Pożegnanie Jelczy M11 i 120M w Gorzowie

Pożegnanie
Jelczy M11 i 120M
w Gorzowie

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

 
Pożegnanie Jelczy M11 i 120M w Gorzowie

1o.o5.2oo9

       W dniu 10 maja 2009 roku miłośnicy komunikacji miejskiej żegnali stare Jelcze, które wraz z końcem 2008 roku odeszły na emeryturę. Jednak pożegnanie było tylko symboliczne, gdyż oba pojazdy biorące udział w imprezie zostają w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Gorzowie jako pojazdy historyczne.
       Pierwsi miłośnicy zbierać zaczęli się w okolicy zajezdni już o godzinie 9. Początek imprezy planowany był na godzinę 10, kiedy to autobus Jelcz M11 #481 wyruszył w trasę wioząc na pokładzie około 40 miłośników komunikacji miejskiej z całej Polski (m. in. Szczecina, Zielonej Góry, Łodzi, Warszawy).
       Celem przejazdu było odwiedzenie miejsc w których Jelcze M11 pojawiały się najczęściej, głównie przystanków, ulic i pętli które obecnie nie są wykorzystywane oraz obsługiwane przez komunikację miejską. I tak odwiedzono ulice Małyszyńską, starą pętlę przy Myśliborskiej (położoną za salonem Volkswagena przy ulicy Myśliborskiej), dawną pętle przy ulicy Sulęcińskiej czy pętlę Nowy Dwór. Ponadto odwiedzono Łupowo, Racław, Baczynę, Osiedle Chróścik, Osiedle Staszica, pętle Działkowców oraz przy Szpitalu na ulicy Dekerta, Prefadom, Wawrów, Czechów, pętle Ogródki Kasprzaka. Najciekawszy był nie planowany wjazd na bulwar, gdzie autobus doskonale komponował się z zabytkową już estakadą kolejową oraz powiewającymi flagami Gorzowa.
       Najwyraźniej mieszkańcy już zdążyli zapomnieć stare Jelcze, gdyż przejazd M11stki wzbudzał wielkie zainteresowanie nie tylko wśród pasażerów oczekujących na przystankach, czy mieszkańcach okolic gdzie nie funkcjonuje już komunikacja miejska, ale również wśród przechodniów. Nie było osoby, która by nie oglądała się za przejeżdżającym autobusem, a także przechodniów pozdrawiających uczestników imprezy gestami rąk nie brakowało. Około godziny 16.30 Jelcz M11 zjechał do zajezdni. Kierowca przygotowywał drugi wóz do wyjazdu, a członkowie Gorzowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w między czasie sprzątali wnętrze Jelcza M11.
       Około godziny 17.00 rozpoczęła się druga cześć imprezy z udziałem Jelcza 120M #505. Tym razem uczestnicy mieli zwiedzić nowsze części sieci autobusowej i te które są wykorzystywane w chwili obecnej. I tak odwiedzono centrum miasta, ulicę Orląt Lwowskich, Zakład Energetyczny, Jagiełły, pętlę przy ulicy Śląskiej, parking GRH gdzie w tym dniu kursowała linia specjalna "S" dowożąca kibiców na stadion żużlowy, tam oczywiście i 120M przemienił się w jeden z pojazdów obsługujący tą linię - wszystko oczywiście do zdjęcia. Nie zabrakło także fotografii w tle z dworcem kolejowym, tam pierwsi uczestnicy, którzy przyjechali z odległych końców kraju zaczęli swój powrót do domu koleją oraz autobusami PKS.
       Cała impreza trwała około 10 godzin, wszyscy uczestnicy jednogłośnie wypowiadają się pozytywnie o całym wydarzeniu i uznają za wyjątkowo udane. To pierwsza, ale nie ostatnia impreza z udziałem Jelcza M11 #481 i 120M #505. Pojazdy zachowane jako historyczne będą z biegiem czasu remontowane, a wygląd ich przywracany tak, aby jak najwierniej odzwierciedlał oryginał. Wtedy obok zabytkowej bimby i one będą woziły gorzowian podczas miejskich imprez do których Miejski Zakład Komunikacji włącza się jako współorganizator.
       Przypomnijmy, Jelcze M11 produkowane były w Jelczańskich Zakładach Samochodowych w latach 1985-1990. W Gorzowie przez bardzo długi okres czasu stanowiły podstawę komunikacji autobusowej. Dopiero w roku 1996 zakupione zostały nowe wozy, które miały być nowocześniejszymi zastępcami M11-ek - Jelcze 120M. Produkowane w Jelczu od 1990 roku nie zdały jednak testu, były bardzo awaryjne i często zamiast jeździć po mieście i okolicznych gminach stały na placu na zajezdni. Zarówno Jelcze M11, jak i modele 120M po raz ostatni na gorzowskie drogi wyjechały liniowo w 2008 roku, po czym przystąpiono do ich kasacji lub też odsprzedaży, w zależności od stanu technicznego. Na stanie MZK pozostały tylko dwie sztuki - po jednej każdego modelu jako wozy historyczne.
Foto: Pamiątkowe zdjęcie przed wyjazdem w trasę
Rozmowa na ten temat na forum

Zdjęcia z imprezy znajdują się w galerii wozów #481 i #505

Dodał: R. SkarżyńskiKomunikacja Miejska - Autobusy Miejskie - www.komunikacja.org