Aktualności
Styczeń 2013

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna
 
Aktualności Styczeń 2013


2013.01.30 - "Kanarzy" na etatach, w piątek ruszą w miasto

      Sześciu nowych kontrolerów biletowych już w najbliższy piątek 1 lutego rozpocznie pracę. Zostali wyłonieni z pośród 26 chętnych, którzy złożyli swoje podania.
      Nowi pracownicy będą zatrudnieni na umowę-zlecenie, podstawa ich płacy to 2 tys. zł. brutto, do tego mogą liczyć na pokaźny procent od zapłaconych mandatów, które wystawią. Ma to zmotywować ich do lepszej pracy, kontrole mają być bardziej wzmożone i dokładniejsze niż dotychczas, kiedy to bez problemu można było uniknąć płacenie mandatu. Spowodowało to, że w ciągu minionego roku spadek dochodu z biletów był na poziomie 500 tys. zł.
      Nowi kontrolerzy zajmować się będą nie tylko kontrolą biletów, ale także ogólną kontrolą przewozów. Wszystko to w związku z przekształceniem Miejskiego Zakładu Komunikacji w spółkę, teraz miasto płaci za wykonanie usług przewoźnikowi i ma za zadanie kontrolować ich wykonanie.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.29 - Zmiany w rozkładach od 1 lutego

      Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. od miesiąca lutego br. wprowadza zmiany w rozkładach jazdy, tym razem to nie w większości kolejne cięcia, a dodatkowe kursy.
Zmiany do 1 lutego 2013 r.
      Na linii 112 w dni robocze uruchomione zostaną dodatkowe dwa kursy do miejscowości Łagodzin w godzinach popołudniowego szczytu.
      Na linii 125 zostaną wprowadzone korekty dotyczące godzin odjazdów poszczególnych kursów.
      Na liniach 401, 402, 403, 404 i 405 zostaną zmienione godziny odjazdów poszczególnych kursów oraz kilka kursów zostanie zlikwidowanych.
Zmiany do 2 lutego 2013 r.
      Na liniach 104, 124 i 126 w soboty w godzinach od 10 do 17 zostanie zwiększona częstotliwość kursów - z 30 minut do 20 minut na każdej z linii.
Foto: MAN NL283 Lion's City podczas obsługi linii 124
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.28 - MAN NL283 Lion's City na pocztówce

      Po blisko 6 latach przerwy, kiedy to wydaliśmy pakiet pocztówek z gorzowskimi autobusami, postanowiliśmy wydać kolejną. Tym razem uwieczniony został jeden z najnowszych nabytków Miejskiego Zakładu komunikacji w Gorzowie - MAN NL283 Lion's City.
      Wóz i numerze bocznym #606 pozuje na ulicy Chrobrego, w najbliższym czasie planujemy wydanie kolejnej - tym razem z autobusem już wycofanym z ruchu liniowego.
      Pocztówkę z autobusem MAN NL283 Lion's City #606 można nabyć na naszych aukcjach allegro w cenie 5 zł.

Autobusy uwiecznione na wcześniejszych pocztówkach:
Jelcz M11 #458 na pętli w Czechowie
Jelcz M11 #461 na pętli w Czechowie
Jelcz M11 #476 na ulicy Warszawskiej
Jelcz 120M #509 na pętli Ogródki Kasprzaka
Jelcz 120M #516 na pętli Ogródki Działkowców
Jelcz 120M #518 na pętli Ogródki Kasprzaka
Solaris Urbino 12 #542 na ulicy Działkowców
Solaris Urbino 12 #545 na terenie ogródków przy Kasprzaka
Solaris Urbino12 III #555 na Moście Staromiejskim
MAN NL202 #558 na ulicy Woskowej
Foto: Najnowsza pocztówka z autobusem MAN MAN NL283 Lion's City
Rozmowa na ten temat na forum
Aukcja allegro z pocztówką

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.25 - Nowe reklamy Stali Gorzów na Solarisach

      Stało się już tradycją, że co roku na tyłach autobusów miejskich goszczą reklamy klubu żużlowego Stal Gorzów. Tak stało się i tym razem, w miesiącu styczniu pojawiły się najnowsze reklamy klubu pod hasłem "z ojca na syna, wiara jedyna" - łącznie na pięciu pojazdach marki Solaris.
      Jednak kolejne pięć pojawi się już niebawem - na początku lutego. Tym razem na reklamach zobaczymy kobiety kibicujące Stali Gorzów. "- Niezmiernie cieszy nas przekrój kibiców, stąd autobusy pokazujące zmianę pokoleniową, na razie mężczyzn, niebawem zaprezentujemy grafikę z kobietami" - mówi przedstawiciel działu marketingu Stali Gorzów.
      Przypomnijmy, iż nie reklamy klubu żużlowego możemy zobaczyć nie tylko na tyłach pojazdów - jeden z nich oklejony jest w reklamę całopojazdową. Ponadto całopowierzchniową reklamę stali Gorzów można zobaczyć na kilku tramwajach.
Foto: Najnowsza reklama Stali Gorzów na tyle auotobusu Solris
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.24 - Utrudnienia spowodowane opadami śniegu

      W związku z coraz bardziej polepszającymi się warunkami na drogach, w chwili obecnej komunikacji miejska dociera w każdy rejon miasta oraz do wszystkich obsługiwanych miejscowości.
      Drobne utrudnienia występują dziś jedynie poza miastem. Kilkuminutowe opóźnienia notują autobusy docierające do Kiełpina, Lubnai Koszęcina. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Chwałowic - tam autobusy linii 115 i 120 notują kilkunastominutowe opóźnienie.
Foto: MAN NL202 #586 linii 120 w Stanowicach

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.22 - Utrudnienia spowodowane opadami śniegu

      Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. w chwili obecnej komunikacji miejska dociera w każdy rejon miasta oraz do wszystkich obsługiwanych miejscowości.
      Jednak w związku z wciąż ciężkimi warunkami drogowymi, głównie poza miastem autobusy kursują z opóźnieniem. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy najwyższe opóźnienie w stosunku do rozkładu wyniosło niewiele ponad 20 minut.
      Synoptycy na wieczór zapowiadają ponowne opady śniegu, warunki drogowe w tym czasie mogą się znacznie pogorszyć, co może skutkować brakiem dojazdu do niektórych miejscowości.
Foto: MAN NL202 #569 linii 122 na pętli w Czechowie

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.22 - Utrudnienia spowodowane opadami śniegu

      Po nocnych opadach śniegu na drogach panują bardzo ciężkie warunki na drogach. Trwa nieustanna walka drogowców o przejezdność głównych odcinków, niestety nawet w centrum miasta są problemy.
     Również autobusy miejskie mają problemy, głównie w strefie podmiejskiej. Niestety i w samym mieście kursują one nawet z kilkunastominutowym opóźnieniem.
     Z zebranych informacji od pasażerów oraz mediów lokalnych wynika, iż największe problemy występują na liniach:
# 106 - problemy z podjazdem na pętlę Gostkowice oraz do miejscowości Włostów
# 115 - autobus zakopany w zaspie w okolicy Jasińca blokuje przejazd
Foto: MAN NL202 przeciskający się przez zaśnieżone rejony Santocka

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.19 - Kalendarz Miłośnika na rok 2013

      Z racji rozpoczynającego się kolejnego roku, mamy przyjemność zaproponować "Kalendarz Miłośnika 2013". Kalendarz jest formatu A3, składa się jak zwykle z 13 stron (12 miesięcy + okładka), na kartach każdego miesiąca zobaczymy pojazdy komunikacji miejskiej w Gorzowie. Zdjęcia do kalendarza w większości zostały wyłonione w konkursach na zdjęcie miesiąca prowadzonym regularnie na naszym forum dyskusyjnym. Całość została zbindowana spiralą wraz z zawieszką, dzięki której bez problemu powiesimy go na ścianie.
      Cena kalendarza to 35zł, nie zawiera ona kosztów przesyłki poza Gorzów Wielkopolski. Koszt wysyłki w inne miejsce w kraju to 15,00 zł. Kalendarze dostępne są od ręki do momentu wyczerpania się nakładku. Po wyczerpaniu nakładu dodruk możliwy tylko w przypadku minimum 10 zebranych zamówień, wtedy czas realizacji zostanie uzgodniony indywidualnie.
Foto: Styczniowa karta kalendarza
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.17 - Autobus z MZK znowu na sprzedaż

      MAN NM192 obsługujący we wcześniejszym okresie bezpłatne linie TESCO jest do kupienia. Nie sprzedaje go jednak nasz przewoźnik - ten zbył pojazd na początku 2012 roku.
      Nowym nabywcą pojazdu stała się firma z województwa Śląskiego, która po nieudanej odsprzedaży wozu na przełomie maja i czerwca wypożyczyła go firmie przewozowej wykonującej przewóz osób w miejscowości Myszków.
      Obecnie autobus jest ponownie do kupienia - w serwisie otomoto - za cenę niemal 3-krotnie wyższą niż sprzedał go Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie blisko rok temu.
Foto: MAN NM192 na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.16 - Bilet trzy miesięczny wychodzi drożej

      Absurd! - grzmią pasażerowie. Wraz z nowym rokiem i zmianą cen biletów, oszczędnościowy wariant zakupu biletu okresowego trzymiesięcznego wychodzi drożej. Rzeczywiście - zgodnie z Uchwałą nr
      XXXVIII/420/2012 z dnia 28 listopada 2012 roku Rada Miasta Gorzowa Wlkp. bilet miesięczny to 92,00 zł., a trzymiesięczny - 280,00 zł. Widać więc, że zakup trzy krotnie biletu miesięcznego wychodzi taniej, niż zakup biletu trzymiesięcznego. Dlaczego tak się stało? Zapytaliśmy rzecznika prasowego Urzędu Miasta Annę Zaleską, ta nie potrafią udzielić nam odpowiedzi i skierowała nas do Wydziału Transportu Publicznego.
      Kierownik Oddziału Transportu Kazimierz Michniewicz wskazuje na winę radnych - "Radni zdecydowali o obniżeniu ceny biletu jednorazowego normalnego z 3,00 zł na 2,90 zł (odpowiednio ulgowego z 1,50 zł na 1,45 zł) oraz ceny biletu imiennego miesięcznego normalnego z 96,00zł na 92,00 zł (odpowiednio ulgowego z 48,00 zł na 46,00 zł). Pozostałe ceny biletów, w tym także biletów 3-miesięcznych, zostały przez Radnych utrzymane. (...) W momencie obniżenia tylko ceny biletu miesięcznego została zachwiana relacja między cenami innych rodzajów biletów".
      Po tym jak zareagowaliśmy na tą niezasadną zmianę ceny, temat podjęły także inne media. Radni zobowiązali się do naprawienia swojego błędu podczas najbliższej sesji Rady Miasta w miesiącu styczniu. Z kalkulacji wynika, iż cena biletu trzymiesięcznego normalnego powinna wynosić 260,00 zł.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.15 - Kolizja zakończona napaścią na kierowcę

      W sobotę 12 stycznia br. roku w Baczynie na ulicy osiedlowej doszło do niewielkiej kolizji autobusu marki Solaris obsługującego linie 130 z samochodem osobowym. Do zdarzenia doszło gdy tył autobusu ślizgnął się na lodowej nawierzchni drogi i delikatnie zahaczył o lusterko samochodu jadącego z przeciwka. Straszy mężczyzna kierujący autem osobowym wezwał na pomoc syna, który serie wyzwisk w kierunku kierowcy autobusu zakończył napaścią. Napadnięty kierowca autobusu wezwał policję, która poza kolizją zajmie się sprawą pobicia, pomocny w tej sprawie na pewno będzie zapis z monitoringu zamontowanego w autobusie.
      Do wykonania kursu został wezwany autobus rezerwowy.
Foto: Autobusy n apętli w Baczynie

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.14 - WOŚP w tramwaju - fotorelacja

      W dniu wczorajszym, tj. 13 stycznie 2013 r. podczas XXI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było przejechać się Imprezowym tramwajem gorzowskim w którym kwestowano na rzecz WOŚP.
      Przejazd tramwajem zorganizował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wraz ze Sztabem WOŚP "Klub u Szefa" oraz Akademią Aktywności Młodych. Zamiast biletu można było złożyć datek na rzecz "Orkiestry".
      Poniżej kilka zdjęć z specjalnego przejazdu tramwaju


Więcej zdjęć i rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.12 - Zawieszone kursy szkolne

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w związku z feriami zimowymi od dnia 14 stycznia 2013 r. (poniedziałek) do dnia 25 stycznia 2012 roku (piątek) zawieszone zostają kursy szkolne oznaczone w rozkładach jazdy jako "wykonywane w dni nauki w szkole".
       Związane jest to z okresem ferii zimowych, a zawieszone kursy dotyczą linii 102, 103, 104, 106, 109, 112, 116, 119, 122, 125 i 401. Kursy na pozostałych liniach będą wykonywane jak dotychczas.
Foto: MAN NL202 #563 jako autobus szkolny na ulicy Pomorskiej

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.10 - MZK dla WOŚP

      Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie we współpracy ze sztabem WOŚP "Klub u Szefa" organizuje w dniu 13 stycznia 2013 roku przejazd specjalnym tramwajem. Przejazd będzie bezpłatny, a zamiast biletu będzie można złożyć datek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz pierwszy na WOŚP zamiast zabytkowego tramwaju N #100 wyjedzie tramwaj 105Na #117.
Szczegółowy rozkład jazdy:
- 13.02 jako linia nr 1 Wieprzyce - Silwana,
- 13.41 jako linia nr 1 Silwana - Wieprzyce,
- 14.32 jako linia nr 1 Wieprzyce - Silwana,
- 15.10 jako linia nr 3 Silwana - Osiedle Piaski,
- 15.57 jako linia nr 3 Osiedle Piaski - Silwana,
- 16.52 jako linia nr 3 Silwana - Osiedle Piaski.
- 17.32 jako linia nr 3 Osiedle Piaski - Silwana,
- 18.00 jako linia nr 1 Silwana - Wieprzyce,
Foto: WOŚPowa eNka na ul. Kazimierza Wielkiego

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.06 - Zmiana w rozkładzie linii 113

       Od najbliższego poniedziałku, tj. 7 stycznia 2012 r. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. wprowadza korektę w rozkładzie jazdy linii autobusowej 113.
       Zmiana będzie dotyczyć kursu wykonywanego w dni robocze z przystanku "Osiedle Staszica" w kierunku "Rondo Sybiraków" wykonywanego dotychczas o godzinie 13.10. Po zmianie kurs ten wykonywany będzie do miejscowości "Wawrów". Natomiast kurs o godzinie 13.35 zostanie wykonany tylko do "Ronda Sybiraków" zamiast do miejscowości "Wawrów".
Foto: MAN NL202 #573 linii 113 na ulicy Marcinkowskiego

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.04 - Styczniowe kalendarium

76 lat temu (27.01.1937)
uruchomienie miejskiej komunikacji autobusowej
68 lat temu (30.01.1945)
ostatni dzień funkcjonowania komunikacji miejskiej
53 lata temu (02.01.1960)
uruchomienie powojennej komunikacji autobusowej po otrzymaniu 5 autobusów San H-01B
53 lata temu (02.01.1960)
uruchomienie linii 101
22 lata temu (01.1991)
wprowadzenie do ruchu używanych autobusów Mercedes 0-305 zakupionych we Frankfurcie n/M
11 lat temu (01.01.2002)
uruchomienie linii 130 oraz 131
6 lat temu (20.01.2007)
zaprezentowaliśmy Kalendarz Miłośnika Komunikacji Miejskiej na 2007 rok
6 lat temu (21/22.01.2007)
dwa MANy NM192 kupione z przeznaczeniem do obsługi linii TESCO otrzymały reklame tejże sieci
6 lat temu (31.01.2007)
kolizja składu tramwajowego #117+#118 z TIRem na Rondzie Santockim
5 lat temu (03.01.2008)
pierwsza w historii kobieta za kierownicą autobusu miejskiego w Gorzowie
5 lat temu (05.01.2008)
z powodu gołoledzi na kilka godzin stanęła komunikacja miejska w całym mieście i poza jego granicami
5 lat temu (12/13.01.2008)
pierwsze kursy nowej linii nocnej N4
3 lata temu (29.01.2010)
autobus miejski uderzył w słup w centrum miasta
2 lata temu (24.01.2011)
udostępnienie pasażerom kursów zjazdowych, uruchomienie linii 401
Foto: Konstal N #100 na pętli Osiedle Piaski

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2013.01.02 - 53 lata linii 101

       W dniu dzisiejszym mijają 53 lata od uruchomienia linii autobusowej 101.
       Dokładnie 2 stycznia 1960 roku na ulice Gorzowa wyjechały autobusy linii 101. Wszystko za sprawą autobusów SAN H-01B, które w ilości 5 sztuk otrzymało Gorzowskie MPK pod koniec roku 1959. Przy ich pomocy uruchomiono powojenną komunikację autobusową, w pierwszej kolejności zaczęła funkcjonować właśnie linia 101.
       Linia ta łączyła ulicę Śląską (i mieszczące się tam zakłady Stilon) z ulicą Myśliborską, poprzez ulicę Towarową, Most na Warcie, ul. Sikorskiego, Estkowskiego, Kosynierów Gdyńskich i Matejki. Z czasem z racji swojej trasy była to najbardziej obciążona linia autobusowa, do obsługi której kierowano najwięcej autobusów.
       W roku 1962 trasę linii 101 wydłużono do pętli w Małyszynie, tak kursowała do 1970. Przez kolejnych 16 lat (do sierpnia 1986 roku) linia kursowała z kolei na skróconej trasie - do Osiedla Staszica (ulica Marcinkowskiego).
       Po swojej obecnej trasie (Śląska - Myśliborska/Słowiańska) kursuje od 8 sierpnia 1986 roku. W okresie od 18.02.2006 do 27.07.2007 w związku z budową nowego mostu na Warcie, jak wszystkie autobusy obsługujące zawarcie, również linia 101 jeździła poprzez Most Lubuski.
       Obecnie linia 101 poza kursami na pętlę przy Słowiańskiej posiada trzy inne warianty: na pętlę Złotego Smoka (obsługa Strefy Ekonomicznej), do Baczyny oraz Racławia (od lutego 2011). Obecnie nadal jest jedną z najbardziej obciążonych linii w mieście, w godzinach od 4.50 do 23.15 wykonuje kursy średnio co 17 minut.
Foto: Solaris Urbino 12 #526 linii 101 na pętli Złotego Smoka

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


Copyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora