Aktualności
Lipiec 2013

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna
 
Aktualności Lipiec 2013


2013.07.31 - Wypadek autobusu MZK. Dwie osoby nie żyją

       W dniu dzisiejszym około godziny 6.50 na ulicy Kasprzaka doszło do zderzenia autobusu miejskiego linii 112 z samochodem osobowym. Droga jest zablokowana, a wyjazd i wjazd do Gorzowa drogą nr 22 nie możliwy.
       Do zdarzenia doszło podczas wykonywania kursu na linii 112 z Ogródków Kasprzaka do Kiełpina pomiędzy wyjazdem z ogrodów a skrzyżowaniem do Łagodzina. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, iż śmierć na miejscu poniosły dwie osoby, prawdopodobnie podróżujący samochodem osobowym.
       Pasażerowie korzystający z połączeń linią 112 z kierunku Kiełpina i Bolemina muszą liczyć się z ogromnymi opóźnieniami w kursowaniu autobusów.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.29 - 114 lat tramwajów w Gorzowie

       29 lipca 1889 w Lansbergu uruchomiono pierwsze linie tramwajowe. Dzisiaj obchodzimy 114-lecie tego wydarzenia.
       Pierwsze tramwaje kursowały na liniach - czarnej (kursująca na trasie Dworzec PKP - Chmieliniec, obecnie okolica ulicy Parkowej), zielonej (kursująca na trasie Rynek - Koszary, obecnie ulica Mieszka I, okolice Sądu) oraz czerwonej (kursując na trasie Frydrychowo, obecnie okolice Wieprzyc - Plac Parad, obecnie okolice Placu Staromiejskiego).
       Historie tramwajów w Gorzowie rozpoczęły tramwaje Herbrant Lansberg. Zostały wyprodukowane przez Herbrand & Co. w 1899 roku. Potocznie nazywane tramwajami typu Lansberg, gdyż zostały wyprodukowane specjalnie dla Gorzowa. Kupiono 12 takich wozów.
       W roku 2009 dla uczczenia 110 rocznicy tego wydarzenia, Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wraz z Centrum Poczty Polskiej oraz Kołem Polskiego Związku Filatelistów w Gorzowie zorganizował "pocztę tramwajową".
Foto: Zabytkowy tramwaj Konstal 4N #100 na pętli Osiedle Piaski

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.28 - Autobusy miejskie na sprzedaż. Kup sobie autobus

       Po raz kolejny Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. sp. z.o.o. sprzedaje najstarsze posiadane autobusy. W ostatnich miesiącach zastąpiono je nowszymi kupionymi w ramach leasingu autobusami.
       Do sprzedaży wystawiono 6 pojazdów marki MAN, nie ma ceny minimalnej, każda oferta zostanie rozważona. Jednak miejski przewoźnik zastrzegł sobie prawo do odstąpienia od sprzedaży. Oferty można składać w siedzibie zakładu przy ul. Kostrzyńskiej do 8 sierpnia br.
       Lista autobusów wystawionych do sprzedaży:
MAN NL202 #557
rok produkcji 1997
przebieg 912.204
MAN NL202 #563
rok produkcji 1996
przebieg 955.000
MAN NL202 #566
rok produkcji 1996
przebieg 879.567
MAN NL202 #567
rok produkcji 1996
przebieg 871.779
MAN NL202 #569
rok produkcji 1996
przebieg 880.121
MAN NL202 #570
rok produkcji 1996
przebieg 838.115
Foto: Jeden z pojazdów przeznaczonych na sprzedaż podczas obsługi linii 216
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.27 - Miasto po raz kolejny za likwidacją tramwaju na Piaski

       Wraca sprawa tramwajów na Osiedle Piaski. Prezydent Jędrzejczak ponownie chce jej likwidacji. Argumenty? Nieprawdziwe informacje o tym, iż z odcinka na Piaski korzysta najmniej pasażerów. Aby potwierdzić swoje słowa, miasto sprawdzi kto i gdzie jeździ tramwajem poprzez zamówienie specjalnego raportu u firmy zewnętrznej. Jednak specjalistyczna opinia na ten temat gotowa jest już od 2009 roku! Opracowanie jej zlecił sam Prezydent Tadeusz Jędrzejczak zespołowi naukowców pod kierownictwem specjalisty w dziedzinie komunikacji miejskiej prof. dr. hab. Olgierda Wyszomirskiego, czyżby jej wyniki nie były po jego myśli?
       Opinia naukowa dotyczącą wielkości i struktury popytu oraz przychodowości sieci komunikacji miejskiej w Gorzowie wraz z koncepcją zmian w ofercie przewozowej, uwzględniającej rozwój komunikacji tramwajowej powstała w 2009 roku. W październiku tego samego roku została przedstawiona w magistracie, między innymi Dyrektorowi Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie oraz obecnej wówczas wiceprezydent Urszuli Stolarskiej.
       To właśnie ta opinia zawierała informację odnośnie rentowności poszczególnych linii tramwajowych oraz odcinków sieci. Według badań naukowców z Politechniki Gdańskiej, wykazano, że odcinek z Osiedla Piaski do centrum miasta jest najefektywniejszym w całej sieci, ewentualnych oszczędności szukać należałoby na najmniej efektywnym odcinku - z Wieprzyc do centrum miasta. To ta właśnie opinia zakładała uruchomienie linii 4 i 5 na Dworzec Główny PKP (tak też się stało od 30 listopada 2009 roku) kosztem kursów na najmniej efektywniejszym odcinku, czyli pomiędzy Zakładem Energetycznym i pętlą Wieprzyce. W opinii naukowej inne zmiany w komunikacji tramwajowej uznano za NIEZASADNE. Zespół badawczy rozważał także przyszłość sieci tramwajowej w Gorzowie, zakładał dwa warianty: rozwój sieci poprzez rozbudowę na Osiedlu Górczyn oraz stagnację prowadzącą stopniowo do degradacji sieci tramwajowej i w ostateczności do jej likwidacji (taki kierunek niestety obrały władze miasta). Naukowcy uznali, ze najlepszym rozwiązaniem będzie objęcie komunikacją tramwajową Górczyna.
Foto: Tramwaje na pętli Osiedle Piaski
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.25 - Wyjedzie zabytkowy tramwaj

       W najbliższy poniedziałek, tj. 29 lipca br. czeka nas nie lada gratka - na trasę linii tramwajowej nr 2 wyjedzie zabytkowa bimba. Ten historyczny pojazd nie gościł na gorzowskich torach od kilkunastu miesięcy.
       Wyjedzie on w ramach akcji "Weź paragon" organizowanej przez Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze.
       Zabytkowy tramwaj Konstal 4N #100 kursował będzie według następującego rozkładu jazdy:
# 14.05 jako linia 2 Wieprzyce - Osiedle Piaski
# 14.40 jako linia 2 Osiedle Piaski - Wieprzyce
# 15.15 jako linia 2 Wieprzyce - Osiedle Piaski
# 15.46 jako linia 2 Osiedle Piaski - Wieprzyce

Przejazd jest bezpłatny
Foto: Zabytkowy tramwaj na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Chrobrego
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.24 - Dziś koniec objazdu przez Jancarza

       W związku z zakończeniem prac torowych na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Jancarza i Estkowskiego, od dnia dzisiejszego (24 lipca br.) od około godziny 18.00 zostanie otwarte dla ruchu wspomniane skrzyżowanie.
       W związku z tym autobusy linii T1 (autobusowa komunikacja zastepcza), 401, 402, 501, 502, 503, 504 i 505 jeżdżące dotąd objazdem przez ulice Jancarza, powrócą na swoje stałe trasy.
Foto: MAN NL202 #587 na ul. Jancarza
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.23 - Dodatkowe autobusy na Mecz Żużlowy

       W związku z rozgrywanym w dniu 28 lipca 2013 r. meczem żużlowymi na stadionie przy ul. Śląskiej, Miejski Zakład Komunikacji uruchamia dodatkowe autobusy:
- od godziny 14.30 do 16.00 kursować będzie specjalna bezpłatna linia autobusowa kursującą pomiędzy przystankiem "Przemysłowa-GRH" przy ul. Przemysłowej, a Stadionem Żużlowym przy ul. Śląskiej (przystanek "Kwiatowa'). Autobusy oszyldowane będą jako "Obsługa zawodów żużlowych".
- od przystanku "Rondo Myśliborskie" w kierunku pętli "Śląska" bisowane będa kursy na linii autobusowej 101 o godzinach 14.43 i 15.13
- od przystanku "Kombatantów" w kierunku pętli "Śląska" bisowane będa kursy na linii autobusowej 125 o godzinach 14.36 i 15.06
       Po zakończonym meczu zostaną podstawione dodatkowe autobusy linii 101 w kierunku "Słowiańska-TESCO" oraz linii 125 w kierunku "Dekerta Szpital" .Nie będą kursowały autobusy powrotne w okolice Parking-GRH.
Foto: Dodatkowe autobusy przygotowane do obsługi zawodów żużlowych na pętli Śląska.

Forum: Rozmowa o dojeździe pod stadion

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.21 - Nowy schemat komunikacji miejskiej

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Sp. z.o.o. zamieścił na swojej stronie internetowej nowy schemat komunikacji miejskiej. Jest to odpowiedź na uwagi pasażerów, dotyczących wcześniejszego mało czytelnego schematu, który w wielu miejscach nie odzwierciedlał nawet układu ulic w mieście.
       Nowy schemat linii tramwajowych i autobusowych bazuje na OpenStreetMap. Co prawda brakuje większości miejscowości ościennych do których dociera komunikacja miejska, jednak sam rejon miasta został dopracowany niemal perfekcyjnie. Nie zapomniano tym razem o liniach dojazdowych 4xx i liniach nocnych 5xx. O naniesienie tych linii od dłuższego czasu nalegali pasażerowie.
       Jak pokazuje sonda zamieszczona na stronie internetowej przewoźnika, blisko 90% głosujących zadowolona jest z zamieszczonego schematu i uważa go za lepszy niż wcześniejszy.
Foto: Fragment nowego schematu linii autobusowych i tramwajowych
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.19 - Prace torowe przy Jancarza, będą objazdy

       W związku z pracami torowymi na skrzyżowaniu ulic Jancarza, Sikorskiego i Estkowskiego, nastąpi zmiana organizacji ruchu na wspomnianym skrzyżowaniu. Wymusi to objazd nie tylko dla samochodów, ale także dla autobusów komunikacji miejskiej.
       I tak autobusy linii T1 (autobusowa komunikacja zastępcza), 401, 402, 501, 502, 503, 504 i 505 pojadą objazdem, tj. ulicą Jancarza i ul. Dworcową, następnie wrócą na swoje stałe trasy.
       UWAGA! Autobusy linii T1, 401 i 402 nie będą zatrzymywały się na przystanku "Jancarza-PKS". Ponadto autobusy linii 503 zamiast na przystanku "Orląt Lwowskich" będą zatrzymywały się na przystanku "AWF", a autobusy linii 505 zamiast na przystanku "AWF" zatrzymywały się będą na przystanku "Zakład Energetyczny".
Foto: Prace torowe na ul. Sikorskiego
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.18 - W tramwaju możesz stracić zdrowie, a nawet życie

       Wielki, ciężki sunący mozolnie po szynach tramwaj budzi respekt wśród kierowców i pieszych. Przy jakimkolwiek wypadku z udziałem tramwaju ryzyko utraty zdrowia i życia jest bardzo wysokie. Kto jednak pomyślałby, że jadąc spokojnie tramwajem i nie uczestnicząc w wypadku można stracić zdrowie czy nawet życie? Sytuacja z przed trzech tygodni pokazała, że w Gorzowie jest to możliwe.
       Spokojne niedzielne popołudnie, tramwaj wypełniony pasażerami sunie ulicą Pomorską, gdy na głowy niczego nie spodziewających się pasażerów spada okno. Ogromny huk spadającego okna, uderzającego pasażerów w głowy, a następnie upadającego na podłogę budzi poruszenie wśród wszystkich znajdujących się w pojeździe, poza prowadzącym tramwaj, nawet wtedy gdy ktoś z pasażerów rzucił w jego stronę słowa "tramwaj się Panu rozpada". Po kilku przystankach motorniczy zjawił się łaskawie po okienko, odchodząc z nim bez słowa do swojej kabiny. Tym czasem ciężki metalowy przedmiot wraz z szybą spowodował rozcięcie głowy jednego z dwojga pasażerów, których uderzyło feralne okno. Do zdarzenia doszło w 42-letnim pojeździe - w jednym z młodszych eksploatowanych obecnie na stałe liniowo tramwajów (najstarsze, które na co dzień wożą pasażerów mają aż 47 lat!).
       Sprawę zgłoszono to Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o., gdzie stwierdzono, że pasażer kłamie, a takie zdarzenie nie miało miejsca. Jednocześnie podkreślano, że eksploatowane tramwaje są w dobrym stanie i nie zagrażają zdrowiu oraz życiu pasażerów. Sprawa jednak ciągnęła się dalej, bo jak tu pozwolić zamieść wszystko pod przysłowiowy dywan? W ostateczności przewoźnik zmienił stanowisko przeprosił i przyznał, iż taka sytuacja miała miejsce. Jednak zdaniem operatora zaistniała sytuacja nie jest winą złego stanem technicznym tramwaju i na pewno nie zagraża bezpieczeństwu pasażerów. Ciężko zgodzić się z tym twierdzeniem, wypadające okno na głowy osób znajdujących się w pojeździe jest ewidentnym zagrożeniem zdrowia, jeśli nie życia. Na próżno także szukać innego powodu wypadającego okna, nieźli fatalny stan techniczny pojazdu.
       Nie jest to jedyny taki przypadek, kilka tygodni przed opisanym zdarzeniem podczas jazdy w jednym z tramwajów oberwała się obudowa oświetleniowa wnętrza pojazdu, jednak szczęśliwie wtedy nikt nie ucierpiał.
Foto: Tramwaj 6EGTW #266 w którym doszło do zdarzenia
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.17 - Lipcowe kalendarium

114 lat temu (29.07.1899)
uroczyste otwarcie ruchu tramwajów elektrycznych na 3 liniach
62 lata temu (21.07.1951)
powojenne wznowienie ruchu tramwajowego na Zamoście (do ul. Kobylogórskiej)
6 lat temu (30.07.2007)
oddano do użytku nowe zatoczki przystankowe na ul. Estkowskiego
6 lat temu (21.07.2007)
MAN NL202 #565 staranował wiatę na pętli przy Strażackiej
6 lat temu (17.07.2007)
Na trasę wyjechał Jelcz 120M #508 po kapitalnym remoncie. Niestety półtora roku po NG został sprzedany
6 lat temu (08.07.2007)
Zabytkowy tramwaj Lansberg wywieziony do Zielonej Góry
6 lat temu (06.07.2007)
Prezydent Zielonej Góry poprowadził Gorzowski tramwaj (#221)
5 lat temu (31.07.2008)
kierowca MANa NL202 #583 uderzył w tył samochodu osobowego zatrzymującego sie przed przejściem dla pieszych na Al. 11 listopada
5 lat temu (29.07.2008)
do sprzedaży wystawiono Jelcze 120M #504, #506, #507 i #509
4 lata temu (29.07.2009)
"Poczta tramwajowa" na 110-tą rocznicę komunikacji tramwajowej
2 lata temu (07.2011)
Imprezowy tramwaj gorzowski
2 lata temu (13.07.2011)
pierwszy helmut w barwach "Gorzów Przystań" na linii
2 lata temu (01.07.2011)
koniec pętli Szklarnia
rok temu (19.07.2012)
likwidacja linii 313
Foto: Jelcz M11 #469 linii 106 na pętli we Włostowie

Jeśli chcesz dodać ważne wydarzenie do kalendarium - kliknij

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.16 - Zawieszony przystanek "Katedra" dla linii 501

       W związku z pracami torowymi jakie będą prowadzone na przystanku "Katedra" przy ul. Sikorskiego od nocy 17/18 lipca br do nocy 22/23 lipca br zawiesza się w/w przystanek dla linii nocnej 501.
       Autobusy tej linii zostaną skierowane na przystanek "Arsenał" przy ul. Chrobrego, następnie ulicami Jagiełły i Dzieci Wrzesińskich dojadą do przystanku "Plac Staromiejski" gdzie powrócą na swoją stałą trasę.
Foto: Autobus linii nocnej 502 na pętli Strażacka
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.15 - Dodatkowe autobusy na Mecz Żużlowy

       W związku z rozgrywanym w dniu 21 lipca 2013 r. meczem żużlowymi na stadionie przy ul. Śląskiej, Miejski Zakład Komunikacji uruchamia dodatkowe autobusy:
- od godziny 17.00 do 18.30 kursować będzie specjalna bezpłatna linia autobusowa kursującą pomiędzy przystankiem "Przemysłowa-GRH" przy ul. Przemysłowej, a Stadionem Żużlowym przy ul. Śląskiej (przystanek "Kwiatowa'). Autobusy oszyldowane będą jako "Obsługa zawodów żużlowych".
- od przystanku "Rondo Myśliborskie" w kierunku pętli "Śląska" bisowane będa kursy na linii autobusowej 101 o godzinach 17.13 i 17.43
- od przystanku "Kombatantów" w kierunku pętli "Śląska" bisowane będa kursy na linii autobusowej 125 o godzinach 17.06 i 17.36
       Po zakończonym meczu zostaną podstawione dodatkowe autobusy linii 101 w kierunku "Słowiańska-TESCO" oraz linii 125 w kierunku "Dekerta Szpital" .Nie będą kursowały autobusy powrotne w okolice Parking-GRH.
Foto: Solaris Urbino12 #551 linii S na ulicy Śląskiej

Forum: Rozmowa o dojeździe pod stadion

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.06 - Na Wieprzyce komunikacją zastępczą

       Od dnia 8 lipca br rozpoczną kursowanie tramwaje na Os. Piaski. Jednak to nie koniec utrudnień, w związku z wymiana torowiska na ulicy SIkorskiego w dniach 8-24 lipca br. zawieszone zostanie kursowanie linii tramwajowych 1 i 2.
       W związku z tym ze zwiększoną częstotliwością kursowała będzie linia tramwajowa nr 3, zostanie uruchomiona także autobusowa komunikacja zastępcza na trasie Wieprzyce - Arsenał - Wieprzyce.
Foto: Solaris Urbino12 #553 jako zatramwaj
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.07.05 - Zmiany w rozkładach jazdy od 8 lipca

       Od dnia 8 lipca br (poniedziałek), w związku z budową drogi S3 oraz całkowitym zamknięciem na okres około 1 roku tj. do czerwca 2014 r. dla ruchu Trasy Zgody (zachodnia obwodnica Gorzowa Wlkp.) od Węzła Gorzów Południe do Ronda Zielonogórskiego zmieniona zostanie organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulicy Koniawskiej z ulicą Kasprzaka.
       W związku z tym Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadza zmiany w rozkładach jazdy linii 107, 109, 110, 112, 116, 118 i 401.
Foto: Solaris Urbino12 #541 linii 112 w Kiełpinie

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


Copyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora