Aktualności
Wrzesień 2016

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna

statystyka
 
Aktualności Wrzesień 2016


2016.09.30 - Rok temu zniknęły barierki na ul. Chrobrego

       We wrześniu ubiegłego roku deptak na ul. Chrobrego przeżył małą rewolucję. Takim mianem okoliczni mieszkańcy ochrzcili fakt usunięcia niskich płotków odgradzających torowisko tramwajowe od chodnika.
       Barierki były szpecące, pordzewiałe, a w wielu miejscach powyginane. Bardzo szpecił okolice oraz utrudniały przejście na drugą stronę deptaka. Co chwilę ktoś przeskakiwał przez ogrodzenie na torowisko i kolejny raz, aby znaleźć się na drugiej stronie.
       Magistrat więc zdecydował, że barierki zostaną usunięte, krzywe krawężniki i nierówne poziomy podłoża wyrównane.
       Dziś wiele się zmieniło, poza zapowiadanymi zmianami powstały także nowe przystanki, wydłuża to co prawda czas przejaqzdu tramwaju, ale powoduje, że ruch na ulicy Chrobrego wydaje się być większy.
       Jakie plany na przyszłość? Za dwa lata podczas modernizacji sieci tramwajowej na deptaku mają pojawić się ledowe lampy w kolorze zielonym i czerwonym, ostrzegające przed zbliżającym się pojazdem. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w Katowicach.
Foto: Deptak na ul. Chrpbrego po usunięciu barierek

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.29 - W sobotę staną tramwajeę

       Początek weekendu przywita nas wstrzymanym ruchem tramwajowym. W sobotę, tj. 1 października br. stanie jedyna kursująca linia - nr 2. Wszystko przez prace torowe, pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z.o.o. w Gorzowie Wlkp. będą wymieniać zwrotnicę.
       W związku z tym na trasie Wieprzyce - Osiedle Piaski zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza.
       Trasa jazdy w kierunku Osiedle Piaski: Wieprzyce (początkowy), Kostrzyńska (MZK, Tartaczna), al. 11-go Listopada (Plac Słoneczny, Os. Słoneczne, Muza, Żelazna), Sikorskiego (Zakład Energetyczny), Chrobrego (Arsenał), Kosynierów Gdyńskich (Mieszko), Borowskiego (Borowskiego), Mieszka I-go (Urząd Wojewódzki, Sąd), Kazimierza Wielkiego (Chodkiewicza, Kilińskiego, Osiedle Piaski (końcowy)
       Trasa jazdy w kierunku Wieprzyce: Kazimierza Wielkiego (początkowy, Kilińskiego, Chodkiewicza), Mieszka I-go (Sąd, Urząd Wojewódzki), Borowskiego (Borowskiego), Kosynierów Gdyńskich, (Rondo Kosynierów Gdyńskich), Orląt Lwowskich (Orląt Lwowskich), al. 11-go Listopada (Żelazna, Muza, Os. Słoneczne, Plac Słoneczny), Kostrzyńska (Tartaczna), Wieprzyce (końcowy).
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.22 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca. Wybierać będziemy najładniejsze Waszym zdaniem zdjęcie zamieszczone w galerii w miesiącu lipcu i sierpniu. Tym razem pod głosowanie poddamy dziesięć zdjęć wybranych z zamieszczonych w galerii w tym czasie.
       Zwycięska fotografia zostanie zdjęciem lipca, a ta, która zajmie drugie miejsce - zdjęciem sierpnia. Obie zostaną opublikowane na stronie głównej portalu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdą się w kalendarzu miłośnika na rok 2017.
       W miesiącu lipcu i sierpniu do galerii zostało dodanych prawie 100 zdjęć, Ostatecznie wybraliśmy wspomniane już 10 z niech. Każdy użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Zdjęcie miesiąca czerwca

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Podziel się:Dodał: R. Skarżyński


2016.09.20 - Pojedziemy bez biletu. I bez mandatu!

       W czwartek 22 września br. będziemy mogli podróżować komunikacją miejską w Gorzowie Wlkp. za darmo! Kontroli biletów także nie będzie. To nei żart, to Światowy Dzień Bez Samochodu.
       Gorzów Wielkopolski po raz pierwszy uczestniczy w ten sposób w obchodach tego dnia. Od lat większość miast w Polsce oferowało w tym dniu bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich mieszkańców, część z nich ograniczała ten przywilej tylko dla posiadaczy samochodów.
       W tym roku Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki podjął decyzję na mocy Zarządzenia nr 317/I/2016 Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia 16 września 2016 r. o bezpłatnych przejazdach komunikacją miejską, które są realizowane przez Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. zarówno na terenie miasta Gorzowa Wlkp. jak i na terenie gmin Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok.
Foto: Solaris Urbino12 #526 na ul. Teatralnej

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.19 - Koniec objazdu Al. Konstytucji 3-go Maja

       Krótki remont jezdni na Al. Konstytucji 3-go Maja dobiegł końca. Zakończą się także związane z tym objazdy.
       Od dnia 21 września br. (środa), jeżdżące dotąd objazdem przez ul. Olimpijską linie 103, 104, 117, 129, 130, 131, 402 i 503 oraz przez ul. Matejki autobusy linii 110, 113, 122 i 126 powrócą na swoje stałe trasy.
       Jednocześnie likwidacji ulegają tymczasowe przystanki zlokalizowane na dotychczasowej trasie objazdu.
Foto: MAN NL202 #571 linii 402, ul. Olimpijska

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.15 - II Ogólnopolskim konkurs na najlepszego motorniczego

       W dniach 15-16 września br. w Łodzi odbywa się II Ogólnopolskim konkurs na najlepszego motorniczego o Nagrodę Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.
       Udział w nim bierze 29 motorniczych reprezentujących Warszawę, Kraków, Poznań, Wrocław, Częstochowę, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Szczecin oraz Łódź.
       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o. reprezentują Lech Cebula, Waldemar Brodziński oraz Wiesław Korsak. Trzymamy kciuki!

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.14 - Bomba na przystanku?

       W związku z objazdem remontowanej Al. Konstytucji 3-go Maja, autobusy stoją w olbrzymich korkach. Wyznaczono dwie trasy oibjazdu, przez Al. 11 listopada dla kursów w kierunku ul. Myśliborskiej oraz ul. Kosynierów Gdyńskich i ul. Matejki dla kursów w kierunku osiedla Staszica.
       To właśnie ta druga trasa została obecnie zamknięta. Wszystko przez podejrzany ładunek w walizce na przystanku "Sienkiewicza". Całe skrzyżowanie po godzinie 18-tej zostało wyłączone z ruchu, nie kursują tą trasą także żadne autobusy. Pasażerowie musza liczyć się z jeszcze większymi opóźnieniami oraz utrudnieniami.
Foto: MAN NL313 #596, ul. Olimpijska

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.13 - Kolejne objazdy, już od jutra

       Od środy pasażerów czekają kolejne utrudnienia. Tym razem w związku z remontem jednej jezdni Al. Konstytucji 3-go Maja na trasy objazdu zostaną skierowane autobusy lniii 101, 103, 104, 110, 113, 117, 121, 122, 126, 129, 130, 131, 402 i 503.
       I tak autobusy linii 103, 104, 117, 129, 130 i 131 jadące z centrum w kierunku ul. Myśliborskiej, od przystanku "AWF" pojadą ul. Estkowskiego, 11-go Listopada (przystanki "Żelazna", "Muza"), Olimpijską (tymczasowy przystanek przy InterCars) i od Ronda Myśliborskiego powrócą na stałe trasy.
       Autobusy linii 110, 113, 122 i 126 w kierunku "Os. Staszica" od Ronda Kosynierów Gdyńskich pojadą ul. Kosynierów Gdyńskich (przystanek "Mieszko"), Matejki (przystanki "SIenkiewicza", "Matejki") od ul. Marcinkowskiego powrócą na swoją stałą trasę.
       Autobusy linii 402 w kierunku "Os. Staszica" od przystanku "Muza" pojadą ul. Olimpijską (tymczasowy przystanek przy InterCars), Matejki i od ul. Marcinkowskiego powrócą na swoją stałą trasę.
       Autobusy linii 503 w kierunku "Os. Piaski" od przystanku "Orląt Lwowskich" pojadą ul. Estkowskiego, 11-go Listopada (przystanki "Żeaązna", "Muza"), Olimpijską (tymczasowy przystanek przy InterCars), Matejki i od ul. Marcinkowskiego powrócą na swoją stałą trasę.
       Autobusy linii 100 (kursy z "TPV"), 101 i 121 jadące w kierunku "Os. Staszica" na Rondzie Myśliborskim skręcą w lewo w ul. Matejki i od ul. Marcinkowskiego powrócą na swoją stałą trasę.
Foto: MAN NL202 #571 linii 402, ul. Olimpijska

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.12 - Zobacz najnowsze zdjęcia w naszej galerii

       Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć dodanych do naszej galerii fotograficznej.
       Łącznie podczas ostatniej aktualizacji dodanych zostało blisko 100 zdjęć przedstawiających zarówno autobusy jak i tramwaje.
       Jeśli zrobiłeś zdjęcie nowemu autobusowi, prześlij je do nas, a opublikujemy je w Naszej galerii podpisane imieniem i nazwiskiem autora. Ponadto każda osoba, której minimum 10 zdjęć znajdzie się w galerii otrzyma od nas pocztówki z autobusami MAN Lion's City oraz Jelcz M11. Zdjęcia należy przesyłać na adres e-mail: galeria@komunikacja.org
Foto: Solaris Urbino12 #546 linii 122 w Czechowie

Ostatnio dodane zdjęcia (12.o9.2o16)

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.08 - Bezpieczniej przy "słońcu"

       W ostatnim czasie na przejściu przez tory tramwajowe przy danym kinie Słońce pojawiło się specjalne oznaczenie. Ma to wyostrzyć uwagę pieszych, którzy w tym miejscu przechodzą na drugą stronę ulicy.
       Wszystko przez wyłączoną sygnalizacje świetlną, która w miesiącu sierpniu przestała wyświetlać sygnały dla pieszych, przy czym działa sygnalizacja dla tramwajów. Motorniczy czując się bezpiecznie wjeżdża na skrzyżowanie, gdzie w każdej chwili mogą pojawić się piesi, którzy nie są informowani już o nadjeżdżającym pojeździe szynowym.
       Czy takie rozwiązanie jest Waszym zdaniem dobre? Swoją opinie możecie wyrazić na naszym forum dyskusyjnym, link do tematu poniżej.
Foto: Przejście przez torowisko na ul. Chrobrego

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.07 - Wrześniowe kalendarium

118 lat temu (1898)
rozpoczęcie budowy linii tramwajowej
61 lat temu (1955)
oddanie do eksploatacji linii tramwajowej do ul. Energetyków (Elektrownia)
31 lat temu (24.09.1985)
wypadek na skrzyżowaniu ul. Garbary i Sikorskiego w wyniku którego tramwaj przełamał barierę mostku na Kłodawce, ścinając ostatni w mieście słup latarni gazowej.
10 lat temu (16-17.09.2006)
II Gorzowska Nocka - impreza miłośników komunikacji miejskiej
9 lat temu (7-9 wrzesień 2007)
VI Ogólnopolski Zlot Towarzystw Miłośników KM w Gorzowie
8 lat temu (październik 2007)
150 lat linii kolejowej Berlin - Gorzów - Królewiec. Zabytkowy skład osobowy z parowozem Ok1-359 w Gorzowie
rok temu (wrzesień 2015)
zlikwidowano barierki oddzielające torowisko na ul. Chrobrego
Foto: MAN SL200 #536 na linii 119, pętla Osiedle Chróścik

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.05 - Linia 122 jedzie dalej

       Dobra wiadomość dla mieszkańców Czechowa. Od dnia dzisiejszego, tj. 5 września br. autobusy linii 122 w kursach wykonywanych do miejscowości Czechów będa mialy wydłużoną trasę.
       Autobusy dojadą aż do firmy Sarris Darm, przez co mieszkańcy zyskają łącznei dodatkowo pięć przystanków, tj.:
# w kierunku Sarris Darm: Czechów-kościół, Czechów II, Czechów-Sarris Darm (końcowy)
# w kierunku Osiedle Staszica: Czechów-Sarris Darm (początkowy), Czechów II
Realizowanych będzie 6 kursów w kierunku Sarris Darm oraz 7 kursów w kierunku Osiedle Staszica.
Foto: Solaris Urbino12 #543 na przystanku "Sarris Darm"

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.04 - Wkrótce kupisz bilet przez internet

       Obecnie pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej w Gorzowie Wlkp. Mają wiele możliwości kupna biletu. Poza standardowym kupnem biletu w sklepie czy kiosku, mogą korzystać z automatów biletowych zainstalowanych we wszystkich pojazdach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie wlkp. Sp. z.o.o., czy przez aplikacje mobilne. Od 15 września br. Dojdzie kolejna możliwość - kupno biletu przez internet w systemie GoPay.
       Oferowane będą wszystkie rodzaje biletów, zarówno jednorazowe, jak i okresowe - takie jak miesięczne. Z systemu zakupu biletów GoPay korzysta kilkanaście miast w Polsce.

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.02 - Na "Święto Pieczonego Kurczaka" z MZK

       W najbliższą sobotę 3 września 2016 r. w Deszcznie odbędzie się po raz kolejny "Święto Pieczonego Kurczaka".
       Aby umożliwić dojazd mieszkańcom Gorzowa Wlkp. na tą imprezę, gmina Deszczno zleciła Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o. obsługę komunikacyjną. I tak specjalna bezpłatna linia autobusowa kursowała będzie na trasie:
kierunek Deszczno: Chrobrego, Grobla, Koniawska, Poznańska, Deszczno.
kierunek Wał Okrężnył: Desycyno, droga serwisowa równoległa do S-3, Sulęcińska, Poznańska, Koniawska, Grobla, Woskowa, Przemysłowa, Wał Okrężny (przystanek tymczasowy)
Odjazdy z przystanku "Katedra" w kierunku "Desycyno": 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 21.00.
Odjazdy z przystanku "Desycyno+Masyewska" w kierunku "wał Okrężny": 14.25, 15.25, 16.25, 17.25, 18.25, 19.25, 21.25..
       Po zakończeniu imprezy zostana podstawione dodatkowe autobusy na przystanku tymczasowym "Maszewo-Boisko" w kierunku "AWF".

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2016.09.01 - Będą kolejne nowe autobusy - aż 15!

       Gorzowianie nie zdążyli jeszcze na dobre oswoić się z nowymi autobusami, które wciąż wzbudzają zainteresowanie, a Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o. rozstrzygnął przetarg na leasing kolejnych autobusów.
       Tym razem będą to znane już od lat pasażerom autobusy MAN Lion's City. Standardowych 12-metrowych pojazdów będzie aż 15. Będą posiadały znane już udogodnienia, które spotykane są we wcześniejszych autobusach, takie jak klimatyzacja, czy głosowy system informacji pasażerskiej. Pojazdy dostaną nowe malowanie, znane z najnowszych autobusów marki Solaris.
       Łączny koszt zakupu autobusów to 14,8 mln. zł. netto. Autobusy w Gorzowie Wlkp. pojawią się na wiosnę.
       To jednak nie koniec zakupów. Przewoźnik już planuje w przyszłym roku kupno kolejnych. Wszystko jednak będzie uzależnione od dofinansowania projektu "System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.-tabor autobusowy z poddziałania 3.3.1 Ograniczenie niskiej emisji w miastach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020" w ramach którego ma zostać zakupionych kolejnych 12 sztuk pojazdów, w tym 5 autobusów 15-to metrowych.
Foto: przekazanie nowych autobusów. Zajezdnia MZK

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


Copyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora