MZK
 

Monitoring w autobusach

Z początkiem roku Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie rozpoczał akcje instalacji kamer monitorujących w autobusach, zapowiadaną nie tak dawno, bo zaledwie w październiku ubiegłego roku. W połowie grudnia zakończył sie przetarg na zakup 42 zestawów do minitoringu. Każdy zestaw składa się z trzech kamer, które montowane będą w okolicach każdej pary drzwi, monitora LCD zamontowanego w kabinie kierowcy, oraz urządzenie rejestrującego obraz. Wspomniany przetarg opiewał na kwotę 270tys zł.
Dotychczas często miały miejsce akty wandalizmu w środkach komunikacji miejskiej, co podkreślają kierowcy, jak i osoby korzystające z usług MZK. Zdażali się agresywni pasażerowie, palący, pijący alkohol w pojeździe, czy tez zaczepiający innych pasażerów oraz samego prowadzącego pojazd. Obecnie kierowca dzięki podglądowi będzie miał możliwość reagowania niemal natychmiast, poprzez zgłaszanie takich faktów dyspozytorni, bądź bezpośrednio policji. Dodatkowo poprzez kamery kierowcą z łatwością będzie w stanie dostrzec pasażera przeciskającego się przez zatłoczony pojazd do wyjścia, unikając, bądź minimalizując sytuacje typu "Panie kierowco, jeszcze ja. Pasażerowi są bardzo zadowoleni z monitoringu który stopniowo będzie nistalowany w nowszym taborze. Zdania kierowców są podzielone, częśc podchodzi to tej nowości z lekkim dystansem, a część wręcz przeciwnie, z dumą prezentując sprzęt zainstalowany w ich pojazdach.
W miesiąu styczniu kamery zostały zamontowane w 6 pojazdach (m.in. #504, #506, #513, #551). Docelowo system monitoringu ma obejmować 48 autobusów, tj. Jelcze 120M, 120MM/2, posiadane Solarisy U12, oraz autobusy które mają w najbliższym czasie zjawić się w Gorzowskim MZK, tj 3 Solarisy Urbino III 12, oraz 6 używanych autobusów z zachodu.


Kliknij na obrazek, w celu jego powiększenia

Kamery
Panel LCD zamontowany w kabinie kierowcy wozu #504. Doskonały podglad na wszystkei trzy pary drzwi.

Kamery
Widok na wnętrze wozu #504, przy drugiej i trzeciej parze drzwi dokładnie widać zamontowane kamery. Podobna znajduje się w pobliżu pierwszych drzwi.Copyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora