SAN H-01B
historia i opis

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

SAN H-01B


Strona Główna
 
SAN H-01B

Historia i opis

      Kontynuując serie Gorzowskie Autobusy cofamy się do 1959 roku. Do Gorzowa trafia pierwsze 5 autobusów San H-01B łacznie w latach 1959-61 trafiło ich 12 sztuk. Niestety oznaczeń taborowych nie udało mi się ustalić. San H-01B to bardzo nowoczesna konstrukcja jak na tamten okres . Zacznijmy jednak od początku prototypowy autobus z Sanoka powstał w 1955 roku i nosił oznaczenie San H01-S42-F01, które zawiera w sobie kolejno oznaczenie typu nadwozia, silnika i podwozia. dzielona na trzy części szyba przednia czy ogromny, z pionowymi żerdziami wlot powietrza jeszcze nie zapowiadały, że jest to model, który zmieni diametralnie oblicze komunikacji autobusowej w naszym kraju. Całość innowacji kryła się bowiem w środku pojazdu, gdzie zamiast konstrukcji ramowej zastosowano układ wręg, do których przykręcano cienkie blachy poszycia o grubości rzędu 1,5 mm. Tak więc do karoserii, posiadającej zintegrowane elementy nośne i usztywniające, mocowane były wszystkie elementy układu jezdnego i napędowego. Siły pochodzące z silnika oraz zawieszenia, a także siły wynikające z ciężaru pasażerów rozprowadzane były na wręgi. Eliminacja ramy pozwoliła zaoszczędzić sporo na masie autobusu, co z kolei umożliwiło wydłużenie pojazdu o ponad metr. Pojemność pasażerska w porównaniu do zwykłej ramy podwozia autobusowego, konstrukcja wręgowa jest 40 razy wytrzymalsza". Ciężkie testy, jakim został poddany prototypowy San, zmusiły konstruktorów do wprowadzenia kilku zmian. Seryjną produkcję samonośnego autobusu rozpoczęto po dwóch latach zbierania niezbędnych doświadczeń.
      Do produkcji w 1957 r. weszły od razu dwie odmiany autobusu - międzymiastowa (oznaczona symbolem San H01A) oraz miejska (San H01B). Główna różnica między nimi polegała na zastosowaniu w wersji przeznaczonej do komunikacji miejskiej mniejszej liczby siedzeń celem zwiększenia ogólnej pojemności pasażerskiej oraz zastosowania drzwi dwuskrzydłowych. Drzwi te nie były wtedy jeszcze automatyczne, a za ich obsługę odpowiadali: kierowca (obsługiwał drzwi przednie) i konduktor (obsługiwał drzwi tylne). Wypada zaznaczyć, że były to pierwsze miejskie autobusy w Polsce. Różnice względem prototypu były dość znaczne. Wprowadzono szereg usprawnień technologicznych. Silnik (typu S-42) wysunięty został przed oś kół przednich, a 5-stopniową skrzynię biegów umieszczono w połowie odległości między silnikiem a tylnym mostem pojazdu. Rozwiązanie to miało ułatwić użytkownikom dostęp do sprzęgła oraz znacznie odciążyło przednią oś pojazdu. Dźwignię zmiany biegów umieszczono za silnikiem ze względu na jego elastyczność zawieszenia. Hydrauliczny układ hamulcowy posiadał układ wspomagający podciśnieniowy Jeżeli chodzi o stylistykę, zmieniono ścianę czołową, montując zgrabniejszy wlot powietrza i trzy szyby przednie (bez dodatkowego podzielenia środkowej szyby). Co ciekawe - w projektach, a także w modelu i w pierwszej wyprodukowanej serii dostrzec można szybę dwuczęściową i to panoramiczną, jednakże późniejsze Sany H01 miały już przednią szybę dzieloną potrójnie. W oknach bocznych (sześć okien po każdej stronie autobusu) zamontowano uchylne części górne, zapewniające pasażerom niezbędną wentylację.
      Jednakże Sany H01 okazały się pojazdami bardzo podatnymi na korozję. Stało się to za przyczyną zastosowania bardzo dużych powierzchni cienkich blach. Blachy przykręcane do konstrukcji za pomocą wkrętów, listwy zasłaniające punkty montażu, niewielka grubość poszycia - to wymarzone warunki dla korozji. I mimo, że system przykręcanych blach miał z założenia umożliwić ich wymianę co jakiś czas, to jednak szybko okazało się, że korozja wchodziła znacznie głębiej. Wpłynęło to na niezwykle krótką żywotność autobusu - wynoszącą jedynie 100 tysięcy kilometrów przebiegu! Benzynowy silnik S-42, stosowany w Sanach H01, okazał się w eksploatacji niezbyt oszczędny. W Gorzowie autobusy tego typu jeździły przez około 10 lat i były sukcesywnie wycofywane wraz ze spływającymi nowymi wozami typu H-100B ale póki został stworzony model H-100B model H-01B przeszedł modernizacje która pozwoliła na stworzenie modelu H-25B oraz H-27B.
Dane techniczne Sana H-01B

Dane techniczne
Produkcja w latach 1958 - 61
Typ wysokopodłogowy
Pojemność silnika 4200 cm3
Długość 9370 mm
Szerokość 2500 mm
Wysokość 3050 mm
Masa własna 4850 kg
Masa całkowita 8310 kg
Miejsca siedzące 33
Miejsca stojące 17
Typ silnika S42
Moc silnika 85 KM
Zużycie paliwa 28 l / 100km

Rozmowy na temat autobusu SAN H-01B na forum

Dodał: Focus ghiaKomunikacja Miejska - Autobusy Miejskie - www.komunikacja.org