Aktualności
Luty 2009

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

komunikacja miejska gorzów
Strona Główna
 
Aktualności Luty 2009


2009.02.28 - Rozkładowe zmiany od 1 marca 2009 r.

       Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie, od dnia 1 marca 2009 roku wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej na liniach tramwajowych 1, 2 i 3, oraz autobusowych 103, 111, 113, A, B, N2 i N4.
       I tak na liniach tramwajowych dokonane zostaną drobne korekty odjazdów z pętli Silwana i Piaski w późnych godzinach popołudniowych.
       Na linii autobusowej 103 zawieszony zostaje kurs odjeżdżający z pętli "Strażacka" o godzinie 0.25.
       W rozkładzie linii 113 w soboty, niedziele i święta zawieszone zostają następujące kursy: 5.05 z pętli "Osiedle Staszica", oraz 13.20 z "Jagiełły", a także 6.18 i 14.18 z przystanku "Rondo Sybiraków".
       Na liniach autobusowych A, B i 111 w związku ze zwiększonym ruchem pasażerskim w rejonie Cmentarza i ogródków działkowych, uruchomione zostaną dodatkowe kursy.
       Linia nocna N2 zyska dodatkowy kurs z pętli "Strażacka" o godzinie 0.25 (uruchomiony w zamian za zlikwidowany kurs linii 103).
       Na linii nocnej N4 zawieszony zostaje kurs z pętli "Myśliborska" o godzinie 0.50, a także z "Hubala" o godzinie 1.03.
Foto: MAN NM192 #576 na linii nocnej N2, pętla Strażacka

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.25 - Wracając z giełdy zwiedzisz strefę ekonomiczną

       Jeździsz w niedziele na giełdę komunikacją miejską? Wracając do miasta zwiedzisz Specjalną Strefę Ekonomiczną. Taka atrakcje w ramach przejazdu linią 202 na trasie pętla Złotego Smoka (giełda) - Osiedle Staszica funduje nam Miejski Zakład Komunikacji.
       Po wyjeździe z pętli dawna trasa jazdy wiodła ulica Szczecińską wprost do centrum miasta, tym czasem wraz z otwarciem fabryki TPV i puszczeniem ruchu ulica Złotego Smoka, autobus 202 najpierw pojedzie ulicą Złotego Smoka, następnie ul. Mosiężną i Szczecińską, gdzie po minięciu pętli Złotego Smoka pojedzie w kierunku miasta. Wycieczka wokół strefy zajmuje dodatkowe 5 minut, a także dodatkowe kilometry, które bezsensownie musi pokonać autobus. O ile w tygodniu roboczym trasa taka ma jakieś uzasadnienie, to w niedziele gdy wszystkie firmy nie pracują, a rejon pozbawiony jest zabudowy mieszkalnej - nie ma kompletnie sensu. Ponadto autobus jadący od ulicy Mosiężnej mija pętle Złotego Smoka bez wjazdu na nią po raz kolejny, na co narzekają także pasażerowie. Ci którzy spóźnia się chwilę, mogą jedynie popatrzeć na przejeżdżający ul. Szczecińską autobus i cierpliwie czekać 40 minut na jego powrót, lub - iść pieszo do miasta.
       Od 11 lutego 2008 r. kiedy to autobus zaczął objeżdżać Strefę, zmniejszono częstotliwość linii 202 w niedziele z 30 na 40 minut, co w efekcie dało 7 kursów zamiast 9. Ostatniej niedziel sprawdziliśmy, czy trafi się jakiś pasażer na ulicy Złotego Smoka lub Mosiężnej, przed godziną 11 na śniegu zarówno na jezdni jak i chodniku nie było żadnych śladów poza kołami autobusu. Dlaczego wiec autobus bezsensownie objeżdża cały rejon Strefy Ekonomicznej?
Foto: MAN NL202 #566 linii 202 przemierzający wymarłą Strefę Ekonomiczna w niedzielne przedpołudnie

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.18 - 100 zdjęć Solarisa #556

       Kolejny pojazd MZK doczekał się swojej setnej fotkografii w Naszej galerii. W ostatnim czasie dodane zostało setne zdjęcie autobusu Solaris Urbino 12 III #556. Jest co trzydziestym pierwszym wynikiem pod względem ilości zdjęć po wozach #461, #469, #483, #513, #514, #515, #516, #517, #518, #531, #532, #533, #538, #540, #541, #542, #543, #544, #546, #547, #549, #551, #552, #553, #554, #555, #563, #571 i #595.
       Solaris Urbino 12 III #556 dotarł do Gorzowskiego MZK 23 marca 2006 roku wraz z dwoma innymi Solarisami trzeciej generacji (#554-#556), zakupionymi w ramach "Budowy Zintegrowanego Systemu Komunikacji Publicznej miasta Gorzowa Wlkp.- I etap", który współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Przez cały okres autobus ten nie miał całopojazdowej reklamy.
Foto: Solaris Urbino 12 III #556 na linii 104
Galeria: Solaris Urbino 12 III #556

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.16 - Gorzów wciąż bez dotacji na tramwaje z UE

       Górzów Wielkopolski to jedno z najmniejszych miast w Polsce posiadających sieć tramwajową. Jest ona stosunkowo niewielka (3 linie, sieć długości 25 km) i mimo wielu perspektyw rozwoju - zaniedbana.
       Ostatnio w mediach lokalnych i na lokalnych forach dyskusyjnych przewija się dyskusja o komunikacji miejskiej w regionie, a w szczególności o komunikacji tramwajowej. Po latach marazmu ze strony władz pojawiła się deklaracja niewielkiej poprawy sytuacji w postaci zapowiedzi zakupu używanych wagonów tramwajowych z Kassel. Pomijając fakt, że pachnie to zwykłą kiełbasą wyborczą, to zapowiedź ta pokazuje jedynie żenująco niski poziom zainteresowania rządzących Gorzowem rzeczywistą poprawą jakości usług w zakresie komunikacji miejskiej. Z miejsca można wymienić dwa punkty wzbudzające poważne obawy co do przyszłości tramwajów:
       1. Katastrofalny stan infrastruktury - poza nielicznymi remontami bieżącymi niezbędnymi do ochrony sieci przed śmiercią techniczną miasto doczekało się jednej poważnej modernizacji niewielkiego odcinka ul. Walczaka. W opłakanym stanie są wagony tramwajowe - zarówno sprowadzone jakiś czas temu wagony GT6 jak i wagony rodzimej produkcji typu 105Na.
       2. Brak widoków na przyszłość - obecnie zarówno osoby odpowiadajace za tramwaje w MZK jak i włodarze miasta negują możliwośc pozyskania przez miasto unijnych dotacji na rozwój komunikacji szynowej - co ciekawsze jako przykład miasta, które również nie może pozyskać dotacji podają... Elbląg! Jest to powtórka skrajnie niezgodnej z rzeczywistością wypowiedzi prezesa MZK z 2007 roku, z czasów, kiedy prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak chciał likwidować linię tramwajową na osiedle Piaski.
       Te informacje stały się impulsem do krótkiego przeglądu problematyki modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Polsce. Zacznijmy od podawanego za przykład niemożności pozyskania funduszy z UE Elbląga.
       Ponad 125000 mieszkańców, prawie 80 km2 powierzchni, jest miastem powiatowym i ważnym węzłem komunikacyjnym. Komunikacja miejska obejmuje 5 linii tramwajowych i 21 autobusowych. Linie autobusowe obsługują firmy wybierane w drodze przetargów, linie tramwajowe obsługuje osobna spółka - Tramwaje Elbląskie. Sieć tramwajowa ma 32 km długości i 4 pętle, obsługiwana jest przez 11 wagonów tramwajowych typu GT6, 5 wagonów typu GT6 ZR, 24 wagony typu 805N, i 6 nowoczesnych niskopodłogowych wagonów PESA 121N.
       Elbląg modernizację swojej sieci tramwajowej rozpoczął po roku 2000 budową nowego odcinka linii trmwajowej i modernizacją jednego z najbardziej obciążonych. W latach 2004-2006 ze środków unijnych realizowano kolejny projekt warty 53 mln zł (z czego dotacja unijna wyniosła aż 39,4 mln) obejmujący przebudowę trakcji tramwajowej, budowę nowego odcinka linii o długości 3,4 km oraz zakup 6 tramwajów niskopodłogowych.
       To jednak nie wszystko - w najbliższych latach Elbląg ma zamiar pozyskać kolejne środki na nowy projekt warty 85 mln zł, który będzie obejmował budowę 2 km nowego torowiska, modernizację 15 wagonów tramwajowych i zakup 4-ech nowych. Widać więc, że wypowiedziane w 2007 roku na łamach Gazety Wyborczej (http://infotram.pl/text.php?from=search&id=10527) słowa prezesa MZK Romana Maksymiaka są nawet nie tyle kłamstwem, co wprowadzaniem społeczeństwa w błąd.
       A jak jest w innych miastach? Na rozwój miejskiej komunikacji szynowej pieniądze unijne planują pozyskać niemalże wszystkie miasta ( Gorzów jest jedynym wyjątkiem) posiadające sieć tramwajową - swój wspólny projekt mają nawet Toruń Bydgoszcz i Grudziądz!
       Dodatkowo budowę sieci tramwajowej rozważa Olsztyn i Płock. Nowe odcinki linii tramwajowych powstały ostatnio m.in. w Krakowie i Gdańsku, Łódź i Wrocław realizują swoje projekty rozwoju sieci tramwajowej (Łódzki Tramwaj Regionalny, Tramwaj Plus we Wrocławiu), nawet Szczecin rozpoczął remont części infrastruktury tramwajowej i planuje pozyskać środki unijne na projekt Szczecińskiego Szybkiego tramwaju.
       Podobny rozmach panuje w przypadku taboru tramwajowego - Wrocław przeprowadza kompleksowe modernizacje wagonów 105Na w swojej spółce-córce Protram, Tramwaje Śląskie, mimo dużych problemów i wieloletnich zaniedbań, zamawiają modernizację swoich wagonów w Łodzi i Poznaniu, we własnym zakresie swój tabor modernizuje krakowskie MPK. Szczecin sprowadza używane wagony z Berlina, Kraków z Wiednia, Gdańsk z kolei sprowadza i wysyła do kompleksowej modernizacji wagony N8S z Dortmundu.
       Imponująca jest skala zamówień na nowe, całkowicie niskopodłogowe, wagony tramwajowe - Warszawa ogłosiła zamówienie na 186 nowych wagonów tramwajowych, Wrocław na 28 , Gdańsk na 35, Poznań na 40, a Szczecin na 6 wagonów. W sumie w 2009 roku zostaną rozstrzygnięte przetargi na 295 nowych wagonów tramwajowych.
       Przy ogólnopolskim rozmachu plany Gorzowa wyglądają bardzo skromnie, mało tego - Gorzów jest jedynym miastem, które nie stara się o dotacje unijne na rozwój komunikacji tramwajowej! Biorąc pod uwagę politykę transportową UE, której wytyczne zawarte są w tzw. białej księdze Komisji Europejskie z dnia 12 września 2001 zatytułowanej „Europejska polityka transportowa do roku 2010: czas na decyzje” brak kroków w kierunku pozyskania środków unijnych na zakup nowego taboru tramwajowego i modernizację sieci oraz przekłamania na ten temat pojawiające się w mediach budzą uzasadnione zdziwienie -Gorzów Wielkopolski może spokojnie pozyskać środki unijne na gruntowny remont co najmniej połowy sieci, zakup kilku zupełnie nowych i modernizację używanych wagonów, które planuje się sprowadzić z Kassel. Niestety, władze miasta, zamiast zadbać o komunikację tramwajową na europejskim poziomie, wolą za niemalże bezcen sprowadzić wagony z Kassel i wybudować sobie nowy magistrat.

Rozmowa na ten temat na forum
Zdjęcia:
1. Krakowski tramwaj typu N8C - autor Marcin Kornaś
2.PESA 121N w Elblągu - autor Mateusz Janicki
3.PESA 121N - zakup sześciu takich wagonów wraz z remontem infrastruktury umożliwiła dotacja z UE - autor Mateusz Janicki
4.Bombardier Cityrunner - w Łodzi takie tramwaje jeżdżą już od siedmiu lat - autor Tomasz Bielecki
5.Moderus Alfa, jedna z wielu modernizacji wagonów typu 105Na w Szczecinie - autor Mariusz Belko
6.Bombardier NGT6 - w Krakowie jeździ już 50 takich tramwajów - autor Marcin Kornaś

Dodał: Marcin Kornaś


2009.02.12 - Korekty rozkładów linii N4 i 100

       Wprowadzany od dnia 16 lutego 2009 r. objazd ulicy Strażackiej dla linii 103 i N2 przez Ciecierzyce i Osiedle Poznańskie, w efekcie spowoduje również drobne korekty rozkładów jazdy linii 100 i N4.
       I tak w nocy z 16 na 17 lutego 2009 r. (poniedziałek/wtorek) kurs na linii N4 odjeżdżający z pętli przy Myśliborskiej o godzinie 0.40 będzie odjeżdżał o 0.50, natomiast odjazd z przystanku Hubala zostaje przesunięty z 0.54 na godzinę 1.03.
       Od 16 lutego 2009 r. w rozkładzie linii 100 nastąpią drobne korekty odjazdów z pętli (ze Staszica w dni robocze i z Siedlic w weekendy - większość kursów przyspieszona zostanie o około 2 minuty).
Foto: MAN NM192 #576 na linii nocnej N4, pętla Myśliborska

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.09 - Zmiana trasy jazdy linii 103 i N2

       W związku z zamknięciem dla ruchu ulicy Strażackiej na odcinku od skrzyżowania z ulica Wylotową, do pętli autobusowej przy Strażackiej, od dnia 16 lutego 2009 r (poniedziałek) zostaje wprowadzony objazd dla linii autobusowych 103 i N2.
       I tak od przystanku "Zagrodowa" autobusy pojada ulicą Wylotową (przystanki "Wylotowa nż", "Żytnia nż", "Skrajna nż", "Wylotowa gr. strefy nż", "Wylotowa 1 nż", "Wylotowa II nż", "Ciecierzyce"), następnie w prawo łącznikiem pomiędzy ulicami Wylotową i Świetlaną, następnie ulicą Świetlaną przez Osiedle Poznańskie (przystanki "Osiedle Poznańskie pętla", "Olchowa nż", "Brzozowa nż") aż do pętli przy ulicy Strażackiej. Powrót tą samą trasą.
       Na całej trasie linii 103 obowiązuje bilet miejskie, strefa taryfowa podmiejska dla Osiedla Poznańskiego zostaje zniesiona na okres objazdu.
Foto: MAN NL202 #563 na linii 103, pętla Osiedle Poznańskie

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.09 - "Tramwaj zwany zakochaniem"

       W związku ze Świętem Zakochanych w dniu 14 lutego 2009 roku na Gorzowskich torach pojawi się "Tramwaj zwany zakochaniem".
       Przejażdżka walentynkowym tramwajem będzie możliwa dzięki organizatorom - Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Gorzowie oraz Radia "Plus".
       Tramwaj kursował będzie w dniu 14 lutego 2009 roku (sobota) na trasie dawnej linii 5 - Dworzec Główny PKP - Osiedle Piaski w godzinach od 13.00 do 17.00.
       Zapraszamy wszystkich, nie tylko zakochanych.

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.09 - Zawieszone kursy szkolne

       Jak poinformował na swojej stronie internetowej Miejski Zakład Komunikacji, od dnia 16 lutego do dnia 27 lutego 2009 roku zawieszone zostają kursy szkolne oznaczone w rozkładach jazdy jako "wykonywane w dni nauki w szkole".
       Związane jest to z okresem ferii zimowych, a zawieszone kursy dotyczą linii 102, 103, 109, 112, 117, 118, 122, 202 i 216. Kursy na pozostałych liniach będą wykonywane jak dotychczas.

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.07 - TESCO już nie ma na autobusach

       Dzisiejszej nocy (6 na 7 lutego 2009 r.) z dwóch TESCOwe midibusów została zdjęta reklama sklepów TESCO.
       Linie TESCO zawieszono z dniem 1 grudnia 2008, umowę wypowiedziała Miejskiemu Zakładowi Komunikacji sieć sklepów TESCO. Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość darmowych linii i pytanie czy to tylko przejściowe?
       Dzisiaj w nocy z wozów #576 i #577 zdjęto reklamę sklepów TESCO, co przekreśliło na dobre powrót bezpłatnych linii dowozowych do tych sklepów na ulice Gorzowa najbliższym czasie.
Foto: MAN NM #576 bez reklamy TESCO na terenie zajezdni

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.05 - Kolizja szynobusów w Kostrzynie

       W dniu dzisiejszym na stacji Kostrzyn, około godziny 9.20 doszło do kolizji polskiego szynobusu SA133-008 z szynobusem VT 736 kolei niemieckich.
       Szynobus który przyjechał z Gorzowa manewrował na kostrzyńskim dworcu, nie wyhamował jednak przed stojącym innym szynobusem obsługującym połączenie Kostrzyn-Berlin.
       Obecni na miejscu policjanci zbadali trzeźwość obu maszynistów, polski 43-letni maszynista był pod wpływem alkoholu, w jego krwi był ponad promil alkoholu.
       W żadnym z pojazdów nie było pasażerów, nie ucierpiał także nikt z obsługi obu pociągów. Przyczyny wypadku bada specjalna komisja wezwana na miejsce zdarzenia.
       To nie jedyne w tym dniu tragiczne zdarzenie w którym brał udział szynobus. Po godzinie 21 na szlaku kolejowym Ośno Lubuskie - Sulęcin w okolicy miejscowości Smogóry, szynobus przejechał leżącego na torach mężczyznę, ten zginął na miejscu.
Foto: Uszkodzony szynobus SA133-008, zdjęcie GazetaLubuska

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.03 - Kryzys? Czy nowe tramwaje?

       Ostatnimi czasy na gorzowskich torach coraz więcej widać tramwajów pozbawionych reklam. W chwili obecnej aż cztery wozy GT6 nie posiada takich reklam.
       Przypomnijmy, iż zapotrzebowanie na powierzchnię reklamową na helmutach było ogromne, kończąca się reklama niemal natychmiast była zastępowana inną. W związku z tak dużym zainteresowaniem reklamodawców, w czerwcu 2008 roku zdjęto z Galeriowego Tramwaju reklamę Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz 750-Lecia Miasta Gorzowa, a następnie oklejono go reklamą mieszalni farb i tynków.
       W ostatnich tygodniach w malowaniu poreklamowym pojawiły się wozy #255, #257, #261 i #262. Czy to może kryzys na świecie dotknął także reklamodawców? czy to celowy zabieg Miejskiego Zakładu Komunikacji w świetle planowanych zakupów używanych wagonów typu N8C w tym roku?
Foto: 6ZGTW #255 linii 1, ul. Walczaka

Rozmowa na ten temat na forum

Dodał: R. Skarżyński


2009.02.02 - Konkurs na zdjęcie miesiąca

       Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym konkursie na zdjęcie miesiąca w roku 2009. Tym razem wasze pod głosowanie zostanie poddanych 10 zdjęć pięciu autorów.
       Zwycięska fotografia będzie przez kolejny miesiąc widniała na stronie głównej serwisu www.komunikacja.org, oraz najprawdopodobniej znajdzie się w kalendarzu miłośnika na rok 2010.
       W miesiący grudniu do galerii zostało dodanych ponad 150 zdjęć, Ostatecznie wybraliśmy wspomniane już 10, na które można oddawać swoje głosy. Każdy zarejestrowany użytkownik forum, może oddać dwa głosy na dwa różne zdjęcia. Nie można głosować na swoje własne zdjęcie (zdjęcia), taki głos zostanie unieważniony. Wybrane do plebiscytu przez nas zdjęcia musiały być wyraźnie, a pojazdy nie zasłonięte (chyba, że motyw tego wymagał). Odrzucono także wszystkie zdjęcia z wypadków i kasacji.
Foto: Solaris Urbino 12 III #556 linii 228. Kłodawa, ul. Chwalęcińska

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia i oddać swój głos

Dodał: R. SkarżyńskiCopyright (c) 2005-2006 "Radziu"
Zakaz wykorzystywania zawartych na tej stronie materiałów
bez zgody autora