Aktualności
Styczeń 2014

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna

statystyka
 
Aktualności Styczeń 2014


2014.01.31 - Od lutego zmiany w rozkładach linii 100, 101 i 103

      Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o., od lutego wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy linii 100, 101 i 103.
      I tak od 1 lutego br. (sobota) na linii 101 nastąpią przesunięcia godzin odjazdów autobusów w soboty, niedziele i święta z pętli "Słowiańska-TESCO".
      Również od 1 lutego br. (sobota) na linii 103 także nastąpią przesunięcia godzin odjazdów kursów wykonywanych w soboty, niedziele i święta z pętli "Słowiańska-TESCO" oraz :Strażacka". Ponadto uruchomiony zostanie dodatkowy jeden kurs.
      Od 3 lutego br. (poniedziałek) na linii 100 uruchomione zostaną dwa nowe kursy w dni robocze: o godzinie 14.30 z pętli "Os. Staszica" oraz o godzinie 15.15 z pętli "Siedlice".v Foto: Autobusy linii 100 napętliSiedlice
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.30 - Czy podwyżkę cen biletów do 3,20 zł uważasz za zasadne?

       Od początku roku toczy się bitwa Prezydenta Gorzowa Wlkp. Tadeusza Jędrzejczaka z radnymi o podniesienie cen biletów za przejazd komunikacją miejską. Magistrat chce podnieść ceny o 10%, większość radnych jest zdecydowanie przeciwko podwyżką i wyciąganiem pieniędzy z już i tak chudego portfela mieszkańców. Prezydenta popieraja jedynie klub SLD!
       Przypomnijmy, iż podwyżka cen biletów z 2,90 zł na 3,20 zł miała by przynieść do kasy miasta dodatkowy dochód w wysokości 600 tys. zł. (pod warunkiem, iż podwyżka nie spowoduje odpływu kolejnych pasażerów). Jak zapowiedział na sesji Wiceprezydent Stefan Sejwa, brak podwyżek może skutkować ograniczeniem ilości kursów i ilości linii. Słowa Wiceprezydenta wprowadzają wręcz w osłupienie, gdyż kilka chwil wcześniej wspomniano o sporej nadwyżce w kasie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o., która zostanie zwrócona do magistratu. Mowa tutaj o kwocie miliona złotych, która w zupełności pozwoliłaby zachować ceny biletów na obecnym poziomie, a dodatkowo pozostawić w kasie miejskiej jeszcze 400 tys. zł.
       W związku z tym postanowiliśmy poznać Waszą opinię, każdy może oddać swój głos w poniższej sondzie.

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński2014.01.29 - Zawieszone kursy szkolne

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. sp. z.o.o., w związku z feriami zimowymi od dnia 3 lutego 2014 r. (poniedziałek) do dnia 14 lutego 2014 roku (piątek) zawieszone zostają kursy szkolne oznaczone w rozkładach jazdy jako "wykonywane w dni nauki w szkole".
       Związane jest to z okresem ferii zimowych, a zawieszone kursy dotyczą linii 102, 103, 104, 106, 109, 112, 116, 119, 122, 125, 126 i 401. Kursy na pozostałych liniach będą wykonywane jak dotychczas.
Foto: MAN NL202 #563 jako autobus szkolny na ulicy Pomorskiej

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.28 - Po pożarze autobusu ul. Matejki otwarta

      Około godziny 7.40 zakończyła się akcja gaśnicza autobusu Solaris Urbino 12 o numerze bocznym #544, który około godziny 6.30 zapalił się na ulicy Matejki. Autobusy linii 100, 101 i 124 kursowały objazdem przez ul. Słowiańską i ul. Fredry - obecnie wróciły na swoje stałe trasy.
      Pożar wybuchł w komorze silnika autobusu linii 124 jadącego w kierunku pętli "Osiedle Staszica". Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej. W pożarze nikt nie ucierpiał. Uszkodzony pojazd został już odholowany na teren zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. sp. z.o.o.
Foto: Spalony autobus Jelcz 120MM/2 #519
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.28 - Pożar autobusu MZK. Są objazdy

      Około godziny 6.30 na ulicy Matejki zapalił się autobus Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. sp. z.o.o. Do zdarzenia doszło na przystanku "Matejki" w kierunku pętli Osiedle Staszica. Do pożaru zostały wezwane dwa wozy strażackie, które walczą z ogniem.
      Na czas akcji gaśniczej zamknięto przejazd ulicą Matejki w tym miejscu. Autobusy linii 100, 101 i 124 kursują objazdem - przez ul. Słowiańską i Fredry.
Foto: Pożar autobusu MZK w 2010 roku, zdjęcie Filip Grabas
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.25 - Nad Jezioro Nierzym linią 503?

      Nie lada gratka dla ceniących sobie zimowe kąpiele. Do tego w jakże nastrojowym nocnym klimacie. O co chodzi?
      Z przystanku Orląt Lwowskich możemy pojechać nad Jezioro Nierzym linią 503, bynajmniej według informacji na rozkładzie jazdy. Patrząc na aktualność rozkładu - styczeń 2014 - wszystko się zgadza. Zdziwi jedynie informacja, że autobus kursuje wyłącznie w dniu pogodne, a kursy wykonywane są w godzinach 23.21-1.00... Może chodzi o gwieździste niebo?
      Brzmi to co prawda jak prima aprilisowy żart, ale jest tylko kolejną pomyłką Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o. Do niedawna wisialy rozkłady jazdy linii 103 z informacja, iż z Koszęcina autobusy wracają przez Plonicę, jednak linia 103 do tych miejscowości nigdy nie dojechała.
Foto: Rozkład jazdy linii 503 wiszący w dniu 24 stycznia 2014 r. na przystanku Orląt Lwowskich

Powiększ zdjęcie klikając na nie

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.24 - Kolizja z tramwajem na Podmiejskiej

      W dniu dzisiejszym około godziny 7.10 na ulicy Podmiejskiej doszło do kolizji tramwaju z samochodem Mazda.
     Do zdarzenia doszło tuż przed rondem, motorniczy nie miał szans zatrzymać pojazdu szynowego i wjechał w tył samochodu osobowego.
     Nieoficjalnie wiadomo, iż samochód zajechał drogę tramwajowi tuż po tym, gdy omijał przebiegającego w niedozwolonym miejscu pieszego.
     Ruch tramwajowy przywrócono około godziny 7.45.
Foto: Tramwaj 6ZGTW #259 linii 3

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.22 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Po raz pierwszy w tym roku zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca. Wybierać będziemy najładniejsze Waszym zdaniem zdjęcie zamieszczone w galerii w ubiegłym miesiącu. W bieżącym miesiącu pod głosowanie zostanie poddanych osiem zdjęć.
       Zwycięska fotografia będzie opublikowana na stronie głównej portalu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2014.
       W miesiącu grudniu do galerii zostało dodanych ponad 100 zdjęć, Ostatecznie zostało wybrane wspomniane już osiem na które można oddawać swoje głosy. Każdy użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Wybrane do plebiscytu przez Was zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Zdjęcie miesiąca listopada, MAN NL202 #574 linii 122 na ul. Warszawskiej

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.21 - Utrudnienia spowodowane opadami śniegu

      Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o. w związku z nocnymi opadami śniegu w dniu dzisiejszym tj. 21 stycznia 2014 r. mają miejsce kilkunastominutowe opóźnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na terenie miasta Gorzowa Wlkp. i okolicznych miejscowości.
      Najgorsza sytuacja jest na ulicy Warszawskiej w stronę Czechowa, w związku z tym autobusy linii 122 nie docierają do miejscowości Czechów do czasu poprawy warunków drogowych przez służby zajmujące się zimowym utrzymaniem dróg.
Foto: MAN NL202 #569 linii 122 na pętli w Czechowie

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.21 - Errata do wypowiedzi władz miasta w temacie podwyżek cen biletów za przejazdy komunikacją miejską

       W wypowiedziach osób związanych z władzami miasta, uzasadniających proponowane niedawno podwyżki cen biletów, sporo jest różnego typu nieścisłości. Ponieważ mogą one wprowadzać mieszkańców Gorzowa w błąd, celowe wydaje się ich sprostowanie.
       Cytaty pochodzą z artykułów prasowych i audycji radiowych, do których odnośniki podaję na końcu niniejszego tekstu.
       "Jeśli chodzi o miasta, gdzie jest komunikacja mieszana, tramwajowo-autobusowa, Gorzów należy do miast o najniższej cenie biletu." - Tadeusz Tomasik, dyrektor Wydziału Transportu Publicznego [5]
       "Przy znacznie droższej komunikacji mieszanej (czyli autobusach i tramwajach razem) i tak mamy jedne z najniższych cen w kraju." - Stefan Sejwa, zastępca prezydenta miasta [2]
       Analizując tabelkę, porównującą ceny biletów w różnych miastach, którą przedstawił dyrektor Tomasik na sesji Rady Miasta 9 stycznia, można zauważyć, że ceny biletów w Gorzowie mieszczą się w środku stawki. Co ciekawe, zasadniczo najwyższe ceny, i to zarówno biletów jednorazowych, jak i okresowych, są w miastach dużych, natomiast w ośrodkach o zbliżonej do Gorzowa wielkości (Grudziądz, Elbląg, Toruń, Częstochowa) są podobne lub nawet niższe.
       Przywoływana tabelka zawiera zresztą kilka błędów: bilet jednorazowy w Elblągu (124 tys. mieszkańców, 5 linii tramwajowych) kosztuje tylko 2,80 zł, zaś 30-dniowy – 90 zł. Przeoczono także Szczecin, w którym najtańszy bilet 15-minutowy kosztuje 2 zł.
       O tym, czy komunikacja tramwajowa jest rzeczywiście tak dużym obciążeniem dla budżetu miasta i gorzowskiego przewoźnika pisaliśmy już wcześniej.
       "Bilety czasowe są generalnie, jeśli w ogóle są, to są w pewnej tylko ilości miast większych, takich jak Poznań, Wrocław, Szczecin." - Tadeusz Tomasik, dyrektor WTP [5]
       …a także: Bydgoszcz (363 tys. mieszkańców), Lublin (348 tys.), Częstochowa (234 tys.), Rzeszów (184 tys.), Bielsko-Biała (174 tys.), Płock (124 tys.), Elbląg (124 tys.), Włocławek (116 tys.), Tarnów (112 tys.), Grudziądz (98 tys.), Słupsk (96 tys.), Chełm (66 tys.!)…
       "Wprowadzanie takich biletów, kiedy przejazd przez miasto trwa 15 minut, nie jest uzasadnione. Pojawiają się pytania. Co w godzinach szczytu? Jak mierzyć ten bilet czasowy, gdy jedzie się szybko pustym tramwajem czy autobusem, a jak wtedy, gdy są przepełnione w szczycie?" - Stefan Sejwa, zastępca prezydenta miasta [3]
       Czy nie jest większą niesprawiedliwością, że obecnie osoba, która jedzie tylko 1-2 przystanki, musi płacić tyle samo, co inna, podróżująca przez całe miasto, a jeszcze inna, zmuszona do przesiadek, musi płacić podwójnie? W Gorzowie jest wiele relacji, których nie da się przejechać na jednym bilecie, np. całe osiedle Górczyn, nie mówiąc już o Piaskach czy Dolinkach, praktycznie pozbawione jest dojazdu do galerii Nova Park na Zawarciu – linia 125 kursuje rzadko i nieregularnie, do tego wysiadkowy przystanek Fabryczna oddalony jest o ponad 250 m w linii prostej (co najmniej 5 minut drogi) od wejścia do galerii (za to wielopoziomowy parking położony jest tuż obok).
       Jeżeli była w ogóle koncepcja na to, żeby zmieniać system biletowy w naszym mieście, to właśnie Plan Transportowy był takim momentem, gdzie można to było zgłaszać. (…) Jeżeli chcieliście zgłaszać zmianę systemu taryfowego, to trzeba było to robić właśnie przed 18 grudnia, w trakcie prac nad nowym modelem komunikacji."- Jakub Derech-Krzycki, radny Nadziei dla Gorzowa [6]
       Dyskusja o Planie Transportowym skupiła się wokół tramwajów. Na debatę o pozostałych rozwiązaniach zapisanych w Planie nie starczyło już czasu (na co zresztą, jako komunikacja.org, zwracaliśmy uwagę). Jednak w złożonych przez nas wnioskach oprócz zmiany wariantu rozbudowy sieci tramwajowej zawarliśmy jeszcze 17 innych postulatów, dotyczących m.in. systemu taryfowego, sieci przystankowej i komunikacji nocnej. Przy konstruowaniu ostatecznej wersji Planu Transportowego wszystkie one zostały przez magistrat pominięte bez słowa uzasadnienia.
       Odwracając użyty argument można też zapytać, dlaczego temat podwyżek pojawił się dopiero tuż po Nowym Roku, skoro na tej samej sesji 18 grudnia Rada Miasta przyjęła budżet na rok 2014, w którym ani słowem nie wspomniano o możliwych problemach finansowych MZK?
       "Wsiadasz do autobusu MZK w Gorzowie. Jedzie nim sto osób. Rozejrzyj się: dwie jadą na gapę, 21 za darmo, 42 za pół ceny. Cały bilet kupiło jedynie 35 osób. – I dlatego trzeba urealnić ich ceny." - Tadeusz Tomasik, dyrektor WTP [1]
       Wskutek zwiększania cen biletów w ostatecznym rezultacie z komunikacji miejskiej będą korzystać wyłącznie osoby do tego zmuszone, czyli głównie uczniowie, osoby starsze i niepełnosprawne, które… korzystają właśnie z przejazdów bezpłatnych i ulgowych. A zatem proponowane podwyżki pogłębią jeszcze proces, który jest podawany jako uzasadnienie podwyżek! Czy nie wygląda to na błędne koło?
       "Musimy zwiększyć udział mieszkańców w finansowaniu komunikacji." - Stefan Sejwa, zastępca prezydenta miasta [2]
       Mieszkańcy już teraz finansują gorzowską komunikację miejską w 100% w formie rozmaitych podatków, które składają się na dochody budżetu miasta.
       "Podwyżka jest niezbędna, jeśli chcemy zachować dotychczasową dostępność i częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów." - Stefan Sejwa, zastępca prezydenta miasta [4]
       Jeszcze przed pojawieniem się propozycji podwyżek, na początku stycznia, bez słowa wyjaśnienia wycięto po dwa kursy na liniach tramwajowych, doprowadzając do 23-minutowych luk w rozkładzie. W 2012 r. radni nie zgodzili się na zwiększenie cen biletów i nastąpiły cięcia połączeń. Po kilku miesiącach podwyżki jednak weszły w życie, ale zlikwidowanych kursów nie przywrócono.
       Te dwa przykłady pokazują, że związek między przyjęciem lub nie podwyżek a ograniczeniem oferty przewozowej MZK jest bardzo luźny.
       Wszyscy są za rozbudową sieci tramwajowej, ale kto ma za to płacić? - Tadeusz Tomasik, dyrektor WTP [1]
       W latach 2005-2012 na inwestycje w transport publiczny miasto przeznaczyło niecałe 30 mln zł (z czego ok. 9 mln zł na trakcję tramwajową [7]), zaś na budowę nowych dróg – ponad 100 mln zł [8]. Brak proporcji rzuca się w oczy, szczególnie jeśli uwzględnimy, że w 2004 r. tylko niecałe 26% podróży po Gorzowie odbywało się samochodem, natomiast ponad 32% transportem publicznym (pieszo – 39%, rowerem – 3% [9]). Jeśli inwestycje drogowe nie miały problemów z finansowaniem, dlaczego duże mniejsze wydatki na komunikację miejską (ok. 61 mln zł wkładu własnego w ciągu 6-8 lat) są tak wielkim obciążeniem dla budżetu miasta?
       Nie jesteśmy przeciwnikami podwyżek, jednak decyzja o ich wprowadzeniu i wysokości musi opierać się na solidnych i obiektywnych przesłankach. W następnych artykułach przedstawimy diagnozę obecnej sytuacji gorzowskiej komunikacji publicznej oraz propozycje naprawy tego stanu rzeczy.
[1] – Gazeta Lubuska – Jeździsz MZK? No to płać!
[2] – Gazeta.pl – Gorzów powita nowy rok podwyżką cen biletów na tramwaje i autobusy MZK?
[3] – Gazeta.pl – Podwyżki czasowo odłożone. Za to bilety czasowe na czasie
[4] – Radio Gorzów 95,6 FM – Ceny biletów bez zmian. Radni pytają o bilet czasowy
[5] – Radio Gorzów 95,6 FM – Gość na 95,6 FM: Tadeusz Tomasik
[6] – Radio Gorzów 95,6 FM – Miejskie sprawy: dalej o propozycjach podwyżek cen biletów MZK oraz zwiększeniu budżetu obywatelskiego
[7] – Plan Transportowy dla Związku Gmin MG-6
[8] – wyliczenia własne na podstawie informacji Urzędu Miasta i artykułów prasowych – tylko największe inwestycje
nazwa inwestycjilatakoszt
Most Staromiejski i ul. Grobla2006-2007ok. 42 mln zł
dokończenie budowy Trasy
Średnicowej: droga przez Park Kopernika
2006-2007ok. 30 mln zł
ul. Wyszyńskiego2009-2010ok. 25,6 mln zł
ul. Warszawska2012ok. 5 mln zł
Łącznie 102,6 mln zł
[9] – Zintegrowany Plan Rozwoju Transportu Publicznego w Gorzowie Wlkp. na lata 2004-2013

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: Szymon Mikulski


2014.01.20 - Mercedes 0-305 - historia na drogach

       Zapewne wiele osób nie pamięta już autobusów marki Mercedes, które głównie w latach 90-tych można było spotkać na liniach. Wówczas pojazdy te eksploatowane były wspólnie z Jelczami M11 i wówczas oferowały dużo większy komfort jazdy. Z racji posiadania dwóch par drzwi częściej można było spotkać je na liniach podmiejskich.
      Łącznie w Gorzowie Wlkp. eksploatowano 18 autobusów modelu 0-305 oraz jeden bliźniaczy 0-307. Pierwsze 10 egzemplarzy wprowadzono do eksploatacji w styczniu 1991 roku. Pojazdy zostały zakupione jako używane we Frankfurcie n/M, otrzymały numery taborowe #487-#503, #524 i #525. Ostatnie dwa egzemplarze wycofano z eksploatacji w 2006 roku Ze względu na zły stan techniczny.
Foto: Mercedes 0-305 #525 w Bogdańcu podczas obsługi linii 106 w 2006 roku

Mercedes 0-305/0-307 na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.19 - Zachodni Ośrodek Polityki Regionalnej zaprasza
na konferencję dotyczącą transportu


       Transport i infrastruktura nie bez racji uchodzą za jedne z istotniejszych miar rozwoju cywilizacyjnego. Sfery te, jako że w sposób bezpośredni oddziałują na życie przeciętnego obywatela, a co za tym idzie społeczeństwa jako takiego, są głównymi celami inwestycyjnymi szeregu programów i środków. Kwestie te wzbudzają żywe zainteresowanie polityków, społeczników i wreszcie samych mieszkańców.
       Zdając sobie sprawę z wagi wspomnianych zagadnień również w naszym regionie Zachodni Ośrodek Polityki Regionalnej zaprasza na konferencje poświęconą transportowi i infrastrukturze w Lubuskiem.
       Konferencja odbywać się będzie w trzech panelach (uczestnicy w trakcie potwierdzania udziału):
Panel I - Kolej (10:00 - 11:00)
1. przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego
2. Witold Dopierała - ZOPR
3. przedstawiciel PKP IC
4. przedstawiciel Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

Panel II - Infrastruktura drogowa (11:00 - 12:00)
1. przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego
2. przedstawiciel GDDKiA
3. burmistrz Kostrzyna nad Odrą
4. Bartosz Jurek - ZOPR

Panel III - transport lotniczy (12:00 - 13:00)
1. przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego
2. przedstawiciel Wojewody Lubuskiego
3. Michał Obiegło - ZOPR

       Konferencja z udziałem mieszkańców - wstęp wolny. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp., sala 102.
Zapraszamy !

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.18 - 6 lat kobiet za kółkiem autobusu

       Dokładnie 6 lat temu po raz pierwszy w historii Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie, za kierownicą liniowego autobusu zasiadła kobieta. Pani Agnieszka przecierała wtedy ścieżkę dla przyszłych pań.
       Przez ten okres zeregi kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacji zasiliły kolejne przedstawicielki płci pięknej. Specjalnie dla nich przygotowano nawet specjalne firmowe uniformy.
       Paniom za kierownicom autobusów życzymy szerokiej drogi!

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.16 - O nowych biletach i ich cenach - ciąg dalszy

       Nieprzerwanie trwa debata nad cenami biletów oraz o ewentualnym wprowadzeniu biletów czasowych czy wieloprzesiadkowych. Prezydent Tadeusz Jędrzejczak usilnie dąży do podwyższenia cen biletów, a co za tym idzie do kolejnego odpływu pasażerów. Niepokojąca sytuację zauważa większość radnych i torpedują pomysły Jędrzejczaka głosując przeciw podniesieniu cen za przejazdy autobusami i tramwajami.
       Przypomnijmy, iż Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o. zaoszczędził na niższych cenach paliw w 2013 roku około miliona złotych, kwota ta wróci do budżetu magistratu i mogłaby zrekompensować podwyżkę cen biletów na której przy założeniu, że kolejni pasażerowie nie odwrócą się od komunikacji miejskiej, miasto zarobi 600. tys. zł.
       Jak publicznie powiedział prezydent miasta, magistrat zlecił autorowi planu transportowego przeanalizowanie sytuacji cen biletów dla miasta Gorzowa Wlkp., zmiany ich cen, rodzajów (w tym biletów czasowych i przystankowych) oraz ich aspektów ekonomicznych.
       Tadeusz Jędrzejczak jest zdania, że na wkład własny rozbudowy sieci tramwajowych muszą zrzucić się mieszkańcy, między innymi płacąc za przejazd wyższe ceny. Niestety na inne inwestycje dziesiątki milionów złotych w kasie miasta zawsze się znajdą.
       Gorzów Wielkopolski ma jedne z najwyższych cen jeśli chodzi o miasta podobnej wielkości, przewyższa nas jedynie Zielona Góra (10 groszy na bilecie jednorazowym normalnym). Niższe ceny za przejazdy ma nawet Elbląg, który sukcesywnie rozwija swoją sieć tramwajową oraz modernizuje tramwaje.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.12 - Zmiany w rozkładach od 13 stycznia br.

       Od dnia 13 stycznia 2014 r. (poniedziałek), wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy linii autobusowych 100, 103, 107 i 108.
      I tak na linii 100 likwidacji ulega kurs z pętli Os. Staszica w soboty o godzinie 17.10 oraz w niedziele o 16.50. Z pętli w Borku likwidacji ulegają sobotnie kursy o godzinach 4.50 i 7.05.
      Na linii 103 zmieniona zostanie obsługa miejscowości Osiedle Poznańskie (zmiany ilości kursów i godzin odjazdów).
      Na linii 107 zmianie ulega godzina odjazdu kursu w dni robocze z pętli Działkowców z godziny 6.05 na 6.09.
      Na linii 108 zostaną uruchomione kursy z przystanku Zakład Energetyczny, w soboty o godzinie 4.20 i 22.33. Ponadto zmiennie ulegną godziny odjazdów kursów z godziny 8.20 na 7.25, 15.05 na 16.45. W niedziele uruchomiony zostaną kursy z przystanku Zakład Energetyczny o godzinie 4.20 i 16.45. Likwidacji natomiast ulegnie kurs o godzinie 6.35 i 8.20. Ponadto zmiennie ulega godzina odjazdu z 11.15 na 12.10. Z pętli w Borku w soboty i niedziele uruchomione zostaną kursy o godzinie 4.48. Ponadto kurs w soboty o godzinie 9.00 zostanie przesunięty na 8.00 i z 17.15 na 18.00. Uruchomiony zostanie kurs o godzinie 15.35. W niedziele likwidacji ulegają kursy z Borka o godzinie 7.05, 9.00. Kurs o 11.50 zostanie wykonany o 12.40, z 17.30 na 17.15, a z 20.45 na 20.50. Uruchomiony zostanie kurs o 15.35.
Foto: MAN NL202 #563 na pętli Osiedle Poznańskie

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.09 - Podwyżki za bilety MZK? Może później

       Na dzisiejszej sesji Rady Miasta nie podjęto decyzji w sprawie podwyższenia cen za bilety na przejazd komunikacją miejską w Gorzowie Wlkp. Propozycji prezydenta miasta przyjrzą się ponownie komisje Rady Miasta.
       Przypomnijmy, iż podwyżka cen biletów z 2,90 zł na 3,20 zł miała by przynieść do kasy miasta dodatkowy dochód w wysokości 600 tys. zł. (pod warunkiem, iż podwyżka nie spowoduje odpływu kolejnych pasażerów). Jak zapowiedział na sesji Wiceprezydent Stefan Sejwa, brak podwyżek może skutkować ograniczeniem ilości kursów i ilości linii. Słowa Wiceprezydenta wprowadzają wręcz w osłupienie, gdyż kilka chwil wcześniej wspomniano o sporej nadwyżce w kasie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o., która zostanie zwrócona do magistratu. Mowa tutaj o kwocie miliona złotych, która w zupełności pozwoliłaby zachować ceny biletów na obecnym poziomie, a dodatkowo pozostawić w kasie miejskiej jeszcze 400 tys. zł.
       Podobnie straszył szef klubu SLD Marcin Kurczyna - "Obawiam się, że dzisiejsza decyzja większości radnych, spowoduje problemy związane z budżetem miasta". Budżet już został uchwalony i nie ma w nim ani słowa o dodatkowych przychodach z podwyżek cen biletów, ponieważ w trakcie uchwalania budżetu o nowych cenach biletów nie było mowy. Radny Kurczyna nie tylko w tej kwestii wprowadza wszystkich w błąd, podczas wczorajszej audycji z jego udziałem w Radiu Gorzów kilkakrotnie podawał informacje nie zgodne z prawdą dotyczące komunikacji miejskiej wprowadzając w błąd słuchaczy.
       Kolejne głosowanie nad zmianami cen biletów prawdopodobnie na początku lutego.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.06 - Zobacz galerię zdjęć najnowszych autobusów

       Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć najnowszych nabytków Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o. - MANów Lion's City.
       To kolejne tego typu pojazdy zakupione w ostatnim czasie. Pojazdy pochodzą z roku 2005 i otrzymały barwy nowej marki miasta "Gorzów Przystań". Posiadają także szereg udogodnień znanych już z autobusów obsługujących linie w mieście, takich jak: głosowa zapowiedzi przystanków czy klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej. Nowością są bramki do liczenia pasażerów.
       Pierwszy z zakupionych autobusów dotarł do Gorzowa Wlkp. 29 listopada 2013, drugi - 15 grudnia 2013. Pojazdy otrzymały numery taborowe #615 i #616.
Foto: MAN NL263 Lion's City #615 linii 104, pętla Ustronie

Forum: Rozmowa na temat nowych autobusów
Galeria: MAN Lions City #615
Galeria: MAN Lions City #616

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.05 - Zobacz proponowane podwyżki cen biletów

       W najbliższy czwartek (9 stycznia br.) na specjalnie zwołanej sesji Rady Miasta będzie poddany głosowaniu projekt uchwały dotyczący podwyższenia cen za przejazdy komunikacją miejską w Gorzowie Wielkopolskim.
Poniżej przedstawiamy nowe ceny, które znalazły się w dokumencie. Dla łatwiejszego porównania podajemy także w tabeli obowiązującą obecnie stawkę.
Rodzaj biletu stara cena nowa cena
jednorazowy normalny 2,90 3,20
jednorazowy ulgowy 1,45 1,60
dobowynormalny 13,80 14,60
dobowy ulgowy 6,90 7,30
siedmiodniowy normalny 28,00 29,00
siedmiodniowy ulgowy 14,00 14,50
czternastodniowy normalny 54,00 57,00
czternastodniowy ulgowy 27,00 28,50
miesięczny imienny normalny 92,00 96,00
miesięczny imienny ulgowy 46,00 48,00
miesięczny na okaziciela normalny 190,00 200,00
miesięczny na okaziciela ulgowy 95,00 100,00
trzymiesięczny normalny 260,00 274,00
trzymiesięczny ulgowy 130,00 137,00
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.04 - Komunikacja miejska w dniu 6 stycznia 2014 r.

       W związku ze "Świętem Trzech Króli", które jest dniem ustawowo wolnym od pracy, Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o. informuje, iż 6 stycznia 2014 roku (poniedziałek) komunikacja miejska będzie funkcjonowała według rozkładu jak w "niedziele i święta".
       Dodatkowo zawieszone zostaje kursowanie linii autobusowej 121 kursującej na trasie Osiedle Staszica - Złotego Smoka-TPV - Osiedle Staszica.
Foto: MAN NG313 #595 linii 202, ul. Złotego Smoka

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.03 - Linia 129 - relacja z nowego kursu

       Od 2 stycznia br. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Sp. z.o.o. rozszerzył obsługę komunikacyjną na terenie gminy Lubiszyn o miejscowość Wysoka.
       Nowa linia autobusowa 129 utworzona na bazie linii 131 wykonuje cztery kursy dziennie, dwa z Gorzowa Wlkp. do Stanowic/Lubna przez Wysoką oraz dwa z Lubna/Stanowic do Gorzowa Wlkp. przez Wysoką.
       Pierwszego dnia uruchomienia linii z kursu wykonywanego o godzinie 12.30 ze Stanowic, skorzystało ośmioro pasażerów z miejscowości Wysoka. Kurs poranny cieszył się podobną frekwencją. Dzień później ilość pasażerów była zbliżona. Niestety problemem jest brak powrotnego kursu wcześniej niż o godzinie 22.35.
Foto: Autobus linii 129 na przystanku "Wysoka Kolonia"
Rozmowa na ten temat na forum
Galeria zdjęć (kliknij, aby powiększyć)

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.02 - Przejazdy komunikacją miejską. Będzie jednak drożej?

       Jeszcze w grudniu uspokajano pasażerów korzystających z usług Miejskiego Zakładu komunikacji w Gorzowie wlkp. sp. z. o. o. iż ceny biletów nie zmienią się wraz z początkiem roku. Niestety radość trwała krótko, bo miasto ponownie chce podnieść ceny biletów i to nawet o 10%.
      Wszystko to po cichu, bez robienia wielkiego szumu. Gdyby nie informacje od radnych, nadal nie byłoby nic na ten temat wiadomo. Radni miejscy w większości tak jak i my byli zaskoczeni specjalną sesją rady miasta, która zostanie zwołana 9 stycznia. Zawiera ona bowiem tylko jeden punkt - ten dotyczący podniesienia cen za przejazdy komunikacją miejską.
      Jak magistrat argumentuje podwyżki? "utrzymaniem dotychczasowej jakości usług przewozowych", "urealnieniem współpłacenia za korzystanie z komunikacji miejskiej" czy "finansowym przygotowaniem się do realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych określonych w Planie Transportowym".
      Jakiej dodatkowej kwoty spodziewa się magistrat? Z podwyżek cen biletów do miejskiej kasy ma wpłynąć dodatkowo ok. 600 tys. zł. Przy tej kwocie warto nadmienić, iż przed świętami Bożego Narodzenia Radni zaproponowali obniżkę podatku od nieruchomości o 6 groszy na metrze. Swoją poprawkę przegłosowali ku wielkiemu niezadowoleniu Prezydenta. Obniżka ta spowoduje, iż wpływ z podatków zmniejszy się o... 600 tys. zł. Czy podwyżka cen biletów to na pewno konieczność utrzymania przewozów na obecnym poziomie, czy może próba odzyskania od obywateli brakującej kwoty?
      Należy zwrócić także uwagę, że cena oleju napędowego nie zwiększyła się w stosunku do roku 2012 i 2013, a wręcz przeciwnie (poniżej wykres, źródło: e-petrol.pl).
      Niezapominajmy również, że podczas ostatnich podwyżek w 2013 roku dodatkowy wpływ z biletów miał wynieść 200 tys. zł. Jednak jak łatwo przewidzieć (nie potrzeba do tego doktoratu) wzrost cen spowodował odpływ pasażerów i w ostatecznym rozliczeniu przez podwyżkę cen biletów miasto nie tylko nie zarobiło dodatkowych 200 tys. zł. lecz straciło kilkaset tysięcy. Proponowana podwyżka przyniesie podobny efekt.
      Rozmawialiśmy z kilkoma radnymi - są mocno zdziwieni takim posunięciem i kategorycznie sprzeciwiają się przysłowiowemu dojeniu obywatela. Jedyną możliwą do zaakceptowania opcją jest podwyżka z 2,90 zł. na 3,00 zł.
      Poniżej znajduje się tabela zawierająca proponowane w projekcie uchwały podwyżki cen biletów:
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2014.01.01 - Styczniowe kalendarium

77 lat temu (27.01.1937)
uruchomienie miejskiej komunikacji autobusowej
69 lat temu (30.01.1945)
ostatni dzień funkcjonowania komunikacji miejskiej
54 lata temu (02.01.1960)
uruchomienie powojennej komunikacji autobusowej po otrzymaniu 5 autobusów San H-01B
54 lata temu (02.01.1960)
uruchomienie linii 101
23 lata temu (01.1991)
wprowadzenie do ruchu używanych autobusów Mercedes 0-305 zakupionych we Frankfurcie n/M
12 lat temu (01.01.2002)
uruchomienie linii 130 oraz 131
7 lat temu (20.01.2007)
zaprezentowaliśmy Kalendarz Miłośnika Komunikacji Miejskiej na 2007 rok
7 lat temu (21/22.01.2007)
dwa MANy NM192 kupione z przeznaczeniem do obsługi linii TESCO otrzymały reklame tejże sieci
7 lat temu (31.01.2007)
kolizja składu tramwajowego #117+#118 z TIRem na Rondzie Santockim
6 lat temu (03.01.2008)
pierwsza w historii kobieta za kierownicą autobusu miejskiego w Gorzowie
6 lat temu (05.01.2008)
z powodu gołoledzi na kilka godzin stanęła komunikacja miejska w całym mieście i poza jego granicami
6 lat temu (12/13.01.2008)
pierwsze kursy nowej linii nocnej N4
4 lata temu (29.01.2010)
autobus miejski uderzył w słup w centrum miasta
3 lata temu (24.01.2011)
udostępnienie pasażerom kursów zjazdowych, uruchomienie linii 401
rok lata temu (28.01.2013)
wydanie pocztówki z autobusem MAN Lion's City #606
Foto: Konstal N #100 na pętli Osiedle Piaski

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


Copyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora