCopyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora