Aktualno¶ci
PaĽdziernik 2009

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna
 
Aktualno¶ci PaĽdziernik 2009


2009.11.30 - Spalił się wagon tramwajowy #118

       W wyniku pożaru na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie spaleniu uległ jeden z dwóch wagonów naszego najnowszego składu tramwajowego.
       Do zdarzenia doszło dzisiaj (30 listopada 2009 roku) około godziny 16.15 na torach odstawczych zajezdni przy ulicy Kostrzyńskiej. Z niewiadomych w chwili obecnej przyczyn zapalił się drugi wagon składu #117+#118. Wezwana na miejsce straż około godziny walczyła z tl±cym się wagonem. W tym czasie uległ on całkowitemu spaleniu. Na szczę¶cie zł±czony z nim wagon #117 wyszedł z tego bez szwanku.
       Skład tramwajowy 105Na #117+#118 jest najnowszym w taborze MZK. Mimo, iż wagony 105N zostały wyprodukowane w latach 1975-1976, to przeszły szereg modyfikacji. W 1983 roku zostały przebudowane na typ 105Na, a w 1998 przeszły kapitalny remont w MZNT Kraków. Remont ten miał być pami±tk± po obchodach 100-lecia komunikacji tramwajowej w Gorzowie. Od tego czasu skład tramwajowy #117+#118 był najnowszym w Gorzowie. Pasażerowie chwalili go za miękkie siedzenia, niemal bezgło¶n± jazdę oraz bezszelestnie zamykaj±ce się powoli drzwi. Również kabina motorniczego przeszła całkowit± metamorfozę. Zmian od strony technicznych było znacznie więcej. To spowodowało między innymi, iż poł±czenie wagonu #117 z innym posiadanym przez Miejski Zakład Komunikacji jest niemożliwe.
       Jakie będ± dalsze losy pozostałego ze spalonego składu wagonu? Będziemy informować.
Foto: Spalony wagon #118 na terenie zajezdni

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.30 - Linie 4 i 5 od dzisiaj woż± pasażerów na Dworzec

       Dzisiaj około godziny 5.20 na pętlę pod Dworcem zawitały liniowe tramwaje.
      Najpierw przyjechała "czwórka" z Silwany, nawet z pasażerem. Krótko po nim "piątka" z Osiedla Piaski. Ostatni raz liniowe kursy do Dworca wykonywane były blisko 20 lat temu.
      Oficjalne otwarcie nowych linii tramwajowych miało miejsce po godzinie 10. Wtedy to zabytkowy tramwaj Konstal N #100 wjechał na ulicę Dworcową (oczywiście jako linia 5). W związku z tym na około godzinę wstrzymano liniowe "czwórki" i "piątki". Tramwaj przywiózł zaproszonych gości z Polski i Niemiec, w tym przedstawicieli zakładu komunikacji miejskiej w Berlinie. Uroczyste otwarcie linii zbiegło się z podpisaniem porozumienia dotyczącego wspólnego biletu Gorzów – Berlin, który uprawnia w ramach przejazdów grupowych do korzystania z komunikacji miejskiej w Gorzowie jak i w Berlinie. To właśnie z tego powodu zabytkowy tramwaj "zburzył" symbolicznie ustawioną na wjeździe na pętlę pod Dworcem Bramę Branderburdzką.
      Podróżni przyjeżdżający do Gorzowa z niedowierzaniem pytali czy stojącymi na pętli tramwajem można jechać do miasta. Dopytywali czy aby to nie jakaś awaria lub przejazd promocyjny. większość z nich pozytywnie wypowiadała się na temat uruchomienia połączenia z Dworca PKP, również co jakiś czas słychać było słowo "nareszcie".
      Wbrew pozorom tramwaj na ulicy Dworcowej nie powoduje zbyt dużego hałasu tak jak ma to miejsce na ulicy Chrobrego. Jedna z mieszkanek kamienicy obok której zaczęły przejeżdżać tramwaje z uśmiechem powiedziała "myślałam, że będzie gorzej". Niepocieszeni są natomiast taksówkarze, narzekają na zmianę organizacji ruchu i tramwaje stające na pętli z którymi przyszło im ją teraz współdzielić. Pojazdy Miejskiego Zakładu Komunikacji zabierają także część pasażerów korzystających dotychczas z taksówek, co zapewne jest głównym powodem narzekań przedstawicieli tej branży.
      Przypomnijmy, od dzisiaj można dojechać na Dworzec liniami 4 ( z pętli Silwana) oraz 5 (z pętli Piaski). Tramwaje kursują w dni robocze od godziny 5.00 (pierwszy kurs z Silwany) do 23.05 (ostatnie kursy obu linii z Dworca).
Foto: "Piątka" pod Dworcem PKP

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.28 - Od dzisiaj pojedziemy Wybickiego

       W związku z kończącymi się pracami drogowymi na ulicy Wybickiego, od dzisiaj, tj. 28 listopada 2009 roku (sobota), autobusy jeżdżące dotychczas objazdem przez ulicę Orląt Lwowskich (linie 100, 101, 103, 111, 125, A i B) z powodu remontu wrócą na swoje stałe trasy.
       Ponadto zlikwidowany zostanie tymczasowy przystanek "Orląt Lwowskich" zlokalizowany przy hotelu Qubus. Autobusy będą zatrzymywały się na swoich stałych przystankach.
Foto: MAN NL202 #573 linii 113 na remontowanej ulicy Wybickiego

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.27 - 28 listopada więcej kursów na A

       Miejski Zakład Komunikacji w związku z uruchomieniem dodatkowych sobotnich zmian w firmie BAMA, w najbliższą sobotę (28 listopada 2009 roku) uruchamia dodatkowe kursy na linii autobusowej A do i z pętli "Ogródki Kasprzaka".
       I tak w dodatkowy kurs w kierunku Kasprzaka pojadzie z przystanku "KEN" o godzinie 5.15.
       W kierunku powrotnym będzie dodatkowy kurs z Ogródków Kasprzaka o godzinie 14.17.
Foto: Solaris Urbino12 #545 linii A, ogródki Kasprzaka

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.27 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 28 listopada

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w sobotę 28 listopada 2009 roku uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 101, 104 i 130.
      I tak kurs na linii 101 z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka. Ponadto uruchomiony zostanie kurs o godzinie 13.05 ze Śląskiej. W kierunku powrotnym uruchomionz zostanie dodatkowz kurs o godzinie 14.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 i 13.00 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 14.13 i 22.16.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężną i Złotego Smoka.
Foto: Autobusy na pętli Złotego Smoka

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.26 - 30 listopada pojedziemy tramwajem na Dworzec Główny!

       To już pewne. Po blisko 20 latach wrócą tramwaje pod Dworzec, zaczną jeździć już od najbliższego poniedziałku.
       30 listopada 2009 roku jest tą, oczekiwaną aż od kwietnia datą, kiedy to linie tramwajowe 4 i 5 wrócą na ulice Dworcową i pętle tramwajowa przy stacji PKP.
       Przypomnijmy, pierwotnie nowe połączenie miało zostać uruchomione na wakacje - 1 lipca. Pojawiły się wtedy problemy ze strony Miejskiego Inżyniera Ruchu, który uważał, że tramwaj na ulicy Dworcowej spowoduje znaczne pogorszenie warunków komunikacyjnych w tym rejonie. Jego zdaniem nie było możliwości, aby puszczono tramwaj pod dworzec bez przebudowy infrastruktury drogowej i zmian w organizacji ruchu (między innymi budowy sygnalizacji świetlnej wzbudzanej przez tramwaj).
       Na początku lipca Miejski Zakład Komunikacji doszedł jednak do porozumienia z Miejskim Inżynierem Ruchu. ""Na ulicy Dworcowej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Natomiast ulica Jancarza i Składowa zostanie podporządkowana ulicy Dworcowej. Dzięki temu tramwaje będą miały pierwszeństwo" - mówił Cezary Mieszkowski.
       Prezydent Tadeusz Jędrzejczak zapewniał, iż po zakończeniu remontu ulicy Sikorskiego plany zostaną zrealizowane i pierwsi pasażerowie będą mogli odjechać z pod dworca tramwajem jeszcze w listopadzie.
       Linia nr 4 kursować będzie na trasie Silwana - Dworzec, natomiast linia 5 - z Osiedla Piaski na Dworzec. Jak zapowiadano w pierwszej połowie roku, linie mają mieć częstotliwość co 20 minut każda, co da nam tramwaj spod dworca co 10 minut. Rozkład ma być dostosowany do połączeń kolejowych, tak, ażeby pasażerowie wyjeżdżający z Gorzowa, bądź przyjeżdżający do miasta, mieli dogodne połączenie tramwajowe. Cieszy to głównie pasażerów wczesnoporannych pociągów, jak i tych przyjeżdżających do Gorzowa około godziny 23, kiedy to nie funkcjonuje już dzienna komunikacja miejska, a jedynie nieliczne i rzadko kursujące linie autobusowe nocne.
       Linia tramwajowa 4 po raz pierwszy uruchomiona została w 1951 roku. Do 1954 kursowała na trasie Stary Rynek - Grobla - Kobylogórska. Następnie wydłużono ją od ulicy Tkackiej, przez Obrońców Stalingradu i Sikorskiego do Starego Rynku, dalej starą trasą. Jednak w listopadzie 1955 z powrotem ją skrócono. Po takiej trasie kursowała do 1960 roku. 31.10.1977 roku linia 4 zawitała pod Dworzec Główny. Na trasie Silwana - Dworzec jeździła do 2 lutego 1990 roku.
       Linia tramwajowa 5 ulica Dworcowa jeździła już od początku jej uruchomienia, tj. od grudnia 1952 roku. W roku 1954 zmieniono jej numer na 1, jednak trasa pozostała niezmieniona (Dworcowa-Sikorskiego-Warszawska-Podmiejska-Pomorska-Walczaka). Ponownie linia 5 ruszyła w czerwcu 1981 roku, i docierała na Osiedle Piaski do 2 września 1991 roku.
       W latach 1943 i 1944 pod Dworcem można było spotkać także linię nr 3.
Foto: Skład #114+#115 na pętli pod Dworcem

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.25 - Nazwy przystanków bardziej przyjazne

       Wiele przystanków komunikacji miejskiej posiada nazwy niewiele mówiące o ich lokalizacji.
       Nazwy powstały od sklepów, firm, zakładów czy innych obiektów niegdyś znajdujących się w pobliżu. I tak swego czasu mieliśmy "WUSP" (obecnie "Marcinkowskiego"), "Słowiańska" (obecnie "Katedra"), "PZU" (obecnie "Plac Staromiejski") czy "Stolbud" (obecnie "Rondo Gdańskie"). Często nazwy przystanków na danej ulicy były numerowane, jak np. Strażacka I, II, III, IV, V..., a wszystko to z powodu braku punktów orientacyjnych od których można by nadać przystankom nazwy.
       Istnieją też przypadki nadawania dwóm przystankom pod rząd tej samej nazwy, jak np. "Rondo Piłsudskiego" (przystanek na Alei Odrodzenia, oraz na ulicy Piłsudskiego tuz za rondem). Zdecydowanie ten drugi powinien nosić nazwę "Park", analogicznie jak przystanki znajdujące się po drugiej stronie Parku Kopernika na ulicy Walczaka.
       O ile najbardziej kontrowersyjne nazwy zostały już w większości zmienione w ubiegłych latach, o tyle inne wciąż pozostały. Młodszym mieszkańcom miasta nazwy typu "Krystyna" czy "Barbara" nic nie mówią, a sklepy od których wzięły nazwy już kilkakrotnie się zmieniały.
       Wszystko jednak wskazuje, iż na kolejne zmiany jak najbardziej można liczyć. Od 19 listopada 2009 roku zmieniono nazwy części przystanków w Kłodawie i Santocku. Po tych zmianach na forum dyskusyjnym portalu www.komunikacja.org wywiązała się rozmowa na ten temat. Forumowicze dyskutowali o tym, iż przy okazji remontu Strażackiej można by i tamtejsze nazwy zmienić (dotychczas były one oznaczone numerami) na bardziej przyjazne i dające bardziej konkretne rozeznanie w terenie. I tak od jutra wraz z otwarciem ulicy Strażackiej większość przystanków otrzyma nowe nazwy:
- Strażacka II n/ż - zmiana nazwy na "Dom Strażaka",
- Strażacka III - zmiana nazwy na "Deszczowa n/ż",
- Strażacka IV - zmiana nazwy na "Gospodarska",
- Strażacka V - zmiana nazwy na "Dworska".
       Czekamy więc na kolejne zmiany. A Ty jakie nazwy przystanków byś zmienił? Porozmawiaj na forum.
Foto: MAN NL313 #596 linii 128 w Santocku

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.25 - Parkujym także na przystankach

       "Autodranie" nie tylko lubią pasy wyłączone z ruchu, chodniki czy przejścia dla pieszych. Przystanki środków publicznego transportu zbiorowego także.
       Gdzie się najłatwiej parkuje? Mimo, że kilka matów dalej jest parking? Oczywiście w zatoczce przystankowej! Po co męczyć się i szukać miejsca parkingowego?
       Ile razy każdy z nas widział jadąc autobusem zastawiony przez samochody przystanek? Na pewno nie raz. Proceder ten jest nagminny, mimo, że w okolicy znajdują się miejsca do parkowania.
       Zdjęcie autobusu marki Solaris linii 112 zostało wykonane przy ul. Koniawskiej. Dwa stojące samochody w zatoczce, autobus stojący na środku ulicy... Chwilę wcześniej w zatoczce stał jeszcze jeden samochód. co ciekawe, w miejscu z którego robiłem zdjęcie jest plac, na którym często parkowane są samochody, jednak żadnemu z tych trzech kierowców nie przyszło na myśl, żeby stanąć właśnie tam, zamiast blokować przystanek.
       Kolejna sytuacja, autobus MAN linii Z w drodze do Nierzymia zatrzymuje się na przystanku w Różankach... Właśnie, jak widać na zdjęciu - zatrzymuje się raczej obok przystanku. Zatoczkę przystankową zastawia kilka samochodów. Robiący zakupy w pobliskim sklepie właściciele aut reagują dopiero gdy widzą fotografa robiącego zdjęcia, niestety mandatów nie mogłem wystawiać :)
       Jak widać głupota niektórych kierowców nie zna granic, i zapewne nie raz będzie dane widzieć nad takie sytuacje. Oby było ich jak najmniej.

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.24 - Helmut #251 w malowaniu zakładowym

       To już drugi kremowo-czerwony tramwaj jaki jeździ po Naszych torach.
       W październiku pisaliśmy o helmucie z numerem bocznym #224, który od wakacji jeździ po Gorzowskich torach w kremowo-czerwonym malowaniu zakładowym. Niespełna miesiąc temu dołączył do niego drugi - #251. Tramwaj ten wyprodukowany został w 1967 roku, do Gorzowa został sprowadzony z niemieckiego Kassel w 1999 roku.
       Nowe stonowane malowanie przyciąga wzrok, zapewne dlatego, iż mieszkańcy i pasażerowie przywykli do helmutów oklejonych reklamami od kół aż po dach. Jadąc wczoraj jednym z nich widziałem rozczarowanie kobiety, która wsiadając do wagonu zdegustowana szepnęła do swojej koleżanki, iż myślała "że to jakiś nowy tramwaj, a w środku jest taki stary".
       Dotychczas malowanie tego typu zarezerwowane było tylko dla rodzimych wagonów z firmy Konstal (typu 105N). W 2006 roku po raz pierwszy kremowo-czerwone barwy pojawiły się na helmucie #257, jednak na dość krótki czas. Obecnie #224 i #251 są jedynymi niemieckimi wagonami w malowaniu zakładowym, czekamy więc na kolejne. Względy estetyczne są tutaj nie do podważenia, a różnica pomiędzy nimi, a tramwajami oklejonymi reklamami, to jak przysłowiowe "niebo a ziemia".
       Z końcem przyszłego roku wszystkie obecnie eksploatowane w Gorzowie tramwaje mają sukcesywnie zastąpić używane wagony N8C z lat 80 - tych (obecnie najstarsze liniowe tramwaje mają ponad 40 lat, a średnia wieku taboru tramwajowego to około 35 lat).
Foto: Odświeżony helmut #251 na Alei 11 Listopada

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.24 - IV Gorzowska Nocka, zobacz zdjęcia

       Zapraszamy do obejrzenia prawie 50 zdjęć z IV Gorzowskiej Nocki.
       Impreza odbyła się nocą z 7 na 8 listopada 2009 roku. Udział w niej wzięło kilkanaście osób z Gorzowa i Poznania. Podczas prawie ośmiogodzinnej imprezy podzielonej na dwie części, miłośnicy przemierzali Gorzowską sieć autobusową dwoma pojazdami, które jako jedne z ostatnich zostały zakupione przez Miejski Zakład Komunikacji - MAN NG313 #593 oraz MAN NL313 #596.
Foto: MAN NL313 #596 na na ulicy Warszawskiej
To jest tylko początek tekstu, przeczytaj całość

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.23 - Od jutra 103 wraca na Strażacką.

      Już od jutra autobusy linii 103 pojadą nowo wyremontowaną ulicą Strażacką.
      Ulica Strażacka została zamknięta dla ruchu 16 lutego 2009 roku. Od tego dnia autobusy linii 103, jak i nocne N2, jeżdżą objazdem przez ulicę Wylotową, Ciecierzyce i Osiedle Poznańskie.
      Dla większości pasażerów zmiana ta była nawet pozytywna, gdyż mieszkańcy Ciecierzyc i Osiedla Poznańskiego mieli więcej połączeń (średnio co 30 minut), a i cena biletu była niższa o połowę, ponieważ zniesiono granicę strefy miejskiej dla linii 103 (wcześniej pasażerowie jadący od pętli Strażacka w kierunku Osiedla Poznańskiego jak i korzystający z linii 100/108 mieszkańcy Ciecierzyc musieli nabyć bilet podmiejski).
      Niestety co dobre szybko się kończy i już od jutra 103-jka oraz nocna linia N2 wrócą na swoje stałe trasy. Przypomnijmy, autobusy te od przystanku "Zagrodowa" pojadą w prawo w ulicę Strażacką, którą dojadą do pętli "Strażacka". Wybrane kursy linii 103 wykonywane będą do Osiedla Poznańskiego (tu wraca granica strefy i trzeba pamiętać o nabyciu droższego biletu).
      Mieszkańcy Ciecierzyc do swojej miejscowości od jutra dojadą tylko linia 108 oraz wariantowymi kursami linii 100 wykonywanymi do Borka. Tu również trzeba pamiętać o nabyciu droższego biletu (granica strefy to przystanek "Wylotowa n/ż gr. strefy".
Foto: MAN NL313 #596 na ulicy Strażackiej

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.22 - Od jutra kolejny objazd ul. Wybickiego

      W związku z rozpoczęciem drugiego etapu remontu ulicy Wybickiego oraz jezdni ulicy Chrobrego, od 23 listopada 2009 roku (poniedziałek) zostają wprowadzone objazdy dla linii autobusowych 100, 101, 103, 111, 125, A i B jadących w kierunku Zawarcia.
      I tak linie 100, 101 i 111 od przystanku "Biowet" pojada ulicami Estkowskiego, Orląt Lwowskich (tymczasowy przystanek pod hotelem Qubus), ul. Sikorskiego i od skrzyżowania z Chrobrego wrócą na swoje stałe trasy.
      Linie 103 i B od Alei Konstytucji 3-go Maja pojada ulicami Estkowskiego, Orląt Lwowskich (tymczasowy przystanek pod hotelem Qubus), ul. Sikorskiego i od skrzyżowania z Chrobrego wrócą na swoje stałe trasy.
      Linie 125 i A od ulicy Jagiełły pojadą ulicami Wybickiego, Wybickiego, Orląt Lwowskich (tymczasowy przystanek pod hotelem Qubus), ul. Sikorskiego i od skrzyżowania z Chrobrego wrócą na swoje stałe trasy.
Foto: Jelcz M11 #472 na tymczasowym przystanku na ulicy Orląt Lwowskich

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.20 - Zmiany na liniach nocnych 21 listopada 2009

      W związku z wydłużeniem godzin otwarcia Centrum Handlowego "Galeria Askana" w sobotę 21 listopada 2009 roku zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu linii nocnych:
- kursy linii N1, N2 oraz N3 z godziny 23.55 z zajezdni, zostają przesunięte na godzinę 00:05
- zmiana trasy jazdy autobusów linii N1 oraz N2, autobusy pojadą ul. Estkowskiego, ul. Orląt Lwowskich (przystanek techniczny koło hotelu), a następnie od przystanku "Zakład Energetyczny" powrócą na swoje stałe trasy.
Foto: MAN NM192 #576 na linii N2, pętla autobusowa przy ulicy Strażackiej.

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.20 - 21 listopada więcej kursów na A

       Miejski Zakład Komunikacji w związku z uruchomieniem dodatkowych sobotnich zmian w firmie BAMA, w najbliższą sobotę (21 listopada 2009 roku) uruchamia dodatkowe kursy na linii autobusowej A do i z pętli "Ogródki Kasprzaka".
       I tak w dodatkowy kurs w kierunku Kasprzaka pojadzie z przystanku "KEN" o godzinie 5.15.
       W kierunku powrotnym będzie dodatkowy kurs z Ogródków Kasprzaka o godzinie 14.17. Podobnie będzie w kolejna sobotę - 28 listopada 2009 roku.
Foto: Solaris Urbino12 #545 linii A, ogródki Kasprzaka

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.20 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 21 listopada

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w sobotę 21 listopada 2009 roku uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 100, 101, 104, 117, 126 i 130.
      I tak kurs linii 108 o godzinie 4.55 z pętli Borek wykonany zostanie jako linia 100 do "Złotego Smoka"
      Na linii 101 - kurs z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka. Ponadto uruchomiony zostanie kurs o godzinie 13.05 ze Śląskiej. W kierunku powrotnym uruchomione zostaną dodatkowe kury o godzinie 14.16 i 22.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 i 13.00 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 14.13 i 22.16.
      Linia 117 - uruchomiony zostanie dodatkowy kurs z przystanku początkowego Jagiełły o godzinie 13.15, oraz z pętli TPV o godzinie 14.15 i 22.15.
      Linia 126 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Dekerta Szpital do Złotego Smoka o godzinie 5.10 i 13.11, a z pętli Złotego Smoka w kierunku powrotnym o godzinie 14.14 i 22.12.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężną i Złotego Smoka.
Foto: MAN NG313 #595 linii 126 na ulicy Mosiężnej

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.19 - Autobusy wracają na Wybickiego

       W związku z kończącymi się pracami drogowymi na ulicy Wybickiego, od jutra, tj. 20 listopada 2009 roku (piątek), autobusy jeżdżące dotychczas objazdem (linie 100, 101, 103, 108, 109, 111, 112, 113, 117, 118, 122, 124, 126, 127, 216, B, N-2, TESCO) z powodu remontu wrócą na swoje stałe trasy.
       Ponadto zlikwidowany zostanie tymczasowy przystanek "Arsenał" zlokalizowany przy banku BPH na ulicy Chrobrego. Autobusy będą zatrzymywały się na przystanku "Arsenał" przy zabytkowym tramwaju.
Foto: MAN NM192 #577 linii 122 na objeździe

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.19 - Zmiana nazw przystanków w gminie Kłodawa

       Od dzisiaj (19 listopada 2009 roku) przystanki autobusów komunikacji miejskiej, zlokalizowane na terenie miejscowości Kłodawa i Santocko otrzymują nowe nazwy.
Oto nowe nazwy przystanków:
Kłodawa - Szkolna (wcześniej "Kłodawa - Szkoła"),
Kłodawa - Strumykowa (wcześniej "Kłodawa - Leśna"),
Santocko - Wiejska (wcześniej "Santocko II"),
Santocko - Orzechowa (wcześniej "Santocko - krzyżówka),
Santocko - Śliwkowa (wcześniej "Santocko I").
Foto: MAN NL202 #558 linii 228 w Kłodawie

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.18 - Od jutra nie pojedziemy już 214

       Od dnia jutrzejszego, tj. 19 listopada 2009 roku (czwartek) Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie zawiesza kursowanie linii autobusowej 214.
       Wszystko z powodu rozpoczęcia kolejnego etapu przebudowy ulicy Wyszyńskiego i wiążącym się z tym wyłączeniem z ruchu odcinka tejże drogi od skrzyżowania z ulicą Górczyńską do skrzyżowania z ulicą Na Skarpie.
       Linia 214 jest jedyną linią łączącą Osiedle Staszica ze szpitalem przy ulicy Dekerta. Powstała ona w 1986 roku (wcześnie przez rok kursowała jako linia A, była wtedy także linią pospieszną). Początkowo trasa jej wiodła od Marcinkowskiego przez Estkowskiego, Kosynierów Gdyńskich, Mickiewicza, Świerczewskiego do Dekerta. Od roku 2000 trasa jazdy została zmieniona i 214-stki kursować zaczęły ulica Roosvelta. Początkowo autobusy jeździły Wyszyńskiego do skrzyżowania z Dekerta i dojeżdżały do pętli przy szpitalu od strony obecnego objazdu remontowanego fragmentu Wyszyńskiego z kierunku Kłodawy. Jednak strome wzniesienie nastręczało zimą sporo problemów i chcąc uniknąć sytuacji ześlizgnięcia się autobusu w tył, zdecydowano się zmienić jego trasę od skrzyżowania z Górczyńską w kierunku Czartoryskiego i dalej Dekerta.
       Osoby korzystające dotychczas z autobusów linii 214 będą musieli przesiąść się na 126
Foto: MAN NL313 #597 podczas osbługi jednego z ostatnich kursów na linii 214

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.18 - Objazd i zmiany na linii 128

       W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy ulicy Wyszyńskiego i wiążącym się z tym wyłączeniem z ruchu odcinka tejże drogi od skrzyżowania z ulica Górczyńską do skrzyżowania z ulicą Na Skarpie, od dnia 19 listopada 2009 (czwartek) zmieniona zostaje trasa linii 128.
       Objazd zacznie obowiązywać od godziny 12.00 i będzie przebiegał od ulicy Roosevelta Aleją Odrodzenia, ulicą Piłsudskiego, ulicą Górczyńską w kierunku Wyszyńskiego, gdzie autobus wróci na swoją stałą trasę. Analogicznie tym samym objazdem będą jeździły kursy powrotne z Santocka.
       Ponadto zmienione zostaną godziny odjazdów niektórych kursów, tj. w dni robocze kurs z przystanku początkowego "Mieszko" z godziny 22.35 zostanie przesunięty na 22.40, a kurs z Santocka o 23.06 na 23.10, który będzie wykonywany do zajezdni z Santocka przez ulicę Mironicką, Dobrą i Kostrzyńską. W soboty, niedziele i święta kurs o godzinie 5.00 z Santocka zostaje przesunięty na godzinę 4.55
Foto: MAN NG313 #594 na ulicy Mironickiej pomiędzy Gorzowem a Santockiem

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.17 - Od 18 listopada objazd ulicy Wybickiego

       W związku z remontem nawierzchni na ulicy Wybickiego, od dnia 18 listopada 2009 roku (środa) wprowadzone zostają objazdy dla linii autobusowych 100, 101, 103, 108, 109, 111, 112, 113, 117, 118, 122, 124, 126, 127, 130, 131, 216, B i N2.
       I tak autobusy linii 100, 101, 103, 111, B i N2 jadące z Zawarcia od Mostu Staromiejskiego pojada ulicą Chrobrego (tymczasowy przystanek "Arsenał" koło banku BPH), następnie skręcą w ulice Sikorskiego do skrzyżowania z ulicą Kosynierów Gdyńskich. Jadąc dalej Kosynierów Gdyńskich od skrzyżowania z ulicą Estkowskiego, linie 100, 101 i 111 pojadą w kierunku przystanku "Mieszko", a linie 103, B i N2 w kierunku "AWF-u'.
       Autobusy linii 108, 109, 112, 118, 216 jadące z Zakanala w kierunku Orląt Lwowskich od Mostu Staromiejskiego pojadą ulicą Chrobrego, Sikorskiego pod "Zakład Energetyczny" (będzie to końcowy i zarazem początkowy przystanek dla tych linii).
       Linie 113, 122, 124, 126 i 127 jadące ulica Jagiełły w kierunku Ronda Kosynierów Gdyńskich, pojada ulicą Chrobrego, Sikorskiego i Kosynierów Gdyńskich. Następnie od skrzyżowania z ulica Estkowskiego linie 113, 122 i 126 pojadą w kierunku przystanku "AWF", natomiast linie 124 i 127 - w kierunku "Mieszko".
       Dla linii 117, 130 i 131 przystankiem początkowym będzie przystanek "Jagiełły". Następnie pojadą one ulicą Dzieci Wrzesińskich, Herberta, Spichrzową, Chrobrego (zatrzymując się na tymczasowym przystanku "Arsenał"), Sikorskiego i Kosynierów Gdyńskich. Od skrzyżowania z ulica Estkowskiego wrócą na swoje stałe trasy.
Foto: Solaris Urbino12 #547 linii 122 na ulicy Kosynierów Gdyńskich

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.16 - Wracają tramwaje linii 1 i 2.

       Od środy (18 listopada 2009 roku) na trasy wyruszą tramwaje linii 1 i 2. Linie te zostały zawieszone od 4 listopada2009 w związku z remontem ulicy Sikorskiego i wiążącą sie z tym wymianą torowiska. Obecnie postęp prac pozwolił już na wznowienie ruchu tramwajowego w kierunku Wieprzyc.
       Jednak to nie koniec utrudnień dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej. Już od środy czekają nas zmiany. Kolejne od czwartku. Szersze informacje podamy wkrótce.
Foto: Pętla tramwajowa Wieprzyce

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.14 - Kierowcy autobusów muszą łamać przepisy

       Zakazy zatrzymywania się i postoju, zakazy wjazdu, a zwłaszcza ograniczenia tonażu. To znaki, które muszą ignorować kierowcy autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.
       O problemie na łamach portalu www.komunikacja.org pisaliśmy już dwa lata temu. Od tego czasu nic się nie zmieniło, wciąż stoją znaki skutecznie umożliwiające wjazd autobusem nie łamiąc przy tym przepisów, a nawet pojawiają się kolejne.
       Od momentu utworzenia objazdu przebudowywanego Mostu Staromiejskiego, ustawiono znaki zakazu wjazd pojazdów powyżej 7 ton przy wjeździe do centrum z każdej strony miasta. W większości przypadków pod znakiem B-18 (zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej większej niż określono na znaku) znalazły się tabliczki informujące o zgodzie na wjazd autobusów miejskich. Niestety nie wszędzie, wciąż nie ma stosownej informacji na wjeździe w ulicę Kosynierów Gdyńskich od strony Słowianki. Mimo iż już dwa lata temu Miejski Zakład Komunikacji upominał się o tabliczkę zezwalającą na wjazd pojazdami komunikacji miejskiej, zarówno miejski inżynier ruchu, jak i policja pozostali głusi na prośby.
       Jeszcze bardziej absurdalna sytuacja jest na Małorolnych. Jadąc od strony Kasprzaka, dumnie stoi znak zakazujący zatrzymywania się na tej ulicy. Niedaleko za nim znajduje się przystanek autobusowy MZK dla linii A, B i 109. Podobnie jak we wcześniej opisywanym przypadku, tak i tutaj kierowca zmuszony jest do zignorowania tego znaku. Co ciekawe, jadąc tą samą ulicą lecz w przeciwnym kierunku, zaraz na jej początku pod znakiem zakazu zatrzymywania się widnieje tabliczka "Nie dotyczy autobusów MZK", jednak na nic ona się nie przydaje, gdyż po tej stronie nie ma przystanku. Sprawa teoretycznie jest prosta, wystarczy tabliczkę zezwalającą pojazdom komunikacji miejskiej przenieść ze znaku na jednym końcu ulicy, na ten po przeciwległej stronie. Czy się tego doczekamy?
       Również znak zakazu wjazdu na nowo wyremontowaną ulicę Strażacką musi zostać zignorowany przez kierowców autobusów. Aby od ulicy Świetlanej prowadzącej od Osiedla Poznańskiego, dostać się na pętlę autobusem linii 103 i N2 trzeba wjechać na Strażacką na której obowiązuje zakaz ruchu (uregulowane znakiem B-1 - Zakaz ruchu w obu kierunkach, co oznacza nie mniej, ni więcej, że droga, na której jest on ustawiony jest zamknięta dla ruchu drogowego w obu kierunkach).
       Jak widać nawet tak błahe problemy muszą czekać latami, aby je rozwiązać. A wystarczyło by kilkanaście minut na dojazd w dane miejsce i przymocowanie odpowiedniej tabliczki.
Foto: MAN NL202 #559 linii 103 na objętej zakazem ruchu ulicy Strażackiej

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.13 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 14 listopada

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w sobotę 14 listopada 2009 roku uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 100, 101, 104, 117, 126 i 130.
      I tak kurs linii 108 o godzinie 4.55 z pętli Borek wykonany zostanie jako linia 100 do "Złotego Smoka"
      Na linii 101 - kurs z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka. Ponadto uruchomiony zostanie kurs o godzinie 13.05 ze Śląskiej. W kierunku powrotnym uruchomione zostaną dodatkowe kury o godzinie 14.16 i 22.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 i 13.00 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 14.13 i 22.16.
      Linia 117 - uruchomiony zostanie dodatkowy kurs z przystanku początkowego Jagiełły o godzinie 13.15, oraz z pętli TPV o godzinie 14.15 i 22.15.
      Linia 126 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Dekerta Szpital do Złotego Smoka o godzinie 5.10 i 13.11, a z pętli Złotego Smoka w kierunku powrotnym o godzinie 14.14 i 22.12.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężną i Złotego Smoka.
Foto: MAN NG313 #595 linii 104 na pętli Ustronie

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.12 - Czy to koniec linii 214?

       Remont ulicy Wyszyńskiego wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu, a także przebiegiem linii autobusowych biegnących tą ulicą.
       Zmiana trasy dotyczy linii 128, niebawem gdy zamknięty zostanie odcinek od ulicy Na Skarpie do ulicy Górczyńskiej problemem będzie linia 214. Ostatnio przeprowadzane badania obłożenia linii i kursów wykonywanych przez autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji wykazały, iż najmniej osób korzysta z linii 123 i 214. Ta pierwsza została zawieszona już od 1 maja 2009 roku, jej funkcje częściowo przejęła linia 127 w rozkładzie której wprowadzono spore zmiany.
       Linia 214 jest jedyną linią łączącą Osiedle Staszica ze szpitalem przy ulicy Dekerta. Powstała ona w 1986 roku (wcześnie przez rok kursowała jako linia A, była wtedy także linią pospieszną). Początkowo trasa jej wiodła od Marcinkowskiego przez Estkowskiego, Kosynierów Gdyńskich, Mickiewicza, Świerczewskiego do Dekerta. Od roku 2000 trasa jazdy została zmieniona i 214-stki kursować zaczęły ulica Roosvelta. Początkowo autobusy jeździły Wyszyńskiego do skrzyżowania z Dekerta i dojeżdżały do pętli przy szpitalu od strony obecnego objazdu remontowanego fragmentu Wyszyńskiego z kierunku Kłodawy. Jednak strome wzniesienie nastręczało zimą sporo problemów i chcąc uniknąć sytuacji ześlizgnięcia się autobusu w tył, zdecydowano się zmienić jego trasę od skrzyżowania z Górczyńską w kierunku Czartoryskiego i dalej Dekerta. Tą trasą jeździ do dzisiaj, jednak nie długo. Zawieszenie linii zaplanowane jest na dzień 17 listopada 2009 roku, jednak uzależnione będzie to od postępów prac na Wyszyńskiego i zmian w organizacji ruchu w tym rejonie.
       Zapraszamy więc wszystkich na ostatni pożegnalny liniowy kurs autobusu 214, gdyż powrót jej na ulice Gorzowa po zakończeniu remontu Wyszyńskiego będzie mało prawdopodobny.
Foto: MAN NM192 #576 linii 214 na ulicy Marcinkowskiego

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.11 - Dzisiaj nie pojedziemy 202 ani do TESCO

       W dniu dzisiejszym, tj. 11 listopada 2009 roku (środa) w związku ze świętem Dnia Niepodległości, Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie zawiesza kursowanie linii autobusowej 202, oraz bezpłatnej linii TESCO (kursującej na trasie TESCO Górczyńska - Jagiełły - TESCO Górczyńska).
       Pozostałe linie autobusowe oraz tramwajowe kursują według rozkładu jazdy jak w niedziele i święta.
Foto: MAN NM192 #577 linii TESCO-Górczyńska

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.10 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie miesiąca października. Tym razem pod głosowanie zostanie poddanych 6 zdjęć.
       Zwycięska fotografia będzie przez kolejny miesiąc widniała na stronie głównej serwisu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2011.
       W miesiący wrześniu do galerii zostało dodanych kilkadziesiąt zdjęć, Ostatecznie zostało wybrane wspomniane już 6, na które można oddawać swoje głosy. Każdy użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Zdjęcie miesiąca września, MAN NL313 #596 w Kłodawie

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.10 - IV Gorzowska Nocka

       Osiem godzin w autobusie komunikacji miejskiej, czy Ty byś tak potrafił? I to dla przyjemności z uśmiechem na ustach?
       Większość z Was na pewno nie, ale są ludzie, którym podoba się tak spędzony czas. To właśnie oni - miłośnicy komunikacji miejskiej - nocą z soboty na niedzielę (7/8 listopada 2009 r.) przejeżdżając około 150 km po mieście i najbliższych okolicach spędzili w autobusie komunikacji miejskiej prawie 8 godzin.
Foto: MAN NL313 #596 na na ulicy Warszawskiej
To jest tylko początek tekstu, przeczytaj całość

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.09 - Kolizja na Chrobrego

       W sobotę 7 listopada 2009 roku około godziny 16.10 doszło do kolizji tramwaju linii 3 oraz samochodu osobowego marki Volkswagen.
       Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu ulicy Chrobrego i Łokietka. Jadący ulicą Łokietka od strony ulicy Wybickiego samochód osobowy nie ustąpił pierwszeństwa i podczas przejazdu przez torowisko doprowadził do kolizji z tramwajem jadącym w kierunku Osiedla Piaski. Tramwaj z racji swoich gabarytów pchał samochód kilkanaście metrów zanim zdołał się zatrzymać. Na szczęście skończyło się na strachu i uszkodzonych pojazdach, żadna z osób jadących samochodem, ani tez żaden z pasażerów tramwaju nie odniósł obrażeń.
       W samochodzie została naruszona cała konstrukcja wraz z uszkodzeniami podwozia, co kwalifikuje pojazd do kasacji. Tramwaj nr #254 (z reklamą Netto) ma uszkodzony przód, głównie z lewej strony. Ruch na jedynej kursującej obecnie linii tramwajowej był wstrzymany przez około 30 minut.
       Najczęstszym powodem kolizji z tramwajami jest nie uwaga kierowców podczas przejazdu przez torowisko. Bardzo często ignorują oni znaki stopu co bardzo często kończy się nieszczęściem. Miejscem które wiedzie prym pod względem kolizji z tramwajami jest ulica Walczaka przy skrzyżowaniu z drogą ze szpitala oraz z Dowgielewiczowej i Górczyńskiej. W tym ostatnim przypadku średnio co drugi kierowca zatrzymuje się przed znakiem stopu znajdującym się przed torami tramwajowymi.
Foto: Uszkodzony tramwaj #254

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.08 - Dodatkowe kursy na linii 117

      Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie w dniach 9 i 10 listopada (poniedziałek - wtorek) oraz 12 i 13 listopada (czwartek - piątek) uruchamia dodatkowe kursy na linii 117.
      I tak dodatkowy kurs zostanie wykonany o godzinie 17.10 z przystanku początkowego "Jagiełły" w kierunku "Złotego Smoka-TPV". Kurs powrotny z "TPV" w kierunku "Jagiełły" o godzinie 18.17.
Foto: Jelcz M11 #476 linii 117 na Al. Konstytucji 3-go Maja

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.06 - Dodatkowe autobusy na Złotego Smoka 7 listopada

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, w sobotę 7 listopada 2009 roku uruchamia dodatkowe kursy do i z pętli Złotego Smoka na liniach 100, 101, 104, 117, 126 i 130.
      I tak kurs linii 108 o godzinie 4.55 z pętli Borek wykonany zostanie jako linia 100 do "Złotego Smoka"
      Na linii 101 - kurs z pętli Śląska o godzinie 5.05 zostaje wydłużony do Złotego Smoka. Ponadto uruchomiony zostanie kurs o godzinie 13.05 ze Śląskiej. W kierunku powrotnym uruchomione zostaną dodatkowe kury o godzinie 14.16 i 22.16.
      Linia 104 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Ustronie o godzinie 5.10 i 13.00 wykonywane do Złotego Smoka, a z pętli Złotego Smoka w kierunku Ustronia dodatkowe kursy o godzinie 14.13 i 22.16.
      Linia 117 - uruchomiony zostanie dodatkowy kurs z przystanku początkowego Jagiełły o godzinie 13.15, oraz z pętli TPV o godzinie 14.15 i 22.15.
      Linia 126 - uruchomione zostaną dodatkowe kursy z pętli Dekerta Szpital do Złotego Smoka o godzinie 5.10 i 13.11, a z pętli Złotego Smoka w kierunku powrotnym o godzinie 14.14 i 22.12.
      Ponadto, kursy linii 130 o godzinie 5.20 i 13.20 z przystanku "Arsenał" w kierunku Baczyny, oraz z Baczyny w kierunku "Jagiełły" o godzinach 6.05, 14,05 i 22.05 skierowane będą ulicami Mosiężną i Złotego Smoka.
Foto: MAN NG313 #595 linii 104 na pętli Ustronie

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.03 - Zawieszenie kursowania linii tramwajowych 1 i 2

       W związku z pracami drogowo-torowymi na ulicy Sikorskiego, od dnia 4 listopada 2009 roku (środa) zawieszone zostaje kursowanie linii tramwajowych 1 i 2.
       W związku z tym uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza kursująca na trasie Wieprzyce - Arsenał. Zwiększona zostanie także częstotliwość kursów na linii tramwajowej 3.
       I tak linia tramwajowa 3 i autobusowa komunikacja zastępcza w dni robocze kursować będzie od 4.20 do 18.00 co 8 minut, w pozostałym czasie - co 10 minut. W dni wolne (soboty, niedziele i święta) całodziennie co 10 minut.
       Trasa jazdy komunikacji zastępczej w kierunku przystanku Arsenał:
       Wieprzyce (początkowy) - Kostrzyńska ("MZK", "Usługi") - 11 listopada ("Pl. Słoneczny", "Os. Słoneczne", "Muza", "Drukarnia") - Estkowskiego ("AWF") - Wybickiego - Jagiełły ("Jagiełły") - Dzieci Wrzesińskich - Sikorskiego - Chrobrego ("Arsenał").
       Trasa jazdy w kierunku Wieprzyc:
       Chrobrego (początkowy "Arsenał") - Wybickiego - Estkowskiego ("AWF") - 11 listopada ("Drukarnia", "Muza", "Os. Słoneczne", "Pl. Słoneczny") - Kostrzyńska ("Usługi") - Wieprzyce (końcowy).
       Autobusy kursujące za tramwaj nie będą obsługiwały przystanków "Jancarza", "Zakład Energetyczny" oraz "Katedra".
Foto: Tramwaj #224 na pętli Silwana

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.03 - Objazd Sikorskiego dla linii 108, 109, 112, 118, 216, N1 i N2

       W związku z zamknięciem dla ruchu ulicy Sikorskiego na odcinku od ulicy Młyńskiej do ulicy Chrobrego, zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu linii autobusowych jeżdżących tą ulica, tj. 108, 109, 112, 118, 216, N1 i N2.
       Autobusy linii podmiejskich rozpoczynające na przystanku "Zakład Energetyczny" rozpoczynać będą od przystanku "AWF". Następnie pojadą ulicą Wybickiego, Chrobrego i od przystanku "Katedra" powrócą na swoje stałe trasy.
       Autobusy nocne N1 i N2 od Al. 11 Listopada pojadą ulicą Estkowskiego do przystanku "AWF".
       Następnie linia N1 pojedzie ulicą Wybickiegoo, Jagiełły (przystanek "Jagiełły"), Dzieci Wrzesińskich i Sikorskiego. Od przystanku "Pl. Staromiejski" Wróci na swoją stalą trasę.
       Linia N2 od przystanku "AWF" pojedzie ulicami Wybickiego, Chrobrego i od przystanku "Katedra" powróci na swoją stałą trasę.
Foto: Jelcz M11 #468 linii 118 ruszający spod Zakładu Energetycznego

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.03 - Zmiany od 4 listopada 2009 na liniach 105, 111 i 132

       W związku z okresem zimowym, od dnia 4 listopada 2009 roku Miejski Zakład Komunikacji wprowadza korekty w rozkładach jazdy linii autobusowych obsługujących cmentarz przy ulicy Żwirowej.
       I tak na linii 105 pozostanie po pięć kursów na Cmentarz i z powrotem, na linii 111 kursy do Cmentarza będą w godzinach od 9 do 13, pozostałe w dni robocze - do Chwalęcic. W dni wolne natomiast od godziny 7.45 do 16.45 większość kursów kończyła będzie przy Cmentarzu.
       Na linii 132 podobnie jak w przypadku linii 105 - pozostanie po 5 kursów z Ustronia na Cmentarz i w kierunku powrotnym we wszystkie dni tygodnia.
Foto: Solaris Urbino 12 #538 linii 105 na ulicy Żwirowej

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.02 - Znowu pojedziemy za darmo do TESCO

       Dobra wiadomość dla osób, które korzystały z bezpłatnych dojazdów do hipermarketu TESCO - od dzisiaj wraca jedna z bezpłatnych linii.
       Bezpłatne linie do TESCO (a wcześniej do HITu) były niemal od powstania sklepów. Najpierw przy ulicy Górczyńskiej, później także przy Słowiańskiej. Każdy z dwóch sklepów obsługiwały dwie bezpłatne linie: z Górczyńskiej na Osiedle Piaski oraz na Jagiełły, ze Słowiańskiej również na Piaski, a także do Arsenału.
       Niestety co dobre nie może trwać wiecznie, więc i jazda za darmo nie mogła nie mieć końca. Od 2 maja 2008 roku zawieszono kursowanie linii TG-P (TESCO Górczyńska - Osiedle Piaski). Był to jednak dopiero początek całkowitej likwidacji tych linii. Pozostałe linie zawieszono w najmniej spodziewanym momencie, na niespełna miesiąc przed Bożym Narodzeniem. I tak od 2 grudnia 2008 roku na ulice nie wyjechały już żadne TESCOwe bezpłatne autobusy.
       Linie te obsługiwane były przez autobusy Jelcz M11 #439 i #455 (jeszcze za czasów HITu). Po ich kasacji na linię TESCO Słowiańska skierowano MANa SU240 #521, a po jego kasacji MANa SL200 #535. Hipermarket przy ulicy Górczyńskiej obsługiwał Jelcz M11 #448, a później #479. Jednak chcąc polepszyć warunki podróżowania klientom, do obsługi tych linii Miejski Zakład Komunikacji zakupił dwa niskopodłogowe autobusy typu MIDI - MANy NM192 (#576, #577). Pierwszy raz niskopodłogowy autobus pojawił się na linii TESCO 19 grudnia 2006 roku. Po zawieszeniu linii TESCO małe busy skierowano na linię 122, 123, 214 i 202, a także do wykonania mniej obciążonych kursów na liniach podmiejskich.
       Od dzisiaj (2 listopada 2009 roku) wraca jedna z bezpłatnych linii. Autobusy kursować będą na trasie TESCO Górczyńska - Jagiełły - TESCO Górczyńska, wykonując po sześć kursów dziennie w każdą stronę.
Foto: MAN NM192 #577 podczas obsługi linii TESCO

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.11.01 - Zmiany od 2 listopada na liniach A, B, 109, 112, 117 i 119

       Jak poinformował Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, od dnia 2 listopada 2009 roku (poniedziałek) zostają wprowadzone zmiany w rozkładach jazdy linii A, B, 109, 112, 117 i 119.
       I tak na linii A znikną z rozkładu po dwa kursy każdego dnia, podobnie na linii B ubędzie kursów. Tutaj znacznie więcej, w dni robocze po jednym, w soboty, niedziele i święta aż sześć.
       Na linii 109 zawieszony zostanie kurs o godzinie 14.35 z przystanku "Zakład Energetyczny", w zamian wykonywany będzie kurs w ramach linii B na trasie Osiedle Staszica - Koszęcin (odjazd ze Staszica o godzinie 14.25).
       W rozkładzie linii 112 zostaną wprowadzone korekty godzin odjazdów, w związku z wydłużeniem linii do miejscowości Kiełpin.
       Na linii 117 zostaje przesunięty jeden kurs z Jagiełły, z godziny 16.30 na 16.40
       Kurs linii 119 z pętli "Złotego Smoka-TPV" z godziny 16.55 zostaje przesunięty na godzinę 17.00
Foto: Jelcz M11 #461 linii B na pętli w Koszęcinie

Dodał: R. SkarżyńskiCopyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora