Aktualności
Czerwiec 2015

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna

statystyka
 
Aktualności Czerwiec 2015


2015.07.31 - III Parada Lokomotyw w Międzychodzie.

       Na przestrzeni dziesięcioleci na kartach historii kolei pod hasłem "Międzychód" zapisano wiele ważnych i pięknych wydarzeń. Już za kilak dni, 16 sierpnia br., wszyscy miłośnicy kolei będą mieli okazję powrócić do czasów, w których kolej w tym regionie stanowiła siłę napędową jego rozwoju. Stacja Międzychód jest czterokierunkowym węzłem kolejowym, linie w kierunku Szamotuł, Rokietnicy, Zbąszynia i Wierzbna niestety nie tętnią już życiem jak niegdyś. Sytuacja ta zmieni się jednak podczas przyjazdu do Międzychodu pociągów specjalnych z Poznania i Wolsztyna w dniu 8 sierpnia 2015. Podobnie jak w roku 2013 i 2014 planujemy wiele atrakcji w ramach realizacji kilku specjalnych pociągów turystycznych (specjalne pociągu w trakcie imprezy po nieczynnych odcinkach do Wierzbna, Międzychodu-Letniska, Łowynia).
       Dzięki współpracy pomiędzy stowarzyszenem komunikacja.org i organizatorem imprezy TurKol, turyści z północnej części województwa lubuskiego, w tym przede wszystkim Gorzowa Wielkopolskiego i Skwierzyny, będą mieli możliwość dojazdu specjalnym pociągiem z Gorzowa Wlkp. "DRWAL".
Rozkład jazdy pociągu "DRWAL":
8.20 Krzyż
9.45 Gorzów Wlkp.
10.11 Skwierzyna
11.00 Międzychód

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.19 - Walczymy o pociąg do Berlina

       Cztery pary bezpośrednich połączeń z Gorzowa do Berlina-Lichtenbergu, uruchamiane we współpracy z niemieckim przewoźnikiem Niederbarnimer Eisenbahn, możliwość poprowadzenia pociągu spółki Arriva RP relacji Toruń – Berlin oraz zwiększenie łącznej liczby kursów na linii Kostrzyn – Krzyż do 10 par w dni robocze – to najważniejsze punkty propozycji rozkładu jazdy pociągów, przygotowanej przez stowarzyszenie „komunikacja.org”. Poprawa oferty przewozowej nie wywoła negatywnych skutków finansowych dla budżetu samorządu.
       Stowarzyszenie "komunikacja.org" wystosowało pismo do Marszałek Województwa Lubuskiego, pani Elżbiety Polak, w którym domaga się pilnego podjęcia działań, zmierzających do uruchomienia bezpośrednich połączeń kolejowych z Gorzowa do Berlina jeszcze w grudniu 2015 roku. Jest to termin, w którym lubuskie szynobusy serii "Link" uzyskają niemiecką homologację, likwidując tym samym ostatnią barierę natury technicznej, logistycznej czy prawnej, stojącą na przeszkodzie transgranicznym połączeniom do stolicy Niemiec.
       Stowarzyszenie zauważa, że w ostatnim czasie Urząd Marszałkowski wykazuje jednak niezrozumiałą opieszałość w finalizacji tego tak niezwykle istotnego dla województwa przedsięwzięcia, czego przejawem jest brak zaplanowania kursów do Berlina w wyłożonym do konsultacji projekcie rozkładu jazdy pociągów edycji 2015/16. "Komunikacja.org" nie zgadza się z argumentem Urzędu, jakoby organizację transgranicznych połączeń uniemożliwiała województwu Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, gdyż podobne połączenia do stacji Berlin Gesundbrunnen oraz do Lubeki finansuje region zachodniopomorski.
       Aby unaocznić możliwość skomunikowania północnej stolicy województwa z aglomeracją berlińską, stowarzyszenie przygotowało projekt rozkładu jazdy, który zapewnia łącznie 10 par kursów na linii Kostrzyn – Krzyż (o jedną więcej niż obecnie), z czego 4 do Berlina i 3 do Poznania. Dzięki uruchamianiu transgranicznych pociągów współpracy z operującym na terenie Niemiec przewoźnikiem Niederbarnimer Eisenbahn na zasadzie wymiany ruchowej, wykonywana w regionie praca eksploatacyjna zwiększy się o zaledwie 28,4 tys. pockm (pociągokilometrów). Stanowi to ok. 4,2 proc. obecnych przewozów na linii Kostrzyn – Krzyż (wynoszących prawie 670 tys. pockm) i 1,15 proc. przewozów w województwie (2,46 mln pockm). Szacowany koszt dodatkowych przejazdów nie przekroczy 250-300 tys. zł rocznie. Jednocześnie przewiduje się, że dzięki lepszej ofercie uda się przyciągnąć co najmniej 56 tys. nowych pasażerów, którzy powinni zapewnić przychody na poziomie 265 tys. zł rocznie. Tym samym poprawa oferty przewozowej nastąpi z minimalnym lub nawet zerowym skutkiem finansowym dla budżetu województwa.
       "Komunikacja.org" popiera także inicjatywę spółki Arriva RP, która chce uruchomić kursy w relacji Toruń – Bydgoszcz – Piła – Gorzów – Berlin z wykorzystaniem własnego taboru. Połączenie to nie przeszkadza w planach uruchomienia transgranicznych pociągów przez województwo lubuskie i zostało uwzględnione w projekcie rozkładu jazdy, przygotowanym przez stowarzyszenie. Pociąg ten umożliwiłby jednocześnie skomunikowanie Gorzowa z Piłą, Bydgoszczą oraz Toruniem, co byłoby krokiem w kierunku spełnienia zapisów lubuskiego Planu Transportowego i wyrównania różnic dostępności transportowej w województwie. Obecnie bowiem północna stolica regionu posiada zaledwie jedno połączenie z Warszawą i trzy z Poznaniem, podczas gdy mieszkańcy Zielonej Góry oprócz 3 kursów do Warszawy (w tym jednego ekspresowego) mają do dyspozycji łącznie 18 pociągów do Poznania, Wrocławia, Szczecina, Jeleniej Góry, Gdańska i Lublina, z których tylko dwa nie są organizowane lub współorganizowane przez samorząd lubuski.
       Stowarzyszenie "komunikacja.org" oferuje wsparcie merytoryczne oraz deklaruje gotowość do współpracy przy ustalaniu ostatecznego kształtu oferty przewozowej na linii Kostrzyn – Krzyż. Wierząc w dobrą wolę wszystkich stron, wyraża nadzieję na dopięcie jeszcze w tym roku realizacji tak potrzebnego mieszkańcom naszego województwa przedsięwzięcia, jakim są bezpośrednie transgraniczne połączenia kolejowe do Berlina.
       Pełna treść listu do Marszałek Polak dostępna jest tutaj

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.17 - Wracają tramwaje na Silwanę

       W związku z planowym zakończeniem prac torowych na odcinku sieci pomiędzy centrum i Silwaną, od najbliższej niedzieli (tj. 19 lipca br.) wracają tramwaje linii 1 i 3.
       Jednocześnie zawieszone zostaje kursowanie autobusowej komunikacji zastępczej kursującej na trasie "Zakład Energetyczny - Silwana - Zakłąd Energetyczny".
Foto: Autobus komunikacji zastepczej na przystanku Zakład Energetyczny

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.13 - Lipcowe kalendarium

116 lat temu (29.07.1899)
uroczyste otwarcie ruchu tramwajów elektrycznych na 3 liniach
64 lata temu (21.07.1951)
powojenne wznowienie ruchu tramwajowego na Zamoście (do ul. Kobylogórskiej)
8 lat temu (30.07.2007)
oddano do użytku nowe zatoczki przystankowe na ul. Estkowskiego
8 lat temu (21.07.2007)
MAN NL202 #565 staranował wiatę na pętli przy Strażackiej
8 lat temu (17.07.2007)
Na trasę wyjechał Jelcz 120M #508 po kapitalnym remoncie. Niestety półtora roku po NG został sprzedany
8 lat temu (08.07.2007)
Zabytkowy tramwaj Lansberg wywieziony do Zielonej Góry
8 lat temu (06.07.2007)
Prezydent Zielonej Góry poprowadził Gorzowski tramwaj (#221)
7 lat temu (31.07.2008)
kierowca MANa NL202 #583 uderzył w tył samochodu osobowego zatrzymującego sie przed przejściem dla pieszych na Al. 11 listopada
7 lat temu (29.07.2008)
do sprzedaży wystawiono Jelcze 120M #504, #506, #507 i #509
7 lat temu (29.07.2009)
"Poczta tramwajowa" na 110-tą rocznicę komunikacji tramwajowej
4 lata temu (07.2011)
Imprezowy tramwaj gorzowski
4 lata temu (13.07.2011)
pierwszy helmut w barwach "Gorzów Przystań" na linii
4 lata temu (01.07.2011)
koniec pętli Szklarnia
3 lata temu (19.07.2012)
likwidacja linii 313
Foto: Jelcz M11 #469 linii 106 na pętli we Włostowie

Jeśli chcesz dodać ważne wydarzenie do kalendarium - kliknij

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.10 - Dołącz do nas na Facebook'u

      Nie ma Ciebie jeszcze z nami na Facebook'u? Zapraszamy na nasz FunPage . Dołącz do nas, a na bieżąco będziesz mógł śledzić wydarzenia związane z komunikacją miejską i podmiejską w naszych rejonie. Zaproś także swoich znajomych.
Jest już nas ponad 2800! Dołącz i Ty.

Gorzowska Komunikacja Miejska na Facebook'u

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.09 - Pasażerowie narzekają na reklamy

       Całopojazdowe reklamy szpecą autobusy, a zwłaszcza ograniczają widoczność - tak uważa większość mieszkańców Gorzowa Wlkp.
       Niektóre pojazdy są oklejone niemal w całości, turyści mają znacznie ograniczoną możliwość orientacji w mieście, a pasażerowie mogą przegapić swój przystanek.
       Przewoźnik twierdzi, że stara się ograniczać całopojazdowe reklamy zakrywające szyby, jednak w ostatnim czasie pojawiło się ich kilka.
       Niektóre miasta w Polsce zakazują przewoźnikowi oklejania pojazdów reklamami, w zamian dotują dodatkowo usługi przewozu na terenie miasta, aby zrekompensować firmie brak dodatkowego dochodu z tytułu reklam na autobusach i tramwajach.
Foto: Solaris Urbino12 #552 linii 126, Karnin

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.08 - Nowa zatoczka na ul. Marcinkowskiego

       Od kilku dni autobusy ponownie zatrzymują się na przystanku "Staszica" przy ul. Marcinkowskiego. Od miesiąca trwał jej remont, a dla autobusów wyznaczono nowe, tymczasowe przystanki: za skrzyżowaniem z ul. Staszica dla kursów wykonywanych w kierunku pętli "Os. Staszica" oraz przy ul. Staszica dla kursów wykonywanych w kierunku centrum miasta.
       Zatoczka przy ul. Marcinkowskiego została wykonana z nawierzchni betonowej i jest kolejną wyremontowaną w ten sposób w mieście. Czekamy więc nakolejne!
Foto: Wyremontowana zatoka przystankowa na ul. Marcinkowskiego

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.06 - Zobacz najnowsze zdjęcia w galerii

       Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć dodanych do naszej galerii fotograficznej.
       Łącznie podczas ostatniej aktualizacji dodanych zostało ponad 30 zdjęć, zarówno przedstawiających tramwaje jak i autobusy.
       Ze zdjęć znajdujących się w galerii, zarejestrowani użytkownicy naszego forum dyskusyjnego będą wyłaniać najlepsze zdjęcie miesiąca, które trafi do kalendarza na rok 2016.
Foto: Solaris Urbino12 #545 linii 125 na ul. Towarowej

Ostatnio dodane zdjęcia (3o.o6.2o15)

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.05 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca. Wybierać będziemy najładniejsze Waszym zdaniem zdjęcie zamieszczone w galerii w miesiącu maju. Tym razem pod głosowanie poddamy jedenaście zdjęć wybranych z zamieszczonych w galerii w tym czasie.
       Zwycięska fotografia będzie opublikowana na stronie głównej portalu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2016.
       W miesiącu maju do galerii zostało dodanych ponad 100 zdjęć, Ostatecznie wybraliśmy wspomniane już 11 z niech. Każdy użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Zdjęcie miesiąca kwietnia

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Podziel się:Dodał: R. Skarżyński


2015.07.04 - Wygięta szyna zatrzymała tramwaje

       Na ponad pięć godzin stanęły dziś wszystkie tramwaje. Wszystko przez wypiętrzoną szynę tramwajową, która doprowadziła do wykolejenia sie tramwaju na Al. 11 listopada. Winą tego stanu rzeczy jest wysoka temperatura.
       Od minionego piątku nie kursują tramwaje na Silwanę, a zastępuje je autobusowa komunikacja zastępcza, która musiała przejąć na czas usuwania awarii cały ruch na liniach tramwajowych. Spowodowało to, iż zamiast z planowego taktu 10 minut, autobusy komunikacji zastępczej kursowały co 20-25 minut, część pasażerów szła pieszo.
       Ruch tramwajowy na linii 2 przywrócono po godzinie 21.
Foto: Wybrzuszona szyna tramwajowa na Al. 11 listopada

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.02 - Dodatkowe autobusy na Mecz Żużlowy

       W związku z rozgrywanym w dniu 5 lipca 2015 r. (niedziela) meczem żużlowymi na stadionie przy ul. Śląskiej, Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. sp. z.o.o. uruchamia dodatkowe autobusy:
- od przystanku "Rondo Myśliborskie" w kierunku pętli "Śląska-Pole Golfowe" bisowane będa kursy na linii autobusowej 101 o godzinach 17.20, 17.50, 18.13, 18.43
- od przystanku "Ogińskiego" w kierunku pętli "Śląska-Pole Golfowe" bisowane będa kursy na linii autobusowej 125 o godzinach 17.06, 17.36, 18.06
       Ponadto w godzinach 16.00 - 23.00 autobusy nie będą dojeżdżały do pętli "Śląska - Pole Golfowe", lecz zostaną skierowane na tymczasową pętlę na końcu ul. Fabrycznej (przejazd z ulicy Śląskiej przez ul. Budowlanych).
       Po zakończonym meczu zostaną podstawione dodatkowe autobusy linii 101 w kierunku "Słowiańska-TESCO" oraz linii 125 w kierunku "Dekerta Szpital" .
Foto: Solaris Urbino12 #554 linii S na ulicy Śląskiej

Forum: Rozmowa o dojeździe pod stadion

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2015.07.01 - Dwa tygodnie bez tramwajów na Silwanę

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o. w dniach od 3 do 18 lipca br. prowadzone będą prace torowe na odcinku od centrum miasta do Silwany.
      Na trasie "Zakład Energetyczny" - "Silwana" - "Zakład Energetyczny" uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T3 z następującą częstotliwością: w dni robocze w godzinach 4.30-20.00 - co 8 minut, w pozostałych godzinach oraz dniach tygodnia - co 10 minut. Autobusy komunikacji zastępczej nie będą obsługiwały przystanków "Rondo Santockie", "Park Kopernika" oraz "Rondo Gdańskie" w kierunku pętli "Silwana", oraz przystanków "Rono Gdańskie" oraz "Park Kopernika" w kierunku przystanku końcowego "Zakład Energetyczny". Ze zwiększoną częstotliwością kursowała będzie także linia tramwajowa nr 2 ("Wieprzyce" - "Os. Piaski" - "Wieprzyce").
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


Copyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora