Aktualności
Marzec 2012

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna
 
Aktualności Marzec 2012


2012.03.31 - Różanki, Wojcieszyce vs. MZK - 0:2

       Kolejne spotkanie poświęcone funkcjonowaniu komunikacji autobusowej we wschodniej części gminy Kłodawa nie przyniosło efektów. Odbyło się ono 15 marca br., udział w nim wzięli członkowie Rad Sołeckich Wojcieszyc, Różanek i Różanek-Szklarni, wójt Anna Mołodciak oraz kierownik Referatu Drogownictwa Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Promocji Urzędu Gminy Andrzej Kwiatkowski oraz kierownik organizacji przewozów w Wydziale Transportu Publicznego Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Kazimierz Michniewicz i kierownik Działu Planowania Przewozów Miejskiego Zakładu Komunikacji Leszek Stodolniak.
       Przypomnijmy, od lipca 2011 r. obsługę komunikacyjną miejscowości Różanki i Wojcieszyce przejął Miejski Zakład Komunikacji. Wcześniej do miejscowości tych docierały regularnie autobusy PKS, jednak oferta miejskiego przewoźnika była bardziej atrakcyjna cenowo. Do Różanek skierowano linię 124, a do Wojcieszyc 304. Od marca br. linia 124 zaczęła kursować tylko do Ustronia i Prefadomu, a dotychczasowa linia 304 pod zmienionym numerem jako linia 123 zaczęła okrężnie jeździć do Wojcieszyc przez Różanki, niestety tylko od i do pętli tramwajowej Silwana.
       Gmina dotuje każdy kilometr przejechany przez autobus MZK kwota 1,80 zł, skrócenie kursów do Silwany znacząco wpłynęło na niekorzyść mieszkańców. Wójt Anna Mołodciak zadeklarowała możliwość dopłacania za przejazdy autobusów linii 123 do przystanku przy ul. Jagiełły, czyli już na terenie miasta, niestety Wydział Transportu Publicznego i Miejski Zakład Komunikacji odrzucił możliwość wydłużenia linii 123 do śródmieścia, a także przyjęcia od gminy dodatkowych pieniędzy.
       Jak podaje strona wojcieszyce.info "(...) żaden z argumentów nie trafiał do przedstawicieli miasta oraz przewoźnika. Odbijali je jak piłeczki pingpongowe i w pewnym momencie sytuacja zaczęła robić się mało poważna. Dla przykładu: kiedy Waldemar Sonnek powiedział, że autobusy które niby to kończą bieg na przystanku przy Silwanie, i tak za chwilę jadą do śródmieścia, tyle że puste, kierownik Stodolniak stwierdził ale nie wszystkie! i zażądał wyliczenia tych jadących do zajezdni, całkiem jak gdyby to W. Sonnek, a nie on był odpowiedzialny za planowanie kursów."
       Czekamy więc na dalszy tok sprawy, gdyż władze gminy i mieszkańcy zapowiadają walkę o swoje.
Foto: Autobus linii 304 w miejscowości Wojcieszyce

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.30 - Zmiany w rozkładach od 1 kwietnia

       Miejski Zakład Komunikacji od dnia 1 kwietnia 2012 r. wprowadza zmiany w rozkładach jazdy linii autobusowych 107, 110, 111, 113, 401, 402, 404 i 405.
       I tak na liniach 107 i 110 uruchomione zostaną dodatkowe kursy, w związku z okresem wiosennym i wzmożonymi potokami pasażerskimi w rejon ogródków działkowych.
       Na linii 111 uruchomione zostaną dodatkowe kursy w soboty, niedziele i święta, w związku z okresem wiosennym i wzmożonymi potokami pasażerskimi w rejon cmentarza komunalnego.
       Na linii 113 zostanie uruchomiony dodatkowy kurs wykonywany w niedziele i święta: z pętli Os. Staszica w kierunku Ronda Sybiraków o godzinie 13.20, oraz z Ronda Sybiraków w kierunku Os. Staszica o godzinie 13.45.
Foto: MAN NL202 #566 linii 107, pętla Działkowców

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.29 - Ceny biletów i ulgi bez zmian

       Na wczorajszej sesji Rady Miasta uchwała dotycząca podwyżek cen biletów za przejazd środkami komunikacji miejskiej oraz odebraniu ulg niektórym grupom społecznym nie została podjęta.
       Podczas głosowania 7 radnych Platformy Obywatelskiej i Nadziei dla Gorzowa było za przyjęciem uchwały, oraz także 7 radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz SLD było przeciwko, 6 radnych wstrzymało się od głosu.
       Podwyżka cen biletów (jednorazowe do kwoty 2,80 zł normalny i 1,40 zł ulgowy) miała zasilić kasę Miejskiego Zakładu Komunikacji o kwotę około 200 tys. zł. pod warunkiem, że kolejni pasażerowie na wieść o droższych biletach nie zrezygnują z usług miejskiego przewoźnika. Ta sama uchwała zabierała jednocześnie bezpłatne ulgi w przejazdach między innymi radnym, czy rodzinom pracownikom Miejskiego Zakładu Komunikacji. W budżecie miejskiego przewoźnika brakuje około 2,5 mln. zł., jednak dyrektor przedsiębiorstwa Roman Maksymiak zapewnia pasażerów, że nie będzie dalszych cięć w rozkładach.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.28 - Rzucili butelką w autobus, posypało się szkło z szyb

       Wulgaryzmy, wyzwiska, kopanie autobusu i rzucanie butelkami w szyby - to wszystko spotkało kierowcę autobusu linii 122 w poniedziałkowy wieczór.
       Do zdarzenia doszło około godziny 23.00 podczas ostatniego kursu na trasie Czechów - Os. Staszica, na jednym z przystanków przy ulicy Warszawskiej. Grupa pijanych młodych ludzi zaczęła wyładowywać agresję na miejskim autobusie. Pod adresem kierowcy, który nie chciał wpuścić ich do środka pojazdu padały wulgaryzmy i obraźliwe słowa. Autobus obsługujący w tym dniu linię 122 to MAN NL202 #563, wandale nie oszczędzili i jego, zaczęli kopać w drzwi i bok pojazdu, na koniec rzucili w szybę butelką. Szyba oczywiście została wybita, na szczęście nikt nie ucierpiał ponieważ autobus był bez pasażerów, młodych ludzi szybko ujęła policja. Wszyscy wandale to mieszkańcy Gorzowa, mają od 20 do 22 lat. Najbardziej agresywnemu grozi 5 lat więzienia, postawiono mu zarzut uszkodzenia mienia. Straty miejski przewoźnik oszacował na 1.300 zł.
Rozmowa na ten temat na forum

Foto: Uszkodzony podczas poniedziałkowego wieczoru MAN NL202 #563

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.27 - Kolejna próba podwyżki cen biletów

       Na jutrzejszej sesji Rady Miasta prezydent Tadeusz Jędrzejczak ponownie podda pod głosowanie projekt uchwały dotyczący podwyżek cen biletów za przejazd komunikacją miejską. Przypomnijmy, iż próba forsowania uchwały miał już miejsce kilkukrotnie. Czyżby do czasu, aż znudzeni głosowaniem nad tą samą uchwałą radni zatwierdzą podwyżki? Pewnie tak.
       Tym razem projekt uchwały zawiera nie tylko propozycje zmian cen biletów, ale także ograniczenie ulg w przejazdach niektórym grupom społecznym.
       Przypomnijmy, podwyżka cen biletów (jednorazowe do kwoty 2,80 zł normalny i 1,40 zł ulgowy) ma zasilić kasę Miejskiego Zakładu Komunikacji o kwotę około 200 tys. zł. pod warunkiem, że kolejni pasażerowie na wieść o droższych biletach nie zrezygnują z usług miejskiego przewoźnika, a tak na pewno się stanie. W takim więc razie należało by się zastanowić nad sensem podwyżek, w ostatecznym rozliczeniu może dojść do takiej sytuacji, że przewoźnik więcej straci na odpływie pasażerów niż zyska na podwyżce cen biletów. Dodając do tego ciągłe zmniejszanie ilości kursów czy likwidację całych linii nie liczyłbym na 400 tys. zł. dodatkowego wpływu, lecz zająłbym się liczeniem strat jakie przyniesie podwyżka. Ostatni raz ceny za przejazd w obrębie miasta wzrosły rok temu.
Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.27 - Więcej kursów na linii 121

       Od dnia 28 marca 2012 r. (środa), Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadza zmiany w rozkładzie linii autobusowej 121 kursującej na trasie "Os. Staszica" - "Osiedle Chróścik".
       I tak w dni robocze zostanie uruchomiony dodatkowy kurs z pętli "Os. Staszica" o godzinie 13.45 wykonywany do pętli "Złotego Smoka-TPV" oraz z pętli "Złotego Smoka-TPV" w kierunku pętli "Os. Staszica" o godzinie 14.14.
Foto: MAN NG313 #594 linii 117, pętla Złotego Smoka-TPV

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.26 - Od dziś zmiany na 119 i 401

       Od dnia dzisiejszego, tj. 26 marca 2012 r. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadza zmiany w rozkładach jazdy linii autobusowych 119 i 401.
       I tak na linii 119 nastąpi zmiana godziny odjazdu kursu z pętli "Wieprzyce" z godziny 15.32 na 15.10 oraz z pętli "Chróścik" z godziny 15.45 na 15.25.
       Na linii 401 nastąpi zmiana godziny odjazdu kursu z pętli "Dekerta-Szpital" z godziny 15.05 na 14.21.
Foto: MAN NL202 #558 linii 401 na Rondzie Kosynierów Gdyńskich

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.25 - Wracają tramwaje na Wieprzyce

       Około godziny 13.30 ponownie ruszyły tramwaje w kierunku Wieprzyc.
      Przypomnijmy, około 9.30 tramwaj #261 w okolicy Osiedla Słonecznego uszkodził pantograf i doprowadził do zerwania sieci trakcyjnej. Odbiornik prądu musiał zostać zdemontowany, tramwaj zepchnięty do zajezdni, a uszkodzoną siecią zając się musieli fachowcy. Na Wieprzyce kursowała autobusowa komunikacja zastępcza z częstotliwością około 10 minut, na linii 1 kursowały dwa tramwaje na trasie Silwana - Dworzec Główny PKP - Silwana, a na linii 2 tylko jeden wóz (również na skróconej trasie - do dworca PKP). Wszystko przez to, że dwa wozy utkwiły w okolicy uszkodzonego odcinka. Bez większych zakłóceń kursowała linia 3.
Foto: Pogotowie sieciowe w trakcie naprawy uszkodzonej sieci na Al. 11 listopada.

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.25 - Awaria na Wieprzycach nie kursują tramwaje

       Uwaga pasażerowie linii 1 i 2 korzystający z połączenia tramwajowego w rejon Wieprzyc. W związku z awarią sieci trakcyjnej, aż do odwołania nie kursują tramwaje linii 1 i 2 na odcinku Zakład Energetyczny - Wieprzyce - Zakład Energetyczny.
       Na trasie Arsenał - Wieprzyce - Arsenał Miejski Zakład Komunikacji wprowadził autobusową komunikację zastępczą. Tramwaje linii 1 i 2 kursować będą na skróconej trasie - do pętli Dworzec Główny PKP. W związku z tym, iż na uszkodzonym odcinku sieci utkwiły dwa pojazdy obsługujące linie 1 i 2, należy spodziewać się nie regularnego kursowania tramwajów na tych liniach.
Foto: Pierwszy tramwaj, który nie dotarł dziś na Wieprzyce. "Jedynka" dalej pojedzie jako linia 4.

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.23 - Dodatkowe autobusy do Strefy Ekonomicznej 24 marca

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w w najbliższą sobotę, tj. 24 marca br uruchamia dodatkowe kursy na liniach autobusowych 101, 103, 104 i 117. obsługujące Specjalną Strefę Ekonomiczną.
       Na linii 101 kurs o godzinie 5.05 z pętli "Śląska" zostanie przedłużony do pętli "Złotego Smoka".
       Na linii 103 zostanie wykonany dodatkowy kurs o godzinie 14.22 z pętli "Złotego Smoka-TPV" w kierunku pętli "Strażacka". Jednocześnie kurs z pętli "Slowiańska-TESCO" o godzinie 14.24 nie będzie wykonany.
       Na linii 104 zostanie wykonany dodatkowy kurs o godzinie 5.05 z pętli "Ustronie" w kierunku pętli "Złotego Smoka", oraz dodatkowy kurs powrotny o godzinie 14.10 z pętli "Złotego Smoka" w kierunku "Ustronie" oraz 18.17 z pętli "Złotego Smoka - TPV" w kierunku "Ustronie"
       Na linii 117 zostanie wykonany dodatkowy kurs o godzinie 5.20 z przystanku "Zakład Energetyczny" w kierunku pętli "Złotego Smoka-TPV".
Foto: MAN NG313 #594 i MAN NG313 #595, pętla Złotego Smoka

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.22 - Odwołanie dodatkowych kursów ze Złotego Smoka

       W dniu dzisiejszym, tj. 22 marca br. odwołane zostają wcześniej zapowiedziane dodatkowe kursy na liniach autobusowych 103, 104 i 117 z pętli "Złotego Smoka" w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
       Jak poinformował na swojej stronie Miejski Zakład Komunikacji odwołanie tychże kursów nastąpiło z przyczyn niezależnych od MZK.
Odwołane kursy:
- 18.15 na linii 103,
- 18.15 na linii 117,
- 18.17 na linii 104.
Foto: MAN NG313 #594, linia 126, pętla "Złotego Smoka".

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.21 - Zmiana rozkładu na linii 122 - od 23 marca

       Od dnia 23 marca 2012 r. (piątek), Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy linii 122 łączącej Osiedle Staszica z Osiedlem Janice i Czechowem.
Dni robocze zmiany godzin odjazdów kursów:
- z pętli Os. Staszica z godziny 17.20 na 17.15 i z 18.20 na 18.40,
- z pętli Czechów z godziny 17.45 na 17.40 i z 18.53 na 19.05.
Niedziele i święta godzin zmiany odjazdów kursów:
- z pętli Osiedle Staszica z godziny 18.40 na 18.45,
- z pętli Czechów z godziny 19.05 na 19.10.
Foto: Jelcz 120MM2 #517 linii 122 na przystanku w Czechowie

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.20 - Kolizja tramwaju z samochodem na ul. Warszawskiej

       W dniu dzisiejszym (tj. 20 marca br.) około godziny 7.10 na skrzyżowaniu ulicy Głowackiego i Warszawskiej doszło do kolizji tramwaju z samochodem osobowym.
       Pod jadący z kierunku pętli Silwana tramwaj #253 wjechało Renault Laguna. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż kierująca pojazdem osobowym kobieta chciała zawrócić w miejscu niedozwolonym, przy czym nie zachowała należytej ostrożności. W zdarzeniu ucierpiało dziecko podróżujące samochodem, na miejsce zostało wezwane pogotowie, które udzieliło niezbędnej pomocy na miejscu.
       Tramwaje ruszyły około godziny 7.40. Objazdem skierowano jeden z kursów linii autobusowej 122 (przez ul. Głowackiego i Nową).
Foto: Tramwaj #253 na ulicy Warszawskiej, kilka metrów przed miejscem w którym doszło do kolizji.

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.20 - Dodatkowe autobusy ze Strefy Ekonomicznej 21-23 marca

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w dniach 21-23 marca 2012 roku (środa - piątek) uruchamia dodatkowe kursy ze Strefy Ekonomicznej na liniach autobusowych 103, 104 i 117.
       Na linii 103 zostanie wykonany dodatkowy kurs o godzinie 18.15 z pętli "Złotego Smoka-TPV" w kierunku pętli "Strażacka". Jednocześnie kurs z pętli "Slowiańska-TESCO" o godzinie 18.20 nie będzie wykonany.
       Na linii 104 zostanie wykonany dodatkowy kurs o godzinie 18.17 z pętli "Złotego Smoka-TPV" w kierunku "Ustronie".
       Na linii 117 zostanie wykonany dodatkowy kurs o godzinie 18.15 z pętli "Złotego Smoka-TPV" w kierunku "Orląt Lwowskich".
Foto: MAN NG313 #595 linii 126 na ulicy Mosiężnej

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.19 - Tramwaj wypadł z szyn

       W dniu wczorajszym, tj. 18 marca 2012 r. na ulicy Pomorskiej wykoleił się tramwaj.
       Popularnie zwany "helmutem" wagon wypadł z torów na wysokości marketu "Intermarche", w momencie przejazdu przez zwrotnicę. Do zdarzenia doszło około godziny 14.15, przerwa w ruchu trwała około 30 minut. Pojazd został wstawiony na szyny i mógł kontynuować jazdę.
       Specjalna komisja złożona z pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacji w wyniku przeprowadzonego dochodzenia wyjaśniającego ustaliła, iż powodem wykolejenia się tramwaju był nieznany przedmiot, który utkwił między szynami na zwrotnicy.
Foto:6EGTW #223 linii 4, ul. Pomorska

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.17 - Korekty na linii 102 - od 19 marca

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, od dnia 19 marca 2012 roku (poniedziałek) wprowadzona zostanie korekta w rozkładzie jazdy linii autobusowej 102.
       I tak zmiana dotyczyć będzie kursu wykonywanego z pętli "Śląska" w kierunku "Dekerta-Szpital" o godzinie 14.35, zostanie on przesunięty na godzinę 13.40.
       Przypominamy, iż linia 102 kursuje tylko w dni nauki w szkole.
Foto: MAN NL202 #557 linii 102 na ulicy Dekerta

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.16 - Dodatkowe kursy na linii 113 w dniu 17 marca

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w najbliższą sobotę, tj. dnia 17 marca 2012 roku, uruchamia dodatkowe kursy do i z przystanku "Rondo Sybiraków" na linii 113.
       Dodatkowe kursy zostaną wykonane z przystanku "Jagiełły"" o godzinie 5.23 w kierunku przystanku "Rondo Sybiraków" oraz z "Ronda Sybiraków" w kierunku "Osiedla Staszica" - o godzinie 14.13.
Foto: Autobusy linii 113 na ulicy Podmiejskiej

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.16 - Dodatkowe autobusy do Strefy Ekonomicznej 17 marca

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w sobotę 17 marca 2012 roku uruchamia dodatkowe kursy na liniach 101, 103, 104 i 117 obsługujące Specjalną Strefę Ekonomiczną.
       Na linii 101 kurs o godzinie 5.05 z pętli "Śląska" zostanie przedłużony do pętli "Złotego Smoka".
       Na linii 103 zostanie wykonany dodatkowy kurs o godzinie 18.15 z pętli "Złotego Smoka-TPV" w kierunku pętli "Strażacka".
       Na linii 104 zostanie wykonany dodatkowy kurs o godzinie 5.05 z pętli "Ustronie" w kierunku pętli "Złotego Smoka", oraz dodatkowy kurs powrotny o godzinie 18.15 z pętli "Złotego Smoka" w kierunku "Ustronie".
       Na linii 117 zostaną wykonane dodatkowy kurs o godzinie 5.20 z przystanku "Zakład Energetyczny" w kierunku "Złotego Smoka-TPV", oraz z pętli "Złotego Smoka-TPV" w kierunku "Orląt Lwowskich" o godzinie 18.16.
Foto: Autobusy linii 101 i 104 na pętli Złotego Smoka

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.15 - Od 17 marca br. korekty na 108 i 111

       Od dnia 17 marca 2012 r. (sobota), Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadza korekty w rozkładzie jazdy linii autobusowych 108 i 111.
       I tak na linii 108 korekcie ulegnie zmiana godzina odjazdu kursu wykonywanego w soboty z przystanku "Zakład Energetyczny" z godziny 6.30 na 6.35.
       Na linii 111 korekcie ulegnie zmiana godzina odjazdu kursu wykonywanego w soboty, niedziele i święta z pętli "Chwalęcice" z godziny 6.15 na 6.18, oraz z pętli "Śląska" z godziny 9.45 na godzinę 9.50.
Foto: MAN NM192 #577 linii 108, pętla Borek

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.12 - Zmiana lokalizacji przystanku "Kobylogórska SP4"

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, od dnia jutrzejszego, tj. 13 marca 2012 roku (wtorek), aż do odwołania zmianie ulegnie lokalizacja przystanku "SP4" przy ul. Kobylogórskiej w kierunku centrum miasta. Przystanek zostanie przesunięty o około 30 metrów dalej, w kierunku skrzyżowania ulicy Kobylogórskiej z ulicą Koniawską.
Foto: Autobus Neoplan N4016 opuszczający przystanek "SP4"

Podziel się:


Dodał: R. Skarżyński


2012.03.09 - Dodatkowe autobusy do Strefy Ekonomicznej 10 marca

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w sobotę 18 lutego 2012 roku uruchamia dodatkowe kursy na liniach 101, 103, 104 i 117 obsługujące Specjalną Strefę Ekonomiczną.
       Na linii 101 kurs o godzinie 5.05 z pętli "Śląska" zostanie przedłużony do pętli "Złotego Smoka".
       Na linii 103 zostanie wykonany dodatkowy kurs o godzinie 14.22 z pętli "Złotego Smoka-TPV" w kierunku pętli "Strażacka".
       Na linii 104 zostaną wykonane dodatkowe kursy o godzinie 5.05 i 7.10 z pętli "Ustronie" w kierunku pętli "Złotego Smoka", oraz dodatkowe kursy powrotne o godzinie 14.10 i 16.25 z pętli "Złotego Smoka" w kierunku "Ustronie".
       Na linii 117 zostaną wykonane dodatkowy kurs o godzinie 5.20 z przystanku "Zakład Energetyczny" w kierunku "Złotego Smoka-TPV", oraz z pętli "Złotego Smoka-TPV" w kierunku "Orląt Lwowskich" o godzinie 14.15.
Foto: Autobusy linii 101 i 104 na pętli Złotego Smoka

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.09 - Rozkładowe korekty - od 9 marca

       Począwszy od dzisiaj, w przeciągu kilku najbliższych dni Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadzi korekty w rozkładach jazdy linii autobusowych 100, 115 i 122.
       I tak od 9 marca 2012 r. (piątek) nastąpi pierwsza korekta - na linii 122 w dni robocze, soboty, niedziele i święta kurs z pętli "Janice" z godziny 22.05 zostanie przesunięty na godzinę 22.00
       Od dnia 12 marca 2012 r. (poniedziałek) korekcie ulegnie rozkład jazdy linii 100 - kurs w dni robocze z pętli "Os. Staszica" z godziny 14.25 zostanie przesunięty na godzinę 14.39 oraz z pętli "Borek" z godziny 15.08 na godzinę 15.20.
       Od dnia 13 marca 2012 r. (wtorek) korekta dotknie linii 115, w dni robocze kurs z pętli "Wieprzyce" z godziny 18.40 zostanie przesunięty na godzinę 18.45.
Foto: Jelcz 120MM/2 linii 122 na pętli w Czechowie

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.07 - Schematy linii: zamiast na Os. Staszica trafisz do Wojcieszyc

       Każdy pasażer niezorientowany w schemacie połączeń środków miejskiego transportu publicznego w Gorzowie, może skorzystać z pomocy jaką daje mu mapa połączeń tramwajowych i autobusowych. Na większości przystanków na których zlokalizowane są wiaty znajduje się taki schemat, jednak jak często można zaobserwować - mocno nieaktualny. Wciąż można spotkać schemat połączeń z 2008 roku, między innymi widnieje tam linia 123 czy 214, która została zlikwidowana w 2009 roku. Linia 123 natomiast zupełnie zmieniła swoją trasę i potencjalny pasażer chcący dostać się z Górczyna na Osiedle Staszica po wejściu do autobusu linii 123 dojedzie do... Wojcieszyc. Chcąc dojechać do Racławia według schematów jakie można spotkać na przystankach mamy tylko jedną możliwość - liniami 120 i 303 z pętli autobusowej na Wieprzycach. Tymczasem w chwili obecnej stamtąd nie ma ani jednego kursu, jakże zdziwiony byłby nasz potencjalny pasażer który po przebyciu kilku kilometrów tramwajem w pobliże granicy administracyjnej miasta nie znajdzie żadnego połączenia z tą miejscowością o której wszak informował go schemat sieci.
       Sprawdziliśmy jak sprawa schematów wygląda w innych miastach. Jak się okazuje zupełnie inaczej, np. w Poznaniu ciężko znaleźć nieaktualny plan siatki połączeń, a w wielu przypadkach nanoszone są nawet tymczasowe zmiany i objazdy.
       Warto zwrócić uwagę, iż w kilkudziesięciu nowych wiatach "Gorzów Przystań", które zostały zakupione w roku ubiegłym nie zamieszczono w ogóle schematów. Na większości pozostałych wiszą one niezmiennie od czasu ich ustawienia, a zamieszczenie nowszych schematów związane jest jedynie z dewastacją wiaty podczas której ucierpiała także szyba z zamieszczonym planem.
Foto: Fragment schematu sieci tramwajowej i autobusowej znajdującego się na jednym z przystanków. Trasy tylko dwóch z dziewięciu tu widocznych linii są aktualne. Reszta zmieniła swoją trasę lub została zlikwidowana.

Schematy linii tramwajowych i autobusowych w Gorzowie

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.02 - Marcowe kalendarium

39 lat temu (31.03.1973)
wybudowanie linii tramwajowej i pętli na Osiedle Piaski
12 lat temu (04.03.2000)
wprowadzenie do ruchu autobusów Solaris Urbino 12 #526-#533
11 lat temu (03.2001)
kolejne autobusy Solaris Urbino 12 wprowadzone do ruchu (#542-#545)
6 lat temu (16.03.2006)
do Gorzowa przybyły nowo zakupione trzy używane autobusy MAN NL202 (#557-#559)
6 lat temu (23.03.2006)
kolejne autobusy w Gorzowie: Neoplan N4016 (3 sztuki: #560-#562), Solaris Urbino 12 III (3 sztuki: #554-#556)
3 lata temu (11.03.2009)
testy autobusu SolCity SM12
3 lata temu (03.2009)
w 13-stu autobusach pojawiły sie monitory LCD z reklamami
2 lata temu (01.03.2010)
zmiana nazwy pętli "Myśliborska" na "Słowiańska-TESCO"
2 lata temu (28.03.2010)
I Gorzowska Tramwajada
rok temu (03.03.2011)
rozstrzygnięcie przetargu na dostawę nowych autobusów MAN NL283 Lion's City
rok temu (30.03.2011)
Obroniliśmy tramwaje! Przekazanie petycji na sesji Rady Miasta
Foto: Konstal 105Na #125 linii 2 na ulicy SIkorskiego

Jeśli chcesz dodać ważne wydarzenie do kalendarium - kliknij

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


2012.03.01 - Komunikacja miejska od 1 marca inaczej
przypominamy dokładną listę zmian


       Od dziś (1 marca 2012 r.) wchodzą w życie zapowiadane od dawna zmiany w funkcjonowaniu autobusowej komunikacji miejskiej. Wszystko spowodowane jest ogromną kilkumilionową dziurą w kasie miejskiego przewoźnika.
              Zmiany najbardziej odczują mieszkańcy Górczyna (cięcia na liniach 104, 126, 127, 132, A), Osiedla Staszica (cięcia na liniach 100, 105, 113, 122, 127) oraz pasażerowie dojeżdżający na cmentarz komunalny przy ul. Żwirowej, tam przestaną kursować dwie z trzech linii autobusowych (105 i 132). Powody do niezadowolenia będą mieli także mieszkańcy Wawrowa oraz osiedla Janice, tam w weekendy częstotliwość wykonywanych kursów na liniach 113 i 122 spadnie o połowę - do godziny.
       Jako, że zmiany nie dotkną zaledwie siedmiu linii autobusowych, przygotowaliśmy dokładną listę zmian na wszystkich pozostałych.
Linia 100
- likwidacja po 3 kursy do i z "Siedlic" w soboty niedziele i święta,
- likwidacja kursów do i z "K-SSSE"
Linia 101
- dodatkowy kurs do "K-SSSE"
Linia 103
- korekty godzin odjazdów kursów z pętli "Strażacka" i "Osiedle Poznańskie"
Linia 104
- likwidacja 8 kursów do i z "Ustronia" w soboty,
- likwidacja 6 kursów do i z "Ustronia" w niedziele i święta
Linia 105
- całkowita likwidacja linii
Linia 106
- likwidacja kursów o godzinie 9.30 i 14.15 z pętli "Wieprzyce" w dni robocze (wykonywane będą jako linia 120)
- uruchomienie kursów o godzinie 8.00 i 12.00 z pętli "Wieprzyce" (w zamian za kursy linii 302)
Linia 107
- likwidacja 1 kursu z pętli "Działkowców", oraz jednego z przystanku "Rondo Górczyńskie"
- skrócenie trasy jednego z kursów z pętli "Działkowców" do "Ogrody Kasprzaka" (Wcześniej wykonywany do "Koszęcina").
Linia 108
- w soboty kurs o godzinie 12.30 z pętli "Borek" wykonywany będzie do przystanku "Orląt Lwowskich" (wcześniej "Śląska").
Linia 109
- w niedziele i święta kurs o godzinie 17.55 z pętli "Koszęcin" wykonywany będzie do przystanku "Orląt Lwowskich" (wcześniej "Śląska").
Linia 110
- likwidacja po jednym kursie w dni robocze z pętli "Ogrody Kasprzaka" i "Osiedle Staszica"
Linia 112
- w soboty kurs o godzinie 16.50 z pętli "Bolemin" wykonywany będzie do przystanku "Orląt Lwowskich" (wcześniej "Śląska").
- w soboty kurs o godzinie 19.10 z pętli "Łagodzin" wykonywany będzie do pętli Śląska (wcześniej "Orląt Lwowskich").
Linia 113
- w dni robocze likwidacja 7 kursów do "Wawrowa", 8 kursów z "Wawrowa", oraz skrócenie jednego kursu do przystanku "Rondo Sybiraków",
- w soboty likwidacja 10 kursów do "Wawrowa", 8 kursów z "Wawrowa", oraz skrócenie jednego kursu do przystanku "Rondo Sybiraków",
- w niedziele i święta likwidacja 8 kursów do i z "Wawrowa"
Linia 114
- likwidacja 3 kursów do "Wawrowa", pozostałe 3 skrócone do przystanku "Rondo Sybiraków", oraz likwidacja dwóch kursów do "Ustronia" i "Prefadomu"
Linia 115
- zmiana godzin odjazdów,
- likwidacja porannego kursu o 4.35 w dni robocze,
- kurs 301 o godzinie 23.15 wykonany zostanie jako linia 115 (po trasie 301)
Linia 116 (wcześniej 216)
- zmiana przystanku początkowego dla kursu o godzinie 13.20 w soboty,
- kurs o 5.20 w niedziele i święta z przystanku "Zakład Energetyczny" wykonany zostanie jako linia 118 do "Brzozowca" przez "Orzelec"
Linia 118
- w dni robocze kurs linii 116 o godzinie 19.55 zostanie wykonany jako linia 118
- kurs o 5.20 w niedziele i święta z przystanku "Zakład Energetyczny" wykonany zostanie jako linia 118 do "Brzozowca" przez "Orzelec" (wcześniej kurs linii 216)
Linia 120
- uruchomienie linii 120,
- dwa kursy na trasie "Wieprzyce" - "Stanowice" - "Wieprzyce" wykonywane dotychczas do Bogdańca jako linia 106
Linia 122
- w dni robocze likwidacja 7 kursów do i z "Janic",
- w soboty likwidacja 11 kursów do i z "Janic",
- w niedziele i święta likwidacja 8 kursów do i z "Janic",
Linia 123 (wcześniej 304)
- skrócenie trasy do pętli "Silwana",
- w dni robocze wszystkie kursy wykonywane będą przez "Różanki"
Linia 124
- likwidacja kursów do Różanek w dni robocze,
- skrócenie kursów w dni robocze po godzinie 17.00 do "Ustronia",
- skrócenie większości kursów w soboty, niedziele i święta do "Ustronia",
- dodatkowe kursy w dni robocze (częstotliwość 20 minut), soboty, niedziele i święta (częstotliwość co 30 minut),
Linia 125
- dodatkowe 2 kursy do i z pętli "Dekerta-Szpital" w dni robocze,
- dodatkowy 1 kurs do i z pętli "Dekerta-Szpital" w soboty, niedziele i święta
Linia 126
- likwidacja 8 kursów do i z pętli "Dekerta-Szpital" w soboty,
- likwidacja 6 kursów do i z pętli "Dekerta-Szpital" w niedziele i święta
Linia 127
- całkowita likwidacja linii
Linia 130
- kurs o godzinie 13.25 z przystanku "Zakład Energetyczny" przedłużony zostanie do miejscowości "Racław"
Linia 131
- likwidacja porannego kursu w dni robocze z pętli "Wieprzyce"
Linia 132
- całkowita likwidacja linii
Linia 301
- kurs wykonywany po obecnej trasie, jednak pod szyldem linii 115
Linia 302
- likwidacja linii, kursy do Gostkowic przejęte przez linię 106
Linia 304
- zmiana numeru na 123.
Foto: MAN NL283 Lion's City #598 na pętli przy cmentarzu komunalnym

Rozmowa na ten temat na forum

Podziel się:

Dodał: R. Skarżyński


Copyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora