Zderzenie tramwajów
na Wieprzycach
22.1o.2o1o

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

 
Na Wieprzycach zderzyły się tramwaje

       Do niecodziennej kolizji dwóch tramwajów doszło w piątek (22 października 2010 r.) w Gorzowie na pętli Wieprzyce.
       W drugi wagon wyjeżdżającego z zajezdni składu tramwajowego Konstal 105Na #121+#122 uderzył pierwszy wagon jadącego z centrum miasta składu Konstal 105N #98+#92 obsługujący linię 1.
       Do zderzenia doszło około godziny 14 tuż przy wyjeździe z pętli, w miejscu gdzie łączą się tory prowadzące z przystanku końcowego, początkowego oraz w stronę z i do centrum miasta. Pętla Wieprzyce jest tak skonstruowana, że wyjeżdżający z zajezdni tramwaj musi najpierw przejechać w odwrotnym kierunku przez przystanek końcowy dla linii 1 i 2 przyjeżdżających z miasta, powoduje to ryzyko czołowego zderzanie się pojazdów. Właśnie w momencie mijania przystanku końcowego przez skład który wyjechał z zajezdni, w kierunku pętli zmierzał już tramwaj linii 1. Motorniczy prowadzący skład #98+#92 nie wyhamował przed rozjazdem prowadzącym na przystanek końcowy, uderzając tym samym w wagon #122 składu #121+#122. W związku z tym uszkodzeniu uległy oba wagony uczestniczące z zdarzeniu, prawdopodobnie nikt nie odniósł obrażeń.
       Przez ponad godzinę trwała przerwa w kursowaniu tramwajów na Wieprzyce. Uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza na trasie Orląt Lwowskich - Wieprzyce - Orląt Lwowskich. Tramwaje linii 1 i 2 jadące w kierunku Wieprzyc kierowane były na pętlę Dworzec Główny PKP.
       Wraz z przebudową ulicy Kostrzyńskiej, przebudowana zostanie także pętla tramwajowa. Zyska ona między innymi dodatkowy tor łączący przystanek początkowy z torem wyjazdowym z zajezdni biegnącym wzdłuż ulicy Dobrej. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność przejazdu jednym torem w obu kierunkach, tak jak ma to miejsce obecnie.
Foto: Uszkodzony wagon #98 w miejscu zdarzenia. Autor zdjęcia: Vitek

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński

GALERIA

Konstal 105Na #98
22.1o.2o1o
Konstal 105N #98 + #92 linii 1
ul. Kostrzyńska, pętla Wieprzyce
kolizja z wagonem #122
Konstal 105Na #122
22.1o.2o1o
Konstal 105N #122linii 1
ul. Kostrzyńska, pętla Wieprzyce
kolizja z wagonem #098

Komunikacja Miejska - Autobusy Miejskie - www.komunikacja.org