NIE!
Likwidacji tramwaju
na Piaski

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

 
NIE! Likwidacji tramwaju na Piaski

       My, autorzy strony "Gorzowska Komunikacja Miejska", pragniemy wyrazić stanowczy sprzeciw jakiemukolwiek ograniczaniu komunikacji tramwajowej w Gorzowie Wielkopolskim. W tym sporze padło już bardzo wiele argumentów przemawiających za komunikacją tramwajową na Piaski jak i przeciwko niej.. Podstawowe argumenty za pozostawieniem linii 2 i 3 manifestowane przez Gorzowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej to m.in. możliwość dofinansowania remontu torowiska z funduszy unijnych, w tym pokładanie największej nadziei w funduszu SPOT, większa trwałość taboru tramwajowego, sięgająca nawet ponad 40 lat.
       Jednak my nie chcemy prowadzić dyskusji na argumenty praktyczne i ekonomiczne. Chcemy bronić symbolu tego miasta. Jest dla nas rzeczą oczywistą, że po zlikwidowaniu linii 2 i 3 niedługo potem postanowi się zrezygnować również z ostatniej linii 1. Zostaną wtedy przytoczone bezwzględne argumenty, że dla jednej linii i zaledwie kilku wagonów wyjeżdżających w ciągu dnia na linię nie opłaca się utrzymywać infrastruktury, zajezdni tramwajowej, warsztatów, i całej kadry obsługi technicznej. Zapewne koncepcja pozostawienia linii na Silwanę opiera się na tym, że znaczny procent torowiska na tym odcinku w ostatnich latach został wyremontowany. Zamiar zapewne jest taki by możliwie wyeksploatować maksymalnie nowe torowiska by z czystym sumieniem oddać ten ostatni odcinek torowiska do ze złomowania. Legenda tramwaju w Gorzowie umrze.. Nie chcemy na to pozwolić. Wychowaliśmy się w tym mieście patrząc na tramwaje, gdziekolwiek znaleźliśmy się w Polsce święcie wierzyliśmy, że nasz miasto coś znaczy ponieważ zaliczamy się do elitarnego grona miast z tramwajami - czyli takich które raczej każdy potrafi zlokalizować na mapie.
       Tramwaje to nasza duma i zawsze były wymieniane jako symbol miasta. Nasze miasto wydaje wiele milionów złotych w trosce o wizerunek i prestiż. I tak powstała Słowianka, tak powstać również ma Centrum Edukacji Artystycznej. I nie wymawiamy temu miastu ani je prezydentowi nowopowstających przybytków kultury i sportu. Ale tramwaje postawiłbym w tym momencie w czołówce priorytetów symbolizujących nasze miasto. Obok Słowianki i CEA one również pracują na wizerunek tego miasta. Z jednej strony są dumnym symbolem, z drugiej, powszechnym środkiem transportu. O ile Słowianka i CEA są dedykowane ludziom o wyższych potrzebach o tyle tramwaj jest dedykowany każdemu obywatelowi tego miasta. Każdy mieszkaniec podróżując do pracy czy szkoły, może w chwili zadumy dojść do wniosku, że siedząc w tramwaju i patrząc na obrazy zmieniające się za oknem tworzy historię tego miasta. Dopóki tramwaje nie były zagrożone były czymś powszednim. Teraz ich niepewność budzi nas głębokie uczucie i sentyment. Skoro stać to miasto na spektakularne inwestycje w imię jego wizerunku dlaczego by dla tej samej wzniosłej idei nie dofinansowywać naszego ukochanego symbolu. Nie chcemy mówić o naszym mieście że mamy fontannę, z której nie leci woda i szyny, po których nie jeżdżą tramwaje.. Apelujemy - nie zabierajcie nam tramwajów!
       Warto nadmienic jeszcze, że w uchwale Rady Miasta z dnia 24 listopada 2004 w sprawie uchwalenia Zintegrowanego Planu Rozwoju Transportu Publicznego w Gorzowie na lata 2004-2013 (do pobrania poniżej) istnieją takie oto zapisy:
- "rozwój komunikacji tramwajowej, jako przyjaznej środowisku oraz współtworzącej wizerunek miasta, poprzez przedłużenie sieci tramwajowej na Górczynie (kierunek fabryka domów ul. Walczaka)"
- "modernizacje istniejącej sieci tramwajowej, przebudowa torowiska i pętli przy ul. Kostrzyńskiej"
- "budowę sieci tramwajowej na osiedlach: Sady i Parkowe"
       To jednak nie wszystko, w dokumencie znajdziemy informacje, że do roku 2013 długość linii tramwajowej zwiększy się o 5 km, a udział tramwaju niskopodłogowego będzie wynosił około 33%
NIE! Likwidacji tramwaju na Piaski

Autorzy serwisu "GKM" [06.04.2007]

Rozmowa na ten temat na Forum
News o planach likwidacji tramwaju na Piaski
Uchwała Rady Miasta w sprawie uchwalenia Zintegrowanego Planu Rozwoju Transportu Publicznego w Gorzowie na lata 2004-2013

Linki zewnętrzene:
Obroniliśmy tramwaje! [09.05.2007] NEW!
Trochę się telepie [07.05.2007] NEW!
Bimba do obrony [02.05.2007] NEW!
Zbadamy komunikację [30.04.2007] NEW!
Odwalcie się od tramwaju! [27.04.2007] NEW!
Drgania niszczą domy [26.04.2007]
Tramwaje nie pasują [23.04.2007]
Kompleks "Zielonej" [20.04.2007]
Wybieram tramwaje [19.04.2007]
SLD za tramwajami [17.04.2007]
Tramwaj daje oddech [16.04.2007]
Zaniechali remontów [12.04.2007]
Unia nie likwiduje [11.04.2007]
Tramwaje albo śmierć! [10.04.2007]
Rozmowa z T. Jędrzejczakiem ws. likwidacji tramwaju na Piaski [04.04.2007]
Zostawcie tramwaje [03.04.2007]
My kochamy tramwaje [30.03.2007]
Pierwsza wzmianka o planach likwidacji (GL) [28.03.2007]


Bannery:Komunikacja Miejska - Autobusy Miejskie - www.komunikacja.org