MAN NL313

Gorzowska
Komunikacja Miejska
http://www.komunikacja.org

MZK


statystyka
 
     MAN NL313

           5 sierpnia 2009 roku, samo południe, bramę Miejskiego Zakładu Komunikacji przekraczają dwa w pełni klimatyzowane autobusy zakupione przez miejskiego przewoźnika. To na pewno ważna chwila, zwłaszcza dla większości pasażerów narzekających na wysokie temperatury podczas korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego.
           Tego samego dnia około godziny 15.00 nastąpiło oficjalne przekazanie autobusów z udziałem przedstawicieli firmy MAN Star Truck (dostawcy pojazdów), prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka, dyrektora MZK Romana Maksymiaka oraz zaproszonych gości. Odbyła się także próbna jazda jednym z autobusów.
           Zakupione autobusy to MANy NL313, mają 9 lat i przebiegi około 500 tys. km. Są to najmocniejsze wersje silnikowe dostępne na rynku, zamontowane silniki są identyczne jak te, które posiadają większe i cięższe autobusy przegubowe. Moc 310KM bez problemu pozwoli pokonać pojazdom pod pełnym obciążeniem wzniesienia na Alei Odrodzenia czy ulicy Fredry. Poza mocnymi silnikami największym atutem najnowszych nabytków jest klimatyzowana przestrzeń pasażerska. Dotychczas pasażerowie korzystający z usług Miejskiego Zakładu Komunikacji nie mieli możliwości korzystania z takich udogodnień.
           Jak powiedział Roman Maksymiak, dyrektor MZK, autobusy wyposażone w klimatyzację zostały zakupione na próbę. Jeśli sprawdzą się i spełnią oczekiwania pasażerów pod tym kątem, to takie właśnie pojazdy będą pozyskiwane w przyszłości. Nie należy jednak spodziewać się efektu podobnego jak w samochodach osobowych. W autobusie znacznie częściej dochodzi do wymiany powietrza z zewnątrz, m.in. podczas postoju na przystankach i wymiany pasażerów.
           Jednak podczas jazdy próbnej czuć było różnicę, zwłaszcza po wyjściu z autobusy i wejściu do niego ponownie. Klimatyzacja będzie włączała się przy temperaturze 25*C.
           Dostarczone pojazdy nie zostały wyposażone w kasowniki, monitoring oraz oprogramowanie pozwalające na wyświetlanie informacji na temat linii i kierunku jazdy. Braki te uzupełnione zostały na miejscu i od poniedziałku 10 sierpnia wyjechały w trasy. Jeden z wozów na linii 101 (oraz kurs na 114, 214 i N4), drugi na 124 (oraz kursy na 101 i 128).
           Pieniądze na zakup nowego taboru przekazano na sesji Rady Miasta 24 czerwca 2009 roku, a pochodzą ze zwrotu nienależnie płaconego podatku VAT przez MZK w latach 2004-2008.Komunikacja Miejska - Autobusy Miejskie - www.komunikacja.org